Grzałka do grzejnika łazienkowego i nie tylko - zastosowanie

Grzałki elektryczne posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Jak już wcześniej wspomniano, wyróżniamy między innymi grzałki przemysłowe. To właśnie dzięki takim urządzeniom możliwe jest ogrzewanie kontenerów, zbiorników czy też kabin. Są one dostosowane zarówno do małych pomieszczeń, jak i również zapobiegają skraplaniu się pary wodnej. Zdecydowanie częściej jednak interesujemy się zakupem grzałek do bojlerów oraz do kaloryfera.

Grzałki do grzejnika jest doskonałym rozwiązaniem, z którego możemy z powodzeniem korzystać poza sezonem grzewczym. Dzięki temu takie urządzenia możemy wykorzystywać jako wspomaganie do c.o. w okresie letnim, kiedy sporadycznie chcemy uzyskać konkretną temperaturę w pomieszczeniu. Grzałka elektryczna do kaloryfera pozwala na precyzyjne ustawienie temperatury, a nawet czas ogrzewania.

Jednym z najpopularniejszych typów grzałek do kaloryfera jest grzałka do grzejnika łazienkowego. Nie musimy wtedy ogrzewać całego mieszkania, aby uzyskać wyższą temperaturę w łazience. Dodatkowo jest to przydatna funkcja, gdy chcemy na grzejniku wysuszyć ręczniki lub bieliznę. Oprócz grzałek elektrycznych do grzejnika wymienia się również grzałki do wody. Dzięki nim możliwe jest ogrzanie ciepłej wody użytkowej w zasobniku, czyli w bojlerze.

Grzałka na prąd do wody - rodzaje

Wybierając konkretne typy grzałek, na pewno możemy zwrócić uwagę na ich budowę, a dokładniej materiał lub tworzywo, z którego zostały wykonane. W tym przypadku wymienimy między innymi grzałki tytanowe, stalowe, izolatorowe, czy też kwarcowe. W zależności od tego, z czego zostały one wyprodukowane, mogą być poddawane kąpielom w różnych cieczach.

Jeżeli chodzi o konstrukcje grzałek elektrycznych, to ze względu na ich budowę wymienia się:

  • Grzałki patronowe - jest to grzałka elektryczna, która wyróżnia się bardzo dużą efektywnością, bez konieczności zajmowania zbyt dużej powierzchni. Rdzeń grzałki jest owinięty drutem oporowy, który wykonany jest ze stopu niklowo-chromowanego. Zaletą tego typu grzałki jest możliwość uzyskanie bardzo wysokiej temperatury znamionowej, której wartość może wynieść nawet do 870 stopni Celsjusza.
  • Grzałki rurkowe - grzałka rurkowa jest jedną z najczęściej wybieranych grzałek elektrycznych, które mają zastosowanie w gospodarstwie domowym. Materiałem izolacyjnym w tym przypadku jest tlenek magnezu. Pancerz wykazuje się właściwościami kwasoodpornymi, a także żaroodpornymi.
  • Grzałki opaskowe i płaskie - wśród nich wymienia się zarówno grzałki mikanitowe, które są zabudowane nierdzewną blachą, jak i również grzałki ceramiczne. Ten drugi rodzaj grzałek występuje w postaci spirali grzejnej, która została wbudowana w kształtkach ceramicznych.
  • Grzałki do pieców kaflowych - specyficzne rozwiązanie, które daje możliwość regulowania temperatury bez konieczności rozpalania w piecu kaflowym. Grzałka elektryczna umieszczona jest na drzwiczkach do paleniska. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze grzałki do bojlera.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Grzałki do c.o. - porady zakupowe

Wybierając grzałkę elektryczną, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, dzięki którym dokonamy słusznego zakupu. Na samym początku musimy ustalić przeznaczenie grzałki. Już wiemy, że do wyboru mamy grzałki do wody, a także do kaloryfera. Niezależnie od urządzenia, w pierwszej kolejności musimy skupić się na mocy. Grzałka do grzejnika łazienkowego lub też zwykłego kaloryfera najczęściej wyróżnia się mocą od 120 do 1200 W.

Wyjątkowo pomocnym rozwiązaniem są grzałki z termostatem, które pozwalają na ustalenie konkretnego poziomu temperatury. Zazwyczaj producent konkretnej grzałki elektrycznej proponuje optymalną temperaturę, którą oczywiście każdy użytkownik może zmienić pod względem swoich preferencji. Kolejnym dodatkiem, o który urozmaicone są urządzenia, jest timer. Jednocześnie taka funkcja pozwala na ustawienie, kiedy grzałka ma się wyłączyć.

W nowoczesnych urządzeniach grzewczych do c.o., mamy do czynienia ze zintegrowanym systemem inteligentnego domu. W ten sposób grzałka nie tylko zapamiętuje ostatnie ustawienia, ale również istnieje możliwość wykonania zdalnego uruchomienia. Niezwykle istotną kwestią przy wyborze grzałki do grzejnika lub do wody, jest wybór dodatkowych zabezpieczeń. Najczęściej producent oferuje ochronę przed nagłym wzrostem temperatury. Warto również zdecydować się na urządzenie, które zabezpiecza je przed zamarzaniem.

Grzałka elektryczna - ceny

Gdy już wiemy, jakie grzałki elektryczne znajdują się w sprzedaży, dobrze jest jeszcze zorientować się, jakie są dokładne ich ceny. Wtedy będziemy wiedzieli, na jakie urządzenie możemy sobie pozwolić. Warto jednak kierować się jakością urządzenia, a nie jak najniższą ceną, dzięki temu zapewnimy w swoim domu maksymalne bezpieczeństwo.

Przykładowe ceny grzałek elektrycznych

Nazwa produktu

Cena

Grzałki przemysłowe zanurzeniowe 7kW nierdzewne

Cena od 176,80 zł

Grzałki przemysłowe mikanitowe płaskie

Cena od 178,00 zł

Grzałka do grzejnika łazienkowego EGB, producent Instal-Projekt

Cena od 239,85 zł

Grzałka KTX 1 z elementem grzejnym w komplecie, producent Terma

223,78 zł

Grzałka KTX z elementem grzejnym w komplecie, producent Terma

293,88 zł

Grzałka elektryczna do wody 1500 W/230 V Classic

54,55 zł

Grzałka rurkowa Eliko Kołnierz 5/4 2000W

35,59 zł

Eliko grzałka rurkowa do parników 1400 W M14x1,5

29,99 zł

Eliko grzałka rurkowa typu U do wody 1600W

34,99 zł

Grzałka z termostatem AquaT 100W 50-100l

29,99 zł

Eihem Jager 125 W do 150-200l grzałka z termostatem

86,40 zł

WUG MB Grzałka do bojlera z termostatem Galmet Kospel 6/4” 2000W

117,50 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły