Gazowy podgrzewacz wody – zasada działania, najważniejsze wady oraz zalety

Czym jest przepływowy podgrzewacz wody?

Jak sama nazwa wskazuje, podgrzewacz gazowy służy do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Nie magazynuje jej tak jak tradycyjny bojler, lecz podgrzewa ciecz wydobywającą się z rur wodociągowych.

Piecyki gazowe do wody podgrzewają ciecz z chwilą odkręcenia kurka w kranie. Wystarczy odczekać chwilę, a z baterii wypłynie ciepła woda użytkowa. Z chwilą zakręcenia kurka termy gazowe kończą swoje działanie. Warto przy tym wspomnieć, iż ogrzewacz wody na gaz nie jest w stanie nagrzać cieczy, która znajduje się pomiędzy urządzeniem a kranem. Dlatego bardzo ważny jest prawidłowy montaż urządzenia. Zarówno gazowy, jak i elektryczny podgrzewacz przepływowy muszą być ulokowane jak najbliżej punktu poboru wody. W ten sposób zapewnimy sobie większą funkcjonalność kranu oraz mniejsze zużycie ciepłej wody użytkowej. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podgrzewaczach wody.

Przepływowy podgrzewacz wody wymaga dużej energii potrzebnej do natychmiastowego podgrzania wody. Dlatego wielu inwestorów szuka alternatywy dla rozwiązań, które daje elektryczny podgrzewacz przepływowy. Są nią piecyki gazowe do wody, potrafiące nagrzać ciecz do jednego lub kilku punktów poboru wody. Dobrej jakości modele mogą uzupełnić instalacje obsługiwane przez kolektory słoneczne czy pompy ciepła

Jakie zalety i wady posiadają termy gazowe?

Gazowy podgrzewacz wody posiada własny pakiet zalet oraz pewne wady. Jednym z największych atutów okazują się niskie koszty eksploatacyjne. Urządzenie zasilane gazem ziemnym lub płynnym będzie tańsze w użytkowaniu niż elektryczny podgrzewacz przepływowy o podobnych parametrach.

Nowoczesne termy gazowe będą też bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu. Współczesne rozwiązania sprawiają, że jest to również rozwiązanie bezpieczne. Piecyki gazowe do wody mogą współpracować z takimi urządzeniami jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła, co pozwala na dodatkowe ograniczenie kosztów eksploatacji budynku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o elektrycznym podgrzewaczu wody?

Niestety gazowy podgrzewacz wody posiada także pewne mankamenty. Jednym z nich będzie cena zakupu. Piecyki gazowe do wody (np. marki Junkers) będą nieco droższe niż tradycyjny bojler czy elektryczny podgrzewacz przepływowy.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Pewną niedogodnością mogą okazać się również wymagania montażowe. Szczególnie kłopotliwy okazuje się podgrzewacz gazowy zasilany z sieci. Musimy zainwestować w przyłącze, a także zapewnić odpowiednie połączenie przy urządzeniu ogrzewającym ciepłą wodę użytkową. Z tego względu ogrzewacz wody na gaz nie jest standardowym elementem wyposażenia budynków mieszkalnych.

Gazowy podgrzewacz wody zamontowany na ścienie, który ma inne właściwości niż elektryczne pogdrzewacz wody użytkowej
Gazowy podgrzewacz wody - rodzaje, ceny, opinie, porady

Rodzaje gazowych podgrzewaczy wody

Gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą lub otwartą komorą spalania

Wybierając dobrej jakości przepływowy podgrzewacz wody warto zwrócić uwagę na sposób zasilania. W ofercie sprzedaży znajdziemy urządzenia z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o anodzie magnezowej?

Termy gazowe z otwartą komorą spalania są nieco tańszym rozwiązaniem. Tego rodzaju gazowy podgrzewacz wody sprawdzi się w przypadku budynków posiadających dostęp do instalacji gazu ziemnego. Niestety wielu fachowców twierdzi, iż podgrzewacz gazowy z otwartą komorą spalania jest rozwiązaniem mniej bezpiecznym. Dlatego większość inwestorów decyduje się na przepływowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania. Średnia cena zakupu renomowanych modeli (np. firmy Junkers) wynosi 1000 – 1500 zł.

Podgrzewacz gazowy z zamkniętą komorą spalania (np. marki Junkers) jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym. Urządzenie nie sprawia też tak dużych problemów w czasie montażu. Tego rodzaju ogrzewacz wody na gaz nie wymaga podłączenia do komina. W zupełności wystarczy podłączenie do przewodu powietrzno-spalinowego, który odprowadzi zanieczyszczone powietrze. Cena dobrej jakości urządzeń (np. marki Junkers) rozpoczyna się od kwoty 2000 zł. Urządzenia wielopunktowe, wyposażone w sterowanie elektroniczne będą nieco droższe.

Podgrzewacze jedno- i wielopunktowe

Gazowy podgrzewacz do wody może posiadać jedno lub wielopunktową konstrukcję. Urządzenia jednopunktowe ogrzeją ciepłą wodę użytkową do jednego punktu poboru cieczy. Tym samym dobrze sprawdzą się w kranie łazienki czy kuchni.

Wielopunktowy ogrzewacz gazowy może ogrzać ciepłą wodę użytkową w kilku punktach jednocześnie. Jest to model bardziej zaawansowany i nieco droższy w zakupie.

Wybór pomiędzy podgrzewaczami jedno i wielopunktowymi zależy wyłącznie od indywidualnych parametrów budynku. Oba rozwiązania są w stanie zwiększyć funkcjonalność obiektu oraz dostarczyć odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej. Sprawdź także ten artykuł ze schematem cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

Podgrzewacz gazowy - znani producenci

Kupując termy gazowe warto zapoznać się z ofertami znanych producentów. Dobrej jakości przepływowy ogrzewacz wody, bojler, kolektory słoneczne czy pompy ciepła zapewnią niski koszt eksploatacji budynku.

Wśród godnych uwagi firm, które zdobywają najlepsze opinie inwestorów wyróżniamy Junkers, Ariston, Galmet, Kospel oraz Biawar.

Wybieramy wygodny w obsłudze podgrzewacz gazowy

Przepływowy podgrzewacz wody może posiadać tak zwany płomień dyżurny. Jest to niewielki płomyk, który zapala główny palnik. Płomień dyżurny działa przez cały czas, a co za tym idzie, zwiększa koszt eksploatacji urządzenia. Z tego względu lepsze opinie zdobywają nowoczesne podgrzewacze z zasilaniem uruchamianym przez baterie lub hydrogenerator. To właśnie nowsze podgrzewacze częściej zastępują zwykły bojler i współpracują z takimi urządzeniami, jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Wybierając podgrzewacz gazowy, zwróćmy także uwagę na sposób sterowania. W ofertach sprzedaży znajdziemy piecyki sterowane ręcznie oraz automatycznie. Co prawda sterowany automatycznie przepływowy podgrzewacz wody może być nieco droższy, jednak zapewni znacznie wygodniejszą eksploatację.

ikona podziel się Przekaż dalej