Kotły grzewcze na pellet – rodzaje kotłów do centralnego ogrzewania, ogólna charakterystyka

Nowoczesne kotły na pellet nie przypominają dawnych kotłów zasypowych. Ich atutem jest automatyczne sterowanie, możliwość uzyskania znacznie lepszej kontroli nad procesem ogrzewania budynku, a często także stosunkowo niska cena eksploatacji. Piec na pellet może być również ekologiczny. Obecnie w sprzedaży znajdują się wyłącznie kotły, które spełniają wymogi normy PN-EN 303-5:2012. Od 2017 roku w obrocie znajdują się kotły 5 klasy, które mogą emitować nawet do 90 procent mniej zanieczyszczeń niż kotły zasypowe i starszego typu kotły grzewcze na biomasę.

Piec na pellet do centralnego ogrzewania budynku może spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów. W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje kotłów. Istnieje wiele kryteriów podziału, a kotły grzewcze na pellet stale cieszą się popularnością.

Zarówno duży, jak i mały piec na pellet może posiadać podajnik, który znacząco zwiększa komfort obsługi. W sprzedaży znajdziemy kotły grzewcze z podajnikiem pneumatycznym bądź ślimakowym. Nowoczesne, polskie piece często posiadają bardzo intuicyjny system sterowania, który dodatkowo podnosi komfort użytkowy. Z reguły im bardziej zawansowane będzie automatyczne sterowanie, tym wyższa okazuje się cena kotłów na biomasę. Co ciekawe, niektóre nowoczesne kotły 5 klasy posiadają dodatkowe zdalne sterowanie, dzięki któremu możemy kontrolować parametry pracy kotła do C.O. z dowolnie wybranego miejsca.

Omawiając rodzaje ekologicznych kotłów C.O., nie sposób pominąć ich funkcjonalności. W ofertach sprzedaży znajdziemy zarówno jedno jak i dwufunkcyjny piec na pellet. Jednofunkcyjny, mały piec będzie przystosowany wyłącznie do centralnego ogrzewania, bez funkcji ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Jego atutem często okazuje się dość przystępna cena zakupu. Dodatkowo, jednofunkcyjne kotły 5 klasy można doposażyć w zasobnik. Druga opcja to nowoczesne, dwufunkcyjne kotły grzewcze (np. gazowe kondensacyjne). Tego typu urządzenie z podajnikiem będzie ogrzewać czynnik grzewczy do centralnego ogrzewania, a dodatkowo podgrzeje ciepłą wodę użytkową. W kotłach dwufunkcyjnych znajduje się wbudowany przepływowy podgrzewacz c.w.u. Jego zadaniem jest błyskawiczne ogrzanie wody w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą. Rozwiązanie nie wymaga stosowania zasobnika pojemnościowego, w których woda utrzymuje zadaną temperaturę przez cały czas. Kotły dwufunkcyjne mogą posiadać sterowanie automatyczne i najlepiej sprawdzają się przy krótkich instalacjach (w momencie, gdy mały piec na pellet znajduje się blisko ujęć ciepłej wody).

W sprzedaży znajdziemy także kotły grzewcze na pellet oraz kotły na pellet i ekogroszek. Wielofunkcyjne modele 5 klasy z podajnikiem cieszą się dużą popularnością ze względu na szersze możliwości zastosowania. Najważniejszym kryterium podziału kotłów C.O. pozostaje jednak ich moc, którą należy dopasować do centralnego ogrzewania. Warto zadbać o to, by moc kotła została dobrana adekwatnie do potrzeb konkretnego budynku. Niewłaściwym rozwiązaniem jest stosowanie kotłów o zbyt dużej mocy. Taki wybór spowoduje większe trudności w regulacji temperatury, a dodatkowo będzie wiązał się z większymi cenami zakupu kotła i droższą eksploatacją. Z kolei mały piec na pellet może być tańszy w zakupie, jednak zbyt mała moc grzewcza sprawi trudności w uzyskaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach.

Opinie o kotłach grzewczych na biomasę – wady i zalety kotłów na pellet z podajnikiem

Kotły grzewcze na pellet – pozytywne opinie, najczęściej doceniane zalety

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, piec na pellet cieszy się nieustającą popularnością. Wszystko za sprawą licznych zalet i pozytywnych opinii, które wyróżniają nowoczesne kotły na biomasę.

Kotły grzewcze na pellet są uznawane za ekologiczny sposób pozyskiwania energii grzewczej. Do produkcji pelletu wykorzystuje się z trociny, zrębki i wióry, które są odpadem w tartakach. Pozyskaną biomasę prasuje się pod wysokim ciśnieniem, co pozwala na uzyskanie niewielkich rozmiarów. Gotowe granulki nie brudzą kotłowni i nie pylą, co stanowi ich przewagę nad ekogroszkiem. Opał jest ekologiczny, a dodatkowo posiada mniejszą zawartość popiołu niż drewno. Automatyczne systemy sterowania kotłów z podajnikiem oraz niska wilgotność opału sprawiają, że pellet staje się wygodnym źródłem opału.

Pozytywne opinie dotyczą także atrakcyjnych kosztów eksploatacji. Co prawda cena pelletu uległa w ostatnich latach silnemu wzrostowi, jednak nadal pozostaje atrakcyjna w porównaniu z ekogroszkiem, gazem, olejem opałowym i energią elektryczną. Dodatkowym atutem omawianego rozwiązania staje się przyjazna cena zakupu. Nowoczesne, polskie piece na biomasę nie są droższe w zakupie niż kotły zasilane innymi paliwami. Jednocześnie kotły 5 klasy są ekologicznym i wydajnym sposobem na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Automatyczne sterowanie oraz zasobniki z podajnikiem sprawiają, że piec na pellet umożliwia komfortowe ogrzewanie budynku. Warto zauważyć, że kotły grzewcze na pellet działają w sposób niemal bezobsługowy. Wystarczy regularnie uzupełniać zasobnik i usuwać gromadzący się popiół. Dzięki temu nowoczesne kotły na biomasę zyskują opinie komfortowych w eksploatacji. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat centralnego ogrzewania.

Ustaliliśmy już najczęściej doceniane zalety kotłów C.O. na pellet. W oddzielnym artykule podpowiadamy, ile kosztuje podłączenie pieca na pellet. A może zainteresuje Cię również, czy pellet będzie zakazany?

Jakie wady posiadają kotły grzewcze na pellet?

Ustaliliśmy już, jakie zalety posiadają kotły 5 klasy. Jednak jak w każdym innym przypadku, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Zarówno większy, jak i mały piec na pellet do centralnego ogrzewania wymaga zagospodarowania miejsca na kotłownie. Sam kocioł C.O. z podajnikiem może zajmować niemało miejsca. Dodatkowym utrudnieniem będzie konieczność zmagazynowania opału. Kotły 5 klasy spalają pellet o niskiej wilgotności. Pomieszczenie na biomasę nie może być zbyt wilgotne, bowiem mogłoby to doprowadzić do zwiększenia wilgotności opału. W konsekwencji kocioł nie byłby tak ekologiczny w użytkowaniu.

Dodatkowym mankamentem jest fakt, że nowoczesne kotły grzewcze C.O. z podajnikiem są dość odczuwalnym wydatkiem. Co prawda sama cena kotła na biomasę może być porównywalna z cenami zaawansowanego pieca na olej opałowy lub na gaz, jednak do ceny całkowitej należy także doliczyć kompletną instalację. Ostateczna cena całego przedsięwzięcia będzie uzależniona od mocy i specyfiki kotła, a także od rozmiarów i stopnia skomplikowania instalacji C.O.

Do oczywistej wady należy także konieczność obsługi. Co prawda automatyczne sterowanie i podajnik znacząco ułatwiają cały proces. Mimo tego nawet mały piec na pellet musi być regularnie zasilany w opał i czyszczony z popiołu. Pod tym względem bardziej komfortowe okazują się kotły grzewcze zasilane gazem bądź grzejniki elektryczne. Warto jednak pamiętać, że kotły grzewcze na pellet wygrywają pod względem kosztów ogrzewania pomieszczeń. Stały wzrost cen energii elektrycznej i gazu sprawiają, że zarówno zagraniczne, jak i polskie piece na biomasę nadal pozostają interesującą alternatywą.

Jeśli zastanawiasz się nad innymi kotłami do C.O. sprawdź pozostałe artykuły w naszym serwisie. Podpowiadamy w nich między innymi, piec na pellet czy pompa ciepła, co sprawdzi się najlepiej do centralnego ogrzewania?

Cena kotłów na pellet, znani producenci i dobór kotła do centralnego ogrzewania

Jak dobrać nowoczesne, automatyczne kotły grzewcze na pellet? Sprawdzamy najważniejsze parametry

Zanim zapoznamy się z cenami zakupu dobrej jakości kotłów 5 klasy, powinniśmy określić ich podstawowe parametry. Piec na pellet powinien być dobrze dopasowany do specyfiki centralnego ogrzewania naszego budynku. Wybór nie jest jednoznaczny, bowiem mamy do dyspozycji wiele opcji i możliwości. Na jakie parametry kotłów należy zwrócić szczególną uwagę? Najistotniejsza będzie:

  • Moc grzewcza kotłów – dla zapewnienia najlepszego komfortu grzewczego w pomieszczeniach i uzyskania ekonomii grzewczej, dobieramy moc kotła do indywidualnych wymogów budynku. Mały piec na pellet może świetnie sprawdzić się w niewielkim i dobrze zaizolowanym domu jednorodzinnym. Im większe zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą, tym wyższa powinna być moc kotła. Szacuje się, że na każde 10 m2 ogrzewanej powierzchni budynku powinien przypadać 1 kW mocy kotła. Dotyczy to dobrze zaizolowanych budynków mieszkalnych. W przypadku domów z gorszą instalacją, należy dostosować kocioł o odpowiednio większej mocy. Zaznaczmy także, że ekologiczny kocioł na pellet najlepiej pracuje z mocą nominalną. Mały piec na pellet, który stale pracuje z mocą maksymalną nie będzie ekonomiczniejszy. Znacznie efektywniejszym rozwiązaniem staje się tutaj zastosowanie kotła o większej mocy. Praca z mocą nominalną zapewnia możliwie niskie zużycie opału i ekonomiczne ogrzewanie budynku.
  • Rozmiar kotłów 5 klasy – kolejny parametr to wymiary kotłów do centralnego ogrzewania. Zagraniczne oraz polskie piece na pellet występują w wielu rozmiarach. Parametr nie jest tak znaczący w przypadku dużej kotłowni. Problem pojawia się w pomieszczeniach o mniejszych rozmiarach. Z pewnością warto zapoznać się ze specyfiką wymiarową dostępnych kotłów (szczególnie tych z podajnikiem) i dopasować rozwiązanie do rozmiarów posiadanej kotłowni. Istotna będzie także średnica komina dymowego. Przed zakupem konkretnego kotła upewnijmy się, że będzie on odpowiednio pracował z wykonanym w budynku systemem kominowym.
  • Rodzaj kotła – we wcześniejszej części artykułu wyodrębniliśmy różne rodzaje kotłów do centralnego ogrzewania. Kotły grzewcze na pellet mogą być dobrym sposobem na ogrzewanie budynków mieszkalnych. Wystarczy dobrać je adekwatnie do własnych oczekiwań i potrzeb konkretnej nieruchomości. Na wstępie oceńmy czy oczekujemy ogrzewania wody w zasobniku C.W.U. Kocioł jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem wody będzie zajmował więcej miejsca, jednak zapewni ciepłą wodę dla kilku użytkowników. Jest to opcja polecana w przypadku większego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Kocioł z zasobnikiem wody sprawdzi się również w przypadku dłuższych odcinków rur doprowadzających wodę. Kotły dwufunkcyjne (np. gazowe) są bardziej polecane w przypadku mniejszego zapotrzebowania na c.w.u. Za tego typu rozwiązaniem przemawia oszczędność miejsca oraz fakt, że woda zostaje podgrzana jedynie podczas odkręcenia kurka z ciepłą wodą. Problemem może okazać się natomiast zwiększone zapotrzebowanie (np. w sytuacji, w której jeden użytkownik odkręca kurek z ciepłą wodą w kuchni, a drugi w tym samym czasie bierze prysznic).
  • Obecność podajnika – kotły grzewcze 5 klasy z podajnikiem cieszą się dużą popularnością ze względu na większy komfort obsługi. Zadaniem podajnika jest dozowanie odpowiedniej dawki pelletu bezpośrednio do paleniska. Automatyczne sterowanie i pojemny zbiornik na pellet ograniczają częstotliwość obsługi i sprawiają, że kotły grzewcze stają się bardziej funkcjonalne. Jeśli zdecydujemy się na kocioł 5 klasy z podajnikiem, możemy wybrać pomiędzy podajnikiem ślimakowym, a pneumatycznym.
  • Funkcje dodatkowe – zagraniczne i polskie piece na pellet zapewniają automatyczne sterowanie i szereg dodatkowych funkcji. Z pewnością jest to jeden z istotnych parametrów, na który warto zwrócić uwagę. Nowoczesne kotły 5 klasy z podajnikiem mogą być wyposażone w automatyczne zapalarki. Jest to wygodne rozwiązanie, ułatwiające rozruch kotła. W wielu kotłach montuje się również nowoczesne systemy sterowania. Niektóre z nich posiadają łączność WiFi, która umożliwia obsługę i kontrolę stanu pracy kotła z dowolnie wybranego miejsca. Im więcej nowoczesnych rozwiązań, tym na ogół wyższa cena zakupu. Dlatego warto przeanalizować, czy dostępne funkcje dodatkowe będą przez nas wykorzystywane i dobrać kocioł, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb oraz oczekiwań finansowych.

Ile kosztuje ekologiczny piec 5 klasy z podajnikiem? Przybliżona cena kotłów na pellet

Kotły na pellet do instalacji C.O. występują w wielu rodzajach. W związku z bardzo dużą różnorodnością wyboru, cena zakupu poszczególnych modeli może okazać się zróżnicowana. Warto zauważyć, że sama cena nigdy nie powinna być podstawą wyboru kotła do centralnego ogrzewania. Znacznie ważniejsze będą opisane wcześniej parametry oraz jakość wykonania.

Przed zakupem pieca upewnijmy się, że spełnia on wymaganą normę i posiada certyfikat 5 klasy efektywności. Zarówno zagraniczne, jak i polskie piece mogą posiadać różną jakość wykonania, która bezpośrednio przekłada się na ich żywotność. Dlatego warto sprawdzić okres gwarancyjny. Inwestorzy, którzy szukają trwałego rozwiązania, mogą wybierać pomiędzy modelami oferowanymi przez znanych i renomowanych producentów. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że kocioł popsuje się już po kilku sezonach grzewczych (jak niekiedy ma miejsce w przypadku najtańszych kotłów wykonanych przez nieznanych producentów).

Cena zakupu ekologicznych kotłów na pellet na ogół jest wydatkiem pomiędzy 10 000 – 20 000 zł. Ostateczny koszt będzie w dużej mierze uzależniony od wybranej mocy kotła, jego funkcjonalności oraz dobranych opcji dodatkowych. Wśród znanych producentów znajdują się takie marki jak:

  • Piece Pleszew – to polskie piece, które zdobywają bardzo dobre opinie użytkowników. Obecnie w ofercie sprzedaży znajduje się popularny model kotłów PELLPAL z palnikiem na pellet drzewny. Polskie piece z serii PELLPAL osiągają sprawność 90,9%, spełniają wymagania 5 klasy efektywności oraz wymagania ekoprojektu EcoDesign. Model wyróżnia się niską emisją pyłów PM poniżej 20 mg/m3. Dostępne w sprzedaży kotły posiadają moc od 8 do 24 kW. Mały piec na pellet 8 kW można kupić w wersji standard bądź slim. Za polskie piece PELLPAL Pleszew zapłacimy od 9 700 do 14 500 zł. Kompletny cennik został udostępniony na oficjalnej stronie producenta kotły Pleszew.
  • Kostrzewa – oferuje wiele ekologicznych modeli kotłów na biomasę. W aktualnej ofercie znajdują się piece C.O. na pellet, które można dopasować do wymiarów niemal każdej kotłowni. Kotły typu kostka sprawdzają się w niskich pomieszczeniach, z kolei modele typu słupek będą idealnym rozwiązaniem do wąskich kotłowni. Przy dużych i niskich przestrzeniach sprawdza się model z bocznym zasobnikiem. Polskie piece Kostrzewa w wersji Mini Bio kosztują od 11 000 zł. Cena kotłów o większej mocy waha się między kwotami 12 000 – 16 000 zł. Jednym z droższych w zakupie są nowoczesne, polskie piece Kostrzewa EEI PELLETS dostępne o mocy od 8 do 32 kW. Kotły grzewcze o mocy 32 kW nadają się do centralnego ogrzewania budynków o powierzchni 150 – 400 m2. Cena zakupu może być uzależniona od źródła zakupu. Za ekologiczny kocioł C.O. 32 kW zapłacimy około 19 000 – 21 000 zł.
  • DEFRO – marka oferująca czternaście modeli ekologicznych kotłów na biomasę. Kotły na pellet posiadają pięcioletnią gwarancję i wygodny system sterowania. Za najtańszy kocioł pelletowy Hydropell zapłacimy 8 550 zł netto. Innym przykładem będzie model DEFRO Epsilon o mocy 10 kW, dostępny w cenie 17 500 zł netto. Cena nieco mocniejszych, ekologicznych kotłów ECO SLIM 20 kW wynosi 15 890 zł. Zaprezentowane stawki pochodzą z oficjalnego cennika DEFRO, ważnego od 23.08.2023r. do 23.09.2023r. Pełen cennik jest dostępny do pobrania na stronie producenta.

Wiesz już, ile może kosztować duży bądź mały piec na pellet. A może zainteresują Cię również pozostałe artykuły w naszym serwisie. W osobnym artykule podpowiadamy, ile kosztuje podłączenie pieca na pellet do instalacji C.O.

Bibliografia:

  1. https://www.defro.pl/?gclid=Cj0KCQjw06-oBhC6ARIsAGuzdw27iD-zdn6G0SdmiGhb2aLPhHw0m12Ha4RSWDh0CzciHkquYA7anF4aAkgXEALw_wcB
  2. https://kostrzewa24.pl/?gclid=Cj0KCQjw06-oBhC6ARIsAGuzdw1AKLrQJdvKNrWGvEjiYKGHWujKUEHJbCJPEdKnxs_jNfLbEkHn0lYaAkcAEALw_wcB
  3. https://pleszewskiekotly.pl/?gclid=Cj0KCQjw06-oBhC6ARIsAGuzdw038Mf5gwFHbv12pTFet4z-eHZ81egcqNpxXuZe_Ohce64zrw1tRF0aAlOxEALw_wcB
ikona podziel się Przekaż dalej