Bojler dwupłaszczowy - najważniejsze informacje

Zasada działania bojlera dwupłaszczowego

Bojler dwupłaszczowy jest jednym z rodzajów bojlerów, którego działanie w dużym uproszczeniu polega na podgrzewaniu wody oraz jej magazynowaniu. Wymiennik c.w.u. w takim bojlerze wykonany jest z karbowanego zbiornika wewnętrznego oraz z płaszcza, w którym krąży woda z centralnego ogrzewania.

Pomiędzy dwoma zbiornikami w takim bojlerze przepływa gorąca woda pochodząca z układu centralnego ogrzewania. Krąży ona na około zbiornika środkowego ogrzewając go. Zbiornik wewnętrzny w bojlerze dwupłaszczowym jest karbowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu powierzchnia grzewcza bojlera zwiększa się i proces grzania wody użytkowej trwa bardzo krótko. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podgrzewaczach wody.

Bojler dwupłaszczowy - konstrukcja

Dwupłaszczowy podgrzewacz wody użytkowej posiada konstrukcję, której cechą charakterystyczną jest znacznie większa powierzchnia grzewcza. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość uzyskania większej ilości ciepłej wody w stosunkowo krótkim czasie. Dwupłaszczowe podgrzewacze wody użytkowej najczęściej są ocieplane specjalną piankę poliuretanową. Taka pianka bardzo dobrze izoluje, a także pozwala znacznie dłużej akumulować ciepłą wodę.

Bojler dwupłaszczowy zaopatrzony jest w zasilanie z centralnego ogrzewania, które doprowadza wodę do płaszcza z czynnikiem c.o. Woda w płaszczu służy do ogrzewania wody, która przechowywana jest w zbiorniku ciepłej wody użytkowej. Inne ważne instalacje to odbiór ciepłej wody, wejście na czujkę, zasilanie wody zimnej, spust wody. Bojler płaszczowy posiada również takie instalacje jak doprowadzenie cyrkulacji i odpowietrzenie c.o. oraz wejście z grzałką. Bojlery dwupłaszczowe posiadają zwykle także dwa zawory bezpieczeństwa, jeden o ciśnieniu 6 BAR, drugi o ciśnieniu 1,5 BAR. Możemy także spotkać tego typu zasobnik c.w.u. z wężownicą.

Mężczyzna podczas montażu bojlera dwupłszczowego. Porady, jakie bojler dwupłaszczowy wybrać krok po kroku
Bojler dwupłaszczowy - zastosowanie, opinie, ceny, najlepsze modele

Jeżeli decydujemy się, aby do ogrzewania wody w naszym domu zastosować dwupłaszczowy wymiennik c.w.u., powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Bardzo ważna jest wydajność takiego urządzenia i pojemność jaką ma zasobnik c.w.u. Warto także zwrócić uwagę na materiały, z jakich został on wykonany. Najczęściej wykorzystywana jest stal nierdzewna. To ona buduje zbiorniki akumulacyjne na wodę ciepłą. W przypadku stali o niskiej jakości mogą się pojawić po jakimś czasie eksploatacji wycieki powstałe na skutek korozji. Warto więc, aby urządzenie wykonane było z najwyższej jakości materiałów nierdzewnych i kwasoodpornych. Bardzo ważne, aby w urządzeniu zastosowane były także materiały izolacyjne najwyższej jakości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przepływowym podgrzewaczu wody?

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Bojler dwupłaszczowy - rodzaje

Poziomy bojler dwupłaszczowy

Poziomy bojler dwupłaszczowy najczęściej występuje w formie wiszącej. Zainstalowanie poziomych bojerów dwupłasczowych jest bardzo proste. Taki bojler płaszczowy wiesza się na ścianie o odpowiedniej wytrzymałości przy użyciu specjalnych wsporników. Tego typu bojler płaszczowy zaopatrzony jest w zewnętrzny płaszcz, który wypełnia woda kotłowa pochodząca z instalacji c.o. W takim bojlerze ten zewnętrzny płaszcz służy do ogrzewania całą swoją powierzchnią wewnętrznego płaszcza, który z kolei wypełniony jest wodą użytkową. Taki bojler występuje z grzałką, która może podgrzewać wodę przy użyciu energii elektrycznej.

Poziomy bojler dwupłaszczowy wykonany może być z różnych materiałów, takich jak na przykład stal nierdzewna, stal czarna, mogą być emaliowane z anodą magnezową, ocynkowane lub pokryte żywicą. Do izolacji termicznej tych urządzeń stosowane mogą być takie materiały jak poliester, pianki polietylenowe, pianki poliuretanowe czy miękkie gąbki poliuretanowe. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o solarnym podgrzewaczu wody.

Pionowy bojler dwupłaszczowy

Płaszczowy zbiorniki akumulacyjne pionowe na wodę użytkową najczęściej występują w postaci stojącej. Istnieją co prawda także pionowe bojlery dwupłaszczowe wiszące, jednak charakteryzują się bardzo ograniczoną pojemnością. Podobnie jak dwupłaszczowe bojlery poziome, tak samo pionowe bojlery na wodę korzystają z zewnętrznego płaszcza obiegu centralnego ogrzewania do ogrzewania wody użytkowej, która znajduje się wewnątrz zbiornika. W pionowych bojlerach dwupłaszczowych woda bardzo szybko jest ogrzewana. Sprawia to, że takie bojlery mają świetne opinie. Warto zwrócić uwagę, na to, że tego typu ogrzewacze mogą także posiadać dwa zewnętrzne płaszcze do centralnego ogrzewania. Dolny możny wykorzystać do pracy z zasilaniem solarnym, a górny zasilany jest przez kocioł centralnego ogrzewania.

Pionowe bojlery dwupłaszczowe wykonane mogą być ze stali nierdzewnej w całości lub częściowo, ze stali żywicowanej epidianem spożywczym lub ze stali emaliowanej z zabezpieczeniem anodą magnezową. Izolowane mogą być przy użyciu pianki poliuretanowej, miękkiej, elastycznej gąbki lub pianki polistyrenowej, czyli styropianu. A może zainteresuje cię także artykuł ze schematem cyrkulacji ciepłej wody?

Bojler dwupłaszczowy - najlepsi producenci, ceny

Na cenę bojlera dwupłaszczowego wpływ ma kilka czynników, takich jak między innymi wydajność takiego podgrzewacza, jego pojemność, materiał, z jakiego został wykonany oraz sposób izolowania. Wśród producentów tych urządzeń warto zapoznać się z ofertą firmy Ermet. Wybór bojlerów dwupłaszczowych tego producenta to zawsze gwarancja najwyższej jakości. Bojler dwupłaszczowy pionowy Ermet DPWSto żywicowany, z izolacją termiczną w piance, którego pojemność wynosi 140 l to ceny od ok. 823 zł, ten sam typ bojlera o pojemności 300 l wiąże się z wydatkiem od ok. 2199 zł.

Podgrzewanie wody użytkowej to bardzo ważny element prawidłowego funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego. Na rynku dostępne są różne rodzaje podgrzewaczy do wody użytkowej, czyli takiej, w której możemy korzystać zarówno do mycia, a także ją spożywać. Bardzo dobrą wydajność i dobre opinie użytkowników mają bojlery dwupłaszczowe z grzałką. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy zakupić taki bojler z wężownicą, która przyspiesza proces podgrzewania wody. Możemy się także spotkać z bojlerami dwupłaszczowymi, które zaopatrzone są w dodatkowy płaszcz zewnętrzny, pozwala on na zastosowanie dodatkowego źródła ciepła, na przykład solarnego, a co za tym idzie przyspieszyć również przyspieszyć proces ogrzewania wody użytkowej.

ikona podziel się Przekaż dalej