Do czego służy anoda tytanowa czy magnezowa w bojlerze?

To pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Pojemnościowe podgrzewacze wody (a także pompa ciepła) zostają wykonane z blachy stalowej. Jest to materiał podatny na działanie korozji, dlatego wnętrze zbiorników zabezpiecza się szczelną warstwą emalii.

Ochronna warstwa emalii jest regularnie poddawana działaniu zmiennych temperatur oraz zmiany ciśnień. Wszystko to sprawia, że w emaliowej powłoce ochronnej tworzą się drobne mikropęknięcia. W tym miejscu pojawia się anoda tytanowa lub anoda magnezowa.

Anoda do zbiornika tworzy tak zwaną aktywną ochronę katodową. Jej zadaniem będzie przeciwdziałanie procesom korozyjnym.  Aktywna anoda tytanowa lub anoda magnezowa zwiększa żywotność urządzenia i staje się jego nieodłącznym elementem.

Anoda magnezowa czy tytanowa?

Anoda tytanowa

Anoda tytanowa nie jest tak popularna jak anoda magnezowa, która stała się standardowym elementem wyposażenia bojlerów. Cena zakupu anody tytanowej z pewnością będzie dość wysoka. Jednak jej zakup może być sposobem na poczynienie długofalowych oszczędności. Aktywna anoda tytanowa jest bardzo żywotna. Jej zakup zabezpieczy bojler na 8 do 10 lat. Jest to bardzo dobry wynik, który sprawia, że anoda tytanowa cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Wiemy już, do czego służy anoda w bojlerze, w tym, jakie jest zastosowanie anody tytanowej. W tym miejscu warto wskazać na zasadę pracy anody tytanowej. Aktywna anoda tytanowa wymaga osobnego zasilania prądem elektrycznym. Dobrej jakości produkty (marki Galmet, Hewalex czy Correx) tworzą wydajną ochronę katodową, polegającą na zmianie różnicy potencjałów. Dzięki temu wnętrze zbiornika podgrzewacza wody nie ulega utlenianiu (korozji), a niszczący efekt eksploatacji zostaje powstrzymany.

Warto także pamiętać, iż aktywna anoda tytanowa zapewnia różnice potencjałów poprzez zasilanie elektryczne o odpowiednim natężeniu. Dzięki temu jej powierzchnia nie rozpuszcza się tak, jak anoda magnezowa. Wszystko to sprawia, że zbiornik nie wymaga regularnej kontroli, a jego żywotność wzrasta. Dobrej jakości anoda tytanowa będzie rozwiązaniem na wiele lat. Jest to grupa produktów zbierających przychylne opinie użytkowników.

Anoda magnezowa

Magnezowa anoda do zbiornika zawdzięcza swoją skuteczność niskiemu potencjałowi elektrochemicznemu. Do czego służy niższy potencjał, jeśli chodzi o anody magnezowe? Warto wiedzieć, że blacha stalowa posiada potencjał o wyższej wartości, a utlenianie rozpoczyna się w elementach o potencjale niższym (czyli w anodzie). W ten sposób wnętrze zbiornika zostaje zabezpieczone przed działaniem korozji, a utlenianie występuje jedynie na powierzchni wymiennej anody. Do tego właśnie służą anody magnezowe.

Dla zapewnienia ochrony bojlera lub pompy ciepła konieczna jest regularna wymiana anody. Wszystko za sprawą jej szybkiego zużycia. Anoda magnezowa nie wymaga oddzielnego zasilania elektrycznego, jednak jej powierzchnia rozpuszcza się z biegiem czasu. Szybkość zużycia zależy od korozyjnego wpływu wody. Ogólnie przyjmujemy, że wymiana anody powinna być przeprowadzona raz do roku. Brak regularności sprawia, iż anoda ulega całkowitemu rozpuszczeniu, a wnętrze zbiornika staje się bardziej podatne na uszkodzenia wywołane korozją.

Omawiając do czego służy anoda warto też wspomnieć o konieczności połączenia metalicznego ze zbiornikiem. Tylko w ten sposób sprawność działania anody zostanie zachowana, a utlenianie rozpocznie się od powierzchni magnezowej. A może zainteresują cię także porady na temat instalacji grzewczej?

Anoda tytanowa czy magnezowa? Możliwości i cena

Aktywna anoda tytanowa rozwiązaniem na długie lata

Anoda tytanowa jest rozwiązaniem skierowanym do grupy bardziej wymagających użytkowników. Jej podstawową zaletą jest skuteczna ochrona zbiornika, połączona z długą żywotnością.

Dobrej jakości anoda (np. firmy Galmet, Correx czy Hewalex) zostaje objęta długim okresem gwarancyjnym. Jej żywotność określa się na około 10 lat. Jest to okres, podczas którego nie musimy regularnie (raz do roku) kontrolować stanu anody, ani dokonywać regularnej wymiany. Dlatego możemy przyjąć, że tego typu produkt dobrze sprawdzi się w przypadku żywotnego bojlera czy pompy ciepła.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Anoda magnezowa do tańszych podgrzewaczy

Anoda tytanowa czy magnezowa? Wiele osób zadaje sobie to pytanie poszukując odpowiedniego zabezpieczenia zbiornika. Warto wiedzieć, że dobrej jakości anoda magnezowa będzie działać z podobną skutecznością, jak anoda tytanowa. Jedyną istotną różnicą jest konieczność regularnej kontroli jej stanu. Anoda magnezowa działająca w trudnych warunkach ulegnie dość szybkiemu rozpuszczeniu. Efektem może być pogorszenie się jakości wody, a także uszkodzenia korozyjne wnętrza podgrzewacza. Dotyczy to szczególności najtańszych produktów o gorszej jakości wykonania.

Pamiętajmy też, że ze względu na swoją specyfikę konieczna jest regularna wymiana anody, dlatego jest to rozwiązanie dedykowane dla osób, które mają czas i chęci na tego typu działania. Anoda magnezowa jest też rozwiązaniem dopasowanym do tańszych ogrzewaczy. Nie ma sensu inwestować w droższe anody tytanowe, jeśli nasz ogrzewacz jest już i tak dość zużyty, a w niedalekiej przyszłości planujemy wymianę całego urządzenia. A może zainteresują cię także sposoby na oszczędzanie wody?

Ile kosztuje anoda tytanowa czy magnezowa? Znani producenci i cena

Kupując anody tytanowe i magnezowe warto wybierać produkty znanych marek. Dużą popularnością cieszą się takie firmy jak Galmet, Correx, Hewalex, Enersun i Emetti.

Najtańsze anody magnezowe nabędziemy już od ok. 15 zł. Produkty renomowanych firm (np. Galmet czy Correx) mogą okazać się nieco droższe. Cena ich zakupu waha się w granicach 30 do 60 zł. Jeszcze większe wydatki pochłonie zakup dużej anody łańcuchowej. Cena zakupu powinna zamknąć się w kwocie 100 zł.

Anoda tytanowa jest nieco droższym rozwiązaniem. Dobrym przykładem będzie tu anoda Correx 200 mm ze śrubą m8, pasująca do zbiorników o pojemności od 100 do 300 litrów. Średnia cena jej zakupu wynosi ok. 450 zł.

Innym przykładem będzie tytanowa anoda do zbiornika ze śrubą m8 Galmet M-000355. Cena tego typu produktu to ok. 460-480 zł.

Aktywna anoda tytanowa firmy Enersun powinna być nieco tańsza. Za model 390 TM ze śrubą m8, pasujący do zbiorników 50 do 500 litrów zapłacimy ok. 390-420 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej