Obróbka okna dachowego - ważne informacje

Obróbka okna dachowego, a także jakość materiałów, które zostaną do niej użyte, prawidłowość wykonanych prac, zadecydują o warunkach cieplnych jakie będą panowały na naszym poddaszu. Jeżeli chcemy, żeby poddasze naszego domu było wygodne i przytulne, a także kameralne i ciche, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to jak obrobić okno dachowe. Aby pomieszczenia usytuowane na poddaszu były komfortowe i wygodne, musimy pamiętać o tym, że konieczny jest bardzo dobry projekt okna połaciowego. Źle umieszczone lub nieprawidłowo wykończone, obrobione może zabierać światło dzienne oraz mieć wpływ na wychładzanie się wnętrza.

Jak wygląda obróbka okna dachowego, czyli okna połaciowego na poddaszu? Okna połaciowe można założyć samodzielnie albo zlecić montaż specjalistycznej firmie budowlanej zajmującej się tym rodzajem prac. Jeśli zadecydujemy o samodzielnym wykonaniu montażu okna poddaszowego oraz jego obrobieniu i wykończeniu, powinniśmy pamiętać o tym, że istnieje kilka sposobów obróbki, które umożliwią prawidłowe wykonie tego zadania i uzyskanie dobrych parametrów izolacyjnych okna dachowego. Przy wyborze metody powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak nasze własne ogólne doświadczenie budowlane oraz doświadczenie w tej konkretnej dziedzinie. Gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z obróbką okien, możemy zastosować gotową zabudowę okna dachowego, która jest stosunkowo łatwa w montażu lub zlecić tą pracę profesjonalnej, wyspecjalizowanej ekipie. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

Istnieje kilka sposobów na to jak obrobić okno dachowe, najpopularniejsze są następujące rozwiązania: wykończenie okien przy użyciu płyt gipsowo kartonowych oraz zabudowa okna dachowego, z wykorzystaniem tak zwanych szpalet, czyli obudów z tworzywa sztucznego na przykład z PCV lub drewnianych dostępnych w sprzedaży oraz wykonywanych na specjalne zamówienie.

Zabudowa okna dachowego - jak ją wykonać krok po kroku?

Zabudowa okna dachowego przy użyciu płyt gipsowo kartonowych

Jednym ze sposobów na obrobienie okien dachowych jest użycie płyt gipsowo kartonowych. Zabudowę okna dachowego przy użyciu regipsu, należy rozpocząć od samodzielnego przygotowania płyt przez rozpoczęciem ich montażu. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że nie istnieją dokładne normy, które określają, jak powinno wyglądać wykończenie okna dachowego przy użyciu płyt gipsowo kartonowych. Ekipy remontowe oraz budowlane bazują zwykle na swoim własnym doświadczeniu. Najważniejsze jest w przypadku tego montażu przygotowanie szczegółowego projektu, który umożliwi nam ustalenie wymiarów płyt, jak również miejsce ich montażu. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o oknach PCV.

Zabudowa okna dachowego to świetne rozwiązanie. Obudowanie okna należy zrobić bardzo starannie, by było estetyczne.
Obróbka okna dachowego krok po kroku - jak obudować okno dachowe

Mamy tutaj do wyboru dwa sposoby takiego zamocowania. Jednym z nich jest obudowanie okna z użyciem stalowych profili. W takim przypadku zabudowę okna dachowego należy rozpocząć od przygotowania specjalnego stelaża ze stalowych profili. Do tych profili w następnej kolejności należy przykręcić płyty. Pomocne mogą się okazać profile typu UD i CD. Profile umieszcza się i przykręca do ściany w odpowiedniej pozycji. Górna krawędź tych profili powinna być równoległa do podłogi, natomiast ich krawędź dolna prostopadła. Płaszczyzny boczne profili również należy poprowadzić prostopadle do okna. Inny sposób zamocowania, to przypadek, gdy stelaż okna dachowego jest gotowy. W tej sytuacji odpowiednie ustawienie profili jest dosyć skomplikowane. Istnieje wówczas możliwość zastosowania gotowej konstrukcji stalowej. Większość producentów okien połaciowych oferuje ją wraz z kupnem okna dachowego. Elementy tej konstrukcji należy łączyć ze sobą na wkręty, a następnie przykręcić do ściany. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Gdy profile lub stelaż okna dachowego są już przymocowane, należy dokładnie zmierzyć otwór okienny i przyciąć płytę gipsowo kartonową do uzyskanych wymiarów. Najpierw montuje się te płyty do nadproża, a w następnej kolejności do powierzchni bocznych, na samym końcu musimy przymocować dolną krawędź obudowy. Wykonuje się to poprzez przykręcenie płyty gipsowo kartonowej do zamontowanego wcześniej stelażu. Przymocowanie obudowy do profili przy użyciu wkrętów umożliwia precyzyjne jej osadzenie.

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie obudowy okna. Gdy grunt wyschnie, należy pokryć płyty masą szpachlową, a następnie powinniśmy przystąpić do zatopienia w narożnikach aluminiowych profili narożnikowych. Te specjalne aluminiowe profile narożnikowe sprawiają, że narożniki obudowy są zdecydowanie równiejsze. Następnie trzeba przykryć je warstwą masy szpachlowej, wyrównać i zatrzeć połączenia między poszczególnymi elementami. Ostatnim krokiem przy obróbce okna dachowego płytą gipsowo kartonową jest wykończenie powierzchni ściany, na przykład pomalowanie jej. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Zabudowa okna połaciowego krok po kroku przy użyciu szpalet

Innym sposobem na obróbkę okna dachowego jest wykorzystaniem szpalet. Szpaletami nazywamy obudowy wykonane z drewna lub z tworzywa sztucznego, najczęściej PCV. Szpalety można zakupić gotowe na przykład w supermarketach, mogą one zostać także wykonane na specjalne zamówienie.

Obróbka okna dachowego nie jest łatwa. Można to jednak zrobić samodzielnie, krok po kroku, by dobrze obudować okno dachowe.
Obróbka okna dachowego krok po kroku - jak obudować okno dachowe

Należy tutaj zwrócić uwagę również na fakt, iż wielu producentów okien połaciowych ma w swojej ofercie gotowe obudowy, szpalety przeznaczone do montażu od wewnątrz i są one zazwyczaj kompatybilne z ramami okiennymi. Szpalety umożliwiają prawidłowe wykończenie okna od wewnątrz. Są one zacznie prostsze w montażu od konstrukcji z płyt gipsowo kartonowych.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Prace przy takiej obróbce okna połaciowego należy rozpocząć od przygotowania szablonu, który ma za zadanie zastąpić dokładny projekt wnęki okiennej. Szablon ten ma nam pomóc w szczegółowym ustaleniu pozycji konkretnych elementów, miejsca zamocowania obudowy oraz nawiercenia otworów. Należy tutaj również zwrócić uwagą na to, że powinniśmy przede wszystkim postępować zgodnie z instrukcją montażu dołączoną przez producenta do zestawu. Znajdziemy w niej dokładny opis montażu, jak również poszczególne jego kroki. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat montażu okien.

Obróbka okna dachowego - uszczelnienie

Bardzo ważnym etapem obróbki okna dachowego jest jego uszczelnienie od wewnątrz. Ma to ogromne znaczenie, gdyż okna powinny chronić przed zimnem z zewnątrz oraz przed wilgocią i przeciekaniem, szczególnie w czasie opadów. Należy również pamiętać o tym, że zawilgocenie materiałów powoduje zawsze pogorszenie jego parametrów termoizolacyjnych.

Aby dobrze uszczelnić okno poddaszowe należy od wewnątrz zamontować specjalną folię paroizolacyjną. Folia taka posiada właściwości, które zatrzymują ciepłe, wilgotne powietrze. Bardzo ważnym jest także ograniczenie wszelakich nieszczelności, które mogą się zaleźć na połączeniach folii, mieszczącej się wokół ramy okiennej oraz tej, która została umieszczona pod skosami.

W tym celu pomocny będzie specjalny kołnierz paroszczelny, wykonany z folii polietylenowej. Krawędzie tego kołnierza należy umieścić w wyfrezowanym rowku przeznaczonym do montażu szpalety, który znajduje się w ościeżnicy. Do każdego okna należy dobrać odpowiedni rozmiar takiego kołnierza paroszczelnego. Kołnierz jest sprzedawany w zestawie wraz ze specjalną butylową taśmą klejącą oraz z inną taśmą jednostronnie klejącą. Taśma butylowa służy do połączenia kołnierza z ościeżnicą okna. Taśma jednostronnie klejąca jest natomiast odporna na wilgoć oraz starzenie i służy do połączenia kołnierza paroszczelnego z folią paroizolacyjną, którą umieszcza się pod okładziną skosów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł opisujący montaż okna dachowego.

Prawidłowa obróbka okien połaciowych ma za zadanie chronić ich konstrukcję oraz połać dachową przed przedostawaniem się wilgoci do środka budynku, jak również przed wydostawaniem się ciepłego powietrza z wnętrza budynku. Należy pamiętać o tym, że wilgotne podłoże jest jeszcze groźniejszym, poważniejszym mostkiem termicznym, czyli nieszczelnością w warstwie ocieplenia. Poprzez takie mostki termiczne ciepło, które zakumulowane jest w budynku z dużą łatwością wydostaje się na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest właściwe przeprowadzenie obróbki okna połaciowego ze szczególnym zwróceniem uwagi na dobre uszczelnienie tego okna. Obróbka okna połaciowego nie jest bardzo trudna w realizacji, jednak wskazane jest przy niej jakiekolwiek doświadczenie przy pracy z oknami. Jeśli nie czujemy się na siłach możemy zatrudnić profesjonalną ekipę, a po lekturze tego poradnika będziemy wiedzieć, czy wykonuje ona właściwie swoją pracę.

ikona podziel się Przekaż dalej