Grzałka do bojlera - najważniejsze informacje

Konstrukcja i zasady działania grzałek elektrycznych do bojlerów

Grzałka elektryczna do bojlera jest urządzeniem, które podgrzewa wodę użytkową w bojlerach elektrycznych, w elektrycznych termach, w grzejnikach żeberkowych oraz w innych różnego rodzaju zbiornikach wody. Jednym z praktycznych zastosowań grzałki jest także wspomaganie ogrzewania wody w okresie grzewczym na przykład w bojlerach, które posiadają wężownicę oraz samodzielne ogrzewanie wody poza sezonem grzewczym.

Grzałka elektryczna to jeden z kluczowych elementów każdego bojlera elektrycznego. Zwykle moc grzałki elektrycznej do bojlera waha się w przedziale od 1,5 kW do 2 kW, choć możemy również spotkać elektryczne grzałki do bojlera o znacznie większych mocach nawet od 3 kW do 12 kW. Grzałki w bojlerach elektrycznych nagrzewają się do z góry ustalonej temperatury i w ten sposób nagrzewają komorę bojlera. Bojlery elektryczne najczęściej wyposażone są w jedną grzałkę, choć niektóre modele bojlerów do ciepłej wody użytkowej mogą być wyposażone nawet w dwie grzałki elektryczne.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze podgrzewacze wody

Szukasz podgrzewacza wody w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane podgrzewacze przez internautów.

Ze względu na sposób działania grzałki elektryczne do bojlerów można podzielić na grzałki, które posiadają termostat oraz grzałki bez termostatu, które posiadają sam element grzewczy. Inne rodzaje grzałek do bojlerów ze względu na budowę, kształt lub sposób działania, jakie są dostępne w sprzedaży to między innymi grzałka spiralna, grzałka trójfazowa grzałka z gwintem oraz grzałka z kołnierzem. Grzałki elektryczne do bojlerów mogą być miedziane lub wykonane ze stali nierdzewnej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podgrzewaczach wody.

Wymiana grzałki w bojlerze

Sposób wymiany grzałki w bojlerze elektrycznym zależy od rodzaju bojlera oraz od rodzaju grzałki zastosowanej w bojlerze. Niemniej jednak w każdym przypadku wymianę grzałki w bojlerze powinniśmy rozpocząć od spuszczenia wody z pojemnościowego ogrzewacza wody użytkowej, a następnie wymontować starą grzałkę. Powinniśmy także sprawdzić, czy anoda magnezowa lub anoda tytanowa, które chronią bojler przed korozją, nie są zużyte. W przypadku, gdy anoda magnezowa lub anoda tytanowa są zużyte należy je również wymienić.

W przypadku, gdy nasz bojler elektryczny posiada gwint na grzałkę, montaż nowej grzałki jest bardzo prosty. Przykręcamy grzałkę z gwintem o odpowiedniej mocy i parametrach w miejscu, gdzie znajduje się gwint na grzałkę w bojlerze.

Wymiana grzałki do bojlera przez mężczyznę oraz porady na temat rodzajów grzałki do bojlera
Grzałka do bojlera - rodzaje, ceny, opinie, polecane marki

W przypadku, gdy nasz bojler nie posiada gwintu na grzałkę, montaż grzałki przeprowadza się w nieco inny sposób. W takiej sytuacji powinniśmy zakupić grzałkę elektryczną o odpowiedniej mocy i parametrach, która posiada specjalny kołnierz do jej montażu. Kołnierz może mieć otwory służące do przykręcenia grzałki do bojlera, gdy nie ma on tych otworów, sami musimy je wywiercić. Następnie przykręcamy taką grzałkę do bojlera przy pomocy śrub, które powinniśmy odpowiednio zaizolować antykorozyjnie.

Grzałka do bojlera - rodzaje

Grzałka z termostatem

Elektryczna grzałka z termostatem to tradycyjne rozwiązanie, które używane jest w starszych modelach bojlerów elektrycznych. Niemniej jednak w nowych modelach również stosowane są grzałki z termostatem. Praca takiej grzałki regulowana jest przez poprzez termostat. W przypadku takich grzałek dobór odpowiedniej temperatury dla bojlera regulowany jest przy użyciu specjalnego pokrętła. Termostat w tych grzałkach ma zatem zastosowanie jako termoregulator do bojlera.

Grzałka bez termostatu

W nowszych modelach bojlerów elektrycznych spotykamy się z grzałkami, które nie posiadają termostatu. W takim przypadku dobór odpowiedniej temperatury dla bojlera odbywa się przy pomocy specjalnego sterownika elektronicznego. Warto zwrócić uwagę na to, że stosowanie elektrycznego sterownika ma tą przewagę, że funkcjonuje nie tylko jako termoregulator do bojlera, może także kierować pracą innych ważnych funkcji bojlera elektrycznego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o gazowym podgrzewaczu wody.

Grzałka spiralna

Elektryczna grzałka spiralna do bojlera to taki rodzaj grzałki, który charakteryzuje się specyficznym spiralnym kształtem. Główną zaletą elektrycznych grzałek spiralnych jest to, że przy określonej długości posiadają one stosunkowo dużą powierzchnię grzejną, dzięki temu są one urządzeniami bardzo wydajnymi.

Grzałka trójfazowa

Trójfazowa grzałka do bojlera jest grzałką, która funkcjonować może w trzech różnych fazach, mocach. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, wydajne, energooszczędne i nowoczesne. Dzięki zastosowaniu w nich trzech faz mocy, znacznie łatwiejsza jest regulacja temperatury wody w przepływowym ogrzewaczu wody. Grzałka trójfazowa stosowana jest w trójfazowych bojlerach elektrycznych.

Grzałka z gwintem

Kolejnym często spotykanym rodzajem grzałek do bojlerów elektrycznych są grzałki z gwintem. Posiadają one gwint, najczęściej wykonany z materiałów nierdzewnych, który umożliwia przymocowanie takiej grzałki w bojlerze. Najczęściej spotykamy grzałki z gwintami o wymiarach 4/3 cala lub 5/4 cala. W przypadku, gdy grzałka nie posiada gwintu, montuje się ją w bojlerze przy użyciu śrub.

Grzałka z kołnierzem

Grzałka z kołnierzem to inny rodzaj grzałek ze względu na sposób montażu w bojlerze. Kołnierz takiej grzałki powinien mieć średnicę większą od samej grzałki, gdyż za jego pomocą taka grzałka jest przymocowywana do bojlera. Kołnierz może mieć otwory, które służą do zamontowania grzałki do bojlera przy pomocy śrub. W innym przypadku sami powinniśmy wywiercić dziury do przykręcenia grzałki z kołnierzem. A może zainteresuje cię artykuł o podgrzewaczu wody Ariston?

Grzałka do bojlera - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów grzałek do bojlerów warto zwrócić uwagę na ofertę takich uznanych firm jak między innymi Bluker, Galmet, czy Ariston. Firmy te mają bardzo dobre opinie wśród użytkowników i wybór grzałek tych producentów to zawsze bardzo dobry wybór i gwarancja najwyższej jakości. Oprócz wspomnianych Bluker, Galmet i Ariston warto również zapoznać się z ofertą takich firm jak Lavabo, Gwarant, Termik, czy Lemet.

Ceny elektrycznych grzałek do wody w bojlerze zależą od kilku czynników, takich jak między innymi moc takiej grzałki, jej rodzaj, zastosowanie oraz materiał, z jakiego została wykonana. Grzałka Gwarant o mocy 1,5 kW z termostatem i gwintem 5/4 cala to koszt 119 zł. Grzałka Termik o mocy 3 kW z termostatem i gwintem 5/4 cala do zbiorników ze stali nierdzewnej kosztuje 295 zł. Grzałka Lemet ze sterowaniem i kołnierzem o mocy 3 kW to cena 235 zł.

Grzałki elektryczne do podgrzewania wody w bojlerze to kluczowy element w każdym elektrycznym pojemnościowym i przepływowym ogrzewaczu wody. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje grzałek elektrycznych do bojlerów w różnych cenach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o solarnym podgrzewaczu wody.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły