Zasady działania ogrzewania nadmuchowego (powietrznego)

Ogrzewanie nadmuchowe (stosowane nazwy to również ogrzewanie powietrzne i ogrzewanie nawiewowe) charakteryzuje się bezpośrednim wtłaczaniem gorącego powietrza do ogrzewanych pomieszczeń. Powietrze zostaje ogrzane w piecu, następnie przemieszcza się specjalnymi przewodami, przechodzi przez filtry ochronne i wydobywa się przez przewody wylotowe. Jest to tak zwane ogrzewanie bezpośrednie, które eliminuje obecność czynników pośrednich (grzejników, wody oraz rur grzewczych).

Większość pieców przystosowanych do ogrzewania nadmuchowego jest zasilana gazem. Jednak w ofertach producentów znajdziemy też konstrukcje zasilane prądem lub olejem. Wybór jest uzależniony od preferencji i oczekiwań inwestora.

Każdy piec nadmuchowy musi być wyposażony w wymiennik ciepła. Z kolei powietrze musi być doprowadzone do pomieszczeń za pomocą dobrych jakościowo przewodów z:

  • Ocynkowanej blachy, którą izoluje się za pomocą wełny mineralnej z płaszczem aluminiowym. Takie przewody są stosunkowo cienkie, jednak ich zastosowanie może sprawić, że praca całej instalacji będzie dość głośna.
  • Płyty z włókna szklanego, zespolone termoutwardzalną żywicą. Na wierzchu tych kanałów stosuje się dodatkową powłokę folii z siatką zbrojoną. Z kolei w środku przewodów znajduje się cienka warstwa woalowa. Zastosowanie tych przewodów gwarantuje cichą prace całej instalacji.  

Zalety ogrzewania nadmuchowego to przede wszystkim komfort. Koszt jest dość duży, ale ogrzewanie pozwala na bardzo wygodne sterowanie temperaturą.
Ogrzewanie nadmuchowe – zalety, wady, opinie, koszt

Komfort stosowania ogrzewania nadmuchowego

Niewątpliwie, ogrzewanie nadmuchowe należy do najbardziej komfortowych systemów grzewczych. Piec grzewczy jest obsługiwany poprzez niewielki sterownik (przeważnie umieszczony w centralnej części budynku). Dzięki sterownikowi mamy możliwość kontroli temperatury w każdym osobnym pomieszczeniu. Dodatkowo możemy sterować poziomem wilgotności powietrza. W instalacji nadmuchowej zamontowane są wydajne nawilżacze powietrza, które możemy regulować według własnych preferencji.

Niektóre, lepsze jakościowo sterowniki mogą być podłączone do sieci internetowej. Możemy nimi sterować za pośrednictwem Internetu. Oprogramowanie do sterowania możemy zainstalować w komputerze, na tablecie lub telefonie wyposażonym w system android. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia kontrolę ogrzewania z dowolnego miejsca.

Zalety stosowania ogrzewania powietrznego

Schemat ogrzewania nadmuchowego - ilustracja udostępniona dzięki uprzejmości firmy Thermico s.c. (www.thermico.pl) posiadającej w swojej ofercie tego typu produktyDzięki wyeliminowaniu czynników pośrednich możemy zwiększyć efektywność ogrzewania. Powietrze wewnątrz przewodów nie ulega wychłodzeniu, dzięki czemu podnosi się wydajność całej instalacji.

Warto zaznaczyć, że ogrzewanie nadmuchowe działa w kilka chwil po jego uruchomieniu. W przypadku ogrzewania tradycyjnego musimy czekać na nagrzanie grzejników, a efekt ogrzewania jest widoczny dopiero po dłuższej chwili. Tymczasem działanie ogrzewania nadmuchowego jest odczuwalne już od momentu włączenia kotła nadmuchowego. Temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach wzrasta o kilka stopni już po pierwszych kilkunastu minutach ogrzewania.

Jedną z największych zalet stosowania ogrzewania nadmuchowego jest opisany powyżej komfort użytkowy. Dodatkowym atutem jest oszczędność eksploatacyjna, która według producentów wynosi ok. 30% (w porównaniu z tradycyjnym centralnym ogrzewaniem).

Do ważnych zalet ogrzewania nadmuchowego warto też zaliczyć:

  • Łatwą możliwość podłączenia klimatyzacji i elementów pomocniczych;
  • Oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach (likwidacja alergenów i kurzu);
  • Walory estetyczne – wloty powietrza wyglądają elegancko, a dodatkowo w naszych pomieszczeniach nie trzeba montować grzejników;
  • Wysoką trwałość systemu grzewczego;
  • Możliwość efektywnego osuszenia budynku;
  • Możliwość całkowitego wyłączenia instalacji w zimie – bez obaw o uszkodzenie i zamarznięcie przewodów (jak ma to miejsce w ogrzewaniu tradycyjnym).

Ogrzewanie nadmuchowe może być połączone z klimatyzacją. Jest to wygodne rozwiązanie, które ogranicza rozłożenie sprzętów w domu.
Ogrzewanie nadmuchowe – zalety, wady, opinie, koszt

Wady stosowania ogrzewania nadmuchowego

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Wbrew opinii producentów, ogrzewanie nadmuchowe nie jest wolne od wad. Zastosowanie tańszych przewodów znacznie zwiększa głośność pracy całej instalacji. Może to stanowić pewien dyskomfort dla mieszkańców domów jednorodzinnych.

Kolejną wadą ogrzewania nawiewowego jest ryzyko emisji pyłu. Ma to miejsce w przypadku, gdy zamontowano filtry gorszej jakości. Pewną niedogodnością może być także szybkość wychładzania pomieszczeń. Po wyłączeniu ogrzewania nadmuchowego temperatura w pomieszczeniach zaczyna szybko spadać. Wiąże się to z ciągłym ruchem powietrza oraz z faktem, że ściany budynków nie są nagrzewane promieniowo.

Koszty wykonania instalacji ogrzewania nadmuchowego

Przyjmuje się, że koszt wykonania instalacji ogrzewania nadmuchowego jest porównywalny z ceną, którą trzeba zapłacić za stworzenie dobrej jakościowo instalacji tradycyjnej. Musimy jednak pamiętać, że owe obliczenia dotyczą wykonania instalacji w nowym, odpowiednio przystosowanym budynku.

Piec nadmuchowy nie jest zbyt dużym wydatkiem – dobre jakościowo modele kupimy już od 5 tys. zł. Bardziej zaawansowane, wielofunkcyjne piece nadmuchowe to wydatek 7-14 tys. zł.

Koszt zakupu i montażu sterowników oraz kanałów powietrznych to kolejny wydatek rzędu 6-10 tys. zł. Musimy jednak pamiętać, że średnica przewodów doprowadzających powietrze jest znacznie większa od średnicy tradycyjnych rur grzewczych. Jeśli chcemy zamontować ogrzewanie nadmuchowe w gotowym budynku, musimy się liczyć z koniecznością gruntownej modernizacji całego obiektu. Takie działania mogą znacząco podnieść koszty naszej inwestycji.

Ogrzewanie nadmuchowe – przyszłość czy chwilowa moda?

Ogrzewanie nadmuchowe jest dobrym i prostym sposobem na szybkie ogrzanie pomieszczeń użytkowych. Owe rozwiązanie charakteryzuje się dużym komfortem użytkowym oraz niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

Z pewnością ogrzewanie nawiewowe to ekonomiczna inwestycja dla osób, które przygotują się do niej już w momencie budowy domu. Orientacyjny koszt montażu ogrzewania w domu jednorodzinnym to wydatek rzędu od 11 do 24 tys. zł. Koszt montażu ogrzewania w wybudowanym i nieprzystosowanym budynku może być dużo droższy. Wiąże się to z koniecznością doprowadzenia dużych kanałów powietrznych, a co za tym idzie – z koniecznością modernizacji całego domu.

Przypominamy, że koszty montażu takiego ogrzewania w Twoim domu obliczysz na Kalkulatorach Budowlanych.

Schemat ogrzewania powietrznego domu został udostępniony dzięki uprzejmości firmy Thermico.

ikona podziel się Przekaż dalej