Czym właściwie są okiennice i z jakich materiałów powstają?

Współczesne okiennice mają różne kształty i mogą zostać dopasowane do niemal każdego okna. W ofertach producentów znajdziemy zarówno okiennice łukowe jak i standardowe, proste. Do wyboru mamy produkty jedno oraz dwuskrzydłowe.

Ciekawie prezentują się także okiennice przesuwne, które są montowane pionowo do muru, po zewnętrznej stronie budynku. Okiennice przesuwne dość mocno różnią się od swoich tradycyjnych, pełnych odpowiedników. Mogą posiadać ażurowe, regulowane wypełnienie z możliwością regulacji konta nachylenia. Warto dodać, że okiennice przesuwne nadają się także do montażu w przeszklonych pomieszczeniach (możemy je także zastosować na przeszklone drzwi). Produkty tego typu zwiększają poczucie prywatności oraz zabezpieczają pomieszczenie przed włamaniem. Skutecznie zastępują rolety i są od nich bardziej odporne

Zarówno tradycyjne jak i nowoczesne okiennice mogą być wykonane z kilku różnych materiałów.

Okiennice drewniane – cieszą się największą popularnością, a ich wygląd nawiązuje do tradycyjnych produktów. Okiennice drewniane z reguły posiadają całkowite wypełnienie i dwuskrzydłową konstrukcję. Dobrze sprawdzają się w budynkach stylizowanych na zabytkowe. Jednak w ofertach handlowych znajdziemy także bardzo nowoczesne okiennice drewniane,które można dopasować do aranżacji współczesnych. Różnorodność ofert producentów jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Okiennice PCV – z reguły są nieco lżejsze niż ich drewniane odpowiedniki. PCV jest odporne na działanie zmiennych warunków pogodowych i nie wymaga konserwacji. Lepszej jakości okiennice PCVsą barwione w masie. Oznacza to, że ich kolor nie odbarwia się i nie matowieje pod wpływem działania intensywnych promieni słonecznych. Warto też podkreślić, że niektóre okiennice PCV posiadają dodatkowe metalowe wkładki. Co prawda waga tych produktów jest znacznie większa, jednak zwiększa się ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Okiennice z aluminium – najczęściej znajdują swoje zastosowanie przy budynkach nowoczesnych. Mogą zabezpieczać okna oraz przeszklone drzwi. Są bardzo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Wzbogacone o dodatkowe okucia antywłamaniowe, będą skuteczną ochroną przed złodziejami.

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty od firm sprzedających i montujących różne rodzaje okiennic, wypełnij ten formularz.

Montowanie okiennic jest mało popularne. W Polsce nie są konieczne, ale ładnie wyglądają i dobrze zaciemniają pomieszczenia, zmniejszając tempraturę wewnątrz.
Czy w Polsce warto montować okiennice?

Co właściwie dają okiennice?

Ochrona przed promieniami słonecznymi – to jedno z najważniejszych zadań okiennic. Dobrze wykonana okiennica zapewnia ochronę przed intensywnym słońcem i nagrzewaniem pomieszczeń. Może być szczególnie przydatna przy dużych przeszkleniach, znajdujących się od strony południowej. W tej kategorii najlepiej sprawdzają się okiennice drewniane, które nie ulegają zbytniemu nagrzewaniu, a jednocześnie gwarantują ochronę przed słońcem. Zamykane o odpowiedniej porze dnia mogą skutecznie chronić pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem.

Ochrona przed zimnem – szczelna, drewniana okiennica jest w stanie zatrzymać zimno, które przedostaje się z zewnątrz. Według producentów, okiennica może poprawić właściwości termoizolacyjne okna nawet o dodatkowe 50 %. Niektóre metalowe produkty posiadają dodatkową izolację ze styropianu bądź wełny mineralnej. Po zamknięciu takiej okiennicy nasze okna niemal wcale nie przepuszczają zimna do pomieszczenia.

Ochrona przed hałasem – grubsze, lepiej wykonane okiennice są dobrym izolatorem akustycznym. Możemy je wykorzystać na oknach, z których dobiegają głośne dźwięki ruchu ulicznego. Zamknięta okiennica zapewni nam większy komfort i umożliwi swobodny wypoczynek.

Ochrona antywłamaniowa – okiennice wyposażone w okucia antywłamaniowe są dobrą alternatywą dla mało estetycznych krat okiennych. Skutecznie chronią przed włamaniem i działają prewencyjnie (zniechęcają potencjalnych włamywaczy). Produkty z górnej półki są bardzo trudne do sforsowania, co podnosi bezpieczeństwo nieruchomości.

Czołowi producenci okiennic

Okiennice nadal nie cieszą się w polce tak dużą popularnością. W związku z tym, oferta firm działających w naszym kraju nie jest silnie rozbudowana. Do wiodących producentów okiennic aluminiowych należą firmy Lattari, Yawal oraz PRODMAL. Ciekawie prezentują się także okiennice firmy METRA, które charakteryzują się dość dobrą jakością i atrakcyjną paletą wzorów. Wśród producentów okiennic drewnianych dominuje ZIELONA OKIENNICA oraz Gabauer. Powyższe firmy udzielają kilkuletniej gwarancji i wyróżniają się dobrą renomą. Zakup ich okiennic to gwarancja wyższej jakości oraz szerszego wyboru asortymentu.

Czy warto montować okiennice?

Zapoznaliśmy się już z podstawowymi rodzajami okiennic, ich zaletami oraz czołowymi producentami. Na koniec warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy montaż okiennic ma sens?

Jako pierwsze kryterium weźmiemy pod uwagę właściwości termoizolacyjne. W polskich warunkach klimatycznych występuje jedynie kilka wyjątkowo mroźnych dni oraz kilka (do kilkunastu) dni z intensywnie wysoką temperaturą. W związku z tym okiennica nie będzie tak często wykorzystywana jak w krajach śródziemnomorskich czy skandynawskich. W rzeczywistości na nasze warunki pogodowe wystarczę rolety zewnętrzne, a nawet lepszej jakości rolety wewnętrzne.

Kolejnym kryterium będzie ochrona przed hałasem i włamaniem. W zasadzie, podobne właściwości ochronne posiadają także rolety zewnętrzne. Dobrej jakości roleta zewnętrzna może być równie skutecznym izolatorem akustycznym oraz ochroną antywłamaniową. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zakup rolet będzie bardziej ekonomiczny. Dobrej jakości okiennice nadal są dość drogie, a koszty ich zakupu skutecznie odstraszają wielu inwestorów.

W związku z powyższym należy przyjąć, że okiennice nie są niezbędnym elementem wyposażenia nieruchomości. Z powodzeniem możemy je zastąpić bardziej ekonomicznymi roletami. Mimo wszystko okiennice nadają budynkom niepowtarzalny charakter. Warto je montować wtedy, gdy zależy nam na zwiększeniu walorów dekoracyjnych. Okiennice są niemal niezbędne w przypadku domów zainspirowanych stylem dworskim i rustykalnym. Warto je także wkomponować w chaty góralskie, a także stylizowane domy z bali. W tych wypadkach nie da się zastąpić okiennic żadnymi roletami.

Oczywiście oferty na zakup i montaż rolet  okiennych również można pozyskać wypełniając ten formularz.

ikona podziel się Przekaż dalej