Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej? Wyjaśniamy
Prawidłowo rozprowadzone rury do wentylacji mechanicznej zapewniają największą wydajność całego systemu. Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej zgodnie ze sztuką? Na co zwrócić szczególną uwagę i jak dobrać kanały wentylacyjne w posadzce. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z montażem kanałów wentylacji nawiewno wywiewnej.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem?
Zanim ustalimy, jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej, omówimy podstawowe aspekty związane z jej działaniem. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej zrozumieć zasady prawidłowego montażu i doboru przewodów wentylacyjnych.
Instalacja rozpoczyna się na zewnątrz budynku. Powietrze zostaje zassane przez czerpnię. Rotacja powietrza zostaje wymuszona przez wentylatory, pozwalające regulować przepływ strumienia powietrza przez instalacje. Przewody nawiewne uzupełnia się o system filtracji i opcjonalnie nagrzewnice bądź klimatyzator. Na końcu kanału nawiewnego znajduje się anemostat nawiewny. Jego zadaniem jest rozprowadzenie świeżego powietrza po pomieszczeniu. Ważnym elementem wentylacji są także przewody wywiewne. Ich zadaniem jest odprowadzenie zużytego powietrza z pomieszczenia. Na drodze kanałów wywiewnych znajduje się rekuperator, czyli innymi słowy wymiennik ciepła. Rury do wentylacji mechanicznej wymieniają energię grzewczą. Zimne powietrze z kanału nawiewnego jest wstępnie ogrzane przez ciepłe powietrze z kanału wywiewnego, jednak się z nim nie miesza.
Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powinien być starannie zaplanowany. Projekt musi uwzględniać moc rekuperatora, wydajność wentylacji i umiejscowienie przewodów. Ważna jest również średnica kanałów, obliczenie straty ciśnień, dobór rury do rekuperacji, anemostat nawiewny z wywiewnym oraz dobór odpowiednich akcesoriów montażowych. W oddzielnym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo rozmieścić anemostaty i jak dobrać anemostat nawiewny.
Jakie rury do rekuperacji? Wybieramy przewody wentylacyjne
Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem może zostać przeprowadzony na wiele sposobów. Możemy zastosować płaskie kanały w ścianach lub poprowadzić kanały wentylacyjne w posadzce. Wybór odpowiedniej rury do rekuperacji może wpływać na wygłuszenie hałasu, a średnica kanałów zadecyduje o wydajności wentylacyjnej.
W wentylacji mechanicznej z rekuperatorem sprawdzają się zarówno rury spiro, płaskie kanały z PCV jak i elastyczne przewody flex. Wybór powinien być podyktowany specyfiką projektową instalacji. Wybierając rury do wentylacji mechanicznej, musimy uwzględnić ich średnicę. Zbyt mała średnica rur spiro czy flex wpłynie na zwiększenie prędkości przemieszczającego się powietrza. To z kolei zwiększy hałas instalacji, a co więcej, może wpłynąć na ograniczenie jej wydajności. Zbyt wąskie rury do rekuperacji wywołują większy opór, co jest zjawiskiem niekorzystnym. Dlatego w budownictwie mieszkaniowym najczęściej wykorzystuje się rury do rekuperacji o wymiarach 14 x 14 cm. W niektórych przypadkach płaskie kanały wentylacyjne posiadają 14 x 21 cm. Średnica kanałów powinna być ściśle określona w dokumentacji projektowej. Dobór materiałów warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy, który wykona projekt rekuperacji i zapewni kompleksowy montaż całej instalacji wentylacyjnej.
Drugim istotnym parametrem jest sam kształt rur spiro bądź flex. Rury do wentylacji mechanicznej mogą posiadać przekrój okrągły, prostokątny bądź owalny. Kanały wentylacyjne w posadzce na ogół posiadają przekrój prostokątny. Montaż wentylacji może być nieco bardziej skomplikowany, jednak przekrój prostokątny pozwala na zaoszczędzenie miejsca. W wielu systemach wentylacyjnych znajdują się też rury do rekuperacji o przekroju okrągłym. Ich zaletą jest łatwość montażu, zaś wadą zajmowanie większej przestrzeni. Rozwiązaniem pośrednim stają się rury spiro lub flex o przekroju owalnym.
Przewody wentylacyjne w posadzce mogą zostać poprowadzone w kanałach giętkich bądź sztywnych. Przewody sztywne cieszą się popularnością ze względu na zwiększoną trwałość. Elastyczne rury do rekuperacji przeważnie znajdują zastosowanie na zakończeniach instalacji i w miejscach przyłączeniowych. Warto także podkreślić, że zarówno okrągłe, jak i płaskie kanały do wentylacji mechanicznej mogą być wykonane z różnych materiałów. Dużą popularnością cieszą się przewody spiro i flex z tworzywa sztucznego (PVC). Niektóre rury spiro wykonuje się także z miedzi, stali, ocynkowanej blachy lub aluminium.
Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej? Wyjaśniamy najważniejsze zasady
Kanały wentylacyjne w posadzce – czy warto decydować się na taki montaż wentylacji?
Rekuperacja w posadzce posiada swoje zalety i wady. Odpowiednio wykonana będzie wydajnie wentylowała pomieszczenia, jednak niedoróbki i błędy montażowe mogą być trudne do późniejszej naprawy. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że kanały wentylacyjne w posadzce nie są widoczne. W efekcie system wentylacyjny nie zajmuje wolnej przestrzeni w budynku, a kanały są efektywnie ukryte.
Warto także zauważyć, że okrągłe lub płaskie kanały będą stosunkowo łatwe do ułożenia. Rekuperacja w posadzce daje szerokie możliwości montażowe, jednak powinna być przewidziana odpowiednio wcześniej. Do montażu można zastosować giętkie rury, co dodatkowo ułatwi cały proces. Instalacja może być przeprowadzona w systemie trójnikowym lub rozdzielaczowym. Wybór będzie uzależniony od specyfiki projektowej. System rozdzielaczowi najczęściej stosuje się w instalacjach, od których oczekuje się lepszego wytłumienia hałasów. Redukcja hałasu zostaje uzyskana dzięki zastosowaniu indywidualnych przewodów do rozdzielacza.
Niestety kanały wentylacyjne w posadzce posiadają także pewne mankamenty. Rekuperacja w posadzce staje się niewidoczna, a co za tym idzie, nie mamy tak dużych możliwości kontroli stanu przewodów. W przypadku awarii, kanały wentylacyjne w posadzce mogą okazać się dość problematyczne. Warto także zauważyć, że tego rodzaju montaż wentylacji utrudnia czyszczenie przewodów (ale nie uniemożliwia tej czynności).
Podsumowując, rekuperacja w posadzce może być funkcjonalnym, a jednocześnie estetycznym rozwiązaniem, które spełni swoje zadanie, jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowane i wykonane. Okrągłe bądź płaskie kanały powinny także posiadać dostateczną średnice, zgodną z założeniami projektowymi. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wentylacji mechanicznej.
Kanały główne i rozdzielacz
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, montaż wentylacji powinien być dobrze przemyślany. Projekt instalacji powinien uwzględniać odpowiednie rozmieszczenie kanałów głównych. Zaleca się, by główne rury do wentylacji mechanicznej przechodziły przez naroże budynku i pomieszczenie techniczne. Średnica kanałów głównych wynosi do 250 mm, ich lokalizacja w oddaleniu od sypialni czy pokoju dziennego wpłynie na większy komfort użytkowy. Hałas przechodzący przez główne rury do wentylacji mechanicznej nie będzie słyszany w sąsiednich pomieszczeniach. Co więcej, większa średnica kanałów pionowych będzie łatwiejsza do zamaskowania w pomieszczeniach technicznych.
Główne rury do rekuperacji łączą się z instalacją rozdzielaczową. Mogą to być kanały wentylacyjne w posadzce bądź rury spiro/flex ukryte w podwieszanym suficie. Rozdzielacze uzupełniamy o skrzynki rozprężne i kanały wentylacyjne. Średnica kanałów musi zostać dobrana adekwatnie do założeń projektowych.
Pamiętajmy także, że przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia rury do wentylacji mechanicznej powinny posiadać wydajną termoizolację. Izolacja głównych pionów powinna być zastosowana także w pomieszczeniach ogrzewanych. Warto także dobrać odpowiedni anemostat nawiewny, który rozprowadzi powietrze w kilku kierunkach. Anemostat nawiewny na wyjściu kanału nawiewnego może także wpłynąć na dodatkowe wyciszenie instalacji.
Samodzielny montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem – czy warto?
Powyżej wskazaliśmy podstawowe informacje o tym, jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej. W rzeczywistości, rekuperacja w posadzce lub rury spiro/flex ukryte w suficie podwieszanym wymagają dużego doświadczenia montażowego. Nie wystarczy sam projekt wentylacji. Rury do wentylacji mechanicznej muszą być połączone w sposób zgodny ze sztuką. Dodatkowym utrudnieniem może być odpowiednia regulacja całej instalacji.
Każdy system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem może wyglądać nieco inaczej. Ze względu na większy stopień skomplikowania całej instalacji, nie zaleca się samodzielnego montażu. Szczególnie rekuperacja w posadzce powinna być wykonana przez doświadczoną firmę montażową. W przypadku takiego montażu, nieprawidłowości w wykonaniu instalacji okazują się trudne, a często wręcz niemożliwe do usunięcia.
Montaż wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej z wymiennikiem ciepła warto powierzyć doświadczonej firmie montażowej. Wykonawca może wykonać projekt instalacji, przeprowadzić wszystkie niezbędne obliczenia, dopasować elementy instalacji i zapewnić kompletny montaż wentylacji w budynku. Pełna usługa wiąże się z uzyskaniem gwarancji i jest rekomendowana dla inwestorów, którym zależy na sprawnym, fachowym wykonaniu instalacji wentylacyjnej.