Termostat do bojlera - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci
Bojler, czyli ogrzewacz elektryczny do wody, jest nadal bardzo popularny. Wiele osób rezygnuje z piecyków gazowych i zaczyna ogrzewać wodę do kąpieli czy mycia naczyń elektrycznie. Jest to dość duży wydatek, dlatego często decydujemy się na zastosowanie termostatu do bojlera. Poznaj opinie i dowiedz się, czy faktycznie pozwala zoptymalizować proces ogrzewania wody.
Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Termostat do bojlera – czy jest potrzebny?
Tak naprawdę każdy (a przynajmniej większość nowoczesnych modeli) bojler ma wbudowany termostat. Najczęściej na urządzeniu znajduje się regulator temperatury, dzięki któremu można spokojnie ustawić, jaką temperaturę ma mieć woda. Jeśli osiągnie ona wybraną przez ciebie temperaturę, grzałka po prostu przestanie wytwarzać ciepło. Dopóki woda nie wystygnie lub nie pobierzesz gorącej, która zostanie zastąpiona zimną, bojler nie będzie grzał.
Jednakże czasami zdarza się, że termostat trzeba kupić osobno i go zamontować samodzielnie. Jest to dość skomplikowane, podłączenie termostatu do bojlera powinien wykonać hydraulik lub osoba, który ma w tym doświadczenie. Oczywiście podłączenie termostatu do bojlera, czy raczej jego grzałki, rozpisane jest w schemacie w instrukcji, więc można spróbować zrobić to samodzielnie. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, koniecznie zleć to specjaliście. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bojlerach.
Jak działa regulator temperatury?
Najważniejszym elementem jest oczywiście grzałka do bojlera. Za pomocą anody magnezowej lub anody tytanowej nagrzewa wodę do określonej z góry temperatury. Ta znów jest ustalana przez termoregulator do bojlera. Na urządzeniu najczęściej znajduje się pokrętło, które ma na podziałce kilka cyfr. Oznaczają one średni przedział temperatury, jaką powinna osiągnąć woda. Każdy producent zazwyczaj ma inne oznaczenia, które znajdują się w instrukcji obsługi.
Termoregulator do bojlera i grzałka do bojlera są ze sobą połączone właśnie termostatem. Jeśli wyczuje on, że temperatura wody jest na maksymalnym zaznaczonym poziomie, automatycznie przerywa działanie grzałki. Najnowsze modele z reguły są wyposażone w elektryczne sterowniki, które sprawiają, że cały proces działa po prostu automatycznie i natychmiastowo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerze dwupłaszczowym?
Termostat do bojlera – ceny i opinie o producentach
Termostaty do bojlera to części zamienne, które czasami się psują i wymagają zakupu nowych. Mogą to być zarówno bardziej skomplikowane elementy z termoregulatorem i wyświetlaczem, jak i najprostsze urządzenia, które wyglądem przypominają po prostu termostat, który znamy z grzejników.
Najbardziej popularne są termostaty marki Ariston. Marka produkuje termostaty różnego rodzaju, na przykład do piekarników. Termostat Ariston to wydatek rzędu 60 zł. Bardzo prosty termostat Galmet także zasługuje na uwagę. Jest bardzo prosty i w zasadzie uniwersalny, można go wykorzystać do wielu zastosowań. Termostat Gelmet nadaje się do każdego rodzaju grzałek elektrycznych. Bardzo popularne są także termostaty marki Lemet.
Lemet to bardzo znany producent produktów grzewczych i części zamiennych do różnego rodzaju instalacji grzewczych. Można jej zaufać, a termostaty tej marki są bardzo uniwersalne. Tego rodzaju termostat kosztuje od 20 do 30 złotych. Podobnie jak produkty marki Thermex. W ofercie tej marki znajdziesz także możliwość wymiany anody magnezowej lub anody tytanowej. Sprawdź także ten artykuł o bojlerze elektrycznym.
Termostat do bojlera jako sposób na oszczędzanie prądu
Zamontowanie termostatu to najlepsze rozwiązanie, na jakie możesz się zdecydować. To idealny sposób na poczynienie oszczędności w rachunkach za prąd, i to znacznych. Kiedy termostat do bojlera jest włączony na maksymalne ustawienie, woda ma ciągle bardzo wysoką temperaturę. Przez to grzałka musi prawie non stop pracować, żeby ją utrzymać, a co za tym idzie, pobiera bardzo dużo energii elektrycznej (zwłaszcza w przypadku grzałki o bardzo wysokiej mocy).
Jeśli tylko ustawisz nieco mniejszy przedział temperatur, bojler będzie się częściej wyłączał. Woda nie będzie podgrzewana non stop, jedynie wtedy, kiedy zużyjesz ciepłą lub sama ostygnie. Zastosowanie takiej małej części zamiennej pozwoli na zaprowadzenie dużych oszczędności.
Inne sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu wody
Termostat pozwala na znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania wody, ale tylko pod warunkiem, że stosujesz system ciągłego podgrzewania wody. Ma on swoje plusy – jeśli nie odłączyć bojlera od prądu, woda będzie wychładzała się wolniej. Cały czas będziesz miał możliwość poboru ciepłej wody, ale za cenę tak naprawdę ciągłego poboru małej ilości prądu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o grzałce do bojlera?
Jeśli zdecydujesz się na odłączanie i podłączanie bojlera, koszty mogą jeszcze spaść, ale pod warunkiem, że będziesz robić to rozsądnie i z głową. Jeśli woda będzie bardzo przechłodzona, grzałka będzie chodziła ze zdwojoną siłą, wykorzystując całą moc, a to oznacza wysoki pobór prądu. Dlatego należy pilnować, żeby woda nie była zbyt gorąca (tym zajmie się termostat i termoregulator) i by nie grzała się zbyt długo – tylko tyle, ile jej potrzebujesz. Do tego może być ci potrzebne specjalne urządzenie, które zakłada się na gniazdko. Jego zadaniem jest automatyczne odcięcie prądu, po upływie czasu potrzebnym do grzania wody.