Podgrzewacze wody - czym właściwie jest elektryczny podgrzewacz wody?

Jak już wspomnieliśmy, przepływomierz wody służy do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nie jest tak duży jak bojler i nie magazynuje nagrzanej cieczy. Przepływowy ogrzewacz wody to niewielkie urządzenie elektryczne, które montuje się tuż przy kranie.

Piecyk przepływowy wykorzystuje większą ilość energii elektrycznej. Dzięki temu jest w stanie natychmiast podgrzać wodę wypływającą z rur kanalizacyjnych. W efekcie uzyskujemy ciepłą wodę użytkową, która wydostaje się z kranu zaraz po odkręceniu kurka.

Warto przy tym pamiętać, że przepływowy ogrzewacz wody działa tylko wtedy, gdy odkręcamy kran. Brak poboru wody sprawia, że urządzenie przechodzi w stan bezczynności. Zarówno uruchomienie, jak i wyłączenie podgrzewacza następuje automatycznie, dzięki czemu nie musimy martwić się o obsługę.

Ważną wskazówką jest także to, że terma przepływowa musi znajdować się jak najbliżej kranu. Woda pomiędzy ogrzewaczem, a kranem nie jest podgrzewana. W praktyce oznacza to, że wypłynie z kranu przed ogrzaną cieczą, co może wpłynąć na ostateczny pobór wody. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podgrzewaczach wody.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Przepływowy podgrzewacz wody – rodzaje i możliwości zastosowania

Przepływowe podgrzewacze wody - jednopunktowy przepływowy ogrzewacz wody

Jednopunktowy piecyk przepływowy to urządzenie służące do zasilania jednego punktu poboru wody. Tego rodzaju elektryczny podgrzewacz wody może zostać wykorzystany do ogrzania wody w kranie łazienki czy kuchni. Jeden punkt nie wymaga tak dużej mocy elektrycznej, w ofertach sprzedaży zazwyczaj spotykamy podgrzewacze 6 kW.

Przepływowy ogrzewacz wody z jednym punktem może być od razu wyposażony w baterię i wylewkę. W przypadku urządzeń dedykowanych do kabin prysznicowych w wyposażeniu znajduje się także dopasowana rączka natryskowa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o elektrycznym podgrzewaczu wody?

Dobrej jakości jednopunktowa terma przepływowa może być funkcjonalnym urządzeniem. Tego typu produkty zazwyczaj posiadają przychylne opinie użytkowników. Dużym uznaniem cieszy się przepływowy podgrzewacz wody z czujnikiem podczerwieni. Jest to wygodne rozwiązanie, umożliwiające bezobsługowe uruchamianie kranu. W ten sposób mycie rąk staje się bardziej higieniczne.

Elektryczny podgrzewacz wody może posiadać dość zróżnicowaną budowę. Mniej zaawansowane modele posiadają hydrauliczną regulację temperatury. Oznacza to, że temperatura cieczy jest uzależniona od ciśnienia. Im większe ciśnienie wody wydobywającej się z kranu, tym niższa temperatura. Analogicznie, odkręcenie kranu na mniejszą wartość powoduje wydobywanie się wody o wyższej temperaturze. W ofertach sprzedaży znajdziemy także przepływowy ogrzewacz wody z regulacją skokową. Są to produkty, które zbierają najlepsze opinie użytkowników. Skokowa regulacja temperatury wody polega na regulowanej intensywności pracy urządzenia. Tego rodzaju terma przepływowa działa z mniejszą mocą przy niskim poborze wody. Wraz ze wzrostem poboru urządzenie rozpoczyna pracę z pełną wydajnością. Sprawdź także ten artykuł o podgrzewaczu wody Dafi.

Wielopunktowy przepływowy ogrzewacz wody

Jak sama nazwa wskazuje, wielopunktowy piecyk przepływowy jest przeznaczony do zasilania kilku punktów poboru ciepłej wody użytkowej. Lepszej jakości terma przepływowa może być równie wydajna jak bojler. Mocny, zasilany na 230V elektryczny podgrzewacz wody posiada przychylne opinie użytkowników. Świetnie sprawdzi się w budynkach, od których wymagamy częstokrotnego, natychmiastowego poboru ciepłej wody użytkowej w kilku punktach jednocześnie.

Montując wielopunktowy, przepływowy podgrzewacz wody musimy liczyć się z pewnymi trudnościami. Największa trudność dotyczy wyboru idealnej lokalizacji. Wielopunktowy piecyk przepływowy nie ogrzeje wody znajdującej się pomiędzy urządzeniem, a kranem. Dlatego jego ulokowanie w zbyt dużym oddaleniu od punktu poboru ciepłej wody użytkowej zmniejszy komfort użytkowy, a dodatkowo podwyższy zużycie cieczy.

Wybierając wielopunktowy, elektryczny podgrzewacz wody zwróćmy uwagę na jego parametry techniczne. Co prawda bardziej zaawansowane urządzenie to jednocześnie wyższa cena zakupu. Jednak lepszej jakości podgrzewacze zapewnią też większy komfort użytkowania. Elektryczny podgrzewacz wody może być na przykład wyposażony w sterowniki elektroniczne. Dzięki nim w prosty sposób uregulujemy temperaturę ciepłej wody użytkowej, zapewniając tym samym najwyższy komfort podczas kąpieli, mycia rąk czy zmywania. Sprawdź także ten artykuł o pojemnościowym podgrzewaczu wody.

Gdzie sprawdzi się przepływomierz wody?

Przepływowy podgrzewacz wody posiada wiele możliwości zastosowania. Proste, jednopunktowe modele dobrze sprawdzają się w kuchniach, łazienkach, a nawet pralniach. Zarówno łazienkowy, jak i kuchenny podgrzewacz wody zapewnią komfort korzystania z kranu. Ciepła woda użytkowa pojawi się zaraz po odkręceniu kurków i zapewni wygodne korzystanie ze zlewozmywaka, umywalki czy kabiny prysznicowej. Kuchenny podgrzewacz wody będzie też przydatny w miejscach, w których nie posiadamy zmywarki. Stały dostęp do wody o wyższej temperaturze ułatwi zmywanie naczyń.

Wielopunktowy ogrzewacz wody również posiada wiele możliwości zastosowania. Możemy zamontować go przy kilku punktach poboru wody, ulokowanych w jednym pomieszczeniu. Dużą popularnością cieszy się także montaż jednego podgrzewacza i podłączenie go pod punkty w kilku pomieszczeniach.

Wybierając urządzenie na 230V pamiętajmy o sprawdzeniu parametrów technicznych. Nieco tańsze podgrzewacze wielopunktowe można co prawda podłączyć pod kilka punktów, jednak wydajne ogrzewanie występuje tylko wtedy, gdy w jednym czasie korzystamy z jednego punktu. Jednoczesne korzystanie z dwóch punktów poboru ciepłej wody użytkowej rodzi konieczność zastosowania ogrzewacza o większej mocy.

Koszty zakupu i eksploatacji podgrzewacza wody

Ile wynosi cena zakupu podgrzewacza wody?

Przepływowy podgrzewacz wody nie jest drogi w zakupie. Cena urządzeń jednopunktowych waha się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dobrej jakości urządzenia posiadające przychylne opinie nabędziemy już od kwoty 100-150 zł.

Nieco droższe będą podgrzewacze wielopunktowe. Cena zakupu będzie uzależniona od mocy i parametrów technicznych urządzenia. Dobrej jakości modele kupimy za kwotę 400-700 zł. Urządzenia z zaawansowanymi sterownikami będą nieco droższe w zakupie.

Wybierając podgrzewacze wody, warto sugerować się jakością wykonania, a także parametrami technicznymi. Urządzenie powinno być dobrze dopasowane do naszych indywidualnych wymagań oraz warunków przyłączeniowych. Dzięki temu zapewnimy najwyższy komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej.

Koszt eksploatacji podgrzewaczy

Elektryczny podgrzewacz wody nie jest zbyt kosztowny w zakupie. Jednak wiele osób martwi się o późniejsze koszty eksploatacyjne. Według wielu inwestorów, tradycyjny bojler zapewni niższe rachunki za ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Dlatego poniżej przeliczymy orientacyjny koszt eksploatacji podgrzewacza.

Obliczmy teraz średni koszt ogrzania 1000 litrów wody z rurociągów. Zakładamy, że temperatura wody w rurociągu wynosi 10 0C, a piecyk elektryczny podgrzeje ją do wartości 40 0C. Przyjmijmy również, że w pomieszczeniu zamontowano podgrzewacz o mocy 21 kW. Średnia wydajność takich urządzeń wynosi 10 l/min (przy ogrzewaniu wody o 30 0C). Zatem do ogrzania 1000 litrów urządzenie potrzebuje 100 minut. W tym czasie zużyjemy 35,0 kW energii elektrycznej.

Kolejne założenie dotyczy ceny energii elektrycznej. Przyjmujemy, że koszt 1 kW prądu w taryfie G11 wynosi 0,55 zł. Zatem koszt ogrzania 1000 litrów wody w przepływowym ogrzewaczu będzie kwotą 19,25 zł.

Powyższe wartości możemy przeliczyć na średni, miesięczny koszt ogrzewania ciepłej wody użytkowej dla jednego użytkownika. Jedna osoba wykorzystuje w ciągu miesiąca od 1,5 do 2,0 m3 ciepłej wody użytkowej (1500-2000 l). Zatem średniomiesięczny koszt wykorzystania podgrzewacza elektrycznego przez jednego użytkownika wyniesie ok. 29-38 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej