Ile prądu zużywa bojler elektryczny?

Zużycie energii elektrycznej uzależnione od mocy grzałki

Zanim odpowiemy na pytanie, ile prądu zużywa bojler elektryczny, omówimy najważniejsze czynniki, które wpływają na średnie zużycie prądu. Pierwszym i jednym z ważniejszych jest moc grzałki. Ta z kolei powinna być odpowiednio dopasowana do wielkości bojlera, liczby mieszkańców i zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

Grzałka o mniejszej mocy pobiera mniej energii elektrycznej. W związku z tym zużycie prądu może wydawać się mniejsze. Niestety nie zawsze wiąże się to z realną oszczędnością podczas eksploatacji bojlera. Grzałka o niższej mocy grzeje i pobiera mniej prądu. Jednak w przypadku dużych zbiorników pojemnościowych musimy liczyć się z wydłużonym czasem przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Niewielka grzałka grzeje dłużej, w związku z tym pobiera więcej energii elektrycznej. Dlatego warto wybrać model bojlera, w którym zastosowano odpowiednią moc grzałki do pojemności zasobnika pojemnościowego.

Zakładamy w uproszczeniu, że im mniejsza pojemność bojlera, tym mniejsza moc grzałki. Z kolei większe zużycie ciepłej wody użytkowej wiąże się z koniecznością montażu większego zasobnika pojemnościowego. To pociąga za sobą wybór urządzenia z grzałką o większej mocy. Zwiększony pobór to jednocześnie szybkie przygotowanie ciepłej wody użytkowej i krótszy czas pracy grzałki.

Zużycie energii elektrycznej związane z pojemnością bojlera

Średni pobór energii elektrycznej ma ścisły związek z pojemnością podgrzewacza pojemnościowego. Zużycie prądu w bojlerze o pojemności 40 litrów z pewnością będzie znacznie niższe w porównaniu z podgrzewaczami o pojemności np. 100 – 150 litrów. Jest to bezpośrednio związane z mniejszą ilością ciepłej wody użytkowej.

Niewielki bojler szybko ogrzeje wodę potrzebną dla jednej, dwóch osób. Przy większym zapotrzebowaniu na c.w.u. należy zastosować większy podgrzewacz. Pamiętajmy, że zbyt niska pojemność bojlera będzie powodowała niedobory c.w.u. i konieczność ciągłego podgrzewania. Z kolei zbyt duży zbiornik oznacza wyższe koszty i nadmiar ciepłej wody użytkowej.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

W uproszczeniu przyjmuje się, że bojler dla 1 – 2 osób może posiadać około 50 litrów pojemności. W przypadku czteroosobowej rodziny lepiej zainwestować w bojler o pojemności 100 – 120 litrów. Przy zwiększeniu liczby mieszkańców, warto zastosować jeszcze większy podgrzewacz pojemnościowy. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiednią ilość c.w.u. bez przerw w jego dystrybucji. W osobnym artykule przeczytasz, jaki bojler elektryczny dla 4 osobowej rodziny będzie najlepszym rozwiązaniem.

Ile prądu zużywa bojler elektryczny? Sprawdzamy pobór prądu i średni koszt eksploatacji

Jak już wiemy, pobór prądu w bojlerach elektrycznych może być dość zróżnicowany. Dlatego weźmiemy pod uwagę uproszczoną kalkulację dla dwóch przykładowych modeli urządzeń. Zakładamy, że są to dobrej jakości bojlery elektryczne w wydajną grzałką i bardzo dobrą izolacją termiczną.

Pierwszy przykład to bojler o pojemności 50 litrów i mocy 1 500 W. Zauważmy, że urządzenie nie grzeje wody przez całą dobę, a jedynie podgrzewa ją w momencie wytracenia zadanej temperatury. Przyjmijmy, że bojler pracuje przez cztery godziny dziennie. W związku z tym mnożymy pobór prądu przez czas działania. W efekcie uzyskujemy wartość 6 kWh. Załóżmy teraz, że średni koszt energii elektrycznej wynosi 0,77 zł/kWh. Zatem średni, dzienny koszt ogrzewania c.w.u. wynosi 4,62 zł.

Drugi przykład to duży bojler elektryczny o pojemności 120 litrów i grzałką o mocy 2 500 W. jest to urządzenie, które ogrzeje c.w.u. na potrzeby czterech osób. Załóżmy, że pobór energii elektrycznej będzie trwał przez 4 godziny na dobę. Biorąc pod uwagę powyższe założenia, grzałka o mocy 2 500 W pobiera 10 kWh energii elektrycznej dziennie. ile prądu zużywa bojler elektryczny? Dobowy koszt ogrzania c.w.u. utrzymuje się w granicy około 7,70 zł.

Zaprezentowane powyżej wyliczenia to jedynie przykłady. Pobór energii elektrycznej przez bojler będzie uzależniony od indywidualnych czynników. Będzie to między innymi, zużycie c.w.u, zadana temperatura c.w.u, a także jakość izolacji ścian zasobnika. Im lepiej zaizolowane będą ściany bojlera, tym mniejsze utraty energii grzewczej i niższy pobór prądu. Nie bez znaczenia pozostaje również wydajność grzałki oraz jej odpowiednie dopasowanie do specyfiki i pojemności bojlera.

Wiesz już, ile prądu zużywa grzałka bojlera. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z innymi artykułami w naszym portalu. A może zainteresuje Cię również, jak zrobić uziemienie do starej instalacji? Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z aktualnymi cenami prądu.

Praktyczne sposoby na zmniejszone zużycie prądu w bojlerach elektrycznych

Wiemy już, ile energii pobiera typowy bojler elektryczny. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą wpłynąć na poczynienie odczuwalnych oszczędności. Jednym z najważniejszych jest wybór dobrej jakości urządzenia. Bojler powinien posiadać wydajną izolację termiczną ścian zewnętrznych. Będzie to miało wpływ na zmniejszenie utraty ciepła (mniejsze wychładzanie się ciepłej wody użytkowej).

Bojler możemy użytkować na dwa sposoby. W pierwszym uruchamiamy urządzenie wyłącznie wtedy, gdy będziemy potrzebować c.w.u. Ogrzewanie całkowicie zimnej wody może potrwać dłuższą chwilę. W tym czasie grzałka nieustannie pracuje. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie podtrzymywanie temperatury. W ten sposób w podgrzewaczu stale znajduje się gotowa do użycia, ciepła woda. Grzałka uruchamia się tylko na chwilę w celu podtrzymania temperatury. W przypadku bojlerów z dobrą izolacją termiczną, jest to znacznie wygodniejszy i ekonomiczniejszy sposób przygotowywania c.w.u.

W przypadku bojlerów o większej pojemności, możemy utrzymywać niższą temperaturę c.w.u. Będzie to miało wpływ na czas działania grzałki, a przez to na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Niższa temperatura c.w.u. może się wiązać z jej większym zużyciem. Jest to związane z faktem, że w czasie kąpieli nie mieszamy jej z dużą ilością zimnej wody, którą regulujemy temperaturę. W związku z tym metoda nie zawsze zdaje egzamin w przypadku małych bojlerów o niskiej pojemności. W ich przypadku c.w.u mogłaby szybko się skończyć.

ikona podziel się Przekaż dalej