Jaki rekuperator do domu 100 m2?
Niewielkich rozmiarów domy parterowe lub te z małym poddaszem, ale ciągle mieszczące się w ekonomicznym metrażu do 100 metrów kwadratowych, cieszą się niesłabnącą popularnością. Przyczyn takiego trendu w budownictwie jednorodzinnym należy upatrywać w wysokich cenach materiałów budowlanych i kosztów robocizny, które można zredukować jednocześnie budując dom o praktycznym wnętrzu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Ile kosztuje rekuperacja w domu o powierzchni 100m2?
- Główne czynniki wpływające na koszt instalacji rekuperacji.
- Jak wybrać rekuperator dla domu do 100 m2?
- Instalacja wentylacji mechanicznej dla domu 100m2.
- Czy warto podjąć się samodzielnego montażu rekuperacji?
- Jaki rekuperator do domu 100m2: Podsumowanie i wnioski
Niezależnie jednak od powierzchni nieruchomości na którą decyduje się inwestor, istotne by dom wyposażony był w systemy i instalacje gwarantujące komfort na co dzień. Poza obowiązkowymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, instalacją elektryczną czy też rodzajem ogrzewania budynku, warto pomyśleć o systemach, które bezpośrednio będą oddziaływały na nasze samopoczucie i zdrowie. Współczesne wyzwania w budownictwie skupiają się wokół problemów związanych z energooszczędnością, ale także ekologią i walką z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system, który działa w dwójnasób przynosząc inwestorowi korzyści na dwóch polach: oprócz odzysku ciepła, który generuje późniejsze oszczędności na ogrzewaniu, decydując się na instalację wentylacji mechanicznej dbamy o doskonałą higienizację powietrza w naszym domu, eliminując z otoczenia wszystkie szkodliwe związki chemiczne, alergeny i roztocza.
Chcesz oddychać świeżym powietrzem i cieszyć się oszczędnościami zimą? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się jak idealnie dopasować rekuperację dla domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie tego jaki rekuperator do domu 100m2 jest najlepszt, zapraszamy do odwiedzenia: https://www.ecocomfort.pl/jaki-rekuperator-do-domu-100m2/
Ile kosztuje rekuperacja w domu o powierzchni 100m2?
Koszt zaprojektowania i wykonania instalacji kanałów wentylacyjnych w domach o powierzchni do 100m2 nie jest wysoki. Z uwagi na to, że montaż poszczególnych elementów instalacji wentylacyjnej w domu o takiej powierzchni z reguły nie jest skomplikowany, a mając na względzie niewielką kubaturę budynku ilość niezbędnego do wykonania montażu materiału nie jest wielka, a koszty w zależności od rodzaju systemu oraz wybranego rekuperatora mogą rozpoczynać się od kwot od 20 000 tysięcy złotych wzwyż, w zależności od rodzaju instalacji, centrali i stopnia zaawansowania prac.
Oczywiście oszacowanie dokładnych kosztów można określić jedynie na podstawie rzutów i przekrojów architektonicznych danego budynku lub jeszcze dokładniej na podstawie gotowego projektu.
Główne czynniki wpływające na koszt instalacji rekuperacji.
Głównymi czynnikami, które mają realnie istotny wpływ na koszt wykonania instalacji wentylacji mechanicznej oraz na dobór rekuperatora do budynku o powierzchni 100m2 są:
- Liczba mieszkańców budynku: normy i inne przepisy prawne określają jasno minimalne zapotrzebowanie budynku na świeże powietrze, wynoszące minimum 20m3/h na osobę ale w trakcie prac projektowych projektant może określić ilość powietrza także według indywidualnego zapotrzebowania mieszkańców budynku.
- Zestaw materiałów z jakich wykonana będzie instalacja rekuperacji: aby ograniczyć koszty instalacji oraz aby koszty te były optymalne należy przede wszystkim odpowiednio dopasować materiały montażowe do typu budynku oraz jego konstrukcji. Wybór systemu w jakim wykonana będzie instalacją również ma znaczenie. Instalacja rekuperacji w systemie trójnikowym może być droższa niż instalacja w systemie rozdzielaczowym, w którym stosuje się przewody z tworzywa sztucznego ukryte w stropie bądź w sufitach podwieszanych.
- Stosowanie dobrej jakości materiałów, z których wykonana będzie instalacja zapewnia nie tylko niewielkie straty ciśnienia ale również dobre właściwości akustyczne co obniża koszt eksploatacji lecz może nieco zwiększyć koszt inwestycyjny.
- Rekuperator: urządzenie lepszej jakości wyposażony w wymiennik ciepła o wysokiej sprawności, pozwala podobnie jak zastosowanie dobrej jakości materiałów na obniżenie kosztów eksploatacji kosztem zwiększenia nakładów inwestycyjnych.
W praktyce okazuje się, że bilans powietrzny jaki powinna osiągać centrala wentylacyjna w przypadku domów o powierzchni 100 m2 wynosi około 230 - 300 m3/h, a maksymalny strumień powietrza powinien wynosić około 120 procent wydajności centrali i rekuperatory o takiej mocy są wystarczające do obsłużenia domu o takiej powierzchni.
Jak wybrać rekuperator dla domu do 100 m2?
Każda centrala wentylacyjna stanowi swoiste serce układu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Odpowiedni dobór jednostki wentylacyjnej zapewnia inwestorowi utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku w okresie grzewczym, niskie koszty eksploatacji systemu oraz prawidłową wysoką jakość powietrza w budynku:
- Utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku w okresie grzewczym jest możliwe tylko wtedy, kiedy dobrany rekuperator będzie wyposażony w najwyższej jakości wymiennik ciepła. Dzięki wysokiej sprawności odzysku ciepła możliwe jest niemalże pełne wyeliminowanie strat ciepła wynikających z potrzeby ogrzania infiltrującego do budynku powietrza wentylacyjnego.
- Niskie koszty eksploatacji są możliwe do osiągnięcia jedynie dobierając odpowiedni do danej kubatury oraz zapotrzebowania na świeże powietrze budynek. Niedoszacowanie wielkości urządzenia będzie powodowało konieczność ciągłej pracy centrali na wyższych obrotach, a zbyt duża moc rekuperatora będzie stanowiła zbędny wyższy koszt inwestycyjny.
- Wysoka jakość powietrza w budynku rekuperatory wyposażone w filtry klasy co najmniej M5, lub F7 zapewniają wysoki stopień filtracji dostarczanego do budynku powietrza co ma niezwykle istotny wpływ na jakość dostarczanego do pomieszczeń powietrza oraz komfort mieszkańców.
Instalacja wentylacji mechanicznej dla domu 100m2.
Z uwagi na specyfikę budynków o powierzchni nieprzekraczającej 100m2 najczęściej w takich budynkach wykonuje się instalację rekuperacji, która oparta jest na wykorzystaniu różnego rodzaju systemów rozdzielaczowych. Są to systemy odpowiednie do budynków parterowych lub budynków z niewielkim poddaszem użytkowym.
Wykonanie instalacji kanałowej w systemie rozdzielaczowym dla budynków do 100m2.
Z uwagi na to, że konstrukcja budynków o powierzchni nie przekraczającej 100m2 zazwyczaj umożliwia ukrycie przewodów w warstwie izolacji na stropie nad parterem i późniejsze zalewanie wylewką, lub w podwieszeniu pod suchym tynkiem, a w przypadku budynków z poddaszem użytkowym również w suficie podwieszanym poniżej jętek wykorzystanie systemów rozdzielaczowych cechuje łatwy montaż i niskie straty ciśnienia w instalacji, co pozwala na dobór niekoniecznie bardzo mocnego i drogiego rekuperatora.
W skład zestawu, który stanowi zbiór elementów składających się na kompletną instalację w systemach rozdzielaczowych są:
- Przewody elastyczne flex cechujące się dużą wytrzymałością i posiadające bardzo dobre parametry izolacyjne. Niezwykle łatwy montaż tych przewodów, ich mała waga i wysoka sztywność przewodów flex pozwala na zbudowanie trwalej i pewnej instalacji wentylacyjnej
- Kanały czerpni i wyrzutni umożliwiające dopływ świeżego powietrza do rekuperatora i usunięcie powietrza zużytego
- Skrzynka rozdzielcza i skrzynka rozprężna: skrzynka rozdzielcza wyposażona jest w przyłącza, do których wpinane są główne przewody nawiewne i wyciągowe z centrali. Skrzynka rozdzielcza umożliwia rozprowadzenie przewodów po budynku. Należy mieć na uwadze fakt, że do prawidłowej pracy skrzynek rozdzielczych projekt rekuperacji powinien posiadać uwzględnione przyłącza rozdzielaczy o odpowiedniej średnicy dopasowanej do przepływu powietrza. Wyróżniamy skrzynki nawiewne i wyciągowe. Skrzynka rozprężna stanowi z kolei element, do którego montuje się anemostat nawiewny lub anemostat wywiewny. Prawidłowo dobrane skrzynki rozprężne w systemie wentylacji zapewniają efektywny odzysk ciepła.
- Anemostat to malowany proszkowo element odpowiedzialny za nawiew lub wywiew powietrza z pomieszczenia. Na anemostatach, odbywa wstępna regulacja systemu dzięki możliwości korygowania przepływu powietrza przez nie. Wyróżniamy anemostat nawiewny i anemostat wywiewny
- Złączki i uszczelki umożliwiają łączenie kanałów wentylacyjnych ze skrzynkami rozprężnymi i skrzynkami rozdzielczymi. Mają szczególne znaczenie gdy trzeba wykonać przedłużenie przewodów wentylacyjnych i zapewniają szczelność i czyste wnętrze kanałów wentylacyjnych.
Czy warto podjąć się samodzielnego montażu rekuperacji?
Choć montaż rekuperacji we własnym zakresie jest możliwy, jest to przedsięwzięcie co najmniej ryzykowne, a z punktu widzenia inwestora, który dąży do zminimalizowania strat ciepła w budynku i liczy na oszczędności i komfort, które przynosi sprawnie działająca wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, samodzielny montaż rekuperacji jest zupełnie nieekonomiczny, powoduje bowiem utratę gwarancji na zakupione urządzenia, ale to nie wszystko.
Cała instalacja rekuperacji powinna zostać odpowiednio zaprojektowana, a moc centrali wentylacyjnej dobrana do konkretnego budynku. Dokumentacja techniczna jest istotna, ponieważ obrazuje rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych, kanałów, moc rekuperatora, a także precyzyjne szacunki: odstępstwa od założeń projektowych w zdecydowanej większości przypadków kończą się zwiększeniem oporów na instalacji, a w ten sposób zmniejsza się wydajność centrali.
Projektanci rekuperacji doradzą także odpowiedni dobór filtrów w zależności od potrzeb mieszkańców domu, a instalatorzy zadbają o szczelność połączeń, montaż zgodny ze sztuką budowlaną i późniejszą konserwację i przegląd instalacji (tak by zachować wymaganą czystość systemu).
Jaki rekuperator do domu 100m2: Podsumowanie i wnioski
Efektywna wymiana powietrza przynosi wiele korzyści: z rekuperacją zapomnisz o wykwitach na ścianach, rozwoju pleśni i grzybów. Sprawna wentylacja mechaniczna zapobiega bowiem rozwojowi syndromu chorego budynku, zapewniając nieruchomości idealny mikroklimat. Zyskują także mieszkańcy budynku wentylowanego w sposób mechaniczny: wymiana powietrza, eliminacja powietrza zużytego z dużą ilością dwutlenku węgla i zastąpienie go świeżym, przefiltrowanym powietrzem z zewnątrz zapewnia dobre samopoczucie, pełną koncentrację i brak przykrych dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Rekuperacja generuje duże oszczędności zimą: oszacowano, że prawidłowo zamontowana centrala rekuperacyjna może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 40 procent! By jednak cieszyć się wszystkimi zaletami, które oferuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła należy powierzyć zaprojektowanie i instalację systemu profesjonalnej firmie z doświadczeniem na rynku HVAC. Specjaliści ECO Comfort są do Państwa dyspozycji na każdym etapie inwestycji: od zaprojektowania i doboru rekuperatora, zgodnymi z parametrami technicznymi, możliwościami budynku i oczekiwaniami inwestora, przez instalację systemu, aż do jego późniejszego systematycznego przeglądu. Całość usługi objęta jest gwarancją, a nasze oferty wyróżniają się całkowitą transparentnością: bez ukrytych, dodatkowych kosztów. Pracujemy na wysokiej klasy komponentach od renomowanych producentów, mamy zatem pewność jakości naszych usług.