Pellet drzewny – klasy i możliwości zastosowania

Czym jest pellet drzewny i jakie są jego klasy?

Pellet workowany czy dostępny luzem to nic innego jak paliwo stałe uzyskane w wyniku sprasowania. Do produkcji materiału drzewnego wykorzystuje się pozostałości powstałe podczas obróbki drewna. Mogą to być pnie, kora, a także odpady drzewne, które nie były poddawane obróbce chemicznej.

Cena pelletu z drewna zależy od jego klasy. Jest to jeden z najważniejszych czynników, który mówi nam o jakości opału. W ofertach sprzedaży znajdziemy:

  • Pellet drzewny klasy I – powstaje z pni oraz pozostałości drzewnych, które nie były poddawane obróbce chemicznej. Opał I klasy to jednocześnie najwyższa wartość opałowa oraz najlepsza jakość. Zarówno pellet workowany, jak i dostępny luzem musi posiadać granulację pomiędzy 5, a 7 mm, a jego współczynnik wilgoci nie może przekraczać 10 %. Opał (np. firmy Barlinek) nadaje się do palenia w piecach automatycznych i półautomatycznych.
  • Pellet drzewny klasy II – powstaje z kory i odpadów drzewnych, które nie były poddawane obróbce chemicznej. Opał klasy II posiada większą ilość odrzutu, a jego wartość opałowa będzie nieco wyższa. Dobrej jakości pellet (np. Barlinek) nadaje się do palenia w piecach półautomatycznych oraz tradycyjnych kotłach zasypowych. Największym atutem tego rozwiązania okazuje się atrakcyjna cena pelletu drzewnego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kotle na pellet.
  • Pellet drzewny klasy B – powstaje z odpadów drzewnych i produktów ubocznych. Charakteryzuje się najniższą jakością, dużą ilością odrzutu oraz niewielką wartością opałową. Najniższa jest natomiast cena za tonę opału. Tego typu opał może też posiadać dość zróżnicowaną wilgotność, dlatego nie zaleca się stosowania go w piecach półautomatycznych. Atrakcyjna cenna pelletu drzewnego klasy B sprawia, że jest on stosowany w przemyśle oraz w kotłach zasypowych.

Pellet workowany drzewny - możliwości zastosowania

Jak już wspomnieliśmy powyżej, pellet klasy I nadaje się do palenia w piecach w pełni zautomatyzowanych. Niska wartość odrzutu, niewielki stopień wilgoci oraz wysoka wartość opałowa sprawiają, że jest to wygodny w użyciu materiał opałowy.

Pellet workowany nie sprawia zbyt dużych trudności w przechowywaniu. Wystarczy zabezpieczyć go przed działaniem nadmiernego poziomu wilgoci. Dzięki temu opał klasy II również znajdzie zastosowanie w budynkach mieszkalnych. Możemy wykorzystać go w piecach z podajnikiem i sterownikiem dwustanowym.

Pellet drzewny workowany oraz szacowane ceny pelletu drzewnego i jego rodzaje, a także zastosowanie i koszt opalania pelletem
Pellet drzewny - cena, wartość opałowa, zastosowanie jako materiał opałowy
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy ciepła

Zastanawiasz się jaką pompę ciepła wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele pomp ciepła przez internautów. Te ceny Cię zaskoczą!

Omawiany opał nadaje się także do palenia w kominkach. Dobrej jakości pellet (np. Barlinek) wytwarza niewielką ilość popiołu. Co więcej, wyprodukowany z naturalnego, niepoddanego obróbce chemicznej drewna jest bezpieczny dla zdrowia, nie brudzi rąk, ani nie pyli. Dzięki swoim właściwościom staje się wygodnym w użyciu materiałem opałowym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o piecach na paliwo stałe.

Cena, wartość opałowa i możliwości zakupu

Wartość opałowa oraz cena pelletu drzewnego

Wartość opałowa decyduje o wydajności i zużyciu pelletu drzewnego. Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem materiału.

Pellet drzewny klasy I posiada najwyższą wartość opałową, która wynosi około 19 MJ/kg. Orientacyjna cena pelletu z drewna (np. Barlinek) wynosi od 800 do 1 100 zł za tonę. Zwróćmy przy tym uwagę, iż najwyższa wartość opałowa oznacza jednocześnie mniejsze, średnioroczne zużycie materiału opałowego.

Wartość opałowa pelletu klasy II jest nieco niższa i wynosi około 17 MJ/kg. Mimo wszystko jest to dość dobry wynik, który umożliwia wszechstronne wykorzystanie opału. Cena pelletu z drewna może wynosić od 700 zł za tonę do 800 za tonę za pellet workowany.

Najniższa cena pelletu drzewnego dotyczy materiałów klasy B i produktów bezklasowych. Tego rodzaju opał nabędziemy już za kwotę 500 zł za tonę. Niestety najniższa cena pelletu drzewnego łączy się z najniższą wartością opałową. Uśredniona wartość opału klasy B wynosi około 13 MJ/kg. A może zainteresuje cię także ten artykuł z rankingiem kotłów na pellet?

Pellet workowany - gdzie kupić pellet?

Opisaliśmy już najważniejsze parametry pelletu oraz wskazaliśmy jego ceny. Najwyższa pora odpowiedzieć na pytanie, gdzie kupić dobrej jakości opał?

Pellet drzewny jest materiałem łatwo dostępnym. Nabędziemy go na wielu stronach internetowych. Jest to sposób na szybki i bezpieczny zakup. Wystarczy porównać ofertę sprzedaży i zapoznać się z opisem sprzedawanych produktów.

Gdzie kupić pellet w przypadku, gdy nie chcemy korzystać z aukcji internetowych? Najprostszym sposobem będzie odwiedzenie lokalnych składów i dużych sklepów branżowych. Przy okazji mamy szansę ocenić warunki składowania opału oraz porównać jego granulację. Najwyższej jakości pelet drzewny to inwestycja warta rozważenia. Sprawdź także ten artykuł z opiniami o piecach na pellet.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły