Kotły centralnego ogrzewania dla domów jednorodzinnych

Na co zwracać uwagę, wybierając piece grzewcze?

Wybierając piec centralnego ogrzewania musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest moc urządzenia. Musi być ona dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło. W przypadku nowych domów, z oszacowaniem zapotrzebowania nie ma większego problemu. Ta wartość jest zawarta w projekcie budowlanym. Trudniej określić zapotrzebowanie na energię cieplną w starszych budynkach. Trzeba przeprowadzić samodzielne obliczenia. W internecie można odnaleźć łatwe w użyciu kalkulatory. Na podstawie wyników dobieramy kotły CO o odpowiedniej mocy.

Cena samego urządzenia, którą często się kierujemy, nie powinna być jednym z kryteriów wyboru. Znacznie ważniejsze są koszty eksploatacji. Kotły centralnego ogrzewania sprawdzonych producentów będą żywotniejsze i łatwiejsze w konserwacji. Pod uwagę trzeba też brać ceny i dostępność paliwa w naszej okolicy. Ważne są też wymogi prawne obowiązujące w naszym miejscu zamieszkania. Może się okazać, że na danym terenie występuje zakaz montażu kotłów na paliwa stałe albo zostanie niedługo wprowadzony.

Jeśli wszystko wskazuje na to, że możemy zakupić dowolny piec centralnego ogrzewania, do wyboru mamy kilka opcji. Możemy zdecydować się na któryś z kotłów zasilanych paliwem stały. Najtańsze spośród nich są piece węglowe. Droższe, lecz proekologiczne są urządzenia na pellet lub ekogroszek. Możemy też pójść w innym kierunku, są nim piece gazowe. By ułatwić podjęcie decyzji opiszemy wszystkie wymienione kotły CO. Sprawdź także ten artykuł o piecu centralnego ogrzewania do domu.

Gazowe kotły centralnego ogrzewania

Kotły gazowe cieszą się dużą popularnością i nieustannie zbierają pozytywne opinie użytkowników. Zasłużyły sobie na to kilkoma zaletami. Po pierwsze są bardzo łatwe w obsłudze. Dzięki nim bez problemu uzyskamy i utrzymamy odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Do tego gazowe kotły grzewcze nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń w kotłowni. Są też znacznie przyjazne dla środowiska niż wersje węglowe

Kotły gazowe, podobnie jak inne urządzenia grzewcze, występują w wersji jedno lub dwufunkcyjnej. W pierwszym przypadku piec służy wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń w domu. Tymczasem odmiany dwufunkcyjne, poza ogrzewaniem, służą też do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki temu nie musimy inwestować w dodatkowe bojlery czy inne zasobniki na c.w.u. Oba urządzenia występują w wersji wiszącej jak i stojącej. Warto jednak wiedzieć, że nie są to jedyne opcje do wyboru. Możemy zdecydować się na kondensacyjne piece centralnego ogrzewania.

Piece kondensacyjne zużywają tyle samo paliwa, co klasyczne kotły gazowe. Jednakże z tej samej ilości potrafią wytworzyć więcej ciepła. W jaki sposób się to odbywa? W skrócie, piece kondensacyjne do ogrzewania wykorzystują też ciepło powstające na sutek skraplania się pary wodnej ze spalin. Teraz czas na ceny. Za dobre piece gazowe jedno i dwufunkcyjne zapłacimy od około 5000 do 10000 zł. Wersje kondensacyjne są droższe. Tu średni przedział cenowy wynosi 6000-12000 zł. Popularni producenci wymienionych urządzeń to Termet, Defro, Junkers, Waillant, Wiessmann. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze pieca na paliwo stałe?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy ciepła

Szukasz taniej i niezawodnej pompy ciepła? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane pompy ciepła przez internautów. Ceny Cię zaskoczą!

Kotły centralnego ogrzewania na paliwa stałe – węgiel i pellet

Tanie węglowe piece centralnego ogrzewania

Piece węglowe nadal cieszą się ogromną popularnością. Jednakże opinie na ich temat są mocno podzielone. Z jednej strony są tanie w porównania z innymi rodzajami kotłów. Atrakcyjna jest również cena opału a co za tym idzie również koszty ogrzewania budynku. Jednakże z drugiej strony opisywane kotły mają bardzo negatywny wpływ na środowisko. Proekologiczne trendy zachęcają do wymieniania ich na urządzenia korzystające z innego paliwa.

Węgeil w dłoniach, a także piec centralnego ogrzewania na węgiel oraz polecane kotły centralnego ogrzewania
Piec centralnego ogrzewania - typy, producenci, ceny, opinie, zastosowanie

Piece węglowe można podzielić na dwie odmiany. Pierwsza to tak zwane kotły wszystkopalne. Nie wyposaża się ich w sterowniki ani dmuchawy. Dlatego też nie osiągają zawrotnych cen. Jednakże ich obsługa jest dość uciążliwa. Trzeba regularnie uzupełniać paliwo i kontrolować palenisko. Druga wersja to piece wyposażone w specjalne sterowniki i dmuchawy. Osiągają one dobre parametry grzewcze a do tego utrzymują stałą temperaturę przez długi czas.

Obecnie w ofertach producentów pieców węglowych odnajdziemy przeważnie wyłącznie urządzenia 5 klasy. Oznacza to, że te piece emitują znacznie mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji niż starsze kotły. Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w cenie. Dla przykładu, zasypowy piec węglowy Derfo Optima DS kosztuje około 5300 zł. Oczywiście w zależności od mocy cieplnej. Teraz opiszemy kolejne ciekawe piece grzewcze, tym razem na pellet.

Piec centralnego ogrzewania na pellet

Pellet to rodzaj paliwa stałego wykorzystywany do ogrzewania domów jednorodzinnych i nie tylko. Powstaje z odpadów drzewnych różnego rodzaju. Mogą to być trociny, wióry czy też zrębki. Wszystkie te odpady prasuje się pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób powstają niewielkie wałki. Cena pelletu zależy od jego klasy, najlepsze paliwo klasy I kosztuje od 800 do 1100 zł za tonę. Kotły centralnego ogrzewania wykorzystujące ten materiał cieszą się rosnącą popularnością i zdobywają pozytywne opinie użytkowników.

Piece na pellet mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Po pierwsze emitują mniej zanieczyszczeń niż wersje węglowe. Po drugie najczęściej są to kotły z podajnikiem pneumatycznym lub ślimakowym. Ich systemy sterowania sprawiają, że są to niemal urządzenia bezobsługowe. Specjalne zasobniki dostarczają paliwo do kotła, przez co właściciel domu nie musi stale kontrolować sytuacji. Oczywiście piece tego typu mają też swoje wady. Takie jak chociażby dość wysoka cena. Trzeba też wiedzieć, że by korzystać z tych urządzeń musimy dysponować dużym pomieszczeniem do magazynowania pelletu.

Ogień i pellet, a także piec centralnego ogrzewania na pellet oraz polecane kotły centralnego ogrzewania
Piec centralnego ogrzewania - typy, producenci, ceny, opinie, zastosowanie

Piece na pellet bez podajnika (takie też znajdziemy w sprzedaży) kosztują od 6000 do 8000 zł. Tymczasem kotły z podajnikiem będą kosztować już powyżej 7500 zł. Czas na konkretne przykłady. Piec stałopalny TERMO-TECH PELL NIUL o mocy do 18 kW kosztuje około 8500 zł. Kocioł z podajnikiem ślimakowym Kostrzewa Mini Bio o mocy do 10 kW kosztuje około 7500 zł. Kolejne urządzenie z podajnikiem ślimakowym to kocioł SAS Multi. Charakteryzuje się mocą do 17 kW a jego cena to około 8200 zł.

Piec centralnego ogrzewania na ekogroszek

Ekogroszek to nadal popularny materiał zasilający kotły centralnego ogrzewania. Ekogroszek jest wysokokalorycznym paliwem węglowym. Jednakże mocno różni się od tradycyjnego węgla. Przede wszystkim ma znacznie lepszą sprawność spalania. Do tego ma niższą zawartość siarki i po spaleniu nie tworzy dużych ilości popiołu. Jest sprzdawany w paczkach lub też luzem. Zalety opisywanego paliwa sprawiają, że kotły na ekogroszek są stosunkowo tanie a przy tym wydajne. Oczywiście bardzo ważne jest też to, że są przyjazne dla środowiska. Nie emitują dużych ilości niebezpiecznych spalin.

Kotły na ekogroszek są wyposażone w podajniki i sterowniki. Dzięki nim, a szczególnie dzięki sterownikom automatycznym, korzystanie z pieca nie wymaga dużych nakładów pracy. Teraz należy przyjrzeć się cenom. Jednofunkcyjny piec Defro Komfort EKO o mocy 20 kW kupimy za około 8300 zł. Kolejna ciekawa propozycja to piec Ogniwo EKO Plus, jego cena to około 8200 zł. Jedną z tańszych propozycji jest kocioł Żar Wygoda EKO. Za urządzenie o mocy 15 kw zapłacimy około 6500 zł. W podobnej cenie kupimy piec KWM-SGR firmy Eco-Med z Pleszewa.

Powyżej opisaliśmy najpopularniejsze rodzaje kotłów CO. Każdy piec centralnego ogrzewania ma swoje wady i zalety. Jeśli jednak dobrze poszukamy odnajdziemy urządzenie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania. Ważne by było dopasowane do domowego zapotrzebowania na energię cieplną. Nie należy też zapominać o ochronie środowiska, bowiem to niezwykle ważna kwestia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły