Wentylacja w kuchni - przepisy budowlane

Wentylacja kuchni jest normowana przez przepisy budowlane określone w Polskiej Normie PN-83/B-03430. Jest to norma, która wskazuje, jakie ilości powietrza powinny być usuwane w konkretnych pomieszczeniach:

  • 30 m3/h - taki wyciąg musi być zapewniony w przypadku kuchenek elektrycznych zamontowanych w kuchni
  • 50 m3/h -taki wyciąg musi być zapewniony w przypadku, gdy w kuchni bez okna znajduje się płyta elektryczna, a mieszkanie jest użytkowane przez 3 mieszkańców
  • 70 m3/h - taki wyciąg musi być zapewniony w przypadku kuchni z oknem, a także, w której znajduje się kuchenka na gaz lub kuchenka węglowa

Zatem widzimy, że ilość strumienia powietrza na godzinę jest bardzo mocno uzależniony nie tylko od okien znajdujących się w kuchni, ale również tego, jaka jest kubatura danego pomieszczenia, i z jakiego urządzenia korzystamy.

Rodzaje wentylacji w kuchni

Jeżeli interesuje nas wentylacja w kuchni, powinniśmy pamiętać, iż rozróżniamy dwa jej podstawowe typy. Do nich zalicza się:

  • Wentylacja kuchenna grawitacyjna - wentylacja kuchenna tego typu jak sama nazwa wskazuje działa na zasadzie grawitacji. W tym celu montowane są specjalne otwory wywiewne, które prowadzą powietrze z kuchni przez kanały wentylacyjne na zewnątrz. Jednak w tym przypadku cyrkulacja powietrza musi być napędzana przez naturalne źródła, takie jak na przykład okna kuchenne.
  • Wentylacja kuchenna mechaniczna - jest to mechaniczny sposób wyciągania powietrza z kuchni na zewnątrz. Warto dodać, iż tego typu wentylacja może być wywiewna, jak i również wentylacja nawiewno-wywiewna. Wentylacja mechaniczna pierwszego typu najczęściej jest możliwa przez założenie okapu. W drugim przypadku zarówno wyciąg, jak i również napływ świeżego powietrza zapewniony jest najczęściej przez rekuperator.

Brak wentylacji - konsekwencje

Bardzo często zastanawiamy się nad tym, czy otrzymamy jakąś karę, jeżeli będziemy mieli kuchnię bez wentylacji. Okazuje się, że prawo budowlane nie musi konkretnie o takiej sytuacji. Jednak jak wiadomo, ustawa może być interpretowana na wiele sposobów. Dlatego w przepisach możemy znaleźć przepis mówiący o tym, jeżeli obiekt budowlany nie będzie znajdować się w należytym stanie technicznym, to na osobę odpowiedzialną za ten stan może być nałożona kara. Jest to kara grzywny w wysokości przynajmniej 100 stawek dziennych lub też kara pozbawienia wolności do roku, bądź kara ograniczenia wolności.

Należy jednak zauważyć, iż brak wentylacji ponosi za sobą dużo większe konsekwencji w postaci pogorszenia komfortu mieszkańców danego obiektu budowlanego. Kuchnia, w której przyrządza się posiłki bez wentylacji, będzie mocno zawilgocona. To ostatecznie prowadzi do powstawania grzybów oraz pleśni. Zatem osoby mające problemy z alergią lub astmą oskrzelową, niestety będą mogły borykać się z nasileniem się różnych objawów ze strony układu oddechowego. Ponadto domownicy mieszkający w mieszkaniu bez wentylacji mogą zauważać na ścianach wykwity pleśni oraz grzybów, które działają na zasadzie korozji biologicznej.

Wentylacja kuchenna - projekt

Wykonując projekt wentylacji do kuchni, należy zadbać o każdy nawet najmniejszy szczegół. Ponieważ źle przemyślana wentylacja nie tylko będzie działać nieefektywnie, ale jednocześnie zauważymy, iż na naszym wyposażeniu kuchennym będzie osiadał tłuszcz. Dlatego każda wentylacja składa się z trzech głównych elementów: wywiewu, nawiewu oraz przepływu powietrza.

W każdej kuchni musi się znaleźć kratka wentylacyjna, która będzie prowadziła do kanału wentylacyjnego. Wbrew pozorom kratka wentylacyjna odgrywa nie tylko rolę estetyczną, ale również musi być odpowiednio dostosowana do kanału wentylacyjnego. Różnią się one najczęściej kształtem, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Kratka wentylacyjna może być wykonana zarówno z plastiku, jak i również z metalu.

Istotnym elementem jest oczywiście to, gdzie znajdzie się kratka wentylacyjna, a także mechaniczna wentylacja w kuchni. Niezależnie od tego, czy posiadamy kuchenkę na gaz, czy też płytę indukcyjną, to okap powinien znajdować się bezpośrednio nad urządzeniem. Oczywiście wtedy należy pamiętać o dwóch kanałach wentylacyjnych.

Jedynym wyjątkiem jest okap bez komina. Można mylnie odebrać, iż jest to kuchnia bez wentylacji. Nic bardziej mylnego, taki okap posiada obieg zamknięty ze względu na wbudowane filtry węglowe, które powodują oczyszczanie powietrza. To właśnie przez te filtry, mimo cyrkulacji zamkniętej, będziemy mogli cieszyć się świeżym powietrzem w pomieszczeniu, mimo kuchenki na gaz lub pieca innego typu. Sprawdź także ten artykuł: Kratki wentylacyjne - rodzaje, wymiary, ceny, na co zwrócić uwagę?

Montaż i koszt wentylacji w kuchni

Wiedząc już, z jakich elementów składa się wentylacja w kuchni, a także, w jaki sposób działa wentylacja mechaniczna, warto sprawdzić również koszty montażu takiej instalacji. Za standardowy okap zapłacimy ok. 1000 złotych. Natomiast każdy 1 mb kanału wentylacyjnego to koszt zaczynający się od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Sama kratka wentylacyjna dostępna jest w cenie od kilkudziesięciu do ok. 100 złotych.

Oczywiście do kosztów wentylacji w kuchni należy zaliczyć sam montaż. Za podłączenie kanału wentylacyjnego zapłacimy od 30 do 50 złotych za 1 mb. Już wiemy, że brak wentylacji kuchennej, szczególnie nad kuchenkami na gaz lub kuchniami węglowymi, może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji. Dlatego powinniśmy jak najszybciej zadbać o prawidłową wentylację w tym pomieszczeniu. Nie zapominajmy o tym, że nie są to jedyne potrzebne uwagi do prawidłowego funkcjonowania w swoim mieszkaniu. Warto także sięgnąć po inne porady, takie jak czym jest filc antykondensacyjny, jak i również czy lodówki można przewozić na leżąco. Korzystając takich oraz innych wskazówek unikniemy wielu błędów, które mogłyby się okazać dla nas bardzo kosztowne.

ikona podziel się Przekaż dalej