Opinie o rekuperacji - zobacz, na co zwracają uwagę użytkownicy
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest obecnie popularną metodą wentylacji domów jednorodzinnych. Poniżej przybliżymy najczęściej pojawiające się opinie o rekuperacji. Wskażemy często doceniane zalety i wady rekuperacji, które pojawiają się na forach internetowych. Przeanalizujemy również, czy warto założyć rekuperację w domu jednorodzinnym?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym – zasada działania systemu rekuperacji
Zanim omówimy opinie o rekuperacji, wskażemy czym dokładnie jest system wentylacji mechanicznej. W domu jednorodzinnym możemy zamontować tradycyjną wentylację grawitacyjną lub system rekuperacji. W pierwszym przypadku rotacja powietrza odbywa się w pionowych szachtach wentylacyjnych. Wentylacja wykorzystuje naturalne zjawisko grawitacji, wywołane różnicami temperatur na zewnątrz i wewnątrz. W odróżnieniu do systemu rekuperacji, wentylacja grawitacyjna posiada bardzo ograniczone możliwości regulacji, a w okresie letnim traci na skuteczności. W nowoczesnych, dobrze zaizolowanych budynkach potrzebujemy wysokiej sprawności działania wentylacji. W tym miejscu pojawia się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Jak działa rekuperacja w domu jednorodzinnym? Wentylacja mechaniczna wymusza przepływ powietrza w kanałach nawiewnych i wywiewnych poprzez wentylatory. Powietrze pobiera się w zewnętrznej czerpni. Wewnątrz systemu rekuperacji znajdują się filtry, które oczyszczają powietrze z kurzu i zanieczyszczeń. Powietrze nawiewane do pomieszczeń jest oczyszczone i pozbawione alergenów. W skład systemu wentylacji wchodzą zakończone anemostatami kanały nawiewne i wywiewne. Zadaniem kanału wywiewnego jest odprowadzanie zużytego powietrza z budynku. Jednym z najważniejszych elementów instalacji jest rekuperator, zwany również wymiennikiem ciepła. To właśnie w nim zachodzi zjawisko przekazywania energii cieplnej z kanału wywiewnego do kanału nawiewnego.
Stopień odzysku ciepła będzie ściśle uzależniony od jakości i specyfikacji technicznej rekuperatora. Szacuje się, że wewnątrz systemu rekuperacji można odzyskać od 50 do 90% energii cieplnej z kanałów wywiewnych. W praktyce przekłada się to na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię grzewczą. Warto także zauważyć, że kanały nawiewne i wywiewne w domu jednorodzinnym wymagają odpowiedniego rozmieszczenia. Ich przekrój oraz wydajność wentylacji zostaje dopasowana adekwatnie do wielkości i przeznaczenia pomieszczeń. Co równie istotne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala na odzysk ciepła z kanałów wywiewnych w sposób pośredni. Oznacza to, że powietrze wchodzące przez kanały nawiewne nie miesza się z powietrzem pochodzącym z kanałów wywiewnych.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – sprawdzamy powszechne opinie o rekuperacji
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Sprawdzamy zalety opisywane na forach internetowych
Chcąc poznać opinie o rekuperacji, możemy zapoznać się z wpisami na forach internetowych i grupach dyskusyjnych. W ten sposób ustalimy zarówno najczęściej doceniane zalety, jak i wady rekuperacji.
Montaż systemu rekuperacji na ogół zdobywa bardzo przychylne opinie użytkowników. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się wydajniejszą alternatywą dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Rozwiązanie przynosi liczne zalety, a jedną z najważniejszych pozostaje optymalny poziom wentylacji w domu jednorodzinnym. Zaletą systemu rekuperacji jest możliwość regulacji stopnia nawiewu. Możemy zwiększyć wentylację podczas przygotowania posiłku w kuchni czy po kąpieli w łazience. Umożliwia to szybsze odprowadzenie zużytego powietrza i zastąpienie je świeżym. Jednocześnie regulujemy stopień wilgotności, zabezpieczając pomieszczenia przed atakami pleśni i grzybów.
Do kolejnej, często docenianej na forach internetowych zalety systemu rekuperacji zalicza się filtracja powietrza w kanałach wlotowych. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dobrze sprawdza się w przypadku alergików i osób z wrażliwym układem oddechowym. Powietrze docierające z anemostatów jest pozbawione kurzu, zanieczyszczeń i alergenów. System rekuperacji może zostać wyposażony w dodatkowe czujniki kontrolujące poziom wilgotności. W ten sposób w domu jednorodzinnym panuje przyjazny użytkownikom mikroklimat.
Do kolejnej istotnej zalety systemu rekuperacji zaliczamy ograniczenie strat ciepła w domu jednorodzinnym. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła świetnie sprawdza się w budynkach energooszczędnych, wyposażonych w wydajną izolację przegród zewnętrznych. Rekuperacja może odzyskiwać część ciepła z kanałów wywiewnych, a w okresie letnim działa jak klimatyzacja. Gorące powietrze z zewnątrz zostaje wstępnie schłodzone przez powietrze wydobywane z pomieszczeń. Co prawda nie jest to tak duża skuteczność, jaką zapewnia pełna klimatyzacja, jednak oba systemy można ze sobą połączyć, zapewniając wyższą sprawność działania. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: Co to jest rekuperacja? Wyjaśniamy zasady działania wentylacji mechanicznej.
Wady rekuperacji w domu jednorodzinnych. Sprawdzamy negatywne opinie o rekuperacji
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie jest w pełni pozbawiona wad. Na forach internetowych znajdziemy także negatywne opinie dotyczące systemu wentylacji. Jakie wymienia się wady rekuperacji w domu jednorodzinnym? Najczęściej jest to cena instalacji. Rekuperacja i klimatyzacja w domu jednorodzinnym niejednokrotnie oznaczają wydatki rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena rośnie, jeśli nie przewidzieliśmy montażu systemu na etapie projektu budowlanego. Koszt modernizacji budynku wyposażonego w tradycyjną wentylację grawitacyjną będzie znacznie wyższy niż cena systemu rekuperacji w nowym domu jednorodzinnym. Wynika to z faktu braku konieczności przeprowadzenia generalnego remontu. Cena montażu wentylacji mechanicznej w nowym budynku nie wydaje się już tak duża, jeśli odliczymy koszty budowy szachtów wentylacyjnych (potrzebnych do wentylacji grawitacyjnej). W wielu przypadków różnica w cenach powyższych dwóch sposobów wentylacji pomieszczeń wynosi kilka tysięcy złotych. Nie jest to dużo w porównaniu z sumarycznymi cenami budowy oraz wykończenia domu.
Jakie jeszcze opinie o rekuperacji odnajdziemy na forach internetowych? Cena nie jest jedynym argumentem przeciwników wentylacji mechanicznej. Niektórzy podkreślają także inne wady rekuperacji. Jest nią chociażby generowanie hałasu oraz uzależnienie od energii elektrycznej. Zarówno klimatyzacja, jak i system wentylacji mechanicznej mogą generować pewien poziom hałasu, jednak w większości przypadków nie stanowi on dyskomfortu dla domowników. Problem pojawia się w przypadku słabo zaizolowanych instalacji (głównie w niewielkich domach). Dlatego tak ważny jest wybór sprawdzonego wykonawcy, który pomoże w doborze wszystkich akcesoriów. Odpowiednio wytłumiona klimatyzacja lub dobrze wykonana rekuperacja nie powinny stanowić dyskomfortu dla mieszkańców. Faktem jest natomiast to, że instalacja zostaje uzależniona od dostaw energii elektrycznej.
Do kolejnej wady rekuperacji zalicza się konieczność regularnej kontroli i konserwacji całego systemu. Konieczna jest cykliczna wymiana filtrów i kontrola konkretnych elementów systemu. Negatywne opinie o rekuperacji mogą też dotyczyć kosztów eksploatacji. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą, jednak z drugiej strony stale pobiera prąd potrzebny do obsługi wentylatorów i wymiennika ciepła.
Czy warto założyć rekuperację?
Poznaliśmy już popularne opinie o rekuperacji. Czy warto inwestować w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań inwestora. System rekuperacji świetnie sprawdza się w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Szczelne okna i drzwi utrudniają cyrkulację powietrza metodami naturalnymi. Wymuszona rotacja z systemu rekuperacji zapewnia wydajne wentylowanie pomieszczeń i często staje się bardzo dobrą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej.
Z drugiej strony, montaż wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym nie zawsze będzie opłacalny. Cena inwestycji polegającej na modernizacji systemu wentylacji w istniejącym już budynku może okazać się dość wysoka. Przedsięwzięcie będzie wymagało wykonania kanałów wentylacyjnych, rozkuwania ścian i przeprowadzenia remontu w większości pomieszczeń. W tym przypadku nowa klimatyzacja czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powinna być odpowiednio przekalkulowana.
Wybierając wentylację mechaniczną, warto poznać wady rekuperacji. Jeśli nie stanowią dla nas przeszkody, a zalety wydają się przeważające, wówczas montaż systemu rekuperacji wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła będzie szczególnie polecana dla osób, którym zależy na uzyskaniu kontroli nad wydajnością wentylacji, a jednocześnie nad jakością powietrza w pomieszczeniach.