Do czego służy anemostat i czym dokładnie jest?

Anemostaty – cechy charakterystyczne i zastosowanie

Wentylacja mechaniczna składa się z kilku podstawowych elementów. Jednymi z nich są anemostaty, znajdujące się na końcu całej instalacji. Są to niewielkich rozmiarów elementy, zapewniające większą wydajność działania całego systemu wentylacyjnego.

W ofertach sprzedaży znajdziemy różne rodzaje anemostatów. Konkretne modele różnią się pod względem kształtu i tworzywa, z którego zostały wykonane. Mogą posiadać różne wymiary oraz kształt prostokąta lub kwadratu. Anemostaty najczęściej wykonuje się z tworzyw sztucznych, jednak bez trudu odnajdziemy także anemostaty wentylacyjne ze stali nierdzewnej.

Urządzenia różnią się także ze względu na specyfikę montażu. Wyróżniamy anemostaty sufitowe oraz ścienne. Bez względu na walory wizualne i miejsce montażu, elementy te pełnią istotną funkcję. Montaż anemostatu odbywa się w celu wydajniejszego rozprowadzania świeżego powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie nawiewa powietrze z wentylacji bądź pomaga w wywiewaniu powietrza zużytego. Niektóre anemostaty pełnią obie te funkcje, stając się uniwersalnym elementem wentylacji mechanicznej.

Co istotne, anemostaty pełnią również funkcję dekoracyjną. Ich zadaniem jest ukrycie nieestetycznych fragmentów wentylacji. Różnorodne modele mogą idealnie pasować do specyfiki pomieszczenia, zapewniając atrakcyjny wygląd wykończenia wentylacji. Co więcej, montaż anemostatu nie jest skomplikowany i przy odrobinie wprawy możemy wykonać go samodzielnie. Anemostaty sufitowe i ścienne posiadają specjalne kołnierze montażowe, które zapewniają sprawny montaż w instalacji.

Podstawowe rodzaje anemostatów – czym różni się anemostat wywiewny od nawiewnego?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, anemostaty mogą nawiewać lub wywiewać powietrze. Czym różnią się od siebie modele nawiewne i wywiewne? W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z nawiewaniem powietrza wychodzącego z wentylacji. Urządzenie sufitowe bądź ścienne może rozprowadzać powietrze w kilku kierunkach. Regulacja anemostatów jest stosunkowo prosta, a urządzenie staje się ważnym elementem wielu instalacji. Warto bowiem pamiętać, że anemostaty nawiewne znajdują zastosowanie zarówno w wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jak i w systemie kominowym z dystrybucją gorącego powietrza. W drugim przypadku anemostaty nawiewne stają się idealnym rozwiązaniem do rozprowadzania ciepłego powietrza po całym pomieszczeniu.

Anemostaty nawiewne wtłaczają powietrze do pomieszczenia, z kolei modele wywiewne usuwają je na zewnątrz. Jest to podstawowa różnica dzieląca te dwa modele. Anemostaty wywiewne mogą posiadać różne wymiary, jednak ich zasada działania jest taka sama. Ich zastosowanie jest szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń o zwiększonych wymaganiach wentylacyjnych. Wywiewne anemostaty ścienne lub sufitowe montuje się w łazienkach, kuchniach bądź pomieszczeniach gospodarczych. Warto także zauważyć, że urządzenia wywiewne powinny być również zamontowane we wszystkich innych pomieszczeniach, w których montujemy anemostaty nawiewne. Zapewni to największą skuteczność działania całej wentylacji.

Co ciekawe, w ofertach sprzedaży znajdziemy także anemostaty nawiewno-wywiewne. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu modele pełnią jednocześnie dwie funkcje. Nawiewają świeże powietrze z wentylacji i wywiewają zużyte powietrze z pomieszczenia. Dobra regulacja anemostatów umożliwi skuteczną wentylację w pomieszczeniach. Warto zauważyć, że nawiewno-wywiewne anemostaty wentylacyjne są rzadko stosowane w systemach wentylacji mechanicznej ze względu na ograniczoną wydajność. Znacznie lepsze parametry można uzyskać, wybierając oddzielne anemostaty nawiewne oraz wywiewne.

Urządzenia sufitowe czy ścienne, czyli gdzie najlepiej umieścić anemostaty

Prawidłowa regulacja anemostatów i wybór odpowiedniej lokalizacji urządzeń wpływają na wydajność ich działania. Dlatego planując montaż anemostatu, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami. Jak już wiemy, w ofertach sprzedaży znajdują się anemostaty sufitowe oraz ścienne (nawiewne bądź wywiewne).

Anemostaty wywiewne na ogół montuje się na suficie (urządzenia sufitowe) bądź w przy górnych krawędziach ścian (urządzenia ścienne). Anemostaty nawiewne przeważnie znajdują miejsce na ścianach, jednak spotkamy również modele sufitowe. Wybór lokalizacji zostaje podyktowany specyfiką pomieszczenia, oczekiwanym efektem wentylacyjnym oraz indywidualnymi parametrami wentylacji.

Pamiętajmy, że anemostat sufitowy bądź ścienny powinien być oddalony od ścian, okien oraz drzwi. Montaż anemostatu sufitowego najlepiej zaplanować w odległości minimum 15 cm od ścian wewnętrznych i zewnętrznych (optymalnie do 75 cm). Odległość modeli ściennych od okien lub drzwi to około 50 – 150 cm. Taka lokalizacja sprawi, że anemostat sufitowy bądź ścienny będzie mógł pracować z optymalną wydajnością. Dokładna lokalizacja będzie ściśle związana z projektem instalacji, specyfiką pomieszczeń oraz oczekiwaną wydajnością wentylacji.

Pamiętajmy też, że anemostaty wentylacyjne powinny być zlokalizowane w pewnym oddaleniu od domowych miejsc wypoczynku. Instalacje ścienne lub sufitowe nie powinny znajdować się bezpośrednio nad sofą bądź za kanapą lub łóżkiem. Taka lokalizacja może sprawić, że użytkownicy pomieszczeń będą narażeni na mniejszy komfort cieplny (wrażenie przeciągu panującego w pomieszczeniu). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: Co to jest rekuperacja? Wyjaśniamy zasady działania wentylacji mechanicznej.

Polecane pompy ciepła — sprawdź ceny!

Co lepsze anemostat czy kratka?

Anemostaty stały się podstawowym elementem wyposażenia wentylacji mechanicznej. Jednak w ofertach sprzedaży znajdujemy również tradycyjne kratki wentylacyjne. Które rozwiązanie będzie lepsze? Wszystko zależy od specyfiki instalacji oraz od indywidualnych wymagań inwestora.

Kratki wentylacyjne na ogół stosuje się przy wentylacjach grawitacyjnych. Są to zabezpieczone siatkami mechanizmy, które jednocześnie mogą nawiewać i wywiewać powietrze z pomieszczenia. Kratka wentylacyjna i anemostat sufitowy lub ścienny pełnią podobną funkcję, jednak na ogół znajdują zupełnie inne przeznaczenie. Kratka najlepiej sprawdza się przy wentylacji grawitacyjnej. Nie jest przeznaczona do redukcji hałasu, a jej regulacja jest mocno ograniczona.

Tymczasem anemostat sufitowy lub ścienny na ogół znajduje zastosowanie w wentylacji mechanicznej. Podstawową różnicą jest to, że kratka pełni funkcję nawiewno-wywiewną, zaś jedne anemostaty nawiewają, a drugie wywiewają powietrze. Pozwala to na uzyskanie większej wydajności wentylacji mechanicznej. Co więcej, regulacja anemostatów pozwala na ustalenie odpowiedniej ilości nawiewanego lub wywiewanego powietrza. Kratka wentylacyjna posiada tu ograniczone możliwości. Dodatkową różnicą jest, regulacja anemostatów pozwalająca na wybranie kierunku nawiewu, co na ogół nie jest stosowane przy kratkach wentylacyjnych. Ze względu na powyższe różnice, montaż anemostatu jest rekomendowany w wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także w systemach wykorzystujących dystrybucję gorącego powietrza.

Anemostaty wentylacyjne – cena i wymiary

Jedną z zalet anemostatów jest przystępna cena zakupu. Najprostsze modele nabędziemy już w cenach poniżej 20 zł za sztukę. Są to na ogół anemostaty wentylacyjne z tworzyw sztucznych. Większość podstawowych modeli nabędziemy w kwocie do 50 zł. Cena anemostatów wykonanych ze stali nierdzewnej może być nieznacznie wyższa. Co istotne, niektóre modele nawiewne bądź wywiewne mogą okazać się odczuwalnie droższe. Cena wybranych anemostatów dochodzi do kwoty około 250 zł sztuka. W nielicznych przypadkach cena zakupu nawiewnego bądź wywiewnego anemostatu systemowego okazuje się jeszcze wyższa.

Podczas wyboru anemostatów warto zwrócić uwagę na ich możliwości wykorzystania oraz wymiary. Z pewnością warto sprawdzić, czy regulacja anemostatów spełnia wymagania naszej instalacji. Wymiary powinny zostać dobrane adekwatnie do specyfiki otworów montażowych. Należy zauważyć, że wymiary całej obudowy są większe od średnicy otworów. Ma to znaczenie z estetycznego punktu widzenia, bowiem większe urządzenie wydajnie maskuje wloty kanału zasilającego.

W ofertach sprzedaży znajdziemy różne wymiary anemostatów. Typowy anemostat sufitowy do domu jednorodzinnego posiada średnice od 100 do 160 mm. W ofertach sprzedaży znajdziemy anemostaty wentylacyjne o średnicy 125 oraz 150 mm. Trzeba dopasować je do średnicy króćca przyłączeniowego anemostatu.

Dla przykładu, w sypialniach na ogół stosuje się anemostaty nawiewne o średnicy 100, 125 mm. Z kolei w pokojach dziennych przeważnie wykorzystuje się wymiary 125 do 160 mm średnicy. Dobór elementów wywiewnych wygląda bardzo podobnie. W pomieszczeniach kuchennych i w łazienkach na ogół wymaga się wydajniejszej wentylacji, dlatego anemostat sufitowy bądź ścienny przeważnie posiada średnice od 125 do 150 mm. W przypadku mniejszych łazienek i WC w zupełności wystarczy montaż anemostatu o średnicy 100 do 125 mm. W większych, wilgotnych pomieszczeniach można z kolei zamontować anemostat sufitowy lub ścienny o średnicy 150 – 160 mm. Wszystkie wymiary oraz lokalizacja anemostatów powinny być starannie zaplanowane wraz z tworzeniem wentylacji mechanicznej.

ikona podziel się Przekaż dalej