Zasada działania termostatu grzejnikowego

Zanim termostaty pokojowe stały się popularne, na grzejnikach był tylko zawór. Można było nim regulować przepływ ciepłej wody w zakresie kilku stopni. To nie pozwalało na precyzyjne ustawienie temperatury, więc czasami w pokoju robiło się po prostu za ciepło lub było zbyt chłodno. Kiedy zmieniała się temperatura wody, temperatura w pomieszczeniu także zmieniała się.

Standardowe pokrętła do grzejnika zmieniono jednak na termostaty. W zasadzie zasada działania termostatu grzejnikowego, zwłaszcza tego w najprostszej formie jest bardzo prosta. Automatyka na podstawowym poziomie zamyka i otwiera zawór grzejnikowy, dostarczając ci tyle ciepła, ile potrzebujesz. Termostaty grzejnikowe można stosować zarówno na zwykłych grzejnikach, jak i zaworach ogrzewania podłogowego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o termostatach bezprzewodowych.

Jak działa termostat grzejnikowy?

Głowica termostatyczna z reguły zawiera czujnik temperatury. Jest to najczęściej ciecz, która zmienia objętość pod wpływem zmian ciepła powietrza. Oznacza to, że możesz ustawić, jaką chcesz mieć temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli będzie wyższa – zawór się zamknie i odetnie dostawy ciepłej wody, jeśli będzie niższa – otworzy się, by nagrzać grzejnik.

Nie zawsze oznacza to, że termostat reaguje na prawdziwą odczuwalną temperaturę. Jeśli otworzysz okno znajdujące się nad grzejnikiem, rozpocznie się działanie – głowica termostatyczna będzie odczuwała temperaturę wpadającego do środka chłodnego powietrza. Ale z drugiej strony w momencie, kiedy zamkniesz okno, temperatura szybko zacznie się normować, by dojść do punktu, który masz ustawiony. Opisane działanie jest typowe nie tylko dla najprostszych termostatów z głowicą, lecz także bardziej nowoczesnych modeli, sterowanych elektryczne lub przez wifi.

Podziałka na termostacie

Wszystkie pokrętła do grzejnika, czyli obudowa termostatu ma zaznaczone cyfry, z których każda oznacza temperaturę, jakiej oczekujesz w pomieszczeniu. Ustawienia mogą być różne dla różnych producentów, czasami działanie jest inne w różnych modelach (termostat Danfoss może różnić się od termostatów TECH), z reguły przyjmuje się jednak stałą temperaturę dla każdego oznaczenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze grzejników elektrycznych?

Zasada działania termostatu grzejnikowego, który reguluje młody mężczyzna oraz informacje, jak działa termostat grzejnikowy
Zasada działania termostatu grzejnikowego - zobacz, jak działa głowica termostatyczna

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Śnieżynka utrzymuje ciepło na poziomie minimalnym dla bezpieczeństwa systemu ogrzewania – 5-6 stopni Celsjusza. 1 utrzymuje temperaturę w okolicach 11 stopni Celsjusza, jest idealna na przykład w garażu. 2 to temperatura dla korytarza lub pracowni – mniej więcej 16 stopni. W pomieszczeniach mieszkalnych utrzymuje się najczęściej ustawienie na 3, czyli na 20-21 stopniach. 4 to 26 stopni Celsjusza, 5 – 30, chociaż rzadko do tego dochodzi, wszystko zależy od możliwości twojego pieca. (Zakresy stosowane przez termostat Danfoss).

Oczywiście istnieje możliwość ustawienia stanów pośrednich. Większość termostatów ma większą skalę niż tylko 5 cyferek – między nimi znajdują się jeszcze kropki lub inne oznaczenia, pozwalające na uzyskanie temperatury pośredniej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sterownikach ogrzewania.

Termostaty elektroniczne i inne nowoczesne rozwiązania

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się termostaty elektroniczne, a nawet bezprzewodowe głowice termostatyczne wifi. To nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjne regulowanie temperatury w każdym pomieszczeniu. Termostaty elektroniczne i działające na wifi mają możliwość regulacji w zależności od aktywności w ciągu dnia i tym podobne.

Elektroniczny termostat jest zasilany na baterie. Może być, podobnie jak bezprzewodowe głowice termostatyczne wifi, elementem systemu inteligentnego domu. Tego rodzaju termostaty mogą także zostać podłączone do sieci ogrzewania podłogowego. Głowica elektroniczna lub na wifi może zostać zaprogramowana czasowo, tak by każdego dnia tygodnia i w każdej godzinie działać inaczej. Dzięki temu poziom temperatury będzie bardziej dopasowany do twoich oczekiwań i potrzeb. A to prosta droga do poczynienia ogromnych oszczędności. Sprawdź także artykuł z poradami, jak krok po kroku odpowietrzyć kaloryfer.

ikona podziel się Przekaż dalej