Czym jest, jak działa i do czego służy pompa ciepła?

Pompa ciepła uznawana jest za doskonałą alternatywę dla ogrzewania tradycyjnego. Jest to urządzenie, które z uwagi na wygląd i wymiary przypomina lodówkę. Zasada działania pompy polega na pobieraniu ciepła ze źródła o stosunkowo niższej temperaturze oraz przekazywaniu go do górnego źródła. Tak więc należy pamiętać, że pompa w żaden sposób nie wytwarza ciepła.

Schemat działania pompy ciepła jest następujący. Zimny płyn nagrzewa się, przepływając rurami o wysokim przewodnictwie cieplnym, przebiegających przez grunt, powietrze lub wodę (dolne źródła ciepła). W efekcie płyn trafia do sprężarki, powodując wzrost ciśnienia oraz podwyższenie własnej temperatury. Zjawisko to nazywane jest przemianą adiabatyczną. Kolejnym etapem działania pompy ciepła jest oddawanie wytworzonego ciepła do systemu grzewczego. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pompach ciepła.

Po uwolnieniu ciepła, ciśnienie w zaworze spada, osiągając pierwotnie niską temperaturę. Cały powyższy proces odbywa się z wykorzystaniem małej ilości energii elektrycznej. Urządzenie służy do ogrzewania budynku oraz dostarczania ciepłej wody użytkowej. Poniżej opisujemy dostępne rodzaje pomp ciepła Viessmann, a także wymieniamy kilka zalet urządzenia.

Pompa ciepła Viessmann

Rodzaje pomp ciepła w katalogu Viessmann – zalety produktu

Pompy ciepła dzielą się ze względu na sposób, w jaki pozyskiwane oraz przekazywane jest ciepło. Do najbardziej popularnych (które posiada w katalogu firma Viessmann) zalicza się m.in. pompy powietrze woda, solanka woda oraz woda woda. Pierwsza z nich, czyli pompa działająca w systemie powietrze woda, korzysta z otaczającego ją powietrza. A więc jest to najbardziej ekonomiczne źródło.

Kolejny rodzaj to pompa ciepła Viessmann, która działa na zasadzie solanka woda. Urządzenie wykorzystuje w tym przypadku energię odnawialną (czyli ciepło) z wód gruntowych bądź z gruntu. Pompa wyposażona jest w wydajną sprężarkę oraz podwójną izolację akustyczną, dzięki czemu pracuje bardzo cicho. Gruntowa pompa ciepła nadaje się zarówno do nowego, jak i modernizowanego domu.

Ostatnim z omawianych rodzajów pompy Viessmann jest urządzenie korzystające z systemu woda woda. Ten rodzaj pompy przeznaczony jest w szczególności do dużych budynków. Pompę stosuje się więc głównie w celach przemysłowych. Na rynku dostępne są także nowoczesne rozwiązania dla domów jednorodzinnych, jak np. pompa ciepła powietrze powietrze. Urządzenie pracuje cicho w formie nadmuchu. Ciepło z zewnątrz odbierane jest przez wentylator, a następnie ogrzewane (lub chłodzone) i nadmuchiwane do pomieszczeń. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł wyjaśniający zasadę działania pompy ciepła.

Pompy ciepła Viessmann są bardzo popularne. Zbierają dobre opinie i mają bardzo atrakcyjne ceny.
Pompy ciepła Viessmann - rodzaje, opinie, ceny, polecane modele

Dobór pompy ciepła – polecane modele fimry Viessmann

Planując zakup urządzenia, bardzo ważny jest odpowiedni dobór pompy ciepła do budynku. Jeśli jest to dom jednorodzinny, w pierwszej kolejności należy wyeliminować pompę z systemem woda woda. Kolejny krok to wykonanie planu instalacji pompy ciepła oraz obliczeń jej mocy. Firma Viessman udostępnia nawet swoim klientom specjalny program do projektowania, który umożliwia prostszy dobór pompy ciepła.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele pomp ciepła

Szukasz nowoczesnej pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najpopularniejsze modele.

Co więcej, firma udostępnia także kalkulatory doboru oraz wymiarowania systemów, a także specjalną przeglądarkę zawierającą bazę schematów hydraulicznych. Trzeba pamiętać, że podczas doboru pompy potrzebne będzie obliczenie zapotrzebowania budynku na ciepło potrzebne do jego ogrzania. Na przykład współczynnik zapotrzebowania dla nowego średnio ocieplonego domu, wynosi ok. 45 – 55W/m2.

Słabo ocieplone budynki potrzebują natomiast 65 - 75W ciepła na m2. Z kolei stare domy nieposiadające ocieplenia wymagają minimum 80W/m2. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobrze oszacowaliśmy zapotrzebowanie naszego domu, warto skorzystać z pomocy fachowców. Będziemy mieć wówczas pewność, że pompa ciepła zostanie dobrana w prawidłowy sposób. Warto sprawdzić także artykuł na temat cen pomp ciepła w 2021 roku.

Cena pomp ciepła Viessmann

Po przejrzeniu katalogu produktów, natrafiliśmy m.in. na pompę z systemem powietrze woda. Producent bardzo szczegółowo opisuje schemat instalacyjny pompy, jej masę oraz moc. Przy każdym opisie można znaleźć także oznaczenie klasy energetycznej urządzenia. Cena tego rodzaju pompy ciepła (powietrze woda), służącej do ogrzewania ciepłej wody użytkowej wynosi ok. 8 278 zł – 10 480 zł.

Dobre opinie konsumentów posiada gruntowa pompa ciepła (czyli solanka woda), której koszt zawarty w cenniku firmy Viessmann wynosi ok. 25 162 zł – 34 811 zł. Podane przedziały cenowe uwzględniają moc grzewczą każdej z pomp. Nowoczesna pompa powietrze powietrze kosztuje natomiast ok. 8 700 zł. Trzeba pamiętać, że różniące się ceny zależne są nie tylko od rodzaju czy producenta, lecz także od usługi montażowej często wliczanej w cenę urządzenia. A może zainteresuje cię także artykuł z cennikiem paneli fotowoltaicznych?

Pompa ciepła Viessmann to tak naprawdę inwestycja na lata. Świadczą o tym m.in. pozytywne opinie osób, które zdecydowały się na taki rodzaj ogrzewania. Często pompy ciepła polecane są jako uzupełnienie obecnej instalacji grzewczej. Jedno jest pewne – to naprawdę się opłaca! Pompa ciepła firmy Viessmann to wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły