Czym dokładnie jest i jak działa tłumik akustyczny?

Hałas z urządzeń wentylacyjnych jest jednym z mankamentów wentylacji mechanicznej. Na szczęście prawidłowo wytłumiony system może znacząco zredukować ten problem, sprawiając, że hałas z wentylatorów nie będzie słyszany. Rozwiązaniem problemu jest tak zwany tłumik wentylacyjny. Jak łatwo się domyślić, tłumik do wentylacji mechanicznej instaluje się celu wyciszenia hałasów powstających w najgłośniejszych partiach systemu wentylacyjnego (najczęściej są to wentylatory).

Tłumiki akustyczne działają na dwa sposoby. W ofertach sprzedaży znajdziemy głownie tłumiki pasywne. Jednak w literaturze fachowej pojawiają się również nowoczesne tłumiki aktywne do rekuperacji. Oba typy urządzeń różnią się cenami, ale i specyfiką pracy.

Aktywny tłumik do wentylacji mechanicznej – aktywny tłumik kanałowy neutralizuje hałasy poprzez ich detekcję i generowanie odpowiednich fal akustycznych. Rozwiązanie nie wpływa na zwiększenie oporów przepływu i zajmuje stosunkowo miejsca. Mimo tego aktywny tłumik do rekuperacji jest bardzo rzadko spotykanym rozwiązaniem ze względu na złożoność mechanizmu. Według wielu ekspertów, aktywne tłumiki akustyczne do wentylacji mechanicznej w przyszłości mogą stać się ciekawą alternatywą dla tłumików pasywnych.

Pasywne tłumiki akustyczne – w tej grupie znajdziemy tłumiki absorpcyjne, dławiące oraz odbiciowe. Jak działa tłumik akustyczny? Zasada działania tłumików absorpcyjnych polega na tym, że hałas z urządzeń wentylacyjnych wpada do tłumika, a następnie zostaje pasywnie pochłonięty przez materiał dźwiękochłonny. Rozwiązanie pozwala na bardzo dobre wyciszenie hałasu z wentylatorów, jednak generuje ciepło. To z kolei w połączeniu z większą wilgocią we wnętrzu kanałów nawiewnych może zwiększać ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów we wnętrzu instalacji wentylacyjnej. Drugą podkategorią są tłumiki dławiące do wentylacji mechanicznej. W tym przypadku redukcja hałasu odbywa się w momencie przepływu powietrza przez materiał charakteryzujący się dużym oporem przepływu. Oporowy tłumik kanałowy jest często spotykany w instalacjach parowych, jednak duża redukcja przepływu zmniejsza skuteczność wentylacji, dlatego tłumików dławiących na ogół nie stosuje się w rekuperacji ani do wentylacji grawitacyjnej. Rzadko spotykanym rozwiązaniem w systemach wentylacyjnych są również tłumiki odbiciowe.

Tłumiki akustyczne mogą się również różnić pod względem kształtów i rozmiarów. Tłumik wentylacyjny do wentylacji mechanicznej lub do wentylacji grawitacyjnej może posiadać przekrój prostokątny, okrągły bądź elastyczny. Konkretny model należy dobrać adekwatnie do specyfiki instalacji. Cena tłumików o przekroju prostokątnym, okrągłym oraz elastycznym może być dość zbliżona.

Jak wyciszyć wentylację w mieszkaniu i domu? Wybieramy tłumik kanałowy

Tłumik kanałowy powinien być dobrany adekwatnie do wentylacji grawitacyjnej bądź do wentylacji mechanicznej. Pierwszym z możliwych rozwiązań są tłumiki prostokątne TAP/TAPS, które mogą posiadać szerokość od 150 do 3000 mm oraz wysokość od 150 do 2500 mm. Tak duża różnorodność sprawia, że prostokątny tłumik kanałowy może być z powodzeniem dopasowany do rekuperacji. Warto także dodać, że prostokątny tłumik wentylacyjny może zostać wykonany ze stali ocynkowanej bądź stali nierdzewnej. Kluczowym elementem tłumika są wkłady tłumiące, czyli tak zwane kulisy z materiału dźwiękochłonnego. W ofertach sprzedaży znajdziemy tłumiki z kulisami absorpcyjnymi oraz absorpcyjno-rezonansowymi.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także tłumik kanałowy typu TAH/TAHS. Rozwiązanie zostało dedykowane do wentylacji mechanicznej, od której wymaga się najlepszej czystości powietrza. Cennik zakupu tego rodzaju tłumików akustycznych może być nieco wyższy w porównaniu z cenami najprostszych modeli, jednak tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się do kuchni i różnego rodzaju budynków użyteczności publicznej. Zaletą tłumików TAH/TAHS jest możliwość łatwego demontażu i wyczyszczenia kulis.

Do rekuperacji z okrągłymi przewodami wentylacyjnymi stosuje się tłumiki okrągłe. Mogą to być tłumiki TAR o średnicach od 80 do 800 mm i długości od 500 do 1500 mm. Rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się do wentylacji mechanicznej, a cena tłumika będzie uzależniona od jego rozmiarów oraz jakości materiału użytego do produkcji. Cechą charakterystyczną tłumików jest wkład tłumiący z materiału dźwiękochłonnego z zabezpieczeniem z perforowanej blachy. Kolejną odmianą są tłumiki TAS występujące w średnicach od 100 do 400 mm. Tłumiki akustyczne TAS są zbudowane tak samo jak tłumiki TAR, jednak obudowa zostaje wykonana odmiennych materiałów. Różne mogą być również parametry izolacji akustycznej oraz cennik zakupu. W sprzedaży znajdziemy także okrągły tłumik kanałowy typu TL-C i TL-CN z korpusem wykonanym z blachy talowej i wypełnieniem w postaci wełny mineralnej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: Co to jest rekuperacja? Wyjaśniamy zasady działania wentylacji mechanicznej.

Gdzie zamontować tłumik akustyczny i jaka może być cena zakupu?

Tłumik wentylacyjny może zostać dobrany do wentylacji mechanicznej (znacznie rzadziej do wentylacji grawitacyjnej). Chcąc zapewnić skuteczną redukcję hałasu, musimy zamontować go w odpowiednim miejscu. Tłumik wentylacyjny na ogół montuje się za najgłośniejszymi urządzeniami systemu wentylacyjnego. Są to wentylatory i regulatory przepływu. Tłumiki akustyczne do rekuperacji mogą znajdować się w głównych kanałach nawiewnych bądź w rozgałęzieniach przewodów. Warto zauważyć, że tłumik nie tylko wycisza hałasy powstające w urządzeniach, ale i redukuje hałas wywołany przez strumień przepływającego powietrza.

Warto także podkreślić, że tłumik wentylacyjny musi być dobrze dobrany do rekuperacji. Nie chodzi wyłącznie o kształt, wymiary i lokalizację, ale również o dopuszczalną prędkość przepływu powietrza. Dobór tłumików warto powierzyć wykonawcy wentylacji mechanicznej, który stworzył lub dobrze zapoznał się z projektem całej instalacji.

Jaka może być cena tłumików akustycznych? Cennik poszczególnych modeli będzie bardzo zróżnicowany. Ostateczna cena zakupu będzie uzależniona od materiału, zastosowanych rozwiązań, rozmiarów tłumika, konkretnego modelu oraz od kształtu urządzenia. Sztywny tłumik kanałowy może być wydatkiem od niespełna 100 do ponad 300 zł. Cennik niektórych modeli okazuje się nieco wyższy. Dobrym przykładem są tłumiki elastyczne ACU-COMP. Cena tańszych modeli o mniejszej średnicy na ogół rozpoczyna się od kwoty ok. 200 zł. Cennik zakupu nieco droższych tłumików elastycznych ACU-COMP może wahać się w granicach 500 zł/szt.

ikona podziel się Przekaż dalej