Co zawiera plan rekuperacji?

Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powinien zostać wykonany przez doświadczonego projektanta. Warto pamiętać, że to właśnie odpowiednio przygotowany schemat instalacji będzie odpowiadał za jej efektywność i ostateczny koszt całego przedsięwzięcia. Cena projektu na ogół wynosi kilkaset złotych, jednak schemat bardziej zaawansowanej instalacji może przekraczać budżet tysiąca złotych. Cena projektu jest niekiedy wliczona w koszt usługi, o ile inwestor zdecyduje się na powierzenie wszystkich prac instalacyjnych jednemu wykonawcy.

Co powinien zawierać dobrze przygotowany projekt instalacji do domu jednorodzinnego? Budowa wentylacji mechanicznej wymaga ustalenia bilansu powietrza/wydajności wentylacji. Obliczamy ją na podstawie rozmiarów i przeznaczenia konkretnych pomieszczeń. Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła musi także uwzględniać średnice kanałów wentylacyjnych i sposób prowadzenia kanałów nawiewnych i wywiewnych. Ważnym elementem projektu wentylacji dedykowanej do domu jednorodzinnego jest również umiejscowienie centrali wentylacyjnej i rozmieszczenie anemostatów.

Schemat rekuperacji powinien zawierać podstawowy plan rozmieszczenia filtrów, czerpni, wyrzutni i wentylatorów. W projekt rekuperacji wchodzi także opis techniczny. Znajdziemy tu podstawowe parametry dotyczące wymiennika ciepła, rodzaj i parametry zastosowanych materiałów, opis kanałów wentylacyjnych, które można usunąć, wskazanie parametrów wymiennika ciepła, informacje dotyczące głośności pracy instalacji, a także indywidualne obliczenia wynikające ze specyfiki systemu wentylacyjnego.

Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może także zawierać informacje o instalacjach dodatkowych. Będzie to chociażby gruntowy wymiennik ciepła, dodatkowa chłodnica w kanale nawiewnym lub nagrzewnica wtórna (na ogół jest to nagrzewnica wodna bądź elektryczna, montowana w kanale nawiewnym w celu zwiększenia temperatury powietrza nawiewanego do pomieszczenia). Budowa wentylacji mechanicznej nie musi ich uwzględniać, jednak zastosowanie dodatkowej nagrzewnicy, chłodnicy lub gruntowego wymiennika ciepła może dodatkowo zwiększyć wydajność wentylacji.

Uproszczony schemat rekuperacji – rozmieszczenie elementów instalacji

Wiemy już, jakie podstawowe informacje zawiera plan rekuperacji. Możemy zatem przedstawić uproszczoną dokumentację. Zakładamy, że nasz schemat rekuperacji doprowadza powietrze do jednego pomieszczenia. W schemacie wentylacji domu jednorodzinnego znajduje się jeszcze szczegółowe rozmieszczenie wszystkich kanałów nawiewnych i wywiewnych po wnętrzu budynku.

Nasz uproszczony schemat rekuperacji rozpoczyna się czerpnią. Jest to pierwszy element wentylacji mechanicznej. Zadaniem czerpni jest pobieranie świeżego powietrza z zewnątrz i dystrybucja kanałami nawiewnymi. Dalej w kanale nawiewnym umieściliśmy system filtracji, który oczyści powietrze z alergenów, kurzu i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Budowa wentylacji mechanicznej byłaby niekompletna, gdybyśmy pominęli wentylator. To właśnie wentylatory są urządzeniami, które wymuszają obieg powietrza w kanałach nawiewnych i wywiewnych. Tuż za wentylatorem może znajdować się dodatkowa nagrzewnica lub chłodnica.

Nasz plan rekuperacji doprowadza świeże powietrze kanałem nawiewnym do anemostatu umiejscowionego na ścianie pomieszczenia. To właśnie anemostat nawiewny odpowiada za rozprowadzanie świeżego powietrza. W ofertach sprzedaży znajdziemy anemostaty jedno lub kilkukierunkowe. Powietrze zostało doprowadzone do domu jednorodzinnego. Następnym elementem jest anemostat wywiewny, zaprojektowany na przeciwległej ścianie. Jego zadaniem jest odprowadzenie zużytego powietrza z pomieszczenia.

Kanał wywiewny wyposażamy jeszcze w filtr oraz wentylator wymuszający wywiew powietrza. Bardzo ważnym elementem instalacji będzie wymiennik ciepła, zwany również rekuperatorem. Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła powinien uwzględniać dokładne położenie, wydajność i parametry rekuperatora. Warto zauważyć, że prawidłowa budowa wentylacji mechanicznej wpłynie na jej wydajność. Rekuperator znajduje się przy kanałach nawiewnych i wywiewnych. Jego zadaniem jest odzysk energii cieplnej z kanału wywiewnego i dostarczenie jej do kanału nawiewnego. Powietrze w obu kanałach nie ulega zmieszaniu, mimo tego dobrej jakości rekuperator jest w stanie przekazać od 50 do nawet 90% energii cieplnej z powietrza wywiewanego. W ten sposób świeże powietrze z zewnątrz jest wstępnie ogrzane, a wentylowane pomieszczenie nie ulega nadmiernemu wychłodzeniu. Warto także zauważyć, że projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zakłada odwrotne działanie w okresie letnim. Rekuperator będzie wtedy delikatnie wychładzał nagrzane powietrze w kanałach nawiewnych. Instalacja może być dodatkowo rozbudowana o gruntowy wymiennik ciepła, nagrzewnice lub chłodnicę w kanale wylotowym. Taki projekt instalacji będzie już nieco bardziej skomplikowany. Poniżej prezentujemy uproszczony schemat rekuperacji do domu jednorodzinnego.

Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – uproszczony schemat rekuperacji
Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – uproszczony schemat rekuperacji

Plan rekuperacji – jak zaplanować rozmieszczenie anemostatów?

Każdy plan instalacji wentylacyjnej powinien zawierać informacje o kanałach nawiewnych i wywiewnych. Prawidłowe rozmieszczenie anemostatów w pomieszczeniach umożliwi wydajną cyrkulację powietrza oraz uzyskanie najlepszych rezultatów wentylacyjnych.

Jak zaplanować rozmieszczenie anemostatów do domu jednorodzinnego? Wystarczy kierować się kilkoma kluczowymi zasadami. Anemostaty nawiewne i wywiewne nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie. Możemy umieścić je w jednym, dużym pomieszczeniu (np. w otwartym salonie na przeciwległych ścianach) lub w pomieszczeniach oddzielnych. Kanały nawiewne dystrybuują powietrze do takich pomieszczeń jak salon z jadalnią, sypialnia czy pomieszczenia dzienne. Rozmieszczenie anemostatów wywiewnych na ogół planuje się w pomieszczeniach wilgotnych. Będzie to kuchnia, WC i łazienka. Poniżej prezentujemy uproszczone rozmieszczenie anemostatów na parterze domu jednorodzinnego. Anemostat wywiewny można też dodatkowo umieścić w holu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: Co to jest rekuperacja? Wyjaśniamy zasady działania wentylacji mechanicznej.

Projekt rekuperacji – rozmieszczenie anemostatów na parterze domu jednorodzinnego. Przykładowy schemat
Projekt rekuperacji – rozmieszczenie anemostatów na parterze domu jednorodzinnego. Przykładowy schemat

Rozmieszczenie anemostatów w pomieszczeniach powinno być odpowiednio przemyślane. Projekt instalacji powinien zakładać montaż anemostatów w możliwie dużym oddaleniu od drzwi wejściowych z podcięciem wentylacyjnym. Zaleca się też, by anemostat został oddalony od okien i ściany. Dokładny plan rekuperacji powinien także uwzględniać normę PN-EN 12792:2006 zgodnie z którą, anemostat nawiewny lub wywiewny sufitowy powinien być oddalony o 0,15 – 0,75 m od ścian wewnętrznych. Taka sama odległość powinna znajdować się od ścian zewnętrznych. Projekt instalacji powinien także uwzględniać oddalenie kanałów wentylacyjnych w odległości 0,50 – 1,50 od okien.

Rozmieszczenie anemostatów planujemy także w oparciu o przyszłe wyposażenie pomieszczeń. Anemostat nie powinien znajdować się bezpośrednio przy miejscu wypoczynku. Umiejscowienie anemostatów bezpośrednio za łóżkiem, przy stole czy nad kanapą czy nad kabiną prysznicową może wywoływać zmniejszenie komfortu grzewczego mieszkańców. Dlatego zaleca się, by wloty kanałów znajdowały się przynajmniej w niewielkim oddaleniu. Prawidłowo rozplanowana lokalizacja zapewni wydajną wentylację wszystkich pomieszczeń, przy zapewnieniu użytkownikom maksymalnego komfortu cieplnego.

ikona podziel się Przekaż dalej