Zbiornik c.w.u. - zastosowanie

Zasobnik cwu jest elementem instalacji grzewczej odpowiedzialnym za przechowywanie ciepłej wody użytkowej, która została dostarczona przez wymiennik cwu. Tego typu zbiornik współpracuje z niskotemperaturowymi kotłami grzewczymi. Głównym elementem zasobnika c.w.u. jest odpowiednio zaizolowany zbiornik, który najczęściej wykonany jest ze stali.

Dobrze jest wybierać nowoczesne zasobniki, które posiadają dodatkową ochronę przed osadzaniem się kamienia. Wtedy w konstrukcji zbiornika znajdziemy najczęściej anodę magnezową. Innym rozwiązaniem jest zasobnik ciepłej wody użytkowej, który został wykonany ze stali szlachetnej. Kolejnym zabezpieczeniem przed wystąpieniem korozji jest również termoglazura. Jak widać, współczesne zasobniki bardzo mocno różnią się od przestarzałych urządzeń, które niestety wyróżniały się niską żywotnością.

Zasobnik cwu - rodzaje

Wybierając zasobnik cwu powinniśmy kierować się przede wszystkim jego budową. Pod tym względem wyróżniamy:

  • Zasobnik ciepłej wody użytkowej warstwowy - tego typu zasobniki dedykowane są do kotłów dwufunkcyjnych. Baniak do grzania wody warstwowy nie zajmuje aż tak wiele miejsca. Zbiornik warstwowy posiada budowę warstwową, oznacza to że zimna woda znajduje się na dole, natomiast gorąca na górze. Dolna warstwa wody zostaje przepompowana do kotła, gdzie następuje jej ogrzanie. Następnie, już ogrzana, powraca do górnej części zbiornika. Tego typu zasobnik cwu ogrzewa wodę na bieżąco, przez co szybciej uzyskujemy ciepłą wodę. Jednocześnie jest to typ zasobnika wyróżniający się większą wydajnością.
  • Zasobnik ciepłej wody użytkowej z wężownicą - zbiornik c.w.u. przeznaczony jest do kotłów jednofunkcyjnych. Zasobnik z wężownicą w odróżnieniu od zasobnika warstwowego nie wymaga obecności pompki. Na dnie zbiornika umieszczona jest wężownica, która oddaje ciepło do wody znajdującą się zasobniku. Ten typ zasobnika nie działa tak efektywnie, ponieważ nagrzewana jest cała woda, przez co mamy do czynienia z dłuższym czasem oczekiwania na ciepłą wodę.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Zasobniki ciepłej wody użytkowej możemy podzielić jeszcze pod względem sposobu montażu. Pod tym względem wymienimy:

  • Zasobnik stojący - zasobnik stojący jest montowany poziomo. Warto zdecydować się na ten typ zasobnika, szczególnie jeżeli dysponujemy miejscem na jego montaż. Zaletami tego rozwiązania jest możliwość podłączenia zasobnika do kolektorów słonecznych bądź też do pompy ciepła.
  • Zasobnik wiszący - montowany jest w sposób pionowy. Jego największą zaletą jest to, że nie zajmuje tak wiele miejsca, ponieważ można go zamontować bezpośrednio pod sufitem.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu bojlera dwupłaszczowego.

Porady zakupowe przy zakupie zasobnik cwu

Na co należy zwracać uwagę przed zakupem zasobnika cwu? Już wiemy, że jeżeli chcemy podłączyć go do posiadanej pompy ciepła bądź kolektorów słonecznych, to powinniśmy zdecydować się na zasobnik stojący. Jednocześnie istotnym elementem jest wydajność zasobnika. Zbiorniki z wężownicą pozwalają na nagrzewanie się wody w dużo dłuższym czasie. Nie zmienia to jednak faktu, że ich cena jest bardziej przystępna, przez co częściej decydujemy się na ten typ zbiornika.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest pojemność zasobnika. Tutaj mamy do czynienia z zasobnikami o pojemności już od kilkudziesięciu do nawet kilkuset litrów. Ten parametr powinien być koniecznie dopasowany do ilości osób korzystających z ciepłej wody użytkowej. Dla rodziny 3-osobowej w zupełności wystarczy zasobnik o pojemności ok. 100 litrów. Natomiast, gdy w domu mieszka 5-6 osób, to warto zdecydować się na zasobnik o pojemności nawet 300 litrów.

Dobrym pomysłem będzie zakup zasobnika cwu z grzałką elektryczną. Dzięki temu w sezonie letnim nie musimy uruchamiać kotła, oszczędzając w ten sposób energię oraz koszty ogrzewania. Dodatkowo zasobniki z grzałką elektryczną obecnie wyposażone są w programatory, dzięki którym możemy ustawić czas nagrzewania wody.

Decydując się na zakup kotła do instalacji grzewczej, dobrze jest rozważyć dwufunkcyjny piec gazowy z zasobnikiem. Takie piece posiadają wbudowany zasobnik cwu. Dzięki temu nie musimy organizować dodatkowej przestrzeni na osobne urządzenie. Obydwa podzespoły znajdują się w jednej obudowie. Oczywiście sterowanie nimi jest całkowicie zintegrowane. Dużym ułatwieniem jest to, że nowoczesny piec gazowy z zasobnikiem zazwyczaj jest wyposażony w automatykę pogodową.

Zasobnik ciepłej wody użytkowej - ceny i opinie

Mając na uwadze rodzaje zasobników, a także parametry, którym warto się przyjrzeć przed zakupem, dobrze jest jeszcze poznać koszty konkretnych urządzeń. W poniższym zestawieniu znajdują się przykładowe ceny zasobników popularnych producentów. Należy mieć na uwadze, że podane kwoty są orientacyjne.

Przykładowe ceny na różnego rodzaju zasobniki c.w.u.

Nazwa produktu

Cena

Piec gazowy z zasobnikiem Saunier Duval Istowin Condens F 24/30

Cena od 5690,00 zł - bardzo dobre opinie

Piec gazowy z zasobnikiem Beretta Mynute Boiler Green 25 B.S.O.E.

Cena od 6117,00 zł - bardzo dobre opinie

Zasobnik wiszący z wężownicą 200 l, Galmet

2402,00 zł - bardzo dobre opinie

Zasobnik z grzałką elektryczną Viking Plus

2050,00 zł

Zasobnik z grzałką elektryczną Galmet 80 l, Neptun

979,00 zł

Wymiennik cwu z wężownicą Galmet 200 l

1630,98 zł

Wymiennik cwu stojący 150l Vaillant

1305,00 zł

Biawar Mega wymiennic cwu 150l

1299,00 zł

Zasobnik stojący Galmet Skay 120 l

1002,45 zł

Zasobnik stojący Kospel Wz 80

460,20 zł

Zasobnik cwu stojący EGEO  200 l, pompa ciepła

4400,00 zł

Zasobnik stojący 200 l 2w Winkelmann

2270,00 zł

Bojler stojący 200 l bez wężownic Lemet

1430,00 zł

Zasobnik stojący 200 l, Galmet Vulcan

2199,00 zł

Bojler Kospel wymiennik 1x wężownica 200 l SW-TERMO

1707,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej