Jak spuścić wodę z bojlera - instrukcja opróżniania bojlera krok po kroku
W opuszczonych domach, domkach letniskowych i budynkach wzniesionych na ogródkach działkowych trzeba zabezpieczyć instalację hydrauliczną na zimę. Żeby nie zamarzła, należy spuścić z niej wodę. O ile w przypadku grzejników jest to proste – wystarczy odkręcić zawór bezpieczeństwa, o tyle spuszczenie wody z bojlera może być bardziej skomplikowany. Dowiedz się, jak opróżnić bojler na zimę.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa bojlera
Aby dowiedzieć się, jak spuścić wodę z bojlera, warto najpierw przyjrzeć się swojemu modelowi. Czasami bojlery mają różną budowę, dlatego spuszczenie wody może być bardziej lub mniej skomplikowane.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zawór bezpieczeństwa. Z reguły jest umieszczony na dole bojlera, by łatwo można się było do niego dostać. Podgrzewacz jest jeszcze wyposażony w dwie rurki – odprowadzającą wodę ciepłą i doprowadzającą wodę zimną. Z reguły woda ciepła jest umieszczona na górze, a zimna na dole, ale może to różnie wyglądać, zwłaszcza w przypadku bojlerów poziomych. Warto zerknąć na schemacie zawartym w instrukcji, jak rozkładają się konkretne przyłączenia. W dokumencie najczęściej znajdują się także dokładne wskazówki, jak spuścić wodę z bojlera tego modelu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerze dwupłaszczowym?
Spuszczanie wody z bojlera elektrycznego
Jak opróżnić bojler elektryczny? Podany niżej sposób jest uniwersalny i sprawdza się w przeważającej części przypadków. Spuszczanie wody wykonuje się wyłącznie po zamknięciu zaworu głównego, by zimna woda nie napływała do bojlera. Jeśli zamierzasz opróżnić podgrzewacz wody Ariston lub usunąć ją z bojlera elektrycznego, koniecznie pamiętaj o odłączeniu go od źródła prądu.
Pierwszym krokiem jest wykręcenie zaworu bezpieczeństwa lub odkręcenie specjalnej śrubki, która służy właśnie do odprowadzenia wody z pojemnika. Należy zrobić to stopniowo – jeśli wykręcisz cały zawór, woda wypłynie błyskawicznie, ale pod dużym ciśnieniem. Najprawdopodobniej się zmoczysz, ale gorsze jest to, że bojler ma zazwyczaj od 80 do 100 l pojemności, więc nie nadążysz „łapać” do misek nadmiaru wody. Dlatego trzeba to robić stopniowo i uzbroić się w cierpliwość. Opróżnianie bojlera może potrwać nawet ponad godzinę.
Czasami jednak zdarza się, że po odkręceniu śrubek czy zaworu woda nie chce płynąć. To może znaczyć, że konieczne jest odkręcenie lub demontaż wężyka odprowadzającego ciepłą wodę z góry. Wtedy woda powinna zejść powoli bez większego problemu. Sprawdź także ten artykuł o bojlerze elektrycznym.
Wymiana bojlera i ponowne napełnianie go wodą
Spuszczanie wody może być konieczne na zimę albo w momencie, kiedy zamierzasz wymienić bojler elektryczny na nowy model. W obu przypadkach warto dopilnować, by cała woda wyciekła. Wymiana bojlera nie jest trudna i nie zajmuje dużo czasu. Najczęściej zajmują się nią specjaliści, hydraulicy z firmy produkującej lub sprzedającej bojlery. Jeśli jednak zamierzasz zrobić to samodzielnie, musisz wiedzieć, że nie jest to skomplikowane – wystarczy tylko dokładnie połączyć wszystkie przewody i rurki i skalibrować wyświetlacz elektryczny, kierując się wskazówkami z instrukcji.
Wymiana bojlera lub ponowne napełnianie bywa dla wielu osób stresujące. Najczęściej obawiamy się, że w czasie wlewania wody, bojler się zapowietrzy, a to nie będzie takie łatwe do usunięcia. Na szczęście zdarza się to niezwykle rzadko. Jeśli strumień wody jest silny i pojemnik napełni się w krótkim czasie, nie ma powodów do zmartwień – ryzyko zapowietrzenia jest niewielkie. Jeśli jednak woda będzie sączyła się powoli, może okazać się, że faktycznie w bojlerze zostanie powietrze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerze z wężownicą?
Najczęściej jednak nie ma większego problemu z zapowietrzeniem. Bojler od razu zaczyna działać i można włączyć opcję grzania wody. W przypadku nieogrzewanych budynków spuszczanie wody z bojlera i wszelkich pojemników tego typu, jak na przykład podgrzewacz wody Ariston, jest bardzo ważne na zimę. W przeciwnym razie wiosną czeka cię remont, włącznie z wymianą całego systemu wodno-kanalizacyjnego. A to ogromny wydatek.