Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła typu powietrze-woda to urządzenie, które przekształca energię cieplną z powietrza w ciepło do celów użytkowych. Ta transformacja odbywa się poprzez zaawansowany cykl chłodniczy. Innymi słowy, odnosi się do techniki przenoszenia ciepła z odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze. Pompy ciepła mogą jednocześnie pokrywać zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową w niemal wszystkich obiektach budowlanych – zarówno istniejących, jak i modernizowanych. W porównaniu z konwencjonalnym systemem kotłowym jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej wydajne.

Jak wybrać pompę ciepła?

Na rynku możemy znaleźć wiele firm oferujących pompy ciepła. Jak w gąszczu możliwości wybrać urządzenie, które będzie pracowało wydajnie przez wiele lat i pozwoli nam ograniczyć koszty ogrzewania? Przede wszystkim powinniśmy postawić na producenta, który jest obecny na rynku od lat. Jednym z nich jest firma LG, która oferuje ekologiczne pompy ciepła charakteryzujące się podwyższoną efektywnością energetyczną. W portfolio LG znajdują się pompy typu split, hydrosplit oraz monoblok. Czym się różnią?

Pompy ciepła typu split

Pompy ciepła LG typu split są wykonane w technologii polegającej na rozdzieleniu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej oraz ich połączeniu poprzez zastosowanie orurowania wypełnionego czynnikiem chłodniczym. Komponenty takie jak naczynie wzbiorcze, wymiennik ciepła i pompa wodna umieszczone są wewnątrz jednostki wewnętrznej. Ponadto wszystkie przewody wodne związane z ogrzewaniem znajdują się wewnątrz budynku dzięki czemu ryzyko zamarznięcia wody jest zminimalizowane.

Pompa ciepła typu split ze zintegrowanym zbiornikiem CWU

Pompa ciepła LG Therma V R32 IWT z wbudowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową to uniwersalne rozwiązanie do dostarczania ciepłej wody użytkowej, ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Łączy w sobie jednostkę wewnętrzną i zbiornik na wodę. Nie wymaga skomplikowanych prac hydraulicznych i zajmuje mało miejsca, dzięki czemu umożliwia szybką i łatwą instalację – może zostać zamontowane np. w zabudowie kuchennej. Charakteryzuje się wysoką wydajnością działania.

Pompa ciepła typu hydrosplit

Mając na uwadze innowacje i bezpieczeństwo, pompa ciepła LG Therma V R32 Hydrosplit rozdziela jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną, łącząc je tylko rurami wodnymi. Wymiennik ciepła znajduje się w jednostce zewnętrznej, co zmniejsza ryzyko wycieku czynnika chłodniczego w pomieszczeniu. Szybka i łatwa instalacja jest możliwa dzięki wbudowanym elementom hydraulicznym jednostki wewnętrznej.

Pompa ciepła typu monoblok

Pompa ciepła LG Therma V Monobloc S charakteryzuje się niskim poziomem hałasu oraz najlepszą wydajnością w serii Therma V. Połączenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej w jedno urządzenie umożliwia podłączenie z instalacją wewnętrzną jedynie rurami wodnymi, eliminując potrzebę instalacji rur chłodniczych. Monobloc S zapewnia doskonałą wydajność grzewczą, szczególnie w niskich temperaturach otoczenia.

Większość pomp ciepła LG może pracować w temperaturze zewnętrznej od -25°C do 35°C, co umożliwia zachowanie wysokiej efektywności oraz niezawodną pracę niezależnie od warunków otoczenia. Pompy LG typu split zachowują 100% swojej nominalnej mocy (pompa nie traci swoich parametrów mocy grzewczej) do temperatury zewnętrznej -7°C, a w przypadku pomp LG typu monoblok jest to -15°C. Dodatkowo, temperatura zewnętrzna nie ogranicza eksploatacji pompy LG, ponieważ urządzenia mają grzałki elektryczne – wbudowane lub dostępne jako opcja.

Należy podkreślić, że dla efektywnej pracy pompy, a co z tym idzie, naszego zadowolenia z jej posiadania, kluczowy jest odpowiedni dobór urządzenia. Dlaczego? Ponieważ przewymiarowana lub niedowymiarowana pompa ciepła nie będzie pracować wydajnie i energooszczędnie. Na dobór pompy ma wpływ wiele czynników: m.in. metraż budynku, rodzaj jego konstrukcji, region, w którym znajduje się nieruchomość, liczba zamieszkujących ją osób, jakość i rodzaj zastosowanych izolacji, ocieplenia ścian i poddasza, rodzaj zastosowanego ogrzewania: ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe. Przed wyborem pompy ciepła warto też wykonać audyt energetyczny, żeby sprawdzić zapotrzebowanie cieplne budynku. Dopiero wszystkie te informacje pozwolą dobrać urządzenie odpowiednie dla naszego domu i naszych potrzeb.

Warto też wiedzieć, że większość zgłaszanych awarii pomp ciepła spowodowanych jest właśnie niepoprawnym doborem oraz niewłaściwą instalacją urządzenia. Należy korzystać więc wyłącznie z certyfikowanych firm instalacyjnych oraz dokonywać corocznego przeglądu pompy. LG ma swój fabryczny serwis, a pierwsze uruchomienie systemu odbywa się przez Autoryzowanych Partnerów Serwisowych. Pompy ciepła LG objęte są także 5-letnią gwarancją. Dzięki temu możemy mieć pewność, że urządzenie będzie działało efektywnie przez długi czas, a w razie jakichkolwiek problemów z działaniem zostaniemy otoczeni opieką certyfikowanych ekspertów. 

Przyjmuje się też, że koszt zakupu i instalacji pompy ciepła zwraca się już po kilku sezonach grzewczych. Współcześnie, z uwagi na rosnące ceny gazu, węgla i innych tradycyjnych źródeł energii, może stać się to nawet szybciej. Ponadto urządzenia te w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną sprawiają, że koszty związane z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej czy na cele c.o. minimalizowane są do symbolicznej opłaty.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej