Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jak działa i jakie przynosi korzyści?

Zasada działania rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stanowi interesującą alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Starsze budownictwo nie posiadało tak szczelnych przegród zewnętrznych jak współczesne budynki. W związku z tym wentylacja działająca na naturalnej zasadzie grawitacji wymuszonej różnicą temperatur była wystarczającym rozwiązaniem. Współczesne domy energooszczędne i pasywne posiadają bardzo dobrą izolację termiczną, co zmniejsza cyrkulację powietrza. Wentylacja grawitacyjna staje się tu zbyt mało wydajna. Niestety słabo wentylowane pomieszczenia zostają narażone na pleśń i grzyby, a ich komfort użytkowy ulega zmniejszeniu. Rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

System wentylacji mechanicznej działa niezależnie od warunków zewnętrznych. Rotacje powietrza wymuszają specjalne wentylatory, które zapewniają przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych. Powietrze nawiewane do wnętrza budynku mija się z powietrzem wywiewanym. W tym miejscu pojawia się wymiennik ciepła, czyli rekuperator. Jego zadaniem jest odzysk części energii cieplnej z powietrza wychodzącego. W efekcie do wnętrza budynku dociera cieplejsze powietrze. Cała instalacja zostaje wyposażona w system filtracyjny, który pozwala na uzyskanie czystego powietrza w pomieszczeniach.

Warto dodać, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła umożliwia kontrolę strumienia powietrza, a w wielu przypadkach również poziomu wilgoci. Wentylacja pracuje z ustaloną sprawnością, zapewniając wysoki komfort użytkowy budynku. W okresie letnim rekuperator działa w sposób odwrotny, a powietrze dochodzące do pomieszczeń jest delikatnie schłodzone.

Jakie korzyści przynosi wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i gdzie warto ją stosować?

Zanim ustalimy średni koszt rekuperacji, określimy możliwości wykorzystania całego systemu wentylacyjnego. Okazuje się bowiem, że rekuperacja może przynieść wiele korzyści. Pierwszym i jednym z najistotniejszych jest możliwość regulacji wentylacji. Wentylacja nawiewno wywiewna jest łatwa w sterowaniu, zapewniając kontrolowaną wydajność nawiewu w różnych pomieszczeniach. Kanały nawiewne znajdują się w pewnym oddaleniu od kanałów wywiewnych, co umożliwia wydajną cyrkulację powietrza.

Co więcej, wstępnie ogrzane i wpływające do pomieszczeń powietrze jest pozbawione kurzu, zanieczyszczeń i alergenów. Zapewniają to wydajne filtry na wlocie powietrza. Instalacja może być z powodzeniem wykorzystana w budynkach o dowolnych rozmiarach i stanowi wydajniejszą alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej. Zaletą instalacji jest też bardzo skuteczne i szybkie usuwanie wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów z pomieszczeń. System wentylacji może działać w sposób w pełni zautomatyzowany, jeśli zainwestujemy w dodatkowe czujniki. Warto też zauważyć, że w okresie letnim rekuperacja może wspomagać działanie klimatyzacji.

Koszt montażu rekuperacji może wydawać się dość wysoki. Wszystko zmienia się, gdy przeliczymy koszty wentylacji i porównamy ją z wentylacją grawitacyjną. W przypadku wentylacji grawitacyjnej musimy wybudować szachty wentylacyjne. Rekuperacja nie wymaga tego typu inwestycji, a koszty rekuperatora i wykonania kompletnej instalacji w nowym budynku mogą być wyższe zaledwie o kilka tysięcy złotych (w porównaniu z kosztami budowy szachtów wentylacyjnych). Sytuacja zmienia się, jeśli rekuperacja będzie zamontowana w istniejącym już budynku. Oznacza to konieczność wykonania generalnego remontu, który znacząco podwyższa ostateczny cennik całego przedsięwzięcia. Dlatego najlepiej byłoby, gdyby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła została przewidziana na etapie projektu budowlanego. Wówczas jednym z najważniejszych wydatków okażą się koszty rekuperatora, dodatkowych akcesoriów oraz koszt montażu rekuperacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: Co to jest rekuperacja? Wyjaśniamy zasady działania wentylacji mechanicznej.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna? Ustalamy poglądowy cennik inwestycji

Wydajny wymiennik ciepła – sprawdzamy koszty rekuperatora

Cennik montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będzie w dużej mierze uzależniona od jakości zastosowanych materiałów, wydajności systemu, a także od wyboru samego rekuperatora. Koszty rekuperatora stanowią dużą część ostatecznych wydatków, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę. W ofertach sprzedaży znajdziemy trzy główne typy wymienników. Będą to rekuperatory krzyżowe, przeciwprądowe oraz obrotowe. Urządzenia przeciwprądowe mogą być najdroższe w zakupie, jednak pozwalają na najbardziej efektywne odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. W efekcie ograniczają koszty ogrzewania w sezonie zimowym i wspomagając klimatyzację w sezonie letnim. Jakie są koszty rekuperatora? Cena rekuperacji rozpoczyna się już od kwoty kilku tysięcy złotych. Im większa ilość automatyki i bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym na ogół wyższy cennik jego zakupu. Koszty rekuperatora mogą dochodzić do kwoty kilkunastu tysięcy złotych, a czasem nawet je przekraczać. Chcąc określić przybliżony koszt rekuperacji, przeanalizujemy cennik zakupu kilku przykładowo wybranych rekuperatorów, dostępnych w serwisie aukcyjnym Allegro.

  • Rekuperator centrala WEBER REQ ECO 200 m3/h – najmniejszy wymiennik entalpiczny WEBER z mocą przepływu powietrza 200 m3/h. Cena zakupu na aukcji Allegro wynosi 2 000 zł.
  • Rekuperator centrala WEBER REQ STANDARD 300 m3/h – wymiennik entalpiczny z mocą przepływu powietrza w zestawie z panelem sterującym. Urządzenie przeznaczone do niewielkich budynków. Średnia cena zakupu wynosi 2 700 zł.
  • Rekuperator centrala WEBER REQ STANDARD 400 m3/h – kolejny wymiennik entalpiczny, ale ze zwiększoną mocą 400 m3/h. Dostępny w zestawie z instrukcją obsługi i panelem sterującym. Cena zakupu wynosi około 2 900 zł.
  • Reventon Rekuperator 400M3/H Inspiro Basic Centrala Wentylacyjna 400 – wymiennik entalpiczny o wydajności 400 m3/h. Dostępny w zestawie z panelem sterującym Panel Sterujący, Reventon Inspiro BASIC 400. Cena zakupu wynosi 4 200 zł.
  • Rekuperator Prodmax HEKO 250 – krzyżowo przeciwprądowy entalpiczny wymiennik ciepła. Model dostępny w wersji z termostatem NANO KOLOR i obudową z blachy lakierowanej proszkowo. Przepływ powietrza wynosi do 265 m3/h. W zestawie z rekuperatorem znajdują się wentylatory RG11R-ECblue, filtry zabezpieczające wymiennik, 4 zawiesia montażowe i sterowanie COMPIT. Cena rekuperatora wynosi 6 700 zł.
  • Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym Hyundai HRS-PRO15 – urządzenie z przepływem powietrza do 350 m3/h. Dostępne w zestawie ze sterownikiem dotykowym LH-10705 i z możliwością dodatkowego podłączenia chłodnicy/nagrzewnicy. Cena zakupu rekuperatora wynosi 7 300 zł.
  • Rekuperator ECS 400/200 – rekuperator (ECS PIOTR PARUSZEWSKI o3ozon.p z wysoką wydajnością na poziomie 400 m3/h. W zestawie znajduje się rekuperator obrotowy z wbudowanym jonizatorem. Na uwagę zasługuje wysoka, deklarowana sprawność urządzenia na poziomie 75% do 85%. Cena zakupu wynosi 10 500 zł.
  • Rekuperator ECS ABP-900 – Kolejny model PIOTR PARUSZEWSKI o3ozon.pl. Zaawansowany, obrotowy rekuperator z wbudowanym jonizatorem posiada wysoką wydajność na poziomie 900 m3/h. Umożliwia to zastosowanie centrali w większych budynkach mieszkalnych i w biurach. Koszty rekuperatora ze sterownikiem wynosi 16 200 zł.

Jak widzimy, koszty rekuperatora mogą okazać się bardzo zróżnicowane. Różne będą również koszty zakupu pozostałych akcesoriów i materiałów montażowych. W związku z tym, ostateczna cena rekuperacji jest trudna od jednoznacznego ustalenia. Możemy jednak przyjąć średnie wyliczenia.

Cena rekuperacji z najtańszym wymiennikiem ciepła może nie przekraczać kwoty 10 000 zł. Jednak znacznie częściej występujący budżet minimalny to około 12 000 – 18 000 zł. Jest to cena rekuperacji o prostej budowie, dedykowanej do użytku w niewielkim, parterowym budynku. Im większa powierzchnia domu i większy stopień skomplikowania instalacji, tym wyższy cennik całego przedsięwzięcia. Cena rekuperacji rośnie wraz z wyborem bardziej zaawansowanego i wydajniejszego wymiennika ciepła. Średni koszt rekuperacji przeznaczonej do domu o powierzchni około 100 m2 na ogół mieści się w budżecie 15 000 – 30 000 zł. W niektórych przypadkach (wybór materiałów klasy Premium lub bardziej skomplikowany system wentylacyjny), cena ulega znaczącemu zwiększeniu.

Warto pamiętać, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może być uzupełniona o instalacje GWC. Oznacza to zwiększenie efektywności działania rekuperacji, ale i podwyższenie kosztów całego przedsięwzięcia. Cena rekuperacji z wymiennikiem żwirowym może wzrosnąć o kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Glikolowa instalacja GWC będzie już odczuwalnie droższa. Wyższy będzie również koszt montażu rekuperacji, co wynika z większego stopnia skomplikowania i większej czasochłonności prac.

Jakie czynniki wpływają na koszt montażu rekuperacji?

Kolejną składową wydatków jest sam koszt montażu rekuperacji oraz wykonanie projektu. Cena projektu wentylacji mechanicznej może wynosić kilkaset złotych. Dokumentacja sporządzona przez wykonawcę może zostać wliczona w ostateczną cenę usługi.

Na koszt całej inwestycji z pewnością wpłynie stawka montażowa. Sam koszt montażu rekuperacji okazuje się mocno zróżnicowany (podobnie jak cena zakupu wymienników ciepła). Każda instalacja przebiega w nieco odmienny sposób, a ostateczny cennik współpracy zostaje ustalony indywidualnie z klientem. Jakie czynniki wpływają na koszt rekuperacji? Pierwszym z nich jest lokalizacja. Cenniki wykonawców działających w różnych regionach naszego kraju mogą się odczuwalnie różnić. Wyższe stawki na ogół obowiązują w centrach dużych miast. Nieco niższe można odnaleźć u wykonawców działających we wschodnich rejonach Polski.

Na ostateczny koszt montażu rekuperacji z pewnością wpłynie także rozmiar i kubatura budynku. Przyjmując w uproszczeniu, im większy będzie budynek i bardziej skomplikowany system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, tym na ogół wyższy koszt rekuperacji. Stawka montażowa może różnić się także w uzależnieniu od renomy i doświadczenia ekipy wykonawców. Nie bez znaczenia będą także dostępne terminy i indywidualne ustalenia z inwestorem. Wiele firm zapewnia kompleksową usługę obejmującą stworzenie projektu, dopasowanie wymiennika ciepła, systemu sterującego, wszystkich dodatkowych elementów oraz pełną usługę montażową. Jest to rozwiązanie korzystne, dające inwestorowi gwarancję, a często również atrakcyjną stawkę inwestycji.

ikona podziel się Przekaż dalej