Zawór bezpieczeństwa do bojlera - który wybrać, na co zwrócić uwagę?
Instalacja centralnego ogrzewania powinna być wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia. Do nich zalicza się między innymi zawór bezpieczeństwa do bojlera. Warto dowiedzieć się, jakie jest dokładne zadanie takiego zaworu, jak wygląda schemat w instalacji cwu, a także na co zwracać uwagę przed jego zakupem.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zawór ciśnieniowy do bojlera - zastosowanie
Zawór do bojlera, a także zawór zwrotny, odpowiadają za ochronę bojlera przed nagłym wzrostem ciśnienia. Dzięki temu nie dojdzie do eksplozji zbiornika. Dodatkowym zadaniem, jest utrzymywanie jednego kierunku przepływu cieczy w instalacji centralnego ogrzewania. W momencie, kiedy dochodzi do wzrostu ciśnienia, wtedy przez króciec spustowy dochodzi do upustu wody.
Bardzo często możemy zauważyć, że z zaworu bezpieczeństwa do bojlera kapie woda. Błędnie odczytujemy to jako usterkę zaworu lub jego nieprawidłowe dopasowanie do zbiornika. Okazuje się, że zawór ciśnieniowy do bojlera jest sprawny. Za kapanie wody odpowiada zbyt duża poduszka powietrzna w zbiorniku, która najczęściej występuje w bojlerach starej generacji. Zmniejszenie owej poduszki powietrznej doprowadza do tego, że w samym zbiorniku automatycznie zwiększa się przestrzeń na ciecz. Przy wzroście ciśnienia, zwiększa się również objętość cieczy, która w nowych bojlerach nie musi już znajdować ujścia.
Jak zamontować zawór bezpieczeństwa do bojlera - schemat
Decydując się na zakup zaworu ciśnieniowego, należy wiedzieć jak go zamontować. Pomocą okaże się schemat c.o. oraz cwu. Najczęściej zawór bezpieczeństwa do bojlera oraz zawór zwrotny powinien być zamontowany pod bojlerem. Inną propozycją jest umiejscowienie zaworu przed naczyniem wzbiorczym, który niejeden schemat podpowiada jako opcjonalne rozwiązanie.
Schemat, jak zamontować zawór ciśnieniowy do bojlera w układzie otwartym, obejmuje również montaż tego elementu pomiędzy bojlerem a zaworem odcinającym dopływ na zimnej wodzie. Jeżeli chcemy zamontować zawór bezpieczeństwa, który jest wyposażony w zawór zwrotny, to musimy pamiętać o tym, aby te dwa elementy znajdowały się zgodnie z kierunkiem przepływu cieczy. Na korpusie znajdziemy strzałkę podającą kierunek przepływu czynnika roboczego. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zaworach hydraulicznych.
Zawór w bojlerze elektrycznym - rodzaje
Montaż zaworu bezpieczeństwa w bojlerze elektrycznym wymaga od nas dopasowania odpowiedniej konstrukcji. Tutaj do wyboru mamy zawór wodny niskociśnieniowy, którego zadaniem jest ochrona bojlera przed usterką hydrauliczną. Drugim typem zaworu, jest zawór wysokociśnieniowy.
W tym typie zaworu zaliczymy zawór ciężarkowy, który dociska grzybek grawitacyjnie pod wpływem swojego ciężaru. Drugim rodzajem zaworu wysokociśnieniowego, jest zawór sprężynowym. Rzeczywiście w tym przypadku grzybek jest dociskany przez sprężynę.
Wymiana zaworu bezpieczeństwa do bojlera
Zarówno zawór wodny w bojlerze elektrycznym, jak i również tradycyjnym zbiorniku, może ulec zniszczeniu. Należy zacząć od tego, aby systematycznie, przynajmniej dwa razy w roku sprawdzać stan zaworu ciśnieniowego. Jego naprawa nie jest opłacalna, dlatego od razu warto nastawić się na jego wymianę. W pierwszej kolejności oczywiście musimy zakupić nowy zawór bezpieczeństwa do bojlera, który będzie idealnie zastępował stary element.
Jeżeli wymieniamy zawór wodny zabezpieczający w bojlerze elektrycznym, to koniecznie musimy rozpocząć swoje działania od odłączenia zbiornika od źródła prądu. Kolejnym krokiem będzie opróżnienie całego bojlera z zimnej wody. Wystarczy, że odkręcimy zawór wodny i poczekamy, aż cała woda zleci. Mając przygotowany nowy zawór bezpieczeństwa do bojlera, przechodzimy następnie do uszczelnienia gwintów przy pomocy specjalnej taśmy. Koniecznie zachowujemy ten sam kierunek gwintowania, a także nawijania izolacji.
Następnym krokiem będzie odcięcie dopływu wody. W tym celu wykorzystujemy najczęściej klucz francuski. Ale również możemy mieć do czynienia z innymi modelami bojlerów, gdzie zawór wodny cwu odkręcamy przy pomocy specjalnego syfonu. Oczywiście wszystkie czynności wykonujemy bardzo powoli i z dużą precyzją, aby nie doszło do uszkodzenia jakiegokolwiek elementu. Ostatnim etapem jest montaż nowego zaworu bezpieczeństwa. Aby instalacja cwu działała prawidłowo, to koniecznie trzeba zadbać o dokładne dokręcenie zaworu przy pomocy klucza francuskiego.
Zawór ciśnieniowy do bojlera - porady zakupowe
Nie jest bez znaczenia, na jaki zdecydujemy się zawór ciśnieniowy. Jego montaż oczywiście przebiega tak samo, jednak każdy z modeli wyróżnia się określonymi parametrami. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie, na który zawór jest automatycznie ustawiony. Do wyboru najczęściej mamy zawory wyróżniające się ciśnieniem od 1,5 bara do 7 barów. Chociaż w polskich bojlerach ciśnienie to z reguły nie przekracza wartości 4-6 barów.
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest średnica przyłącza. Najczęściej mamy tutaj do czynienia z gwintem o średnicy ½ lub ¾ cala. Nie bez znaczenia jest maksymalna temperatura, na którą może być narażony zawór ciśnieniowy. Przeglądając poszczególne modele zaworów, zazwyczaj spotykamy się z wartością na poziomie 110 stopni Celsjusza.
Zastanawiając się nad wyborem poszczególnego zaworu, musimy koniecznie zwrócić uwagę na to, z czego jest on zbudowany. Do wyboru mamy między innymi zawory z korpusem mosiężnym, który również jest izolowany membraną. W ten sposób zawór jest odporny na korozję oraz na wysokie temperatury. Bardzo często zawór bezpieczeństwa jest wyposażony w zawór zwrotny. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy pewność, że ciecz będzie przepływać tylko w jednym kierunku. Uruchamia się dopiero w momencie, kiedy dojdzie do przekroczenia określonego poziomu ciśnienia.
Oczywiście nie możemy zapominać o tym, aby wybrany zawór ciśnieniowy był koniecznie atestowany, a także spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób będziemy mieli gwarancję tego, że nasza instalacja centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, będzie działała w sposób prawidłowy.