Definicja i podział wentylatorów kanałowych

Wentylator, czyli co?

Wentylatory można dzielić między innymi pod kątem miejsca montażu. Wówczas poza wentylatorem ściennym i dachowym wyróżnia się również wentylator kanałowy lub jak kto woli wentylator rurowy. W tym wpisie przyjrzymy się budowie, cenie, zastosowaniu i rodzajom wentylatorów kanałowych.

Wentylator kanałowy służy do transportu powietrza prowadzonego kanałami wentylacyjnymi, od czego wziął swoją nazwę. W zależności od tego, jak jest on wykonany, wentylator rurowy może być różny na płaszczyźnie budowy i parametrów.

To jednak tylko i wyłącznie zaleta tych urządzeń. Dzięki dużej różnorodności, z wykorzystaniem wentylatorów kanałowych można zrealizować niemal każdy projekt. Do największych zalet wentylatorów kanałowych należą:

 • wysoka sprawność
 • szeroki zakres wydajności
 • duży maksymalny spręż statyczny
 • niski poziom hałasu

Jak dzielimy wentylatory?

Podział wentylatorów może odbywać się między innymi pod kątem budowy wirnika. Wówczas wyróżnia się:

 • wentylator osiowy – często są to wentylatory ścienne lub sufitowe, przeznaczone do przetłaczania powietrza o niskim ciśnieniu, gdzie powietrze ma krótką drogę do przebycia. W wentylatorach osiowych największy udział w energii transportowanego gazu ma składowa kinetyczna. To z kolei przekłada się na wysokie wydatki powietrza przy małym sprężu. Przepływające przez wentylator osiowy powietrze płynie wzdłuż osi silnika i nie zmienia kierunku. Jako że prędkość wirnika może być mała, jest to również cichy wentylator wywiewny (np. z wylotem fi 100 mm). Poza tym stosuje się wentylatory osiowe przeciwbieżne o dwóch kręcących się w przeciwnym kierunku wirnikach.
 • wentylator promieniowy – znacznie wyższy spręż przy podobnych wydajnościach. Wentylator tego rodzaju ma zadanie przetłaczania dużej ilości powietrza o dużym ciśnieniu, które jest rozrzucane przez łopatki wirnika i kierowane do wylotu. Dlatego ten wentylator sprawdzi się w dłuższych i bardziej rozgałęzionych wentylacjach. Jako że są one bardziej skomplikowane, wyższa jest również ich cena.
 • wentylator o przepływie mieszanym – wentylatory nadające się głównie do dłuższych kanałów wentylacyjnych, które mają niewielkie spadki. Z uwagi na ich zastosowanie i położenie wyróżnia się wentylatory ścienno-sufitowe, dachowe i wentylatory kanałowe. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł o wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Podział wentylatorów kanałowych

Różny może być sam wentylator rurowy. Podział wentylatorów kanałowych może zawierać w sobie między innymi:

 • wentylator przepływowy (przelotowy) – wentylatory przepływowe są popularne z uwagi na fakt, że to urządzenia o małej średnicy, a jednocześnie dużym sprężu.
 • wentylator nawiewno-wywiewny (rewersyjny) – ciche wentylatory chętnie wykorzystywane w instalacjach. Również dlatego, że mogą pracować w dowolnej pozycji. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że mogą one nie tylko wydmuchiwać powietrze na zewnątrz, ale i do środka. Dlatego są to wentylatory nawiewno-wywiewne.
 • wentylator przeciwbieżny – wentylatory, które można zamontować w dowolnej pozycji, co jest ich dużą zaletą. Jako że to urządzenia wydajne o dwóch wirnikach umieszczonych przeciwbieżnie do siebie, nie jest to cichy wentylator.
 • wentylator przeciwwybuchowy – specjalny wentylator wyciągowy, który jest stosowany w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Same wentylatory wywiewne przeciwwybuchowe z reguły dzielą się jeszcze na urządzenia przystosowane do pracy w środowisku pyłów i gazów wybuchowych. Co warte podkreślenia, kupując wentylatory wyciągowe przeciwwybuchowe, muszą one spełniać dyrektywę unijną ATEX. Przeglądając cennik tego rodzaju wentylatorów łatwo dostrzec, że należy przygotować się na wyższe koszty zakupu.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Budowa i zastosowanie wentylatorów kanałowych

Jak zbudowany jest wentylator kanałowy?

Wentylator kanałowy wywiewny i każdy inny zbudowany jest podobnie. Jednym z elementów jego budowy jest silnik. Różnica polega na tym, że w porównaniu z innymi asynchronicznymi silnikami, zamianie uległy miejsca lokalizacji rotora i stojana, który z uzbrojeniami znajduje się we wnętrzu wirującej obudowy z uzbrojeniem klatki.

Specjalnie wykonane jest również uzbrojenie klatki, co pozwala na obniżanie napięcia. To natomiast daje możliwość regulacji obrotów silnika. Wirująca obudowa znajduje się na dwóch łożyskach kulowych, a połączony jest z nią wał silnika. W stojanie ustawione są łożyska, a na zewnętrznej średnicy wirującej obudowy wyważony jest wirnik wentylatora. To kluczowe z uwagi na to, że wentylator może mieć mniejsze rozmiary. Jednocześnie zachodzi możliwość chłodzenia jego silnika przy napięciowej regulacji obrotów.

Wentylator przepływowy, jak i inne wentylatory kanałowe z reguły ma wirnik wykonany ze sztucznego tworzywa, jakim jest ABS, lub z blachy aluminiowej. Ważna jest również jego obudowa, którą wytwarza się z blachy stalowej bądź polipropylenu.

Wentylator kanałowy czy też wentylator rurowy i jego elementy, a także wentylator wyciągowy i ich cennik
Wentylator kanałowy – rodzaje, ceny, opinie, porady

O czym pamiętać, planując montaż wentylatora?

Instalacja wentylatora powinna być starannie przemyślana. Ważne, aby był on oddalony jak najbardziej od wlotu powietrza, a przy tym ulokowany jak najwyżej nad podłogą. Dzięki temu tłoczy on powietrze już zużyte, a nie dopiero co nawiane do pomieszczenia.

Uważać należy również z wentylacją mechaniczną. Tej unikać trzeba w pomieszczeniach z urządzeniem z otwartą komorą spalania. W innym wypadku niezbędne jest zapewnienie nawiewu powietrza, które musi równoważyć powietrze odprowadzane. Jeżeli tak się nie stanie, ilość powietrza będzie zbyt mała.

Oczywiste jest natomiast, że wentylator nie może być podłączony do przewodu spalinowego czy przewodu wentylacyjnego złej jakości. Tak samo temperatura jego pracy nie powinna przekraczać 50 st. C, a często nawet 45 st. C. Inne zasady montażu wentylatorów to zakaz instalacji urządzeń bezpośrednio nad grillami czy paleniskami. Natomiast wentylator nawiewno-wywiewny będzie jedyną rozsądną opcją, jeżeli jest on podłączany do przewodów o długości powyżej 150 cm. Niekiedy zachodzi również konieczność zaizolowania kanałów wentylatora, ale tylko wówczas, kiedy przechodzą one przez pomieszczenia nieogrzewane. Same wentylatory kanałowe nie mogą natomiast zawierać filtrów, przepustnic i innych tym podobnych elementów.

Zastosowanie wentylatorów kanałowych

Wentylatory kanałowe to urządzenia skutecznie wspierające wentylację grawitacyjną o szerokim zastosowaniu, tj. montowane:

 • w celu zwiększenia wydajności przepływu powietrza
 • dla zwykłej wentylacji
 • dla wentylacji średniego ciśnienia
 • do współpracy z filtrami i nagrzewnicami kanałowymi
 • do okapów kuchennych z filtrami przeciwtłuszczowymi
 • dla wentylacji nawiewnej i wywiewnej do mieszkań, biur, restauracji, sklepów itd.

Najczęściej wykorzystuje się je do usuwania powietrza wraz z wilgocią, a jednocześnie nieprzyjemnych zapachów. Dlatego szczególnie trzeba tu wspomnieć o wentylatorach stosowanych w kuchniach i łazienkach, które powinny być zabezpieczone przed dostaniem się wody o stopniu zabezpieczenia 5. Poza tym z uwagi na fakt, iż są to wentylatory domowe dobrze, gdyby były one w miarę ciche, najlepiej z wylotem fi 100 mm. Dodatkowo wentylatory kanałowe mogą mieć kilka praktycznych funkcji:

 • czujnik obecności w pomieszczeniu – czujnik uruchamiający się, kiedy wykryje osobę w pomieszczeniu
 • regulowany czujnik wilgotności – wentylator pracuje do momentu, kiedy wilgotność nie spadnie do odpowiedniego powietrza
 • regulowane opóźnienie czasowe – wentylator połączony z obwodem oświetleniowym, który załącza się po zapaleniu oświetlenia i wyłącza się z zaprogramowanym opóźnieniem po jego wyłączeniu
 • automatyczne żaluzje – regulują wielkość przepływu powietrza

Ile kosztują wentylatory kanałowe?

Cena wentylatorów kanałowych jest różna. Przeglądając cenniki, przede wszystkim wiele zależy od marki, ale i innych czynników:

 • wydajności – wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu (szczególnie istotne przy wyborze wentylatora do łazienki).
 • średnicy kanału wentylacyjnego – zazwyczaj są to otwory fi 100 mm, 120 mm, 125 mm i 150 mm.
 • dodatkowych funkcji – czujnik ruchu, automatyczne żaluzje itd.
 • głośności pracy – ważne, aby wentylator kanałowy był jak najcichszy.
 • designu – wygląd nie jest najistotniejszy, ale dla niektórych to ważny aspekt, a wentylator powinien być dopasowany do wystroju pomieszczenia.

Najtańszy wentylator kanałowy to wydatek rzędu ok. 20 zł, ale nie jest on szczególnie wydajny. Droższe modele kupić można za 100-200 zł, a te bardziej eleganckie i wydajniejsze kosztują nawet przeszło 500 zł.

Ceny popularnych wentylatorów kanałowych

Typ wentylatora

Cena

Silent TD 350/125

ok. 450 zł

Venture Industries TD 500/150-160 SILENT

ok. 550 zł

Harmann Base 100H

ok. 150 zł

Venture Industries TD-160/100 N

ok. 250 zł

Dospel Euro 1 O100

ok. 30 zł

ikona podziel się Przekaż dalej