Czym są szyby zespolone i jakie mają właściwości?

Szyba zespolona jednokomorowa

Szyba zespolona jednokomorowa składa się z dwóch pojedynczych szyb, które na całym obwodzie łączy się tzw. ramką dystansową. W ten sposób pomiędzy szybami tworzy się pojedyncza komora, która wypełniona jest gazem szlachetnym. Zazwyczaj jest to argon, gaz o bardzo niskiej przewodności termicznej. Współczynnik przenikania ciepła takiej szyby (Ug) wynosi zazwyczaj 1,1 W/m2K.

Pomiędzy elementami dystansowymi stosowany jest specjalny granulat, który absorbuje wilgoć. Ramka dystansowa ściśle przylega do powierzchni szyby, aby wyeliminować wszelkie nieszczelności, przez które mogłyby się dostawać zanieczyszczenia do przestrzeni pomiędzy szybami. Taka budowa szyby posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

W nowoczesnych szybach zespolonych ramki wykonywane są z materiałów o dużej termoizolacyjności (ciepłe ramki). Dzięki temu straty ciepła zostają jeszcze bardziej zminimalizowane. Takie szyby ciepłochronne zapobiegają utracie ciepła zimą, a latem zabezpieczają wnętrza przed przegrzaniem.

Szyby zespolone - okna trzykomorowe i dwukomorowe

Ilość komór zastosowanych przy produkcji szyb zespolonych wpływa na ich izolacyjność termiczną. Oznacza to, że okno zbudowane z kilku szyb będzie lepiej zabezpieczało przed utratą ciepła niż to, złożone z dwóch. Dlatego coraz częściej stosuje rozwiązania dwukomorowe, a nawet okna trzykomorowe. Okna trzykomorowe są jeszcze rzadkością na rynku, ze względu na swój znaczny ciężar i wyższą cenę.

W oknach wielokomorowych współczynnik przenikania ciepła jest dużo niższy niż w szybach jednokomorowych i może mieścić się w zakresie od 0,7 do nawet 0,3 W/m2K. Szyby ciepłochłonne wielokomorowe produkowane są na podobnej zasadzie jak szyby jednokomorowe. Różnica polega na ilości zastosowanych szyb.

Szyby używane do produkcji okien zespolonych jedno i wielokomorowych wykonane są ze specjalnego szkła typu float. Ten rodzaj materiału charakteryzuje się dużą przepuszczalnością promieni słonecznych i idealnie płaską powierzchnią. W praktyce oznacza to, że szyby zespolone nie blokują dostępu światła do wnętrza pomieszczeń. Jeśli planujesz wymianę okien, ten kalkulator kosztów remontu pozwoli ci oszacować budżet na ten cel.

Szyby zespolone są o wiele bardziej trwałe i mniej podatne na uszkodzenia, dlatego stosuje się je w miejscach, gdzie jest dość niebezpiecznie
Szyby zespolone - opis, zastosowanie, właściwości, ceny, porady

Szkło hartowane, laminowane i ornamentowe – zastosowanie

Jak wiadomo, szkło jest materiałem kruchym i łatwo ulega zniszczeniu pod wpływem uderzenia, rozpadając się na miliony kawałków. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci szyb okiennych opracowali nowoczesne technologie, które zwiększają trwałość tego materiału. Mowa tu o szkle hartowanym i laminowanym.

Szkło hartowane jest do 4 razy bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło. Dzięki temu znalazło zastosowanie w nowoczesnych projektach architektonicznych domów i mieszkań. Jego wytrzymałość zawdzięcza się specjalnej technologii, która polega na poddawaniu tafli szkła ogrzewaniu i bardzo szybkiemu chłodzeniu. Szkło hartowane stosuje się również do zabudowywania konstrukcji w całości wykonanych ze szkła, zabudowy balkonów, do produkcji okien dachowych, blatów stołów czy szyb samochodowych.

Polecane okna w promocyjnych cenach

Drugim rodzajem szyb o podwyższonej wytrzymałości są szyby laminowane. Składają się z dwóch warstw szkła połączonego specjalną folią, która pochłania ewentualne uderzenia, zwiększając trwałość materiału. Szyba laminowana, nawet jeśli ulegnie rozbiciu, nie rozpada się na kawałki. Potłuczone szkło pozostaje wciąż przyklejone do folii, dzięki czemu unikamy ryzyka uszkodzenia ciała poprzez odłamki. Szkło tego typu ma podobne zastosowanie jak szkło hartowane. Stosuje się je również jako szkło antywłamaniowe. Sprawdź także ten artykuł z porównaniem okiem dwu- i trzyszybowych.

Niekiedy zachodzi potrzeba zapewnienia intymności wewnątrz pomieszczeń, np. w łazience. Wówczas warto zastanowić się nad szkłem ornamentowym. Jest to rodzaj szkła o jednostronnej wzorzystej powierzchni, które wzmacnia lub osłabia stopień przezroczystości szyby. Drzwi czy okna ze szkłem ornamentowym stają się ciekawym elementem designerskim wewnątrz domu.

Okna zespolone – cena szyb zespolonych

Wymiary szyb zespolonych mogą być różne, w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Stąd też można je dopasować pod okna o różnych wymiarach. Okna trzykomorowe i te o budowie dwukomorowej są droższe od okien jednokomorowych. Wynika to z większej powierzchni szkła użytego do produkcji. Szyby ciepłochronne zespolone w zależności od rodzaju mogą więc kosztować od ok. 60 do nawet 200 zł za m2.

Cena za okna zespolone uzależniona jest od wielu czynników. Zależy przede wszystkim od wielkości, grubości i ilości szyb, współczynnika przenikania Ug, czy choćby materiału i sposobu wykonania samej ramy okiennej. Jeśli planujesz zakup okien, sprawdź także artykuł ze standardowymi rozmiarami okien PCV i drewnianych.

Za okno z PCV firmy Drutex o wymiarach 1465 x 1435 mm, w którym została użyta szyba zespolona jednokomorowa, zapłacimy ok. 650 zł. Cena takiego samego okna z szybą dwukomorową wynosi ok. 800 zł. Szkło hartowane stosuje się zazwyczaj w oknach dachowych. I tak np. cena okna Fakro jednokomorowego 66 x 118 mm – wynosi ok. 700 – 1000 zł. Takie samo okno tego samego producenta trzyszybowe kosztuje ok. 1100 - 1800 zł.

Szyby zespolone to już standard w produkcji okien. Pozwalają zaoszczędzić wydatki na energię elektryczną, nie ograniczając dostępu światła do wnętrza pomieszczeń. Pomimo że okna wielokomorowe są droższe od jednokomorowych, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Zakup szyb zespolonych to przecież inwestycja na lata, która się zwróci. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem montażu okien.

ikona podziel się Przekaż dalej