Ile prądu zużywa grzałka do bojlera? Wyjaśniamy krok po kroku
Terma na prąd umożliwia wygodne i niemal bezobsługowe ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Każdy bojler posiada określone zużycie energii elektrycznej. Dlatego podpowiadamy, ile prądu zużywa grzałka do bojlera. Czy grzałka o mniejszej mocy zawsze oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej potrzebnej do ogrzania wody w zasobniku pojemnościowym?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Ile prądu zużywa grzałka do bojlera? Podstawowe parametry zużycia energii elektrycznej
- Zużycie energii w termach. Czy niższe zużycie zawsze przynosi oszczędności?
- Ile prądu zużywa grzałka do bojlera? Średnie, dobowe zużycie energii w przykładowych termach
- Czy nowoczesna, energooszczędna terma może pobierać mniej energii?
Ile prądu zużywa grzałka do bojlera? Podstawowe parametry zużycia energii elektrycznej
Aby odpowiedzieć na pytanie, ile prądu zużywa grzałka do bojlera, musimy przyjrzeć się różnym modelom term. W ofertach sprzedaży znajdziemy zasobniki o różnej pojemności. W uproszczeniu, im większa pojemność posiada dana terma, tym na ogół większe zużycie energii elektrycznej. Taka zasada odnosi się do urządzeń o podobnej jakości i zbliżonej termoizolacji ścian zewnętrznych zasobnika.
W praktyce każda terma może posiadać grzałki o większej lub niższej mocy. Im większa moc, tym szybsze ogrzewanie ciepłej wody użytkowej i większe zużycie energii elektrycznej. Niewielka terma na 40 – 50 litrów będzie idealnym rozwiązaniem dla jednej osoby. W jej przypadku nie ma konieczności stosowania mocnej grzałki. W zupełności wystarczy grzałka 1,0 – 1,8 kW.
Niestety niewielka terma nie będzie w stanie przygotować ciepłej wody użytkowej na potrzeby kilku osób. W przypadku 3 osobowej rodziny na ogół stosuje się bojlery o pojemności około 100 litrów. W osobnym artykule opisujemy, jaki bojler elektryczny dla 4 osobowej rodziny będzie najlepszym rozwiązaniem. Większa terma musi zostać wyposażona w grzałkę o większej mocy. Typowa grzałka do termy o pojemności 100 – 150 litrów posiada moc 1,8 – 3,0 kWh. Jest to wartość, która umożliwia wydajne i szybkie ogrzewanie wody dla całej rodziny.
Zużycie energii w termach. Czy niższe zużycie zawsze przynosi oszczędności?
Wiemy już, ile prądu zużywa grzałka do bojlera elektrycznego. Niższe zużycie energii elektrycznej przez grzałkę nie zawsze przynosi realne oszczędności. Jako przykład posłuży nam duża terma o pojemności 150 litrów połączona z grzałką o minimalnej mocy (np. 1,0 kWh). Niska moc grzałki może w tym przypadku oznaczać większe zużycie energii elektrycznej. Dzieje się tak z prostego powodu. Ogrzewanie dużej ilości wody za pomocą niewielkiej grzałki wymaga więcej czasu. W efekcie grzałka pobiera energię elektryczną przez wiele godzin. W niektórych przypadkach może wystąpić problem z ogrzewaniem c.w.u. do zadanej temperatury, ponieważ grzałka jest zbyt słaba. W efekcie uzyskujemy znacznie wyższe zużycie energii elektrycznej oraz niski komfort użytkowania termy.
Dlatego moc grzałki powinna być odpowiednio dopasowana do specyfiki bojlera. Większa terma musi być wyposażona w mocniejszą grzałkę, która umożliwi szybkie ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Mocniejsza grzałka będzie pobierała więcej prądu, jednak szybciej nagrzeje wodę do temperatury zadanej. Skrócony czas oczekiwania na ciepłą wodę użytkową może być dodatkowym atutem dla użytkowników (szczególnie w przypadku, gdy terma pracuje raz na jakiś czas).
Ile prądu zużywa grzałka do bojlera? Średnie, dobowe zużycie energii w przykładowych termach
Grzałka do bojlera nie pobiera energii przez całą dobę. Terma może być ustawiona na tryb podtrzymywania temperatury lub tylko w razie doraźnej potrzeby. W pierwszym przypadku bojler uruchamia grzanie po zmniejszeniu temperatury zadanej. Im lepsza izolacja termiczna ścian zewnętrznych, tym niższe zużycie energii. Załóżmy, że typowa grzałka do bojlera pracuje przez 4 godziny na dobę. Takie założenie pozwala nam na określenie średniego, dobowego zużycia energii elektrycznej.
Pierwszym przykładem jest niewielka terma 60 litrów, wyposażona w grzałkę 1 400 W. Moc grzałki mnożymy przez godziny jej eksploatacji. Grzałka pracująca przez 4 godziny dziennie pobierze w ciągu doby 5,6 kWh. Załóżmy teraz, że prąd w naszej taryfie kosztuje 0,77 zł/kWh. Po przemnożeniu zużycia energii elektrycznej i stawki za kWh uzyskamy średni dobowy koszt ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W naszym przypadku będzie to 4,31 zł.
Drugi przykład to większa terma o pojemności 120 litrów. Zakładamy, że zamontowano w niej grzałkę 2 500 W. Bojler ogrzewa ciepłą wodę użytkową dla 3 osobowej rodziny, a grzałka pracuje przez 4 godziny na dobę. W efekcie dobowy pobór energii elektrycznej wyniesie 10 kWh. Po przemnożeniu tej wartości przez średnią cenę prądu uzyskamy kwotę 7,70 zł. Jest to średni koszt dobowego ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z aktualnymi cenami prądu.
Czy nowoczesna, energooszczędna terma może pobierać mniej energii?
Z pewnością tak. Starsze bojlery na ogół posiadały mniej wydajne grzałki elektryczne. W efekcie musieliśmy liczyć się z większymi kosztami podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nowoczesne zasobniki pojemnościowe wyposaża się w bardziej wydajne rozwiązania, które mogą pomóc w poczynieniu odczuwalnych oszczędności eksploatacyjnych.
Duże znaczenie posiada odpowiednia izolacja przegród zewnętrznych termy. Jest to szczególnie istotne, jeśli bojler znajduje się w piwnicy lub chłodnym pomieszczeniu gospodarczym. Im niższa temperatura otoczenia, tym większe możliwe straty ciepła w przegrodach zewnętrznych. Dlatego nowoczesne, dobrej jakości termy posiadają bardzo wydajną izolację, która nie dopuszcza do nadmiernego wychłodzenia się ciepłej wody użytkowej. Grzałka pobiera tyle samo prądu, jednak może pracować krócej.
Przy nowoczesnych termach najlepszym rozwiązaniem okazuje się stałe podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Grzałka uruchamia się jedynie w celu podtrzymania temperatury. Jeśli połączymy tę funkcję z wydajną izolacją przegród zewnętrznych, uzyskamy ekonomiczniejsze ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Alternatywą byłoby wyłączanie termy i uruchamianie jedynie przed zużyciem c.w.u. Jednak nagrzanie całkowicie wychłodzonej wody będzie prowadziło do dłuższej pracy grzałki, a w efekcie może podwyższyć koszt ogrzewania c.w.u. (szczególnie jeśli włączamy bojler kilka razy w ciągu doby).
Kolejnym sposobem na poczynienie oszczędności jest ustawienie niższej temperatury zadanej. W tym przypadku grzałka pobiera mniej energii poprzez fakt krótszej pracy. Niższa temperatura ustawiona na sterowniku może się wiązać z większym zużyciem ciepłej wody użytkowej. Dzieje się tak ponieważ podczas kąpieli nie trzeba odkręcać kurków z zimną wodą w celu uregulowania idealnej temperatury. Dlatego zmniejszenie temperatury na sterowniku sprawdza się w przypadku wystarczająco dużej ilości ciepłej wody użytkowej w zasobniku pojemnościowym.
Wiesz już ile prądu zużywa grzałka do bojlera i co może wpływać na koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W pozostałych artykułach znajdziesz inne praktyczne wskazówki. Podpowiadamy między innymi, ile żeberek grzejnika na 1m2 zapewni najlepszy komfort grzewczy.