Projekt wentylacji mechanicznej dla domu jednorodzinnego
Właściwie wykonany projekt wentylacji mechanicznej staje się podstawą do wykonania poprawnie działającej instalacji. Jakie informacje zawiera tego typu dokumentacja i na co warto zwrócić szczególną uwagę? Ile kosztuje projekt wentylacji mechanicznej, a także komu warto go zlecić? Odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące instalacji wentylacji mechanicznej w domu jednorodzinnym.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Wentylacja nawiewno wywiewna z rekuperatorem – podstawowe informacje o instalacji
- Wentylacja nawiewno wywiewna – wymagana wydajność instalacji
- Projekt rekuperacji – podstawowa zawartość dokumentacji
- Czy potrzebny jest projekt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem?
- Ile kosztuje projekt wentylacji mechanicznej?
Wentylacja nawiewno wywiewna z rekuperatorem – podstawowe informacje o instalacji
Zanim opiszemy projekt wentylacji mechanicznej do domu jednorodzinnego, powinniśmy wyszczególnić najważniejsze informacje dotyczące działania całej instalacji. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stanowi alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W instalacji wykorzystuje się wymuszony przez wentylatory ruch powietrza, a wydajność działania wentylacji nie jest uzależniona od warunków panujących na zewnątrz budynku.
Każdy projekt wentylacji mechanicznej powinien zawierać przynajmniej uproszczone schematy instalacji. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pobiera powietrze z zewnętrznej czerpni, a następnie dystrybuuje je przez główny kanał nawiewny. Powietrze zostaje oczyszczone przez filtry i wstępnie ogrzane przez rekuperator (zwany wymiennikiem ciepła). Projekt rekuperacji może także uwzględniać montaż klimatyzatora w kanale nawiewnym.
W instalacji wentylacyjnej domu jednorodzinnego znajdują się też rozdzielone, mniejsze kanały nawiewne, dystrybuujące powietrze do konkretnych pomieszczeń. Kanał kończy się na ścianie lub suficie, a powietrze zostaje rozprowadzone przy wykorzystaniu anemostatu nawiewnego. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła posiada także osobne kanały wywiewne, które usuwają zużyte powietrze z pomieszczeń. Kanał nawiewny zostaje wyposażony w filtr i wentylator, a następnie rekuperator. Droga kanałów nawiewnych i wywiewnych przecina się w rekuperatorze. To tutaj dochodzi do wymiany energii grzewczej i przekazania jej do zimnego powietrza pobranego z zewnątrz budynku. Po „oddaniu” części energii cieplnej, powietrze z kanałów wywiewnych zostaje usunięte z układu za pomocą zewnętrznej wyrzutni. Uproszoną zasadę działania wentylacji nawiewno wywiewnej z wymiennikiem ciepła ilustruje poniższy, uproszczony schemat instalacji.
Wentylacja nawiewno wywiewna z rekuperatorem – uproszczony schemat instalacji
Wentylacja nawiewno wywiewna – wymagana wydajność instalacji
Montowana w domu jednorodzinnym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powinna zapewniać odpowiednią wydajność. Projekt rekuperacji musi spełniać normy, a w szczególności PN-83/B-03430 Az-3, dotyczącą minimalnych wydajności wentylacji instalowanej w budynkach mieszkalnych. Norma dotyczy zarówno wydajności wentylacji mechanicznej, jak i grawitacyjnej. Za określone w normie, niezbędne minimum wydajności instalacji przyjmuje się:
- 15 m3/h – przeliczane dla pomieszczeń pomocniczych, bez okien zewnętrznych.
- 30 m3/h – minimalna wydajność wentylacji w kuchniach z oknem zewnętrznym i kuchenką elektryczną. W tym przypadku przyjmuje się maksymalnie 3 mieszkańców. Minimalna wydajność 30 m3/h jest także wykazana w przypadku pomieszczeń z wydzielonym WC oraz pokoi mieszkalnych oddzielonych od kuchni, łazienki i WC jednym niż dwojgiem drzwi bądź dla pokoju usytuowanego na wyższej kondygnacji wielopoziomowego budynku mieszkalnego.
- 50 m3/h – to minimalna wydajność wentylacji w łazienkach i wyposażonych w kuchenkę elektryczną kuchniach pozbawionych okna zewnętrznego. Ta sama norma dotyczy kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę elektryczną i użytkowanej przez więcej niż trzech mieszkańców.
- 70 m3/h – minimalna wydajność wentylacji w kuchniach z oknem zewnętrznym, wyposażonych w kuchenkę gazową lub węglową. Ta sama norma została przyjęta dla kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonych w kuchenkę gazową z obowiązkowym systemem wywiewnej wentylacji mechanicznej.
Zaleca się, by wentylacja nawiewno wywiewna z odzyskiem ciepła umożliwiała czasowe zwiększenie wydajności. Zaleca się możliwość zwiększenia wydajności do około 120 m3/h. Jest to szczególnie istotne w kuchniach i łazienkach, a zwiększenie wydajności wentylacji ma na celu usprawnienie szybkiego usunięcia wilgoci lub zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia.
Projekt rekuperacji – podstawowa zawartość dokumentacji
Co zawiera projekt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem? Wentylacja nawiewno wywiewna składa się z szeregu elementów i musi być odpowiednio rozplanowana. Projekt wentylacji mechanicznej musi zostać dopasowany do specyfiki budynku mieszkalnego, rozkładu pomieszczeń, ich wielkości, a także do liczby domowników.
Prawidłowo sporządzony projekt rekuperacji musi zawierać obliczenia bilansu powietrza. Wśród niezbędnych elementów dokumentacji znajduje się także sposób położenia przewodów wentylacyjnych, ich umiejscowienie oraz średnica kanałów wentylacyjnych. Projekt wentylacji mechanicznej obowiązkowo zawiera informacje dotyczące lokalizacji centrali wentylacyjnej, czerpni, wyrzutni, anemostatów i wszystkich innych elementów nawiewnych i wywiewnych. W dokumentacji wskazuje się także lokalizację wentylatorów oraz specyfikę izolacji.
Jakie jeszcze informacje zawiera projekt wentylacji mechanicznej? Będzie to opis techniczny, w którym znajdują się informacje dotyczące działania systemu wentylacji, wymagań dotyczących lokalizacji centrali wentylacyjnej, wykorzystywanych akcesoriów i materiałów montażowych. Ważne będą także wszystkie podstawowe dane techniczne urządzeń, które mają znajdować się w instalacji. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat wentylacji mechanicznej.
Czy potrzebny jest projekt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem?
Cena profesjonalnie przygotowanego projektu skłania niektórych inwestorów do zadania pytania, czy dokumentacja ta jest niezbędna. Warto pamiętać, że odpowiednio przygotowany projekt wentylacji mechanicznej staje się podstawą do wykonania efektywnej, wydajnej, a jednocześnie sprawnie działającej instalacji. Możemy zatem przyjąć, że projekt rekuperacji jest niezbędną dokumentacją, która powinna pojawić się na etapie zakupu projektu budowlanego lub podczas budowy budynku.
Projekt rekuperacji może pojawić się także na etapie remontu starszych obiektów mieszkalnych. Jednak w tym przypadku montaż instalacji będzie bardziej skomplikowana, a cena całego przedsięwzięcia okaże się odczuwalnie wyższa. Ze względu na wyższe koszty i większy poziom skomplikowania prac, montaż systemu wentylacji mechanicznej w starszych budynkach mieszkalnych nie cieszy się zbyt dużą popularnością.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wymaga zastosowania odpowiednio dobranych materiałów. Tylko w taki sposób zapewnimy redukcję hałasu i bezproblemowe działanie całego systemu. Projekt rekuperacji warto powierzyć doświadczonemu wykonawcy. Może być to firma, która wykonuje usługi kompleksowe, od stworzenia dokumentacji projektowej poprzez dostarczenie wszystkich materiałów, aż po pełen montaż instalacji w domu jednorodzinnym.
Ile kosztuje projekt wentylacji mechanicznej?
Cena wykonania dokładnego projektu wentylacji mechanicznej może być mocno zróżnicowana. Na koszt z pewnością wpłynie stopień skomplikowania i zakres dokumentacji projektowej. Najniższa cena dotyczy prostych instalacji w budynkach parterowych, nieco wyższa obejmuje rekuperatory i rozciągnięcie instalacji po kilkupoziomowych domach jednorodzinnych.
Projekt rekuperacji może kosztować kilkaset złotych, choć w niektórych przypadkach musimy wydać na niego kilka tysięcy. Cena z pewnością wzrośnie, jeśli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła będzie bardziej rozbudowana. System wentylacyjny może zostać uzupełniony o dodatkowy klimatyzator lub nagrzewnice w kanałach nawiewnych. Dodatkową możliwością jest również zaprojektowanie gruntowego wymiennika ciepła. Im więcej opcji dodatkowych zawiera dany projekt rekuperacji, tym na ogół wyższa będzie cena jego wykonania.
Co ważne, cena będzie uzależniona od stopnia współpracy z wykonawcą. Niektóre firmy oferują bezpłatne wykonanie dokumentacji projektowej. Dotyczy to sytuacji, w której inwestor decyduje się jednocześnie na zamówienie kompletnej usługi. W jej skład wchodzi wykonanie dokumentacji, dobór i dowóz rekuperatora, materiałów i akcesoriów montażowych, a także pełna usługa montażu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym.