Prawidłowa wentylacja łazienki – możliwości instalacyjne

Łazienki oraz kuchnie są pomieszczeniami o największych wymaganiach wentylacyjnych. To właśnie tutaj powstaje najwięcej pary wodnej i zapachów, które powinny być odprowadzone na zewnątrz budynku. W domach i mieszkaniach na ogół spotykamy wentylację grawitacyjną, nieco rzadziej wentylację mechaniczną. Czym charakteryzują się te systemy?

Wentylacja grawitacyjna wymaga wybudowania kominów wentylacyjnych. Ogrzane powietrze z pomieszczenia posiada mniejszą gęstość, dzięki czemu unosi się wyżej, przedostaje się przez kratkę wentylacyjną i zostaje zassane do pionowego kanału wentylacyjnego. W pomieszczeniu wytwarza się podciśnienie, wyrównywane przez świeże powietrze zaczerpnięte przez drzwi zewnętrzne bądź okna. Tego rodzaju wentylacja łazienki, kuchni czy pokoju dziennego spełnia swoje zadanie w okresie zimowym, jednak w porze letniej znacząco traci na skuteczności. Kratkę wentylacyjną można dodatkowo wyposażyć w wentylator, który zwiększy ciąg powietrza i poprawi wydajność wentylacji. W osobnym artykule podpowiadamy, jak zrobić wentylację grawitacyjną bez komina.

Drugie rozwiązanie to wentylacja mechaniczna, wyposażona w osobne kanały nawiewne i wywiewne. Świeże powietrze zostaje pobrane w zewnętrznej czerpni, a następnie trafia do pomieszczeń przez otwory zakończone anemostatami. W kanale nawiewnym znajduje się wentylator, który wymusza przepływ powietrza. W budynku znajduje się też kanał wywiewny, który odprowadza powietrze na zewnątrz. Tutaj ponownie stosuje się wentylator wymuszający przepływ powietrza. Wentylacja mechaniczna może posiadać dodatkowy wymiennik ciepła, który zmniejsza zapotrzebowanie na energie grzewczą budynku. Wentylacja w ścianie, suficie lub podłodze może być dowolnie regulowana. Otwory wlotowe wykańcza się anemostatami, które umożliwiają wtłoczenie powietrza w kilku kierunkach.

Wentylacja mechaniczna zapewnia wysoką wydajność, niestety nie jest powszechnie stosowana. Wykonanie wentylacji mechanicznej w starym budynku wymagałoby wielu przeróbek i okazałoby się kosztowne. Dlatego alternatywą często staje się dodatkowa wentylacja w ścianie zewnętrznej, wspomagająca działanie wentylacji grawitacyjnej w budynku. Otwory na ścianie zewnętrznej na ogół stosuje się w pomieszczeniach o najwyższej wilgotności.

Co zrobić gdy w domu nie ma wentylacji lub jest mało wydajna? Kanał wywiewny przez ścianę na zewnątrz

Ustaliliśmy już, jak działa wentylacja grawitacyjna i jakie możliwości daje wentylacja mechaniczna. Niestety systemy wentylacji obecne w wielu starszych budynkach często okazują się niewystarczające. Rozwiązaniem staje się kanał wywiewny przez ścianę na zewnątrz. Otwory w ścianach zewnętrznych przynoszą pewne korzyści, jednak nie są wolne od wad. Kanał wywiewny przez ścianę zewnętrzną na ogół sprawdza się, jako wentylacja łazienki.

Otwory w ścianie zewnętrznej wyposaża się w kratkę wentylacyjną i opcjonalnie w wentylator. Cała wentylacja w ścianie powinna być starannie przemyślana. Otwory w ścianie muszą być wykonane na właściwej wysokości, trzeba dopasować ich średnicę oraz wybrać odpowiednią kratkę wentylacyjną. Jak zrobić wentylację w ścianie? Poniżej omawiamy najważniejsze aspekty związane z dodatkową wentylacją w łazienkach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wentylacji mechanicznej.

Jak zrobić wentylację w ścianie – prawidłowa wentylacja łazienki

Kanał wywiewny przez ścianę na zewnątrz – jak wybrać kratkę wentylacyjną czy wentylator?

Kanał wywiewny przez ścianę na zewnątrz może ułatwić prawidłową wentylację pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, że wentylacja grawitacyjna powinna posiadać odpowiednią długość, umożliwiającą pojawienie się ciągu. Nie wystarczą same otwory w ścianie uzupełnione o kratkę wentylacyjną. Alternatywą staje się wentylacja pozioma, czyli kanał wywiewny przez ścianę zewnętrzną. Otwory w ścianie zewnętrznej wymagają zastosowania odpowiedniego wentylatora, który wymusi przepływ powietrza. W ten roli najlepiej sprawdza się wentylator osiowy z systemem automatyki.

Uzupełniona w wentylator osiowy wentylacja pozioma może uruchamiać się automatycznie. Wystarczy zakupić wentylator z czujnikiem poziomu wilgoci. Innym rozwiązaniem będą wentylatory uruchamiane ręcznie bądź włączające się po zapaleniu światła w łazience. Tego typu wentylator skutecznie zastępuje tradycyjną kratkę wentylacyjną. Wentylacja pozioma uzupełniona o kratkę wentylacyjną mogłaby przysporzyć wielu problemów. Kanał wywiewny przez ścianę na zewnątrz pobierałby powietrze z zewnątrz, ale i działał w sposób odwrotny. Niekontrolowane nawiewanie powietrza do pomieszczenia mogłaby doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia i zwiększenia zapotrzebowania budynku na energię grzewczą.

Kanał wentylacyjny przez ścianę na zewnątrz – najważniejsze parametry

W budynkach mieszkalnych najlepiej wykonać kompletną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Brak możliwości wykonania nowego systemu wentylacji pomieszczeń nie oznacza jeszcze, że możemy z niej całkowicie zrezygnować. Rozwiązaniem często staje się wentylacja łazienki poprzez kanał wywiewny przez ścianę zewnętrzną. Tak zwana wentylacja pozioma może skutecznie odprowadzać zużyte powietrze z pomieszczenia, jednak wymaga odpowiedniego wykonania.

Jak zrobić wentylację w ścianie zewnętrznej? Na początek zwróćmy uwagę na otwory w ścianach. Kanał wywiewny przez ścianę powinien mieć średnicę minimum 10 cm. Zbyt wąskie otwory wentylacyjne zmniejszyłyby skuteczność wentylacji. Pamiętajmy także, że kanał wentylacyjny przez ścianę na zewnątrz powinien być wykonany tak, by nie uszkodzić istniejących już instalacji wewnętrznych i zewnętrznych. Wybieramy odpowiednią lokalizację kanału i wykonujemy otwór. Średnica otworu powinna być równa wielkości planowanego kanału wentylacyjnego. Taki sam będzie również rozmiar wiatraka wyciągowego.

Pamiętajmy też, że wentylacja w ścianie musi znajdować się możliwie jak najwyżej. Kanał wywiewny przez ścianę najlepiej umieścić maksymalnie 15 cm od sufitu. Wentylacja pozioma może mieć przekrój owalny lub okrągły. Bez względu na jej kształt i średnicę otworu, należy zadbać o prawidłową lokalizację. Nie zaleca się, by wentylacja pozioma była zamontowana bezpośrednio nad kabiną prysznicową czy wanną. Taka wentylacja łazienki może powodować uczucie przeciągu i być niekomfortowa dla domowników. Co równie ważne, wentylacja mechaniczna może znajdować się w niewielkiej odległości od kabiny i nie można przysłaniać jej meblami ani innymi elementami wyposażenia pomieszczenia. Zaleca się też, by wentylacja pozioma znajdowała się w pewnym oddaleniu od okna oraz drzwi.

Wentylacja pozioma w łazience – jakie problemy przynosi kanał nawiewny przez ścianę?

Ustaliliśmy już, jak zrobić wentylację w ścianie. Musimy jednak podkreślić, iż nie jest to idealna wentylacja łazienki. Kanał wywiewny przez ścianę daje możliwość wydajnej wentylacji pomieszczenia, przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym. Cena wykonania wentylacji poziomej w jednym pomieszczeniu z pewnością będzie atrakcyjniejsza niż wykonanie nowej wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej. Kanał wywiewny przez ścianę na zewnątrz wymaga jedynie wykonania otworu pod kanał wentylacyjny i kilku dodatkowych akcesoriów. Stworzona w ten sposób wentylacja łazienki może być skuteczna, jednak nie wolna od wad.

Kanał wywiewny przez ścianę może wpłynąć na nadmierne wychłodzenie pomieszczenia. Dlatego otwory powinny posiadać dobrze dopasowaną średnicę, a wentylator powinien spełniać podstawowe normy. Nawet idealnie wykonana wentylacja w ścianie nie zmienia faktu, że ciepłe powietrze ulatujące na zewnątrz ulega skropleniu. W efekcie, elewacja pod kanałem wywiewnym może szybko się brudzić, a w niektórych przypadkach ulegać uszkodzeniu.

Wiesz już, jak zrobić wentylację w ścianie i znacz podstawowe wady i zalety tego rozwiązania. A może zainteresują Cię również inne tematy? W osobnych artykułach przeczytasz, jak wykonać wentylację mechaniczną, poznasz też schematy wentylacji grawitacyjnej do domu jednorodzinnego.

ikona podziel się Przekaż dalej