Moskitiera okienna - skuteczna ochrona przed komarami i innymi owadami

Zastosowanie i rodzaje moskitier – moskitiera okienna i moskitiera drzwiowa

Moskitiery cieszą się sporym wzięciem wśród klientów. Cenią oni przede wszystkim ich funkcjonalność oraz estetykę. Moskitiera okienna tworzona jest z gęstej, lecz lekkiej siatki z włókna szklanego, która skutecznie chroni wnętrze domu przed przedostawaniem się „nieproszonych gości”. Ponadto siatkę pokrywa się specjalną warstwą PVC (polimeru), dzięki czemu moskitiera staje się odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Stosowanie moskitiery w żaden sposób nie ogranicza widoczności przez okno bądź drzwi.

Zastosowanie siatek obejmuje zarówno zwykłe okna, okna dachowe, jak i drzwi balkonowe. Zwykła moskitiera okienna to nic innego, jak siatka, którą możemy samodzielnie przykleić do ościeżnicy okna bądź drzwi balkonowych. Niektóre posiadają nawet dwustronną taśmę klejącą. Często można znaleźć gotowe moskitiery pasujące do standardowych wymiarów okien. Sposób ten nie jest jednak trwały, a estetyka nie może równać się z droższą wersją moskitiery.

Zwykła moskitiera drzwiowa działa na podobnych zasadach, jak moskitiera okienna. Różnica polega jednak na tym, że gotowa moskitiera na drzwi balkonowe składa się z dwóch części połączonych dzięki magnesom. Na szczęście nie ogranicza to wyjścia na taras lub balkon, co mogłoby wydawać się problematyczne. Zdecydowaną wadą jest tutaj długi czas montażu, a także krótka trwałość, jaką niesie ze sobą tego typu moskitiera drzwiowa. Z czasem taśma klejąca zużywa się i pozostawia ślady kleju. Są też siatki, które aplikuje się za pomocą rzepów.

Następny rodzaj osłon stanowią moskitiery ramkowe. Dostępne na rynku są gotowe bądź robione na zamówienie. Moskitiery ramkowe odnoszą się zarówno do osłon okiennych, jak i drzwiowych. Siatka moskitiery umocowana jest na aluminiowej ramce lub ramce z tworzywa sztucznego. Cechą charakterystyczną moskitier ramkowych jest sposób ich montażu. Instaluje się je na zewnątrz przy pomocy uchwytów sprężynowych, magnesów lub przykręca się je na stałe. Ponadto wyróżnia się też moskitiery do okien dachowych.

Moskitiera na okno dachowe i moskitiera na drzwi balkonowe

Moskitiera do okna dachowego to najlepsza ochrona przed owadami. Wiele firm oferuje moskitiery do okien dachowych posiadające tzw. kasetę. Firma Velux ma w ofercie moskitiery, które mogą być zwijane, kiedy nie ma potrzeby ich użycia. Marka Fakro, specjalizująca się głównie w produkcji okien dachowych, również proponuje swoim klientom różne modele osłon. Na uwagę zasługuje moskitiera AMS. Jest to dodatek, który odmiennie od pozostałych, montowany jest do szpalety wewnętrznej, a nie jak wszystkie – do okna. Obsługuje się ją ręcznie. Przykładowa moskitiera AMS produkowana przez Fakro, wyposażona jest w prowadnice aluminiowe, które przytwierdzane są do szpalety wewnętrznej okna dachowego. Osłona stanowi idealne zabezpieczenie przed komarami i innymi owadami podczas uchylonego okna. Moskitiery do okien dachowych montowane są tylko od wewnętrznej strony okna, radziej zdarzają się montowane na zewnątrz okna dachowego.

Moskitiera na drzwi balkonowe powinna być przede wszystkim odporna na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Dobrym i często wybieranym rozwiązaniem są moskitiery ramkowe wstawiane w drzwi balkonowe, stanowiące drugą parę drzwi. W tym wypadku nie ma mowy o braku ruchomości siatki. Drzwi z siatki wykonane są z aluminiowych ramek, posiadających zawiasy. Wybór rodzaju zawiasów też ma znaczenie. Wyróżnia się zawiasy samozamykające i stałe. Samozamykająca się moskitiera na drzwi balkonowe, jak wskazuje nazwa, lekko pchnięta – łatwo się otwiera i samoczynnie zamyka. Moskitiera na drzwi balkonowe o charakterze stałym wymaga natomiast ciągłego otwierania, a następnie zamykania.

Osłony z siatkami są różne. Przeważnie posiadają odmienną gęstość oczek. Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ im mniejsze oczka, tym moskitiera okienna czy drzwiowa jest bardziej skuteczna.

Moskitiery i ich inne rodzaje

Moskitiera rolowana na okno dachowe

Moskitiera rolowana na okno dachowe występuje w wersji poziomej i pionowej. Posiada kasetę nawojową oraz prowadnice aluminiowe. Siatka wykonana jest tutaj, jak w każdym przypadku – z włókna szklanego pokrytego PCV. Montaż tego typu moskitiery przeznaczonej do okien połaciowych jest bardzo prosty. Wystarczy przykręcić prowadnice w odpowiednim miejscu, a następnie nałożyć kasetę w prowadnice wcześniej umocowane.

Wersja moskitiery rolowanej ma duże znaczenie. Moskitiera pozioma przeznaczona jest do drzwi balkonowych. Łatwe i szybkie rozwijanie oraz zwijanie osłony spowodowane jest mechanizmem blokady, jaki tworzy taśma magnetyczna. Do okien połaciowych (lub zwykłych) stosowana jest natomiast moskitiera rolowana na okno dachowe pionowa. W tym przypadku siatka mocowana jest bezpośrednio do zaczepów w prowadnicy bądź listwy hakowej. Po wypuszczeniu siatki, moskitiera powoli i płynnie zwija się w kasecie, nie powodując uszkodzenia siatki.

Na rynku można znaleźć mnóstwo modeli moskitier do okien połaciowych. Oczywiście, aby wybrać odpowiednie moskitiery do okien dachowych, należy przede wszystkim dobrze zmierzyć okno, na które chcemy ją zamontować oraz zastanowić się, w jaki rodzaj chcemy zainwestować. Na szczęście specjaliści od sprzedaży świetnie znają temat i z łatwością doradzą nam, która moskitiera okienna lub moskitiera drzwiowa, a która moskitiera na okno dachowe będzie w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Moskitiera okienna i drzwiowa – skuteczna osłona

Niewątpliwie osoby ceniące sobie spokojny sen, zwłaszcza w porze letniej, są niekwestionowanymi zwolennikami moskitier. Nieustającą domeną tego dodatku jest ochrona przed komarami i innymi owadami wlatującymi do domu. Chyba nikt nie wyobraża sobie braku wietrzenia pomieszczeń w czasie, np. upalnych dni. Specjalna technologia wykonania sprawia, że moskitiery okienne oraz drzwiowe nie ograniczają dopływu światła ani powietrza do pomieszczeń.

Komfort użytkowania moskitier jest ogromny. Rodzice nie muszą martwić się, że ich dziecko zostanie w nocy pogryzione np. przez komary. Spokojnie i bez żadnych obaw mogą zostawić swoje pociechy śpiące przy uchylonym oknie. Z uwagi na to, że dzieci często zajmują pokoje na poddaszu, doskonałe zastosowanie będzie miała w tym przypadku moskitiera na okno dachowe.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Moskitiera drzwiowa ma również doskonałe zastosowanie w ochronie przed gryzoniami. Często chcą one przedostać się z ogrodu do wnętrza naszego domu. Moskitiera otwierana na drzwi balkonowe może mieć, różną postać. W tym wypadku wszystkie rodzaje, jak sama nazwa wskazuje, muszą obowiązkowo być otwierane. Moskitiera otwierana może zostać zamontowana w drzwiach przy pomocy zawiasów. Posiada uchwyt do otwierania oraz magnesy. Występują także moskitiery przesuwne, które także montuje się w drzwiach. Skrzydła umieszcza się w prowadnice, na których można je przesuwać. Ostatni typ osłon montowanych w drzwiach to moskitiery rolowane. Wybiera się je, gdy nie ma możliwości zamontowania otwieranej bądź przesuwnej osłony.

Przykładowa cena za moskitiery do okien dachowych i innych

Kosztorys poszczególnych modeli

Znani na rynku producenci systemów okiennych oferują kompatybilne do swoich produktów dodatki w postaci moskitier. Przykładowo firma Velux posiada moskitiery do okien połaciowych w cenie 345 zł-440 zł. W podobnej cenie dostaniemy moskitiery do okien dachowych Fakro (m.in. moskitiera Fakro AMS). Na przykład koszt moskitiery rolowanej Fakro AMS wynosi 337 zł.  Moskitiera na okno dachowe także kosztuje w granicach 350 zł-500 zł. Najtaniej przedstawiają się ceny moskitier znajdujących się na popularnych aukcjach internetowych. Cena waha się w przedziale 170 zł-400 zł. Każda moskitiera posiada szczegółowe instrukcje montażu.

Zwykła moskitiera okienna jest tańsza niż moskitiera na okno dachowe. W sieci sklepów Leroy Merlin oraz na aukcjach internetowych możemy znaleźć je już za 10 zł-60 zł. Moskitiera drzwiowa również zależna jest od rodzaju. Zwykłą znajdziemy już od 25 zł-200 zł w Leroy Merlin lub na aukcjach internetowych. Cena wszystkich rodzajów osłon uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni, na której ma zostać zamontowana, a także od wybranego modelu.

Popularność tego rodzaju asortymentu sprawiła, że mamy dziś do dyspozycji szeroki wybór moskitier okiennych oraz drzwiowych. W przypadku okien połaciowych do wyboru jest zarówno potocznie zwana moskitiera AMS (dokładnie marki Fakro AMS), jak i moskitiera rolowana na okno dachowe. Moskitiera na okno dachowe jest świetnym rozwiązaniem, na które chyba nikogo nie trzeba namawiać. Moskitiera okienna obejmuje szeroki wybór modeli. Co ważne, osłona w większości przypadków nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W celu zachowania jej czystości wystarczy ją zdemontować (w miarę możliwości) i umyć wodą z płynem.

Jakie moskitiery okienne wybrać?

Decyzja wyboru określonego rodzaju, jeśli chodzi moskitiery okienne, jest często niełatwa. Oczywiście silnym aspektem podczas zakupów jest przystępna cena, która w większości przekonuje ostatecznie do wyboru określonego produktu. Nie należy jednak mocno się nią sugerować.

Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność osłony z siatkami. Moskitiera okienna, jak i inne osłony z siatkami, powinna stwarzać możliwość swobodnego wietrzenia pomieszczeń, bez obawy o komary i inne owady. Moskitiera okienna lub drzwiowa powinna również estetycznie wyglądać, ponieważ stanowi swego rodzaju element dekoracyjny okien czy drzwi.

Wybierając moskitierę drzwiową, należy sugerować się opcją samozamykania. To ważne, ponieważ moskitiera otwierana powinna być wygodna w użytkowaniu. Tego rodzaju moskitiera na drzwi balkonowe doskonale sprawdzi się przy dzieciach. Najlepsza moskitiera na okno dachowe to z kolei moskitiera AMS.

Jak widać, wybór moskitier jest bardzo duży i czasami możemy mieć kłopot z tym, jaki rodzaj wybrać do naszych okien. W tej kwestii warto zwrócić się do fachowca, który z pewnością wskaże nam najlepszą osłonę, odpowiednio dopasowaną do konkretnego okna czy drzwi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły