Co to jest wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym dokładnie jest wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna i jakie znajduje zastosowanie. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nawiewno wywiewna zostaje wyposażona w kominowe kanały wentylacyjne. Jak sama nazwa wskazuje, wentylacja odbywa się na naturalnych zasadach grawitacji wywołanej różnicami temperatur. Niestety tego typu wentylacja posiada pewne ograniczenia. Po pierwsze, nie mamy zbyt dużej kontroli nad cyrkulacją powietrza. Po drugie, wydajność wentylacji grawitacyjnej znacząco spada w okresie letnim, a w zimie może prowadzić do strat energii grzewczej. Dlatego alternatywnym rozwiązaniem staje się wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna z odzyskiem ciepła (z rekuperacją). Co to takiego?

System wentylacji mechanicznej posiada osobny kanał nawiewny i wywiewny. Oznacza to, że wentylacja nie tylko wywiewa zużyte powietrze z pomieszczenia, ale także dystrybuuje wstępnie ogrzane, czyste powietrze do pomieszczeń (wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna z rekuperacją). Powietrze z zewnątrz zostaje pobrane w czerpni, następnie przepływa przez system kanałów z filtrami i wpływa do pomieszczeń. Anemostat nawiewny na ogół znajduje się w pewnej odległości od anemostatu wywiewnego. W ten sposób zapewnia się wydajną cyrkulacje w kuchni, salonie, łazience czy pomieszczeniach gospodarczych.

Projekt wentylacji uprościliśmy na załączonym niżej schemacie wentylacji. Na początku instalacji znajduje się czerpnia pobierająca powietrze. Następnie powietrze przechodzi przez komorę kurzową i system filtracji. Dystrybucje powietrza zapewnia umieszczony w instalacji wentylator. Wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna może posiadać także nagrzewnicę, która wstępnie ogrzewa powietrze (klimatyzacja będzie wyposażona w wydajną chłodnicę). Wstępnie ogrzane, oczyszczone powietrze wlatuje do pomieszczenia przez umieszczony w ścianie bądź na suficie anemostat nawiewny (kanał nawiewny).

W schemacie wentylacji mechanicznej znajduje się również kanał wywiewny. Nasz przykładowy projekt wentylacji przewiduje wywiewnik usytuowany na przeciwległej ścianie. W schemacie instalacji umieściliśmy filtr, a następnie wentylator z wyrzutnią. Przypominamy, że jest to uproszczony projekt wentylacji. Typowa wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna w domu jednorodzinnym posiada całą sieć kanałów nawiewnych i wywiewnych. Kanał nawiewny i wywiewny musi posiadać odpowiednią średnicę, a wydajność wentylacji musi być odpowiednio dopasowana do specyfiki budynku oraz wymagań konkretnych pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł: Co to jest rekuperacja? Wyjaśniamy zasady działania wentylacji mechanicznej.

Schemat wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej. Uproszczony projekt wentylacji bez rekuperacji
Schemat wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej. Uproszczony projekt wentylacji bez rekuperacji

Warto zauważyć, że system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (z rekuperacją) wykorzystuje ogrzane powietrze z pomieszczenia. Kanał nawiewny jest tu wstępnie ogrzany przez powietrze wydobywające się z kanału wywiewnego. Efekt zostaje osiągnięty dzięki zastosowaniu centrali wentylacyjnej (zwanej rekuperacją/rekuperatorem/wymiennikiem ciepła).

Instalacja z odzyskiem ciepła posiada wymiennik, pozwalający odzyskać ponad połowę energii cieplnej z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Skuteczność działania rekuperacji zależy od wybranego modelu. Szacuje się, że rekuperator jest w stanie odzyskać od 50 do nawet 90% energii grzewczej z powietrza wydobywanego kanałami wywiewnymi. Warto podkreślić, że chłodne powietrze z zewnątrz zostaje ogrzane przez powietrze wydobyte z budynku, jednak się z nim nie miesza. Pozwala to na ograniczenie strat energii przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej skuteczności wentylacji.

Projekt wentylacji z odzyskiem ciepła cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Kanał nawiewny z rekuperacją staje się standardem w budownictwie energooszczędnym. Warto zauważyć, że instalacje z odzyskiem ciepła mogą działać jak klimatyzacja. Wszystko za sprawą odwrócenia procesu w sezonie letnim. Gorące powietrze doprowadzane przez kanał nawiewny zostaje schłodzone przez powietrze z instalacji wywiewnej. System nie działa tak sprawnie jak wydajna klimatyzacja, jednak może skutecznie zmniejszać temperaturę w pomieszczeniach.

Wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna z rekuperacją – uproszczony schemat instalacji
Wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna z rekuperacją – uproszczony schemat instalacji

System wentylacji mechanicznej – wymagana wydajność

Zarówno wentylacja mechaniczna, jak i wentylacja grawitacyjna nawiewna wywiewna muszą spełniać określone normy. Jedną z istotniejszych jest norma PN-83/B-03430 wraz ze zmianą Az-3. We wspomnianej normie znajdziemy informacje dotyczące wydajności wentylacji w budynkach mieszkalnych.

Wentylacja mechaniczna lub wentylacja grawitacyjna nawiewno wywiewna powinny zapewniać przynajmniej minimalne wymagania. Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym stanowi sumę strumienia powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Według normy, minimalna ilość strumienia powietrza będzie uzależniona od specyfiki pomieszczenia. Będzie to minimum:

  • 15 m3/h – norma dla pomieszczeń pomocniczych, pozbawionych okien zewnętrznych.
  • 30 m3/h – w przypadku kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę elektryczną, Przy czym mieszkanie może być użytkowane przez maksymalnie 3 mieszkańców.
  • 30 m3/h – minimalna dawka strumienia powietrza w pomieszczeniu z wydzielonym WC.
  • 30 m3/h – minimalny strumień obliczony dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi bądź dla pokoju usytuowanego na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym. Ta sama wartość dotyczy pokoju mieszkalnego w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.
  • 50 m3/h – w przypadku kuchni z oknem zewnętrznym wyposażonej w kuchenkę elektryczną. Mieszkanie użytkowane przez więcej niż 3 mieszkańców.
  • 50 m3/h – minimalna ilość strumienia powietrza w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchenkę elektryczną.
  • 50 m3/h – norma ustanowiona dla łazienki.
  • 70 m3/h – w przypadku kuchni z oknem zewnętrznym, z kuchenką gazową bądź kuchenką węglową.
  • 70 m3/h – minimum ustanowione dla kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnie gazową (obowiązkowy system wentylacji mechanicznej wywiewnej).

Według zalecenia, projekt wentylacji mechanicznej powinien także uwzględniać możliwość czasowego zwiększenia strumienia powietrza do minimum 120 m3/h. Dzięki temu zapewnia się największą skuteczność działania wentylacji i komfort mieszkańców pomieszczeń.

Jak już wiemy, wentylacja mechaniczna i wentylacja grawitacyjna nawiewno wywiewna muszą umożliwić skuteczną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Profesjonalnie przygotowany projekt wentylacji (w tym system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) powinny uwzględniać straty ciśnienia. W osobnym artykule podpowiadamy, jak obliczyć wydajność wentylacji mechanicznej.

Czy wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna jest droga? Jaka może być cena inwestycji?

Projekt wentylacji mechanicznej powinien zostać przewidziany już na etapie zakupu projektu budowlanego. W tym przypadku cena całej inwestycji może okazać się dość atrakcyjna. Montowana w istniejącym budynku wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna na ogół wymaga wykonania gruntownego remontu, co przekłada się na znaczące zwiększenie kosztów instalacji.

Warto podkreślić, że cena systemu wentylacji może być mocno zróżnicowana. Wszystko zależy od jej rozmiarów, schematów pomieszczeń, jakości zastosowanych materiałów, wybranych rozwiązań oraz od kosztów robocizny. Inwestycja przewidziana na etapie projektu budowy domu może zamknąć się w kwocie 15 000 – 25 000 zł. Warto zauważyć, że system wentylacji mechanicznej nie wymaga wykonania kominów wentylacyjnych. W związku z tym wentylacja grawitacyjna nawiewno wywiewna może okazać się jedynie odrobinę tańsza w realizacji.

Cena za bardziej zaawansowany, najlepszej jakości system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niejednokrotnie przekracza wartość 20 000 zł. Niektóre instalacje (wentylacja mechaniczna plus klimatyzacja) wykonuje się w cenach powyżej 35 000 zł. Ze względu na dużą różnorodność kosztów, najlepiej skontaktować się ze sprawdzoną firmą montażową, która przeanalizuje lub sporządzi projekt wentylacji i przedstawi wycenę usługi.

ikona podziel się Przekaż dalej