Pompa ciepła do CWU - jaką pompę wybrać do ogrzewania ciepłej wody użytkowej
Pompy ciepła mogą spełniać kilka funkcji naraz. To nie tylko sposób na ekologiczne ogrzewanie domu, ale też na podgrzanie wody użytkowej i zapewnienie klimatyzacji w letnie upały. Mimo wielofunkcyjności pewne pompy lepiej nadają się do klimatyzacji, oczyszczania powietrza, a inne do CWU. Jaka będzie najlepsza pompa ciepła do CWU? Postanowiliśmy sprawdzić.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pompa ciepła do CWU i nie tylko – zasada działania i rodzaje
Pompa ciepła w pierwszej kolejności jest uważana za ekonomiczne urządzenie do ogrzewania budynków. Szukając odpowiedniej pompy do ciepłej wody użytkowej niekoniecznie chcemy jednak, żeby w pełni zaspokajała zapotrzebowanie domu na energię cieplną. W przypadku pomp do CWU i CO możemy część ciepła w instalacji grzewczej uzyskać z innych źródeł. Możemy też ograniczyć się do pompy ogrzewającej wyłącznie wodę użytkową. Jaka opcja najbardziej się opłaca i dlaczego?
Podstawowe informacje o pompach do CWU
Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła nadających się do ciepłej wody użytkowej – z zasobnikiem i bez zasobnika.
Pierwsza to pompa ciepła do CWU ze zbiornikiem zintegrowanym z resztą urządzenia. Kupując ten wariant mamy do dyspozycji w pełni działająca pompę. Wystarczy podłączyć źródło dolne i górne, i można z niej korzystać. Pompa ciepła z zasobnikiem na wodę najlepiej sprawdza się w postaci małego urządzenia przeznaczonego tylko do CWU. Mała pompa ciepła ma zasobnik o pojemności 200-250 do 300 l wody, co w zupełności wystarcza dla kilkuosobowej rodziny.
Pompa ciepła do wody użytkowej bez zasobnika jest urządzeniem przeznaczonym dla klientów chcących kupić własny, dedykowany zasobnik lub posiadających już zbiornik na podgrzewaną wodę.
Pompa ciepła do CWU działa tak jak inne urządzenia tego typu. Pobiera ciepło z tzw. dolnego źródła (najczęściej z powietrza) i za pomocą czynnika w sprężarce przenosi je na wodę użytkową. Nawet najprostsza pompa powietrzna do CWU działa na tej zasadzie.
Pompa ciepła do CWU i CO
Zacznijmy od pompy, która ogrzeje wodę użytkową i mieszkanie. Jest to na pewno rozwiązanie ekonomiczne, zwłaszcza dla nowych domów, w których zapotrzebowanie na energię cieplną jest mniejsze, a pompę można zaplanować już na etapie projektu budynku.
- Pompa gruntowa – do ogrzewania wody i powietrza w domach jednorodzinnych doskonale nadaje się pompa gruntowa, z wymiennikiem poziomym lub pionowym. Pompy gruntowe mają dużą stabilność, dzięki pobieraniu ciepła z ziemi lub wód gruntowych. Są też zwykle wydajne (wyższy współczynnik COP przy parametrach podobnych do pomp powietrze-woda). Z tych powodów wręcz zaleca się ich stosowanie do CWU i CO jednocześnie. Przy pompie o mocy 8kWh i więcej oraz współczynniku wydajności 4,5-5, ogrzanie wody użytkowej nie jest bardzo energochłonne. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na pompę gruntową. Wysoka cena, konieczność przeprowadzenia odwiertów lub położenia wymiennika na dużej powierzchni poziomej wyklucza właścicieli małych działek czy mieszkań w domach wielorodzinnych.
- Pompa powietrze-woda – bardzo popularny rodzaj pompy ciepła. Zdecydowanie tańsza, łatwiejsza w montażu (zwłaszcza pompy monoblok), ale nieco mniej wydajna. Pompa powietrzna do CWU i CO sprawdzi się zarówno w starych budynkach, gdzie przeprowadzamy termomodernizację jak i w nowych, gdzie zakładamy pierwszą instalację grzewczą. Cena zależy od modelu, ale nawet z montażem jest zdecydowanie niższa w porównaniu z kosztem zakupu i montażu instalacji z wymiennikiem gruntowym.
Pompa ciepła do grzania wody użytkowej i regulacji temperatury w pomieszczeniu musi mieć dużą moc i dobrą wydajność. Powinna być dobrana zgodnie z zapotrzebowaniem domu na ciepło. To zaś zależy od wielkości i energooszczędności budynku, ilości mieszkańców, a nawet położenia geograficznego (o obliczaniu zapotrzebowania na energię cieplną piszemy w innym artykule).
Pompa ciepła do CWU
Najczęściej wybieranym wariantem jest nieduża pompa ciepła do CWU. Jest to w zasadzie bojler z pompą ciepła o podobnej wielkości urządzenia. Różnica jest taka, że używa kilka razy mniej prądu. Najczęściej urządzenie jest zintegrowane z zasobnikiem. W wersji monoblok stanowi jedną „skrzynkę” i nie ma potrzeby kupować osobno zasobnika na wodę. Taki bojler z pompą ciepła nie musi (jak duże pompy split) stać poza domem. Powinien tylko być podłączony do wentylacji, skąd będzie pobierał powietrze. Nadaje się do postawienia w domach jednorodzinnych, a nawet w mieszkaniu w kamienicy. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie ogrzewanie budynku nie obejmuje podgrzewania wody. W domu niezależnie może istnieć kocioł lub inne urządzenie grzewcze. Pompa do ciepłej wody użytkowej będzie służyć wyłącznie do wody.
Pompa ciepła do wody użytkowej – na co zwrócić uwagę?
Kupując pompę ciepła do wody użytkowej musimy brać pod uwagę jej przeznaczenie, nasze wymagania i możliwości domu lub mieszkania. Poniżej będziemy mówić głównie o pompie powietrznej do CWU, nie o dużych pompach powietrze-woda czy ziemia-woda.
Pompa ciepła z zasobnikiem
Najczęściej kupowana pompa ciepła w ogóle, to pompa powietrzna do CWU. Jest niedroga, niewielka i łatwa w montażu. Mała pompa do ogrzewania wody nadaje się do starych i nowych budynków, niezależnie od podłączonego systemu grzewczego. Jednak dużo zależy od tego jaką wybierzemy i czy ją prawidłowo zamontujemy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
- Pojemność pompy ze zbiornikiem – w zależności od tego jaka jest pojemność zbiornika, będzie on odpowiedni dla małej lub większej rodziny. Średnio wylicza się, że dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę 4-osobowej rodziny to 200 l, czyli ok. 50 litrów na osobę. Najpowszechniej dostępne na rynku są pompy ciepła o pojemności 200 lub 300 litrów. Można się też zetknąć z oznakowaniami L (large – dla 200 l) i XL (extra large – dla 300 l). Pojemność zbiornika nie oznacza całej wody podgrzanej w danym dniu przez pompę, ponieważ woda przepływa przez zbiornik. W sumie pompa ze zbiornikiem wielkości L podgrzewa dziennie około 290 litrów. Oznacza to, że dla 3-4 domowników powinna wystarczyć do komfortowego użytkowania. Biorąc pod uwagę zużycie wody w biurach czy innych niewielkich placówkach typu usługowego, w takich miejscach może wystarczyć dla większej ilości osób.
- Właściwy dobór rur do wymiennika – „magiczny” proces przejmowania ciepła dokonuje się w wymienniku. Dlatego bojler z pompą ciepła, tak jak każda duża pompa ciepła, musi mieć dostęp do odpowiedniego źródła. W przypadku małej pompy powietrznej świeże powietrze jest pobierane najczęściej z wentylacji. Żeby mogło doprowadzić ciepło i odprowadzić wychłodzone powietrze do regeneracji, potrzebuje rury o odpowiedniej średnicy i długości. Informacje na ten temat są dostarczane przez producenta wybranego modelu. Zlekceważenie takiej informacji będzie skutkowało wadliwą lub mało wydajną pracą pompy.
- Moc grzewcza – parametr, od którego zależy wydajność pompy. Pompa ciepła do wody użytkowej zwykle ma moc 1,8kW lub 2,5kW. Mówiąc dokładniej jest to moc sprężarki. W przypadku podgrzewania wody nie jest konieczne stałe utrzymanie wysokiej temperatury (jak przy pompach do CO). Dlatego wybór mocy sprowadza się do tego czy pompa ma podgrzewać wodę szybciej czy wolniej. Tutaj opinie są podzielone i dużo zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że słabsza sprężarka to niższa wydajność.
Pompy ze zbiornikiem mogą być dodatkowo emaliowane lub wykonane ze stali nierdzewnej. Dokładnie chodzi o wnętrze zasobnika, który musi się oprzeć korozji podczas podgrzewania wody wodociągowej. Opcja emaliowana jest zwykle tańsza i łatwiej dostępna. Chociaż każda powinna być wystarczająco dobra dla przeciętnego użytkownika. Zbiornik emaliowany z anodą tytanową lub zbiornik ze stali nierdzewnej jest bardziej odporny, ale może być drogi. Zaleca się go szczególnie przy podgrzewaniu wody z własnego ujęcia np. studni. Więcej porad i informacji znajdziesz w tym miejscu z artykułami na temat pomp ciepła.
Pompa powietrzna do CWU bez zasobnika
Modułowa pompa ciepła bez zasobnika może współpracować z istniejącym podgrzewaczem.Może to być urządzenie o nieco większej mocy grzewczej niż standardowa pompa ze zbiornikiem (3kW mocy sprężarki), przeznaczone specjalnie do połączenia z podgrzewaczem. Jej zaletą jest to, że jest tańsza, ale trzeba ją dobrać do właściwego zbiornika. Zwykle daje sobie radę z zasobnikami od 200 do 500 l.
Dodatkowe informacje o pompie ciepła do CWU
Ile kosztuje pompa ciepła do grzania wody użytkowej?
Cena pompy ciepła do grzania wody użytkowej zależy od jej parametrów, marki, mocy i zastosowanych materiałów. Duży wpływ na cenę konkretnego modelu może mieć też wydajność (COP). Zwykle pompy tego typu zamykają się w widełkach 7000-12000. Pompy bez zasobnika są nieco tańsze, nawet od około 5000 zł.
Ze względu na szybko rosnące ceny te dane mogą się zmieniać w ciągu najbliższych kilku lat. Tym niemniej pompy do grzania CWU są tańsze niż pompy ciepła powietrze-woda do CWU i CO, które z montażem mogą kosztować nawet do 40 tys. zł.
Jeżeli mamy do wyboru tańszy i droższy model, to warto zasięgnąć opinii specjalisty lub przyjrzeć się ocenom użytkowników. Droższy nie zawsze znaczy lepszy.
Zaletą pomp ciepła (również tych do CWU) jest koszt ogrzewania wody. Ogrzewając zwykłą grzałką elektryczną pozyskujemy tyle energii cieplnej ile włożymy elektrycznej. W pompie ciepła jest to około trzykrotnie mniejsza ilość (zależnie od mocy sprężarki, źródła ciepła i wydajności COP). Co za tym idzie koszt ogrzewania wody jest mniej więcej dwa, trzy razy niższy niż przy ogrzewaniu prądem.
Darmowe chłodzenie?
Ciekawym efektem ubocznym każdej pompy ciepła jest chłód, który można odprowadzić do regeneracji lub wykorzystać w gospodarstwie domowym. Pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej nie są tworzone z myślą o klimatyzacji (inaczej niż np. pompy powietrze-powietrze). Jednak odprowadzenie wychłodzonego powietrza w odpowiednim kierunku może nam zapewnić klimatyzację latem lub chłodniejsze powietrze w pomieszczeniu gdzie chcemy urządzić np. spiżarnię.
***
Pompa ciepła do ogrzewania wody użytkowej to na pewno dobre rozwiązanie dla domów, które korzystają z innego ogrzewania pomieszczeń. Chociaż opinie są podzielone i niektórzy uważają, że lepiej wymienić całą instalację, to założenie pompy ciepła do CWU na pewno jest tańsze, szybsze i bardziej uniwersalne (sprawdza się też w mieszkaniach).