Rodzaje a ceny pomp ciepła

Ile kosztuje pompa ciepła? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Ceny, które widzimy w sklepach, to może być opłata za niezbędny sprzęt. Jeżeli zgłosimy się do firm montujących, to prawdopodobnie podadzą nam cenę za całość usługi z instalacją. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Zacznijmy od cen pomp i dodatkowych urządzeń niezbędnych do ich uruchomienia.

Cena samej pompy

Pompą ciepła zwyczajowo nazywa się całe urządzenie, pobierające ciepło ze środowiska i oddające je do budynku. Jednak pompa to również urządzenie odpowiedzialne za przepompowanie ogrzanego czynnika roboczego do instalacji grzewczej. W tym przypadku cena pomp, które nie wymagają wielu dodatkowych elementów i specjalistycznej instalacji będzie niższa. Jak to dokładnie wygląda?

  • Pompa powietrzna (powietrze-powietrze) – pompy, które przekazują ciepło bezpośrednio do wentylacji. Często nazywane też po prostu klimatyzorami z funkcją grzania. Cena urządzenia nawiewającego (pompy) typu split ze sterownikiem waha się od 2500zł do 6500 zł, najczęściej jest to jednak przedział 4500-5000. Powyżej 7500 zł można kupić pompę multi split. W przypadku tych ostatnich jednostka zewnętrzna może być połączona z kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Urządzenia za taką cenę mają zwykle ma małą moc – 3,5 kW i nadają się do klimatyzacji niedużych powierzchni (zwykle ok. 30 m2). Nie jest to rozwiązanie całościowe dla domu jednorodzinnego. Może być traktowane jako klimatyzacja w małym domku, biurze, sklepie.
  • Pompa powietrze-woda – pompy te pobierają ciepło z powietrza i oddają do instalacji grzewczej zawierającej wodę lub do C.W.U. Tutaj mamy do wyboru wariant split lub monoblok. Monoblok jest mniejszy, łatwiejszy w montażu, bardziej cichy i szczelniejszy. Ceny pomp o mocy 8kW wahają się od 10 000 zł do 20 000 zł, za pompy monoblok 12 kW zapłacimy od ok. 12000 zł do 26 000 zł. Pompy powietrze woda typu split są zwykle tańsze, ale to może zależeć od marki i parametrów. Za samą jednostkę zewnętrzną zapłacimy nawet 6000-7000 zł. Jednak do wykonania całej instalacji potrzebujemy jeszcze jednostki wewnętrznej i rur łączących z uszczelnieniem. Do jej założenia powinno się zatrudnić fachowca z uprawnieniami F-gazowymi. Jak wykażemy dalej – cena całości z montażem nie różni się tak bardzo w przypadku obu typów pomp powietrznych.
  • Pompa wodna – pompa przenosi ciepło z wód gruntowych lub głębinowych do instalacji grzewczej. Ten rodzaj pomp cieszy się mniejszą popularnością w Polsce, ponieważ wymaga istnienia źródła wody lub wiercenia dwóch studni (do pobierania i zlewania wody). Jest to też system dość awaryjny, gdyż wykorzystuje wodę jako czynnik roboczy, co wpływa na krótszą żywotność rur. Dodatkowo jest to kosztowne urządzenie, za które zapłacimy około 30-35 tysięcy złotych.
  • Pompa gruntowa pozioma – w przypadku pomp gruntowych dużo miejsca zajmuje instalacja. Do jej prawidłowego wykonania potrzebne są dodatkowe materiały. Pompa gruntowa wymaga powierzchni ok. 100-200 m2 do położenia wymiennika gruntowego. Cena samego urządzenia nie jest więc miarodajna. Możemy orientacyjnie podać, że wynosi ona od 18-20 000 zł nawet do 60 000 zł. Różnice są spowodowane różnorodną jakością, mocą, a nawet zależą od tego gdzie kupujemy urządzenie. Przykładowo pompa gruntowa o mocy 10kW najczęściej kosztuje około 25-28 000 zł.Główny koszt będzie jednak zależny od długości i rodzaju kupionych rur wymiennika lub innych urządzeń zapewniających wymianę np. żwir, płyta.
  • Pompa gruntowa pionowa – pompa ciepła gruntowa zwykle może być podłączona do odwiertu lub kolektora poziomego. Najważniejsze jest to, żeby dobrać instalację do mocy pompy. Na cenę pompy pionowej ma wpływ głębokość odwiertu. Pompa głębinowa, gdzie odwiert ma do 100 lub więcej metrów głębokości, jest najdroższa. Montaż wymaga nie tylko specjalnych materiałów, ale specjalistycznego sprzętu i (przy głębokości przekraczającej 30 m) projektów oraz pozwoleń.

O tym jak technologia i wybór źródła ciepła wpłynie na działanie różnych pomp ciepła piszemy dalej.

Jak działają różne warianty i jaki to ma wpływ na całkowity koszt pomp ciepła

Kupując pompę musimy pamiętać o całej instalacji. Powinna być ona nie tylko dopasowana do rodzaju pompy, ale dobrze skorelowana z jej mocą, wydajnością i zapotrzebowaniem budynku. Dopiero wszystkie te czynniki wpływają na faktyczne ceny pomp ciepła z instalacją.

Każdy rodzaj pomp ciepła jest sprzedawany w kilku wariantach. Sama pompa może mieć różną moc grzewczą, współczynnik wydajności grzewczej COP, ale możemy też wybrać kilka wariantów wymiennika. Na przykład istnieją wymienniki poziome rurowe: meandrowe, spiralne i proste, a także tzw. bezprzeponowe: żwirowe, płytowe i grzebieniowe.

Proste, często kładzione „na oko” rury, nie spełniają oczekiwań i nie pozwalają w pełni korzystać z mocy grzewczej pompy. Jedną z dobrych i często wykorzystywanych opcji jest wymiennik z cieńszych rur, podłączony do grubszej, doprowadzającej czynnik do studni rozdzielaczowej. Rury muszą mieć atest – najlepsze są z polietylenu PE 100-RC, odporne na pęknięcia i szczelne na złączach. Optymalna średnica rury to 40 mm i 32mm (warto sprawdzić zalecenia konkretnego producenta). Metr bieżący takiej rury kosztuje około 6 zł. Nadają się zarówno do wymienników poziomych jak i pionowych. W przypadku tych drugich dobrze jest jednak wybrać 40 mm średnicy. Pamiętamy, że pionowa pompa ciepła może sięgać nawet ponad 100 m w głąb ziemi. Będzie to ponad 200m dla rury doprowadzającej i odprowadzającej ciepło. W sumie 200x6=1200 zł, plus rury doprowadzające do studzienki, sama studzienka (ok. 5000 zł).

Porównajmy to np. z instalacją żwirową. Jest ona wyjątkowo tania, bo nie wymaga specjalistycznych materiałów. Haczyk tkwi w samych wyliczeniach. Tak naprawdę musisz albo bardzo dobrze znać się na termodynamice, albo poprosić o wyliczenie powierzchni i odległości specjalistę. Projekt nie powinien kosztować więcej niż 200 m rury PE 100. Samo wykonanie jest dużo tańsze. Nawet biorąc pod uwagę warstwę izolującego styropianu, na którą trzeba osobno wyłożyć pieniądze.

W przypadku pomp powietrznych dopłacimy do dodatkowych przewodów w wersji split i multisplit.

Orientacyjnie, w zależności od wybranego rodzaju wymiennika dla domu jednorodzinnego lub innego budynku, do naszej pompy ciepła dodajemy jeszcze ok. 20-30 tys. zł na jego zakup i instalację lub więcej przy większych powierzchniach. Przyjrzyjmy się teraz dokładnie ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Pompa z instalacją – cena całkowita sprzętu i usługi

Wiele firm proponuje zakup sprzętu i montaż jako jedną kompleksową usługę. Dzięki temu mamy podany od razu całkowity koszt pompy ciepła. Jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich, którzy nie mają czasu zajmować się samodzielnym dobieraniem części i wyliczanie ich kosztu. Minus jest taki, że jedna firma ma ograniczone możliwości co do wykorzystywanych technik.

Średnio instalacja pompy powietrznej wynosi od 20 tys. zł w górę, dla pompy gruntowej jest to przedział 30-40 tys. zł. Niektóre typy pomp (np. pompa powietrzna monoblok) nadają się do samodzielnego montażu, co jest sporą oszczędnością. Jeżeli dobierzemy ją prawidłowo, nie będzie sprawiała kłopotu (poza minusami typowymi dla danego typu pompy – hałas, ograniczona praca w niskich temperaturach itp.). Całkowity koszt pompy ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 to:

  • 40-50 tys. dla pomp powietrznych typu split do ogrzania 150m2 dla 4-osobowej rodziny
  • 50-80 tys. zł dla pomp gruntowych różnego typu
  • ok. 50 tys. zł dla pomp woda-woda

Jak wykazaliśmy wcześniej ilość wariantów jest zbyt duża, żeby przewidzieć konkretną cenę bez znajomości specyfiki budynku, terenu i wybranego sprzętu. Wszystkie podane tutaj ceny dobraliśmy na podstawie uśrednionych danych z ostatniego roku. Co prawda inflacja wpływa na wzrost cen, ale jednocześnie sprzęt i usługa są coraz bardziej popularne, a przez to relatywnie tanieją. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pompach ciepła.

Polecane pompy ciepła — sprawdź ceny!

Cena a zwrot kosztów – czy to się opłaca?

Jeżeli porównamy z zakupem pieca czy kolektorów słonecznych do C.W.U., to widać wyraźnie, że ceny pomp ciepła dla domu jednorodzinnego są dość wysokie. Zwłaszcza jeżeli wybierzemy wymiennik gruntowy lub wymiennik wodny. Pozostaje zadać sobie pytanie czy to się opłaca?

Warunki zwrotu kosztów

Pisaliśmy o tym wcześniej, ale warto przypomnieć – opłacalne będą tylko dobrze zainstalowane wymienniki ciepła. Wiele błędów prowadzi do nieprawidłowej pracy urządzeń, a nawet zaskakujących nowych kosztów (napraw, odpowietrzenia, rekalibracji), stąd czasem negatywne opinie na temat tych źródeł ogrzewania. Żeby obliczyć naprawdę całkowity koszt pompy ciepła trzeba wliczyć w to czas, w jakim inwestycja się zwróci. Niestety w okresie gwałtownego i nieprzewidywalnego wzrostu cen jest to trudne.

Montaż pompy ciepła oraz informacje, ile kosztuje pompa ciepła z montażem
Cena pompy ciepła, a także ile kosztuje pompa ciepła z montażem

Na cenę ogrzewania ma też wpływ zastosowana instalacja grzewcza. W większości przypadków jednak różnice między ogrzewaniem podłogowym a np. ściennym są niewielkie, jeżeli pompa ciepła działa prawidłowo.

Kiedy zwróci się poniesiony koszt instalacji?

Najlepszym sposobem sprawdzenia czy dana technologia się opłaca jest porównanie rocznych opłat za ogrzewanie z różnych źródeł. Zaoszczędzoną na każdym roku kwotę odejmujemy od ceny zakupu i montażu urządzeń.

Porównanie przybliżonych opłat za 2022 rok dla domu jednorodzinnego 150m2 o niskim zapotrzebowaniu na ciepło (50 W/m2):

Rodzaj ogrzewania

Ogrzewanie wysokotemperaturowe (grzejniki na gorącą wodę)

Ogrzewanie niskotemperaturowe (np. podłogowe)

Gruntowa pompa ciepła (system dwutaryfowy)

2200 zł

1550 zł

Powietrzna pompa ciepła (sprawność 3,6)

4500 zł

3500 zł

Gaz ziemny – kocioł tradycyjny

6500 zł

4500 zł

W bieżącym roku 2023 ceny energii będą odpowiednio wyższe, ale różnica pozostaje podobna, więc tak czy inaczej oszczędzamy. Przy niestabilnych cenach trudno jest obliczyć dokładny czas zwrotu inwestycji. Jednak ponieważ podnosi się głównie stawka za konkretne źródła energii (prąd, gaz i węgiel), źródła odnawialne – szczególnie dobrze skalibrowane wymienniki gruntowe – będą najbardziej opłacalne. W roku 2023/24 ta różnica może być nawet bardziej widoczna niż w poprzednich latach.

Ukryte koszty pomp ciepła?

Obliczając ile kosztuje pompa ciepła trzeba też brać pod uwagę małe wydatki i wydatki awaryjne, na które wydamy pieniądze. Najważniejszym z nich jest przegląd przed zakończeniem roku użytkowania. Szczególnie dotyczy to powietrznej pompy ciepła typu split. Ponieważ rozdzielona instalacja może się okazać źle skalibrowana, nieszczelna albo zapowietrzona, dobrze, żeby zobaczył ją specjalista. Dzięki temu możliwe będzie podbicie gwarancji na dwa lata. Przeprowadzając przegląd przed końcem każdego kolejnego roku można przedłużyć gwarancję do pięciu lat.

Serwisowanie pomp ciepła to kwota rzędu 400-600 zł. Raczej zapłacimy więcej niż mniej, ze względu na ogólną inflację. Dotyczy to zarówno pomp powietrznych, wodnych jak i gruntowych. Te ostatnie wymagają realizacji dość długiej listy czynności, gdyż instalacja jest dość złożona. Najmniej problemów mają użytkownicy pomp powietrznych typu monoblok. Wadą jest tylko ich słabsza wydajność. Na gruntowej pompie pionowej więcej zaoszczędzimy w ciągu następnych lat niż na pompie powietrznej monoblok.

Jeżeli pamiętamy o cenie serwisowania kupując i instalując pompę, to nie powinniśmy się obawiać żadnych ukrytych cen pomp ciepła. Jedyne co może wprowadzać w zakłopotanie, to duża ilość modeli o różnych parametrach.

Pompy ciepła są w dzisiejszych czasach coraz częściej dotowane przez rządy UE. Pozwalają w dużym stopniu uniezależnić się od importowanych i własnych źródeł kopalnych. Możliwe, że inwestycje w ten rodzaj ogrzewania i klimatyzacji okażą się za kilka lat dużo tańsze i bardziej opłacalne. Warto rozważyć inwestycję w urządzenia, które będą nam służyć przez kilkanaście nawet do kilkudziesięciu lat.

ikona podziel się Przekaż dalej