Budowa bojlera

Aby dowiedzieć się, jak spuścić wodę z bojlera, warto najpierw przyjrzeć się swojemu modelowi. Czasami bojlery mają różną budowę, dlatego spuszczenie wody może być bardziej lub mniej skomplikowane.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zawór bezpieczeństwa. Z reguły jest umieszczony na dole bojlera, by łatwo można się było do niego dostać. Podgrzewacz jest jeszcze wyposażony w dwie rurki – odprowadzającą wodę ciepłą i doprowadzającą wodę zimną. Z reguły woda ciepła jest umieszczona na górze, a zimna na dole, ale może to różnie wyglądać, zwłaszcza w przypadku bojlerów poziomych. Warto zerknąć na schemacie zawartym w instrukcji, jak rozkładają się konkretne przyłączenia. W dokumencie najczęściej znajdują się także dokładne wskazówki, jak spuścić wodę z bojlera tego modelu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerze dwupłaszczowym?

Spuszczanie wody z bojlera elektrycznego

Jak opróżnić bojler elektryczny? Podany niżej sposób jest uniwersalny i sprawdza się w przeważającej części przypadków. Spuszczanie wody wykonuje się wyłącznie po zamknięciu zaworu głównego, by zimna woda nie napływała do bojlera. Jeśli zamierzasz opróżnić podgrzewacz wody Ariston lub usunąć ją z bojlera elektrycznego, koniecznie pamiętaj o odłączeniu go od źródła prądu.

Pierwszym krokiem jest wykręcenie zaworu bezpieczeństwa lub odkręcenie specjalnej śrubki, która służy właśnie do odprowadzenia wody z pojemnika. Należy zrobić to stopniowo – jeśli wykręcisz cały zawór, woda wypłynie błyskawicznie, ale pod dużym ciśnieniem. Najprawdopodobniej się zmoczysz, ale gorsze jest to, że bojler ma zazwyczaj od 80 do 100 l pojemności, więc nie nadążysz „łapać” do misek nadmiaru wody. Dlatego trzeba to robić stopniowo i uzbroić się w cierpliwość. Opróżnianie bojlera może potrwać nawet ponad godzinę.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Czasami jednak zdarza się, że po odkręceniu śrubek czy zaworu woda nie chce płynąć. To może znaczyć, że konieczne jest odkręcenie lub demontaż wężyka odprowadzającego ciepłą wodę z góry. Wtedy woda powinna zejść powoli bez większego problemu. Sprawdź także ten artykuł o bojlerze elektrycznym.

Wymiana bojlera i ponowne napełnianie go wodą

Spuszczanie wody może być konieczne na zimę albo w momencie, kiedy zamierzasz wymienić bojler elektryczny na nowy model. W obu przypadkach warto dopilnować, by cała woda wyciekła. Wymiana bojlera nie jest trudna i nie zajmuje dużo czasu. Najczęściej zajmują się nią specjaliści, hydraulicy z firmy produkującej lub sprzedającej bojlery. Jeśli jednak zamierzasz zrobić to samodzielnie, musisz wiedzieć, że nie jest to skomplikowane – wystarczy tylko dokładnie połączyć wszystkie przewody i rurki i skalibrować wyświetlacz elektryczny, kierując się wskazówkami z instrukcji.

Wymiana bojlera lub ponowne napełnianie bywa dla wielu osób stresujące. Najczęściej obawiamy się, że w czasie wlewania wody, bojler się zapowietrzy, a to nie będzie takie łatwe do usunięcia. Na szczęście zdarza się to niezwykle rzadko. Jeśli strumień wody jest silny i pojemnik napełni się w krótkim czasie, nie ma powodów do zmartwień – ryzyko zapowietrzenia jest niewielkie. Jeśli jednak woda będzie sączyła się powoli, może okazać się, że faktycznie w bojlerze zostanie powietrze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerze z wężownicą?

Najczęściej jednak nie ma większego problemu z zapowietrzeniem. Bojler od razu zaczyna działać i można włączyć opcję grzania wody. W przypadku nieogrzewanych budynków spuszczanie wody z bojlera i wszelkich pojemników tego typu, jak na przykład podgrzewacz wody Ariston, jest bardzo ważne na zimę. W przeciwnym razie wiosną czeka cię remont, włącznie z wymianą całego systemu wodno-kanalizacyjnego. A to ogromny wydatek.

ikona podziel się Przekaż dalej