Powietrzne pompy ciepła i ich zastosowanie

Pompy typu powietrze-powietrze cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwość montażową, a także stosunkowo niewielkie koszty zakupu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że instalacja nie wymaga zbytniej ingerencji w aranżacje ogrodową i może być bezpiecznie zamontowana na zewnątrz oraz we wnętrzu budynków mieszkalnych. Pompy pobierają energię grzewczą bezpośrednio z powietrza i działają na podobnej zasadzie co klimatyzatory. Najwyższa sprawność ich pracy przypada na sezon letni jesienny. Niestety, obniżenie temperatur zewnętrznych sprzyja zmniejszeniu ich wydajności. Dlatego powietrzne pompy ciepła montowane w domach jednorodzinnych zazwyczaj nie stanowią samodzielnego źródła grzewczego. Często łączy się je z kotłami olejowymi bądź gazowymi, które ogrzewają pomieszczenia w czasie występowania niskich temperatur zewnętrznych.

W ofertach handlowych znajdują się także powietrzne pompy ciepła typu powietrze woda. Najczęściej wykorzystujemy je wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To stosunkowo niewielkie i niedrogie instalacje (możemy je nabyć już od 8 000 zł). Pompa do podgrzewania cwu nie musi posiadać tak dużej mocy, jak urządzenia przeznaczone do ogrzewania budynku. W większości domów jednorodzinnych w całości wystarczą urządzenia o mocy 2 kWh. Jest to wygodna alternatywa dla solarów. Warto podkreślić, że powietrzne pompy ciepła przeznaczone do podgrzewania cwu nie są tak mocno uzależnione od warunków pogodowych jak urządzenia solarne. Dzięki temu lepiej radzą sobie z podgrzewaniem wody w okresie jesienno-zimowym.

Gdzie można stosować pompy gruntowe?

Gruntowe pompy ciepła to urządzenia przeznaczone dla inwestorów szukających najwydajniejszych rozwiązań grzewczych. Tego typu systemy pobierają energie grzewczą z wód gruntowych lub gruntów (solanek). Gwarantują znacznie większą wydajność niż ich powietrzne odpowiedniki i działają o każdej porze roku. Świetnie sprawdzają się jako samodzielne źródło ogrzewania domów jednorodzinnych. Niestety ich zakup oraz montaż mogą być dość kosztowne, a kolektory wymagają ingerencji w przydomową aranżację. W ofertach handlowych znajdziemy pompy gruntowe z kolektorami pionowymi oraz poziomymi.

Kolektory pionowe – wymagają wykonania odwiertów w których umieszcza się specjalne sondy. Zarówno głębokość odwiertów jak i ich liczba są ściśle uzależnione od warunków glebowych i mocy urządzenia grzewczego. Montaż pompy z kolektorami pionowymi jest dość dużym wydatkiem. Jednak urządzenie charakteryzuje się największą mocą, dużą wydajnością i bezawaryjnością. Dobrze radzi sobie z całorocznym podgrzewaniem cwu i ogrzewaniem pomieszczeń (nawet tych o większym zapotrzebowaniu energetycznym).

Kolektory poziome – składają się z wężownic układanych poziomo pod powierzchnią gruntu (do głębokości 2 metrów). Kolektor pobiera energie cieplną zmagazynowaną w podłożu. Jego sprawność jest większa niż w przypadku pomp powietrznych. Większe jest także uniezależnienie urządzenia od aktualnych warunków pogodowych. Ich największą zaletą jest jednak atrakcyjna cena zakupu, a także stosunkowo duża wydajność grzewcza. Warto podkreślić, że kolektory poziome wymagają wygospodarowania większej przestrzeni. Mogą mocno ograniczać możliwość aranżacji podwórka i nie nadają się na szczególnie małe bądź wąskie działki. Przed wyborem najlepszej pompy ciepła warto sprawdzić także cennik pomp ciepła, by dowiedzieć się ile kosztują poszczególne rozwiązania.

Wszystkie pompy gruntowe mogą być wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jednak nie jest to koniec ich możliwości użytkowych. W ofertach producentów coraz częściej pojawiają się pompy, które można zintegrować z systemami wentylacyjnymi. Temperatura pod powierzchnią gruntu wynosi około 10 oC. Można ją wykorzystać do skutecznego chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Chłodzenie odbywa się na zasadzie pasywnej (naturalnej). Pompa ciepła zostaje wyłączona, a sprężarka przestaje pracować. Aktywna jest jedynie pompa obiegowa układu pierwotnego. Dzięki temu instalacja pobiera ciepło z pomieszczeń i przenosi je do gruntu. Efektem jest szybkie obniżenie temperatury i zwiększenie komfortu użytkowania budynku.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze pompy ciepła

Zastanawiasz się jaką pompę ciepła wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane modele pomp ciepła przez internautów. Te ceny Cię zaskoczą!

Czy pompy ciepła nadają się do montażu w istniejących już budynkach?

Pompy ciepła są przeważnie montowane w nowo powstających budynkach, a ich obecność jest już przewidziana na etapie tworzenia projektu budowlanego. Połączenie wydajnego systemu ogrzewania oraz dobrej izolacji termicznej budynku przynosi bardzo zadowalające efekty. Nowoczesne pompy łączy się także z klimatyzacją mechaniczną, co zwiększa komfort cieplny w pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne urządzenia grzewcze nadają się także do montażu w istniejących już domach i budynkach mieszkalnych.

Większość starszych budynków posiada większe zapotrzebowanie na energię grzewczą. Zatem pompy ciepła muszą mieć znacznie większą moc niż ich odpowiedniki montowane w nowych budynkach. Pewną niedogodnością podczas modernizacji ogrzewania będzie także temperatura pracy instalacji grzewczej. Większość tradycyjnych systemów grzewczych pracuje w wysokich temperaturach (70-85oC). Z kolei standardowe pompy ciepła pracują w temperaturach niskich (rzadko przekraczają 55oC). Dlatego w ofertach producentów pojawiły się nowoczesne pompy wysokotemperaturowe (kaskadowe). Tego typu produkty nadal pozostają nowością i nie są jeszcze dobrze znane na polskim rynku budowlanym.

Większość inwestorów decyduje się na montaż systemu biwalentnego. W systemie wykorzystuje się pompę ciepła typu powietrze woda, bądź powietrze powietrze oraz tradycyjny kocioł grzewczy. Oba urządzenia współpracują ze sobą i gromadzą energię cieplną w zbiorniku buforowym. Dla inwestorów jest to dość korzystne rozwiązanie, które pomaga uniknąć gruntownego remontu. Pompa pracująca w systemie biwalentnym może służyć do ogrzewania ciepłej wody użytkowej bądź ogrzewać pomieszczenie w momentach, gdy temperatura zewnętrzna nie spada poniżej – 10 oC. W czasie intensywniejszych mrozów działa wyłącznie kocioł tradycyjny. Sprawna instalacja biwalentna pozwala na poczynienie odczuwalnych oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń i podgrzewaniu cwu. Dodatkowo nie wymaga przeprowadzania gruntownych modernizacji budynków. Nic zatem dziwnego, że staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem grzewczym montowanym w starszych budynkach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły