Podłączenie bojlera krok po kroku - praktyczna instrukcja montażu
Montaż bojlera nie jest zbyt trudny. Można zrobić to samodzielnie, chociaż lepiej, żeby wykonała to osoba, która ma w tym minimalne doświadczenie. Przedstawiamy praktyczną instrukcję, jak podłączyć bojler do instalacji C.O.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Samodzielny montaż bojlera
Bojler to najprostszy sposób na uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Bardzo wiele osób zdecydowało się na zakup bojlera elektrycznego. Montaż bojlera można zrobić samodzielnie, chociaż może to być dość trudne i skomplikowane. Nie trzeba być hydraulikiem, żeby go przeprowadzić. Wystarczy ściśle kierować się wskazówkami.
Podłączenie bojlera jest możliwe, jeśli do instrukcji dołączony jest schemat. W nim powinny być dokładnie rozpisane wszystkie kroki związane z podłączeniem bojlera. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o podłączenie bojlera gazowego, inaczej w przypadku elektrycznego.
Zakup bojlera z wężownicą, gazowego, elektrycznego czy dwupłaszczowego?
Każdy rodzaj bojlera jest podłączany w inny sposób. Pierwsze kryterium podziału to sposób ogrzewania – gazowy lub elektryczny. Oba mają występują w dwóch opcjach – są pionowe lub poziome. Te drugie zajmują więcej miejsca i wymagają co roku wymiany anody magnezowej. Te pierwsze są wyposażone w płaszcz obiegu z instalacji C.O. Podłączenie bojlera dwupłaszczowego może być trudniejsze niż takiego z jednym płaszczem.
Bojlery dzielą się także na przepływowe i pojemnościowe. Te pierwsze są wyposażone w zbiornik, znajdująca się w nich woda jest podgrzewana jednorazowo i magazynowana. Kiedy zostanie zużyta, znów jest podgrzewana. W bojlerze przepływowym woda jest podgrzewana w momencie zużywania. Jej temperatura zależy od mocy grzałki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bojlerach.
Podłączenie bojlera elektrycznego
Podłączenie bojlera elektrycznego należy zacząć od sprawdzenia warunków podłączenia. Duże bojlery, których użytkowanie gwarantuje komfortowe korzystanie z wody muszą mieć zapewnione nawet 4-6 kW mocy grzewczej. W takim wypadku konieczne jest doprowadzenie prądu trójfazowego. Bojler elektryczny powinien także być podłączony na osobnym obwodzie wyprowadzonym z rozdzielnicy głównej. Bojlery elektryczne przepływowe nie stawiają takiego warunku, dlatego montaż podgrzewacza przepływowego jest łatwiejszy.
Podgrzewacze przepływowe mogą zastępować obieg cyrkulacyjny ciepłej wody użytkowej. Nadają się do tego jednak tylko modele wyposażone w regulator i specjalny ogranicznik, pozwalający ustawić optymalną temperaturę podgrzewania, ponieważ muszą mieć ochronę przed przegrzewaniem. Montaż podgrzewacza przepływowego zawiera się tak naprawdę w podłączeniu do rury zasilającej i do rury doprowadzającej ciepłą wodę do baterii.
Podłączanie bojlera dwupłaszczowego czy innego rodzaju do instalacji C.O. zawsze wykonuje się sztywnymi elementami, najlepiej w systemie rur warstwowych PEX. Po stronie zasilania nie można używać wężyków elastycznych, ponieważ one mogą być dołączone wyłącznie po stronie baterii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerze dwupłaszczowym?
Sposób wyprowadzenia rury zasilającej jest różny u wszystkich modeli. Wątpliwości powinien rozwiać schemat dołączony do instrukcji obsługi. Należy pamiętać, że końcówka wyprowadzenia rury wodociągowej musi być stabilnie zamontowana, ponieważ połączenie będzie przenosić siły, które tworzą się w związku ze sterowaniem zaworami czerpalnymi.
Ostatni krok to puszczenie wody do obiegu zanim podłączysz urządzenie do prądu. Jest to konieczne, ponieważ w części grzejnej nie może zostać powietrze. W przeciwnym wypadku grzałka może się przepalić.
Podłączenia bojlera gazowego
Bojler gazowy nie jest trudny do podłączenia, zwłaszcza dlatego, że nie trzeba go dołączać do instalacji C.O. Montaż bojlera na gaz powinien być wykonywany przez gazownika. Zwłaszcza w bloku, w których są instalacje miejskiego gazu wszystkie ingerencje w instalacje gazowe muszą być wykonane przez specjalistę ze spółdzielni. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie tego samodzielnie, instalacja powinna zostać sprawdzona przez gazownika. Zmiany mogą być niebezpieczne, a nieszczelna instalacja może doprowadzić do tragedii. Sprawdź także ten artykuł o bojlerze elektrycznym.
Podłączenie bojlera gazowego ma wiele zalet, przede wszystkim dlatego, że koszty gazu są o wiele niższe, niż koszty energii elektrycznej. To rozwiązanie raczej dla mniejszych rodzin, ponieważ podgrzewacze gazowe są raczej mniejsze, a pobór ciepłej wody jest możliwy wyłącznie w jednym punkcie.
Podłączenie bojlera gazowego – zasady
Przepisy ściśle regulują zasady, według których należy zamontować gazowy podgrzewacz wody. Po pierwsze odległość podgrzewacza od punktu poboru wody nie może przekraczać 6 metrów. Dlatego urządzenie montuje się najczęściej na ścianę, która dzieli kuchnię i łazienkę.
W łazience bojler gazowy nie może być podłączony nad wanną ani pod prysznicem. Odległość między urządzeniem a elementami instalacji sanitarnej musi wynosić co najmniej 60 cm. W kuchni podgrzewacz gazowy może być podłączony wyłącznie w miejscu, gdzie jest dobra wentylacja. Rura może być przeprowadzona przez ścianę, dlatego na raz może być ogrzewana woda w łazience i w kuchni. Bojler gazowy może mieć zamontowany dodatkowy termostat, który będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę wody. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzałce do bojlera?