Moskitiera na okno i na drzwi - podstawowe informacje

Moskitiera to siatka wykonana z włókna szklanego, które pokryte jest PCV, mająca chronić przed komarami oraz innymi owadami. Moskitiery posiadają różny przekrój oczek. In oczka są mniejsze, tym większa jest skuteczność moskitiery.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów moskitier: klejona taśmą, na rzepy, ramkowa oraz rolowana. Specyficznym rodzajem moskitier są tak zwane rolety dwa w jednym, które łączą cechy typowej moskitiery chroniącej przed owadami oraz rolety. Można również spotkać moskitiery łączące właściwości ochronne przed owadami oraz zabezpieczające koty i inne zwierzęta domowe przed upadkiem z wysoka.

Wśród producentów moskitier na uwagę zasługuje przede wszystkim uznane firma Bros. Oprócz produktów Bros warto również zapoznać się z ofertami takich firm jak między innymi Krak-Żal, Rol-System czy DK-Prof. Moskitiera na okno i na drzwi to wybawienie w okresie lata. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

Moskitiera - rodzaje i montaż

Moskitiera klejona taśmą

Jednym z rodzajów moskitier są siaki okienne przyklejane są do ościeżnicy okna od zewnątrz. Moskitiery bywają wyposażone w specjalną taśmę klejącą dwustronnie. Wówczas należy je odpowiednio przykleić do ościeżnicy okna. W przypadku, gdy siatka w okna na komary nie jest zaopatrzona w taką taśmę, należy ją kupić i samodzielnie przykleić za jej pomocą siatkę do okna. Sprawdź także ten artykuł o moskitierach na okno.

Moskitiera na rzepy

Innym rodzajem moskitier jest moskitiera montowana na rzepy. Jest ona droższa od moskitiery klejonej, jednak dużo bardziej praktyczna. Montaż tego rodzaju siatki polega na przyklejeniu w ościeżnicy specjalnych zaczepów. Do zaczepów zaś podpinana jest siatka w okna na komary. Tego typu moskitiera jest bardzo łatwa w demontażu w celu czyszczenia. Problem stanowi jednak dosyć szybkie zużywanie się rzepów. Rzepy można dokupić. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o oknach PCV.

Moskitiera ramkowa

Moskitiera ramkowa to taki rodzaj siatki na okno, który możemy kupić gotowy. Możliwe jest też zamówienie tego typu moskitiery na wymiar. Moskitiera ramkowa posiada siatkę osadzoną na ramce aluminiowej. Tego rodzaju moskitiery na wymiar używane są zarówno do okien, jak i do drzwi. Bardzo często mają one tak zwany profil kołnierzowy.

Siatka na okno czyli moskitiera ramowa to dobre, bardzo trwałe rozwiązanie. Montaż można wykonać samodzielnie.
Siatka na okno i na balkon - rodzaje, ceny, montaż krok po kroku, porady

Moskitiery ramkowe montować należy na specjalnych sprężystych uchwytach obrotowych. Te natomiast montowane są bezinwazyjnie do ościeżnicy okna. Warto tutaj dodać, że moskitiery montowane w drzwiach mają konstrukcję, która przypomina dodatkowe drzwi. Mogą być otwierane przesuwnie lub na zewnątrz. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł opisujący montaż okna dachowego.

Moskitiera rolowana

Kolejnym rodzajem siatki przeciw owadom jest moskitiera rolowana. Swoim wyglądem przypomina ona rolety kasetowe. W moskitierze tej zamiast materiału w kasecie umieszcza się siatkę przeciw owadom. Tego typu moskitiery mogą być pionowe lub poziome. Tego typu siatki ochronne przeciw owadom pionowe montuje się na okna, natomiast poziome na drzwi.

Moskitiery rolowane należy montować do zewnętrznej części okna. Można również spotkać tego typu moskitiery do okien dachowych, które są montowane do wewnętrznej części okien dachowych. W przypadku moskitier rolowanych do drzwi montaż odbywa się poprzez przymocowanie kasety z boku drzwi po stronie zawiasów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kaseta musi mieć taką samą długość jak wysokość drzwi. Prowadnice są umieszczona na dole i na przejścia.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Siatka na okno i na balkon dla kota - rodzaje

Siatki zabezpieczające transparentne

Siatki zabezpieczające transparentne nazywane są również siatkami przezroczystymi lub żyłkowymi. Ze względu na niską cenę są bardzo często spotykane. Tego rodzaju siatki są jednak mało wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Mogą również nie wytrzymać ciężaru naszego kota. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Siatki zabezpieczające polietylenowe

Siatki zabezpieczające polietylenowe nazywane są także siatkami rybackimi oraz siatkami przeciw ptakom. Siatki te bardzo często stosują firmy, które zajmują się profesjonalnym zabezpieczaniem okien i balkonów. Najczęściej występują w charakterystycznym kolorze piaskowym.

Siatki ochronne wzmacniane

Innym rodzajem siatek zabezpieczających balkony dla kotów są siatki zabezpieczające wzmocnione drutem. Tego typu siatka posiada wpleciony metalowy drut w materiał. Jest to bardzo solidne rozwiązanie.

Siatki ochronne metalowe

Najbardziej wytrzymałym i solidnym zabezpieczeniem dla kota na balkon i okno jest metalowa siatka ochronna. Siatki tego typu są bardzo trwałe, nie należą jednak do tanich. Cena zakupu i montażu takiej siatki ponad dwukrotnie przewyższa cenę innych siatek ochronnych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Siatka na okno i na balkon dla kota - montaż

Często się zdarza, że administratorzy lub właściciele mieszkań nie pozwalają na montaż siatek zabezpieczających dla kotów, gdyż ingerują one w elewacją budynku. Trzeba w nich nawiercać otwory do montażu siatek. Jest jednak takie rozwiązanie, które nie ingeruje w elewację budynku, a jednocześnie znakomicie zabezpiecza balkon oraz okna przed ryzykiem upadku z nich naszych czworonogów.

Rozwiązaniem tym jest tak zwany montaż bezinwazyjny. Nie wymaga on wiercenia otworów w elewacji budynku. Montaż ten charakteryzuje się łatwą i szybką instalacją oraz równie łatwym i szybkim demontażem. Potrzeba do niego jedynie specjalistycznych akcesoriów. Jeżeli zdecydujemy się na demontaż, tą samą siatkę można, przy użyciu tych samych akcesoriów z łatwością zainstalować w innym miejscu.

Do montażu bezinwazyjnego potrzebna będzie drewniana rama, którą można zamówić u stolarza. Na tej ramie należy rozpiąć siatkę dla kota. Następnie ramę tą należy zamontować w otwartej przestrzeni okna lub balkonu, w tej przestrzeni którą chcemy zabezpieczyć. Taki sposób montażu umożliwia łatwy i szybki demontaż całego zestawu. Niestety jednak rama, która jest wykonana na wymiar okna lub balkonu, nie pozwala na ponowne zamocowanie jej w innym miejscu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat montażu okien.

Aby zamontować ochronną siatkę dla kota na balkon, można także użyć odpowiednich drążków rozporowych. Drążki rozporowe wraz z zaciskami poręczowymi tworzą zestaw, który nadaje się do bardzo szybkiego montażu oraz demontażu siatki dla kota. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż rozwiązanie to jest najmniej inwazyjne, gdyż po siatce zabezpieczającej nie pozostanie ślad.

Innym sposobem na montaż siatki dla kota na balkon lub do okna jest użycie specjalnych zaczepów Ecopic. Zaczepy te wykonane są z przezroczystego polipropylenu i charakteryzują się one dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zaczepy Ecopic należy przyklić klejem sylikonowym lub przykręcić małymi wkrętami w odległości ok. 15 cm od siebie. Na zaczepach tych należy następnie rozpiąć siatkę zabezpieczającą dla kotów.

Na oknach oraz balkonach często można spotkać różnego rodzaju siatki. Pełnią one przede wszystkim dwa podstawowe zadania. Jedne siatki, tak zwane moskitiery chronią pomieszczenia przed dostaniem się do nich owadów. Inne to siatki na balkon i okna zabezpieczające przed upadkiem z dużej wysokości. Mogą one być stosowane dla kota oraz innych zwierząt domowych. Jest to również dobre zabezpieczenie dla dzieci.

ikona podziel się Przekaż dalej