Zawór bezpieczeństwa do bojlera

Podłączenie zaworu bezpieczeństwa

Najważniejszym celem montażu zaworu do bojlera jest oczywiście zabezpieczenie go przed nagłymi skokami ciśnienia, zwłaszcza powyżej dopuszczalnego. Rzecz jasna, najważniejsze jest dobranie typu zaworu i jego wielkości. Odpowiedni zawór zwrotny bezpieczeństwa zależeć będzie od rodzaju płynu w bojlerze – cieczy, pary wodnej, gazu bądź powietrza. Wielkość elementu będzie z kolei ściśle związana z przepustowością składającą ilość strumienia płynu, który musi przepłynąć przez wybrany zawór ciśnieniowy. Bojler z zaworem zwrotnym jest bezpieczny w użytkowaniu.

Zawór bezpieczeństwa do bojlera powinien pomóc urządzeniu uregulować ciśnienie w instalacji, które podczas gwałtownego wzrostu może spowodować naprawdę wiele poważnych szkód. Najczęstszą przyczyną wzrostu ciśnienia są uderzenia wodne, a także awarie armatury odcinającej. Sporadycznie zdarzają się również awarie nowoczesnych urządzeń, zwłaszcza z regulacją automatyczną. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bojlerach.

Zawór ciśnieniowy a rodzaje

Zawory do bojlera elektrycznego można podzielić ze względu na sposób ich działania:

a) zawór niskociśnieniowy – zazwyczaj używa się go jako element zabezpieczający przed skutkiem uderzenia hydraulicznego.

b) zawór wysokociśnieniowy – wśród tej grupy można wyróżnić zawory bezpieczeństwa w typie ciężarkowym i sprężynowym. Zawór ciężarkowy wyróżnia się siłą dociskającą grzybek do centrum zaworu (poprzez ciężar), a sprężynowy naciskiem na grzybek poprzez sprężynę zamontowaną w zaworze.

Oprócz tego, zawory wysokociśnieniowe typu ciężarkowego można podzielić również zależnie od rodzaju ich konstrukcji. Są to:

  • zawory bezdźwigniowe – ciężar umieszcza się współosiowo na trzpieniu wprowadzonym w oś grzybka. Warunkiem otwarcia zaworu będzie zrównoważenie siły ciężkości reagującej siłą parcia i bagażem wody (lub powietrza) na grzybek.
  • zawory dźwigniowe – ciężar wydobywa się na ramieniu dźwigni, a zawór zwrotny bezpieczeństwa otwiera się po zrównoważeniu momentów siły parcia i ciężkości liczonej względem osi dźwigni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerze elektrycznym?

Akcesoria hydrauliczne w dobrych cenach - sprawdź!

Montaż zaworów bezpieczeństwa – popularne elementy i opinie

Naczynie wzbiorcze i jego istota

Jak już wiesz, podłączenie zaworu bezpieczeństwa i dopasowanie go zależne jest od wielu czynników. Naczynie zwane wzbiorczym jest koniecznym elementem instalacji grzewczej, ponieważ umożliwia ono przejęcie zwiększonej objętości wody podczas jej podgrzewania. Gdy nie ma bowiem takiej możliwości, ciśnienie w instalacji będzie nadmiernie wzrastać – a to może doprowadzić do rozszczelnienia się instalacji bądź ogromnych szkód w sieci wodociągowej. Naczynie wzbiorcze można podzielić na dwa typy:

  • naczynie otwarte – montowane jest w instalacjach zasilanych z kotła na paliwo stałe, a także zabezpiecza przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia w przypadku zagotowania się wody.
  • naczynie przeponowe – można zamontować je przy zasilaniu instalacji z kotła olejowego bądź gazowego. Automatyka wewnątrz takiego naczynia nie dopuści wówczas do przegrzania się wody. Naczynie przeponowe zwane jest również zamkniętym lub ciśnieniowym.

Zawór bezpieczeństwa do bojlera i przekręcającago dłoń, czyli zawór ciśnieniowy i jego montaż do bojlera elektrycznego
Zawór bezpieczeństwa do bojlera – rodzaje, opinie, ceny, porady

Warto wspomnieć, że dobór wielkości naczynia wzbiorczego zależy przede wszystkim od pojemności wodnej instalacji. Należy również brać pod uwagę charakterystykę sieci wodociągowej oraz ciśnienie statyczne instalacji –tzn. wysokość między najwyższym, a najniższym punktem. Weźmy teraz „pod lupę” dwa zawory bezpieczeństwa do bojlera, które przez ostatnie lata kupowane są najchętniej. Sprawdź także ten artykuł o bojlerach dwupłaszczowych.

Zawór bezpieczeństwa do bojlera Afriso

Zabezpieczy on ciśnieniowe systemy wypełnione cieczą. Dzięki niemu zminimalizujesz niebezpieczeństwo wystąpienia awarii, kiedy przekroczona zostanie dopuszczalna wartość ciśnienia w bojlerze. Zawór należy umieścić w głównym miejscu ogrzewania wody użytkowej. Produkt to najważniejszy element całej instalacji ogrzewania centralnego. Wykonano go z solidnego materiału, który umożliwi korzystanie z zaworu przez wiele kolejnych lat! Co ważne, zakupisz go m.in. w sieci hipermarketów budowlanych Leroy Merlin.

Zawór bezpieczeństwa do bojlera Afriso - parametry

Materiał wykonania

Mosiądz

Średnica

3/4”

Maksymalna temperatura robocza

120 st. C

Maksymalne ciśnienie robocze (w barach)

3

Cena

46 zł / szt.

Zawór bezpieczeństwa do bojlera Watts SVHE25

Jest to zawór bezpieczeństwa membranowy, który służy do zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem ciśnienia instalacji wodnej, parowej bądź sprężonego powietrza. Jego konstrukcja oraz parametry pozwalają na stosowanie go w typowej wymiennikowej instalacji cieplnej c.o. oraz c.w.u. Zawór marki Watts znajduje zatem zastosowanie w układzie kotłowym, węzłach cieplnych bądź instalacjach sprężonego powietrza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bojlerach marki Galmet?

Zawór bezpieczeństwa do bojlera Watts SVHE25 - parametry

Materiał wykonania

Mosiądz

Średnica

1/2”

Maksymalna temperatura robocza

110 st. C

Maksymalne ciśnienie robocze (w barach)

2,5

Cena

ok. 30 zł / szt.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły