Czym dokładnie jest rekuperacja i jakie korzyści przynosi?

Zanim ustalimy koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wskażemy na jej najistotniejsze właściwości. Czym dokładnie jest rekuperacja? Wentylacja nawiewno wywiewna zapewnia wydajne odprowadzenie zużytego powietrza z pomieszczenia i zastępuje go świeżym powietrzem z zewnątrz. Rekuperacja pozwala na odzyskanie części energii cieplnej z powietrza wydobywanego z pomieszczenia kanałami wywiewnymi. Powietrze zużyte oddaje część ciepła do kanałów nawiewnych, ale nie miesza się z powietrzem przepływającym z zewnątrz.

W systemie wentylacyjnym może znajdować się również instalacja GWC (tzw. gruntowy wymiennik ciepła), która jeszcze bardziej podnosi sprawność działania całego systemu wentylacyjnego. Instalacja GWC sprawia, że świeże powietrze docierające do rekuperatora jest już wstępnie ogrzane. Dzięki temu rekuperacja może jeszcze wydajniej ogrzewać powietrze docierające do pomieszczenia, a tym samym ograniczyć koszty ogrzewania budynku w okresie zimowym. Co ciekawe, instalacja GWC i rekuperacja mogą chłodzić pomieszczenia w okresie silnych upałów. W tym przypadku gorące powietrze wlatujące przez czerpnie zostaje wstępnie schłodzone w gruntowym wymienniku ciepła. Dzięki temu system wentylacji mechanicznej staje zapewnia większy komfort użytkowania pomieszczeń bez względu na porę roku.

Cena wentylacji mechanicznej będzie uzależniona od jakości i rodzaju zastosowanych materiałów. System wentylacji mechanicznej składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest centrala wentylacyjna (rekuperator).

Jest to najważniejszy element instalacji z odzyskiem ciepła. Rekuperacja, a właściwie rekuperator zostaje zasilony energią elektryczną. Jego zadaniem jest jednoczesne nawiewanie i wywiewanie powietrza znajdującego się w systemie wentylacyjnym. To właśnie w rekuperatorze następuje odzysk ciepła z kanałów wywiewnych. Szacuje się, że dostępne w ofertach sprzedaży rekuperatory są w stanie odzyskać od 50 do 90% energii cieplnej z kanałów wywiewnych i dostarczyć ją do kanału nawiewnego. W efekcie system wentylacji mechanicznej zapewnia mniejsze straty energii grzewczej. Warto także podkreślić, że cena wentylacji mechanicznej może być uzależniona od rodzaju zastosowanego wymiennika. W instalacji może znaleźć się wymiennik krzyżowy, obrotowy lub przeciwprądowy.

Wentylacja nawiewno wywiewna powinna także posiadać system filtracji, który zapewni odpowiednią jakość powietrza docierającego do pomieszczeń. Główną cechą wentylacji mechanicznej jest również obecność wentylatorów, które wymuszają wymianę powietrza. Co równie istotne, rekuperacja oraz instalacja GWC posiadają osobne kanały nawiewne i wywiewne zakończone anemostatami. Anemostat wywiewny oraz anemostat nawiewny zostają umieszczone w odpowiedniej odległości od siebie, co umożliwia wydajną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Mechaniczna wentylacja nawiewno wywiewna powinna być starannie zaprojektowana i dopasowana do specyfiki budynku. Ze względu na duże różnice w specyfice projektowej, cena wentylacji mechanicznej może okazać się dość zróżnicowana. Rekuperacja i instalacja GWC powinny posiadać wydajność, która zagwarantuje efektywne wentylowanie pomieszczeń (w zależności od ich przeznaczenia). Montaż tańszej instalacji o zbyt małej wydajności może być pozorną oszczędnością, jednak znacząco zmniejszy skuteczność wentylacji i nie spełni obowiązujących norm.

Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – liczymy

Od czego zależy koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Co składa się na wydatki związane z wykonaniem instalacji?

Jak już wskazaliśmy na samym początku, cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może okazać się mocno zróżnicowana. Ostateczny koszt całej instalacji zostaje uzależniony od wielu indywidualnych czynników. Pierwszym wydatkiem jest projekt instalacji. Warto zauważyć, iż dobrze zaplanowana wentylacja nawiewno wywiewna zapewnia najlepszą wydajność działania. Cena wykonania projektu to na ogół kilkaset złotych. Projekt rekuperacji może być też wykonany za darmo, jeśli inwestor zdecyduje się na powierzenie wszystkich usług jednemu wykonawcy.

Cena wentylacji mechanicznej będzie uzależniona od rodzaju i jakości zastosowanych urządzeń oraz akcesoriów. Jest to ważna kategoria wydatków, wpływająca na sumaryczną cenę inwestycji. Warto zwrócić uwagę na stawki samych rekuperatorów. Możemy je nabyć za 2 000 – 4 000 zł, ale wydajniejsze urządzenia renomowanej marki będą wydatkiem powyżej 10 000 zł. Z reguły im wydajniejszy i bardziej nowoczesny wymiennik ciepła (duża ilość funkcji, wyższy stopień zautomatyzowania), tym wyższa będzie cena jego zakupu. Droższa rekuperacja może wpłynąć na ostateczny koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jednak pozwoli na ograniczenie kosztów eksploatacji budynku.

Wentylacja nawiewno wywiewna wymaga także zakupienia szeregu materiałów i akcesoriów. Będą to kanały, anemostaty, sterowniki, filtry, wentylatory, czerpnie i tłumiki. Ich jakość i specyfikacja to kolejny czynnik, który wpływa na koszt całej instalacji. Wentylacja nawiewno wywiewna może być dodatkowo wyposażona w GWC. Sama instalacja GWC to kolejny wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Ostatnią kluczową kategorią wydatków są koszty montażu. Im bardziej skomplikowany będzie projekt instalacji (oznaczający większą czasochłonność prac), tym wyższe mogą okazać się koszty usługi montażowej. Cena montażu będzie także uzależniona od renomy i doświadczenia wykonawcy. Nie bez znaczenia okazuje się również lokalizacja inwestycji oraz indywidualne parametry budynku. Najwyższa cena montażu rekuperacji dotyczy instalacji wykonywanych w wybudowanym i zamieszkałym budynku. Tego typu inwestycja jest bardziej skomplikowana i czasochłonna, a dodatkowe prace związane z przystosowaniem budynku znacząco podnoszą koszt montażu instalacji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: Co to jest rekuperacja? Wyjaśniamy zasady działania wentylacji mechanicznej.

Ile kosztuje wentylacja nawiewno wywiewna z odzyskiem ciepła?

Znamy już podstawowe czynniki, które wpływają na koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Możemy zatem ustalić średnie stawki wykonania całej instalacji. Cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła rozpoczyna się już od około 12 000 – 18 000 zł. Tyle średnio kosztuje rekuperacja w niewielkim budynku parterowym. W przypadku bardziej wydajnego systemu, cena okazuje się odczuwalnie wyższa. Jednym z najistotniejszych wydatków jest tutaj zaawansowany rekuperator (niektóre modele kosztują ponad 10 000 zł).

Koszt wentylacji mechanicznej rośnie wraz z metrażem budynku. Jeśli założymy, że wentylacja nawiewno wywiewna zostanie zainstalowana w budynku o powierzchni około 100 m2, wówczas średni koszt inwestycji wyniesie około 15 000 – 30 000 zł. Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może być nieco wyższy, jeśli przy budynku znajdzie się wydajna instalacja GWC. Wentylacja nawiewno wywiewna może zostać uzupełniona w wymiennik żwirowy, który charakteryzuje się najniższym kosztem wykonania. Średni koszt waha się tu w przedziale 5 000 – 12 000 zł. Kolejnym, nieco droższym rozwiązaniem jest glikolowa instalacja GWC. Koszt tego typu inwestycji wraz z rekuperacją oznacza wydatki w wysokości około 20 000 – 40 000 zł.

Wentylacja nawiewno wywiewna może wydawać się istotnym, dodatkowym ograniczeniem dla budżetu budowlanego. Jednak w rzeczywistości, koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie jest znacząco wyższy od kosztów wybudowania wentylacji grawitacyjnej. W drugim przypadku musimy wybudować szachty wentylacyjne. Instalacja nawiewno wywiewna redukuje ten koszt i sprawia, że realny wydatek w prostą wentylacje mechaniczną w nowym budynku może być droższy o kilka tysięcy złotych (w porównaniu z rozwiązaniem grawitacyjnym). W zamian uzyskujemy lepszą wydajność, filtrację oraz możliwość regulacji strumienia powietrza wtłaczanego i usuwanego z pomieszczenia.

Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?

Montaż instalacji z wentylacją mechaniczną przynosi wiele korzyści. Z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jej największym ograniczeniem jest zmniejszenie sprawności działania w okresie letnim. Wentylacja grawitacyjna nie będzie dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy oczekują możliwości regulacji intensywności wentylowania pomieszczenia. Zaletą instalacji mechanicznej jest wymuszony przepływ powietrza. Umożliwia to płynne sterowanie całym systemem i optymalne wentylowanie wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Mimo tego, system wentylacji mechanicznej nie jest rozwiązaniem idealnym dla każdego budynku.

Kiedy opłaca się wykonanie instalacji z odzyskiem ciepła? Instalacja GWC i rekuperacja najlepiej sprawdzają się w nowym budynku. Warto zaplanować je już na etapie projektu lub przed rozpoczęciem prac budowlanych, dzięki czemu zaoszczędzimy na budowie kanałów wentylacji grawitacyjnej. System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będzie także zalecany w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może nie odbiegać znacząco od ceny wybudowania wentylacji grawitacyjnej. Warunkiem jest jednak odpowiedni plan instalacji i odpowiednie przygotowanie.

Rekuperacja i instalacja GWC montowana w starym budynku mogą znacząco podnieść koszt inwestycji. Dotyczy to głownie samej instalacji nowego systemu wentylacyjnego. Instalacja nawiewno wywiewna w budynku z wentylacją grawitacyjną będzie wymagała wykonania gruntownego remontu w pomieszczeniach. W związku z tym, koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może okazać się mało opłacalny. Instalacja GWC i rekuperacja nie są szczególnie polecane w starszych budynkach bez wydajnej izolacji termicznej przegród zewnętrznych.

Wiesz już, jak kształtuje się średnia cena wentylacji mechanicznej. A może zainteresują Cię również inne tematy o podobnej tematyce? W osobnym artykule podpowiadamy, jakie ogrzewanie wybrać przy wentylacji mechanicznej. W naszych kalkulatorach obliczysz też średnie koszty budowy domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły