Jaka pompa do domu 100 m2?

Pompa pompie nierówna, chociaż spełniają podobną funkcję. Żeby zrozumieć, dlaczego koszty pompy ciepła do domu 100m2 mogą być różne, trzeba przyjrzeć się rodzajom pomp i zastosowanym technologiom. Czy do niedużego domu jednorodzinnego będzie pasowała każda pompa ciepła czy są jakieś lepsze i gorsze wybory? Zobaczmy jakie pompy są dostępne na rynku oraz jakie są ich zalety i wady z punktu widzenia przeciętnego użytkownika.

Rodzaje pomp ciepła i ich charakterystyka

Cena pompy ciepła zależy od jej rodzaju i parametrów. W koszt wlicza się ilość i rodzaj zastosowanych materiałów, a także to czy instalacja jest prosta czy wymaga pewnych kwalifikacji. Oto podstawowe rodzaje pomp ciepła:

  • Pompa powietrzna – pompa korzystająca z powietrza jako dolnego źródła ciepła. Możemy ją podłączyć do instalacji CO lub do urządzeń klimatyzacyjnych. Niektóre modele nadają się do obu rodzajów ogrzewania, ale najczęściej pompy powietrze-powietrze i powietrze-woda są traktowane jako osobne urządzenia. Pompa powietrzna ma wielką zaletę – jest niedroga i zajmuje mało miejsca. Poza tym posiada wszystkie funkcje grzania i chłodzenia, a dodatkowo pompa powietrze-woda może ogrzewać wodę użytkową. Cena pompy ciepła podawana w sklepach zwykle obejmuje też montaż (zwłaszcza w przypadku pomp split). Jest to urządzenie dostępne dla każdego, kto ma dom jednorodzinny lub inny budynek do ogrzania, nawet na niewielkiej działce.
  • Pompa wodna – pompa używa wody istniejącej na działce jako dolnego źródła ciepła. Pompy woda-woda są wydajne i stabilne, ale wymagają specjalnych warunków na działce. Najprościej jest je zainstalować w miejscu gdzie znajduje się staw, jezioro lub rzeka. Można też skorzystać z wody w źródłach głębinowych. Pionowa pompa woda-woda wymaga odwiercenia dwóch studni głębinowych do pobierania i zlewania wody. Głównym mankamentem tego rodzaju instalacji jest wpływ zmineralizowanej wody gruntowej na zanieczyszczenie rur. Trzeba je wymieniać lub czyścić częściej niż w przypadku rur z czynnikiem chłodniczym.
  • Pompa gruntowa – dolnym źródłem ciepła jest stała temperatura gruntu. W najczęściej używanych pompach gruntowych jest to ciepło pod warstwą przemarzania gleby – od 80 do 120 cm (zależnie od miejsca). Ta tzw. pozioma pompa gruntowa wymaga jednak dość dużej powierzchni działki pod wymiennik ciepła. Przy klasycznym wymienniku rurowym jest to 120% powierzchni ogrzewanej w domu. Dla omawianego budynku o powierzchni 100m2 będzie to więc 120m2 pod sam wymiennik. Dodatkowo musi to być powierzchnia stabilna (nie podmywana, nie ulegająca erozji), otwarta na działanie wód powierzchniowych i promieni słonecznych. To one uzupełniają ciepło na tym poziomie. Pompa gruntowa pionowa zajmuje mniej miejsca, ale wymaga odwiertów od 30 nawet do 150 m głębokości.

Jak widać nie każda pompa może być zamontowana na każdej działce. Dlatego najczęstszym wyborem do niedużych domów jednorodzinnych są pompy powietrzne. To oczywiście nie wyklucza zamontowania innych wymienników, jeżeli działka i finanse na to pozwalają.

Jaki dom?

Na zagadnienie trzeba też spojrzeć od drugiej strony. Dom 100m2 będzie miał różne zapotrzebowanie na ciepło, w zależności od stopnia energooszczędności, rodzaju zastosowanych materiałów. Różne pompy montujemy też zależnie od rodzaju instalacji grzewczej i zabezpieczeń sieci elektrycznej.

Oto szczegóły zapotrzebowania na energię cieplną w domach różnego typu

Rodzaj budynku

Zapotrzebowanie na ciepło w kWh na m2 na rok

Dom pasywny

10-20

Energooszczędny

45-50

Słabo izolowany

100

Nieocieplony

150

Polecane pompy ciepła — sprawdź ceny!

Jak widać na podstawie powyższej tabeli różnice między domami dobrze zabezpieczonymi przed zimnem, a domami nieocieplanymi są ogromne.

Na szczęście w dzisiejszych czasach rzadko mamy do czynienia z budynkami nieocieplanymi. Zwłaszcza jeżeli jest to zamieszkany dom jednorodzinny. Jednak wyliczając jaka pompa do domu 100m2 będzie najlepsza trzeba koniecznie wziąć pod uwagę te dane. Przeciętnie zakłada się, że nowoczesny dom jednorodzinny jest energooszczędny – czyli zapotrzebowanie mieści się w zakresie 40-50 kWh/m2/rok. Na tej podstawie można łatwo obliczyć roczne koszty użytkowania pompy.

Cena pompy i roczne koszty

Wiedząc już mniej więcej od czego zależy wykorzystanie mocy cieplnej, a co za tym idzie – wydatki na ogrzewanie, możemy obliczyć w przybliżeniu koszt pompy ciepła do domu jednorodzinnego 100 m2.

Cena pompy ciepła zależy od jej mocy i parametrów. W drugiej kolejności również od marki i producenta.

Tania pompa powietrze-woda, o mocy 8kW kosztuje nawet od 10 tys. zł. Jeżeli jest to pompa monoblok, to nie dopłacamy za montaż lub płacimy tylko niedużą sumę za wykonanie pracy. W przypadku pompy split trzeba się przygotować na wydatek od 20 tys. zł z montażem. Pompa gruntowa, z możliwością zastosowania wymiennika solanka-woda lub woda-woda o podobnej mocy będzie kosztowała już ok. 37-38 tys. zł. Z montażem może kosztować 50 tys. Dlatego wielu właścicieli małych domów jednorodzinnych uważa, że taki wydatek po prostu im się nie opłaca. Więcej porad i informacji znajdziesz w tym miejscu z artykułami na temat pomp ciepła.

Moc i wydajność pompy ciepła

Jaka pompa do domu 100m2? Ze względu na nieduże rozmiary powierzchni ogrzewanej najczęściej pompa monoblok woda-powietrze jest wystarczająco wydajna. Chyba że mamy możliwość obniżyć koszt ogrzewania dzięki wykorzystaniu np. wód gruntowych. W rzadkich przypadkach może się przydać zamontowanie gruntowej lub wodnej pompy pionowej, ale w poniższych obliczeniach zostaniemy przy pompach powietrze-woda.

Żeby obliczyć moc potrzebną do ogrzania domu, trzeba wziąć podane wcześniej dane o zapotrzebowaniu i po prostu pomnożyć przez powierzchnię. Do tego dodajemy zapotrzebowanie na ogrzewanie wody, jeżeli chcemy przyłączyć pompę również do CWU. Wynik końcowy powie nam jaka pompa do domu 100m2 będzie optymalna.

Mała pompa ciepła przed domem, a także koszt pompy ciepła do domu 100 m2 i ile kosztuje eksploatacja
Pompa ciepła do małego domu 100 m2 oraz ile kosztuje użytkowanie pompy ciepła

Do ogrzewania domu energooszczędnego powinno wystarczyć 5kW mocy. Możemy wybrać pompę 7kW do CO i CWU, zwłaszcza jeżeli preferujemy nieco więcej ciepła w pomieszczeniach. Istotnym parametrem jest tutaj COP – czyli współczynnik wydajności. Wybierając pompę warto zainwestować przynajmniej w tę o COP 4-4,5. Dzięki temu nie będzie konieczne zbyt częste używanie grzałki elektrycznej w zimne dni.

Cena takiej pompy to około 20-30 tys. zł z montażem. Prawdziwy koszt pompy ciepła do domu 100m2 poznamy jednak dopiero po roku jej używania. Dochodzi tutaj niezawodność marki, prawidłowy montaż, koszt serwisowania itp.

Roczne koszty użytkowania pompy ciepła

Może słyszeliście już, że z pompą ciepła można oszczędzić nawet do 70% na ogrzewaniu. Jednak realnie zależy to od rodzaju pompy, sposobu eksploatacji i energooszczędności domu. Roczne koszty trzeba porównać z tymi, które ponosiliśmy dotychczas. W niewielkich budynkach różnice w kosztach mogą nie być tak znaczne jak w przypadku domów o powierzchni 200-250 m2. Z drugiej strony dobrze zabezpieczony przed zimnem dom 100m2 może korzystać tylko z pompy, bez dodatkowego kotła czy innego źródła ciepła.

Według wyliczeń mieszkańcy domu energooszczędnego o powierzchni 100m2 powinni zapłacić ok. 1300 zł (stan na rok 2022) lub nie więcej niż 2000 zł (biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu w kolejnych latach). Dodatkowo serwis po pierwszym roku użytkowania pompy split może kosztować ok. 300-400 zł. Dla porównania roczne koszty ogrzewania gazem dla domu o podobnej powierzchni (zapotrzebowanie 70 kWh/m2) wyniosą ok. 2500 zł.

Ogrzewanie przyszłości

Jednym z powodów, dla których pompy ciepła są dalekowzrocznym rozwiązaniem, są rosnące ceny paliw. Możemy winić za nie gigantów paliwowych, rząd, wojnę, globalne ocieplenie lub wyczerpywanie zasobów. Fakt pozostaje faktem – węgiel, gaz i ropa kosztują coraz więcej. Dodatkowo Unia Europejska inwestuje w pompy ciepła, żeby uniezależnić się energetycznie od paliw rosyjskich. Dlatego wiele osób ma szansę dostać zwrot za zakupienie pompy ciepła i termomodernizację domu.

Wychodzi na to, że pompy ciepła będą coraz częściej docelowym źródłem energii cieplnej w domach jednorodzinnych. W kolejnych latach widełki cen ogrzewania pompami i paliwami różnego typu lub prądem mogą się coraz bardziej rozjeżdżać. Z tych wszystkich powodów zamontowanie pompy ciepła jest dalekowzroczną inwestycją.

ikona podziel się Przekaż dalej