Wentylacja hybrydowa – opis oraz zasada działania

Hybrydowy system wentylacji – schemat działania

Każdy rodzaj wentylacji posiada swoje plusy i minusy. Wentylacja grawitacyjna jest często używana w kominach czy innych ciągach wentylacyjnych. Wykorzystuje ona naturalną zasadę działania mówiącą o tym, że zimne powietrze jest cięższe, a ciepłe powietrze lżejsze. Naturalna wentylacja sprawdza się w przypadku różnic temperatur na zewnątrz, a wewnątrz budynku. Przez to latem wentylacja grawitacyjna może być mało wydajna.

Wentylacja mechaniczna w pełni wykorzystuje urządzenia takie jak wentylator czy turbina. Poprzez podłączenie tych urządzeń do prądu, wzrasta również wykorzystanie energii elektrycznej w budynku. Chcąc połączyć zalety wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej stworzona została tak zwana wentylacja hybrydowa.

Hybrydowy system wentylacyjny działa naprzemiennie w sposób naturalny i mechaniczny w różnej konfiguracji. Elementy mechaniczne sterują całym systemem dzięki monitorowaniu warunków zewnętrznych. Zazwyczaj przewagę ma wentylacja naturalna, o ile pozwala na to temperatura wewnętrzna i zewnętrzna. Jeśli jednak będzie ona mało wydajna, aby skutecznie prowadzić wymianę powietrza, cały proces zostanie wspomagany przez wentylację mechaniczną. Oczywiście może wystąpić również odwrotna sytuacja lub oba systemy mogą pracować naprzemiennie równo.

Zalety hybrydowego systemu wentylacji

Opis wentylacji hybrydowej wskazuje na dużo zalet tego sposobu wymiany powietrza w budynku. Jednym z plusów posiadania hybrydowego systemu wentylacyjnego jest skuteczność. Wymiana powietrza jest ciągła i zależna od wydajności obu systemów. Schemat działania wentylacji hybrydowej jest tak skonstruowany, że wentylator wspomaga naturę i odwrotnie.

Wentylacja hybrydowa charakteryzuje się niskim poziomem hałasu, ponieważ nasada hybrydowa montowana jest na dachu domu. Dzięki temu, iż po części wykorzystywana jest wentylacja grawitacyjna, to cena całego systemu nie jest wysoka. Potrzebne jedynie będzie nasada hybrydowa czy czasem turbina. Będzie to zdecydowanie niższy koszt niż w przypadku kompletnej wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Nasada hybrydowa – ważny element całego systemu

Jest to element wentylacji hybrydowej, który montowany jest na zakończeniu komina wentylacyjnego. Zadaniem nasady hybrydowej jest wytworzenie podciśnienia w kanale oraz zachowanie ciągu wentylacyjnego nawet pomimo niekorzystnych dla wentylacji warunków atmosferycznych. Urządzenie to może być sterowane manualnie oraz automatycznie.

Nasada hybrydowa posiada w swoim składzie turbinę, która może być napędzana siłą wiatru, jak również energią elektryczną czy słoneczną. Zmiany w schemacie pracy turbiny zależne będą od aktualnych warunków pogodowych. Z uwagi jednak na obecność podciśnienia (10-20 Pa) zużycie energii będzie niewielkie. Plusem jest również obecność bardzo wydajnych silników. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kanałach wentylacyjnych?

Wentylacja hybrydowa – porady praktyczne oraz całkowity koszt

Koszt wentylacji hybrydowej

W opisie wentylacji hybrydowej zauważyć można kilka ważnych elementów, które przed montażem należy zakupić. Parametry wybranej nasady hybrydowej powinny być dostosowane do warunków danego budynku. Wielkość domu będzie miała duże znaczenie przy określeniu ilości potrzebnych nasad oraz ich wydajności. Cena kilku nasad hybrydowych w średniej wielkości domie jednorodzinnym to około 5000 złotych. Dodatkowo należy pamiętać o płatnych regularnych przeglądach serwisowych.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Całkowite koszty wentylacji hybrydowej powinny jeszcze uwzględniać wykorzystanie energii elektrycznej. W przypadku pracy silnika nasady hybrydowej przez wszystkie dni w miesiącu rachunek za prąd może wynieść jedynie około kilkadziesiąt złotych więcej. Należy jednak pamiętać, że wentylacja hybrydowa korzysta głównie z wentylacji grawitacyjnej, która nic nie kosztuje.

Najpopularniejszym producentem systemów wentylacji grawitacyjnej jest firma Darco. Dostarcza ona rozwiązań wentylacyjnych, które ułatwiają skuteczny nawiew powietrza bez konieczności wyziębiania pomieszczeń. Nasada hybrydowa firmy Darco posiada regulację prędkości obrotowej, co poprawia wydajność całego systemu. Producent zapewnił łatwy dostęp do wszystkich elementów w celu ich regularnego czyszczenia i konserwowania. Wysoka jakość produktów firmy Darco przejawia się niezawodnością oraz bezpieczeństwem użytkowania, a do tego przystępną ceną.

Wybrane elementy systemu wentylacji hybrydowej Darco wraz z cenami

Nazwa elementu

Przykładowa cena

Nasada kominowa hybrydowa Turbowent TH 200

694,00 zł

Nawietrzak z grzałką elektryczną NOGS150A-CC

441,00 zł

Nasada kominowa Turbowent Tulipan 150 OCAL-T

228,00 zł

Hybrydowy system wentylacji – ważne informacje

Montując wentylację mechaniczną można w łatwy sposób doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji poprzez montaż wentylatorów o zbyt dużej wydajności. W przypadku wentylacji hybrydowej takie ryzyko zminimalizowane jest praktycznie do zera z uwagi na wytwarzanie podciśnienia w kanale wentylacyjnym. Aby jeszcze bardziej zminimalizować niebezpieczeństwo, należy unikać instalowania nasad hybrydowych na kanałach, które połączone są z pomieszczeniem wyposażonym w otwartą komorę spalania.

Wentylacja hybrydowa może być uwzględniona już w projekcie nowopowstającego domu. Wtedy z łatwością można wybrać odpowiednie kominy wentylacyjne i dokupić nasady hybrydowe. Nie ma również problemu, z tym, aby obecną już w budynku wentylację grawitacyjną przerobić na hybrydową.

ikona podziel się Przekaż dalej