Czy pompa ciepła grzeje inaczej?

Pompa ciepła a inne źródła ciepła

Zanim wybierzemy odpowiednie grzejniki do pompy ciepła warto przyjrzeć się zasadzie działania pomp. Większość dotychczasowych technologii grzewczych opierała się na cieple pozyskiwanym w procesie spalania lub na przetwarzaniu energii elektrycznej w cieplną. Spalanie paliw pozwala uzyskać bardzo wysokie temperatury w krótkim czasie. Dlatego tradycyjne grzejniki były zawsze wysokotemperaturowe. Zajmowały niedużo miejsca, a ciepło z nich rozprowadzało się równomiernie, zgodnie z zasadą dążenia układu do równowagi.

Pompa ciepła pobiera energię cieplną przede wszystkim ze źródeł odnawialnych. W tym przypadku oznacza to jakiekolwiek środowisko o temperaturze wyższej od zera absolutnego (w praktyce najczęściej do -25°C). Stąd ciepło jest pobierane przez czynnik grzewczy, zwiększane w sprężarce (wkład energii elektrycznej do procesu) i pompowane do urządzeń grzewczych.

Zwykła pompa ciepła (gruntowa, powietrzna, wodna) korzysta ze źródeł znajdujących się w naturalnym środowisku. W klimacie umiarkowanym, podczas okresu grzewczego, oznacza to temperatury najczęściej mieszczące się w zakresie między 10 a -15°C. Im mniejsza jest temperatura docelowa, tym mniej energii elektrycznej zużyje pompa.

Z tego powodu do pomp ciepła najczęściej zaleca się grzejniki niskotemperaturowe.

Co to są urządzenia niskotemperaturowe?

Wraz z pojawieniem się takich źródeł energii cieplnej jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne powstało pojęcie ogrzewania niskotemperaturowego.

Za temperaturę graniczą przyjmuje się umownie 50°C. Większość grzejników niskotemperaturowych działa jednak w zakresie 30-45°C. Do tradycyjnych grzejników konieczne jest doprowadzenie temperatur wyższych niż 50°C, bo inaczej nie osiągną minimum wydajności. Górną granicą grzejników wysokotemperaturowych jest 70-90°C (zależnie od technologii). Kotły paliwowe, na przykład, zwykle nie podgrzewają wody poniżej temperatury 70°C.

Jak grzeją urządzenia niskotemperaturowe? Dzięki ogrzaniu równomiernie dużej powierzchni i oddawania z niej ciepła do pomieszczeń. Dlatego są to najczęściej duże grzejniki płytowe, instalacje ogrzewania podłogowego, ściennego, a nawet sufitowego.

Grzejniki do pompy ciepła – nisko- czy wysokotemperaturowe?

Grzejników niskotemperaturowych używa się zwykle do pomp powietrznych. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, ale nie jedyne możliwe. Pompa powietrze-woda może też zostać dobrana do tradycyjnych grzejników tam, gdzie ich wymiana na ogrzewanie niskotemperaturowe jest nieopłacalna lub zwyczajnie niemożliwa.

Kiedy grzejniki wysokotemperaturowe?

Jak powiedzieliśmy, pompę generującą wysokie temperatury dobiera się raczej do tradycyjnych grzejników wysokotemperaturowych. Na dłuższą metę jest to rozwiązanie kosztowne, w porównaniu do niskotemperaturowych pomp powietrze-woda. Jednak bardziej opłacalne i mniej niszczące dla środowiska niż używane wcześniej piece i kotły na paliwa.

Ogrzewanie wysokotemperaturowe nie stanowi większego problemu w przypadku pomp gruntowych i wodnych. Zwłaszcza kiedy ciepło jest pobierane ze źródeł głębinowych. Dobrze to widać porównując współczynnik SCOP, czyli uśrednioną w czasie (na rok) sprawność stosunku mocy grzewczej do włożonej energii elektrycznej. Dla powietrznej pompy ciepła o mocy grzewczej 8kW współczynnik SCOP 4,4 to całkiem niezły wynik. Pompa gruntowa o podobnych parametrach, tej samej marki może osiągnąć SCOP 5,1.

Pompy gruntowe to świetne rozwiązanie, ale ich ceny są wyższe niż powietrznych, urządzenia wymagają bardziej skomplikowanego montażu i odpowiedniego miejsca na działce.

Polecane pompy ciepła — sprawdź ceny!

Kiedy grzejniki niskotemperaturowe?

Mówiąc najogólniej grzejników niskotemperaturowych używa się w każdej pozostałej sytuacji. Jeżeli budujemy dom lub mamy możliwość przeprowadzenia pełnej termomodernizacji starego budynku, grzejniki i inne urządzenia grzewcze, działające w zakresie temperatur 30-50°C są po prostu lepsze. Nie tylko ceny tych urządzeń są niższe niż dedykowanych pomp wysokotemperaturowych, koszt użytkowania mniejszy, większa wydajność, ale nie wymagają minimalnego zładu wody, co upraszcza konstrukcję całej instalacji. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pompach ciepła.

Rodzaje grzejników niskotemperaturowych

Przekonaliśmy już was, że grzejniki do pompy ciepła niskotemperaturowe są najczęściej lepszym rozwiązaniem niż wysokotemperaturowe. Teraz przyjrzyjmy się konkretnym urządzeniom, które można podłączyć do pompy ciepła.

Grzejniki płytowe

Wykonywane ze stali, najczęściej o pewnej wartości estetycznej. Czasami można się spotkać z określeniem kaloryfery do pompy ciepła. Nazwa ta zwykle odnosi się do grzejników płytowych z ożebrowaniem konwekcyjnym. Jednak urządzenia płytowe działają sprawniej niż staromodne, żeliwne kaloryfery żeberkowe. Są też o ok. 60% bardziej wydajne, jeżeli chodzi o moc grzewczą i pracują przy mniejszej ilości wody. Oprócz grzejników z ożebrowaniem, są dostępne grzejniki jedno-, dwu- i trzypłytowe.

Dla potrzeb domu jednorodzinnego najlepsze są jedno- i dwupłytowe z radiatorem. Ożebrowane zwykle montuje się w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych (w przypadku rodziny alergików może to być każde pomieszczenie w domu, ale zwykle chodzi o apteki, przychodnie itp.). Wybierając spośród tego typu grzejników warto zwrócić uwagę na ich wydajność: jednopłytowe mają jedną warstwę płytową – dzięki czemu są bardzo wydajne, ale na niedużej przestrzeni. Sprawdzą się w np. w łazience, zwłaszcza wersje dekoracyjne. Dwupłytowe są mniej wydajne, bo druga warstwa płyty częściowo odbija ciepło. Jednak ich zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca niż kaloryfery czy instalacje rurowe.

Kaloryfery do pompy ciepła są wykonywane ze stali, co sprawia, że są wyjątkowo trwałe i odporne na drobne uszkodzenia zewnętrzne i wewnętrzne. Ich dużą zaletą jest też wybór modeli o walorach dekoracyjnych. Niestety ceny takich egzemplarzy są odpowiednio wyższe w stosunku do zwykłych grzejników płytowych.

Pompa ciepła na ścianie, a także jakie grzejniki do pompy ciepła i jak wybrać
Grzejniki do pompy ciepła i jakie najlepiej wybrać do tego rodzaju instalacji

Te różnorodne, wydajne kaloryfery do pompy ciepła są też najprostszym sposobem, żeby zamienić stare grzejniki żeliwne na nowe. Jeżeli oczywiście mamy taką możliwość.

Klimakonwektor

Jest to grzejnik dedykowany do ogrzewania pompami ciepła. Posiada wentylator, który pozwala lepiej rozprowadzać ciepło z instalacji niskotemperaturowej. Dodatkowo może współpracować z odwróconym obiegiem, dzięki czemu pozwala chłodzić pomieszczenia w letnie dni. Na rynku dostępne są różne rodzaje klimakonwektorów. Ze względu na miejsce montowania wyróżniamy: przypodłogowe, przysufitowe, ścienne, kasetonowe.

Grzejniki kanałowe

Grzejniki kanałowe można stosować zamiast rurowego ogrzewania podłogowego. Zajmują mniej miejsca niż klasyczna podłogówka. Działają na zasadzie konwekcji, wymuszając przepływ ciepła za pomocą wentylatorów. Podobnie jak klimakonwektor mogą też rozprowadzać chłodne powietrze w letnie upały. Nie jest to rozwiązanie wybierane zbyt często, ze względu na wysokie ceny urządzeń i hałas, który mogą powodować wbudowane wentylatory. Kupując ten rodzaj urządzeń grzewczych warto zwrócić uwagę na przewidywaną ilość wytwarzanych decybeli. Najlepiej nadają się do ogrzewania pomieszczeń, w których nie przebywamy stale.

Innymi sposobami na ogrzanie domu przy pomocy pomp ciepła są rury ukryte pod podłogą lub za ścianą. Nie są to typowe grzejniki do pompy ciepła, ale stanowią często wykorzystywaną alternatywę. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem, związanym z pompą ciepła jest ogrzewanie wentylacyjne, nie ma ono jednak nic wspólnego z grzejnikami.

Czy wystarczy ogrzewanie pompą ciepła?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego jak dobierzemy pompę i instalację. Niektórzy wolą stosować ogrzewanie hybrydowe, a grzejniki do pompy ciepła zaspokajają tylko część zapotrzebowania. Często ogrzewanie hybrydowe jest dobrym wyborem do łazienki, w której potrzeba wyższej temperatury podczas mycia (standard to 24°C) i niższej kiedy nikogo tam nie ma. Wówczas można zastosować włączane tylko na chwilę grzejniki elektryczne.

Odwrotną sytuacją jest połączenie ogrzewania z pomp ciepła z ogrzewaniem z kolektorów słonecznych. W takiej sytuacji w zimny, słoneczny dzień można dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jednocześnie zapewniając sobie inne, ekologiczne i tanie źródło ogrzewania na noc.

W sklepach ze sprzętem grzewczym bez problemu znajdziemy różne kaloryfery do pompy ciepła oraz inne formy grzejników z nią współpracujących. Wybór zależy więc tylko od naszych preferencji i możliwości.

ikona podziel się Przekaż dalej