Ile kosztują okna PCV i co wpływa na ich ostateczną cenę?

Rozmiar, kolor, dodatkowe elementy - od czego zależy cena okna plastikowego?

Rozmiar okna jest jednym z ważniejszych parametrów, które determinują ostateczną cenę zakupu. Dla przykładu, stawka za niewielkie, białe okna o rozmiarze 600 x 600 mm lub 500 x 700 mm rozpoczyna się od kwoty 350 zł. Jeszcze tańsze okażą się uchylne okna gospodarcze, które możemy nabyć poniżej kwoty 200 zł.

Cena lepszej jakości okien PCV będzie nieco wyższa. Dobrym przykładem będą tu produkty o popularnym wymiarze 1165 x 1435 mm. Cena okna dwuskrzydłowego z opcją uchylania jednego skrzydła wynosi około 600 – 750 zł. Produkty przeznaczone do domów pasywnych będą kosztować 800 – 1 100 zł

Jeszcze więcej możemy zapłacić za drzwi balkonowe. Stawka drzwi o popularnym rozmiarze 1400 x 2200 mm wynosi 1 200 – 1 400 zł. W podobnych cenach nabędziemy duże, trzyskrzydłowe okna z PCV.

Powyżej opisaliśmy orientacyjne stawki okien w kolorze białym. Jednak warto pamiętać, że produkty w innej barwie mogą być nieco droższe w zakupie. W niektórych przypadkach cennik okien PCV podnosi się nawet o 40 %. Dla przykładu, okna plastikowe z okleiną obustronną mogą być o około 300 zł droższe w zakupie niż ich białe odpowiedniki o takich samych parametrach technicznych. W praktyce oznacza to, że średnia cena dwuskrzydłowego okna PCV o rozmiarze 1165 x 1435 mm wyniesie ok. 1 000 zł, czyli ok. 250 do nawet 400 zł więcej w porównaniu z oknem w standardowym, białym kolorze.

Różnica cenowa nie będzie tak duża jeśli zdecydujemy się na jednostronną okleinę. Jednostronna okleina zewnętrzna lub wewnętrzna będzie ok. 20 % droższa w porównaniu ze standardowym oknem o białej barwie. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych możliwości kolorystycznych.

Podczas zakupu okien warto także zwrócić uwagę na markę, dlatego w pod tym linkiem znajdziesz nasz ranking producentów okien.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze moskitiery do okien

Masz dość walki z robakami, które wlatują Ci do domu? Szukasz sprawdzonego rozwiązania? Kup i zamontuj moskitiery w oknach. Moskitiery zapewnią Ci pełną ochronę przed owadami.

Termoizolacyjność okna i jej wpływ na cenę zakupu

Kolejny wpływający na cenę zakupu parametr to termoizolacyjność okna. W ofertach sprzedaży znajdziemy coraz to lepsze produkty o bardzo niskich współczynnikach termoizolacyjności. Im lepsza termoizolacja okna, tym wyższa cena zakupu.

Tanie okna dwuszybowe nie spełniają już oczekiwań bardziej wymagających inwestorów. Dlatego w ich miejscu pojawiły się produkty trzyszybowe, a nawet pięcioszybowe, wypełnione gazem szlachetnym. Co prawda cena ich zakupu może być znacznie wyższa, jednak w zamian otrzymujemy pakiet o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się w budownictwie domów pasywnych.

Cennik okien PCV - zobacz, ile kosztują okna plastikowe
Okna plastikowe mają różną cenę ze względu na wielkość, sposób rozmieszczenia ram, wielkość szyb i kolor okna. Znacznie ma także grubość i warstwowość szyb.

Cennik standardowych okien PCV 2023 - porównanie cen

Okna ścienne

Poniżej przedstawimy tabele z cenami wybranych modeli okien PCV. Zaprezentowane stawki stanowią wartości uśrednione i zawierają podatek VAT.

Cennik okien PCV 2023

Cena okna PCV
brutto w zł/m2
Białe okno Veka Perfectline, dwuskrzydłowe, pięciokomorowe,
rozmiar 1465x1635 mm
1 220 - 1 580 Znajdź dostawcę okien w
Białe okno Veka Perfectline, dwuskrzydłowe, pięciokomorowe,
rozmiar 1165x1435 mm
1 290 - 1 650 Znajdź dostawcę okien w
Kolorowe okno Veka Perfectline, dwuskrzydłowe, pięciokomorowe,
rozmiar 1165x1435 mm
1 030 - 1 290 Znajdź dostawcę okien w
Okno Budvar T-Passive Clasic MD dwuskrzydłowe, trzyszybowe,
rozmiar 1200x1500 mm
857 - 1 120 Znajdź dostawcę okien w
Okno Oknoplast Winergetic Premium, dwuskrzydłowe,
pięciokomorowe, rozmiar 1500x1200 mm
1 290 - 1 650 Znajdź dostawcę okien w
Okno pasywne Oknoplast Winergetic Premium, dwuskrzydłowe,
pięciokomorowe, rozmiar 1800x2300 mm
2 860 - 3 430 Znajdź dostawcę okien w
Okno plastikowe Drutex Iglo 5 Classic, dwuskrzydłowe,
pięciokomorowe, rozmiar 1465x1435 mm
771 - 929 Znajdź dostawcę okien w
Okno plastikowe Drutex Iglo Energy, jednoskrzydłowe,
pięciokomorowe, rozmiar 1200x1500 mm
886 - 1 010 Znajdź dostawcę okien w
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń Zobacz więcej informacji na temat cen: montażu okien w Twojej miejscowości.

Plastikowe okna dachowe - ceny okien

W ofertach producentów znajdziemy także wiele interesujących modeli okien dachowych. Poniżej przybliżymy cennik kilku wybranych rozwiązań, które posiadają przychylne opinie inwestorów.

Cennik plastikowych okien dachowych

Cena okna dachowego
brutto w zł/szt.
Okno dachowe drewniano plastikowe, Velux Glue, dwuszybowe,
rozmiar 780x1180 mm
1 620 - 1 810 Znajdź dostawcę okien w
Okno dachowe Fakro PTP-V U3, dwuszybowe, dolne otwieranie,
rozmiar 780x980 mm
1 450 - 1 590 Znajdź dostawcę okien w
Okno dachowe Fakro PTP-V U3, dwuszybowe, dolne otwieranie,
rozmiar 1140x1400 mm
1 880 - 2 050 Znajdź dostawcę okien w
Okno dachowe OptliLight TLP z kołnierzem, dwuszybowe,
rozmiar 1140x1400 mm
1 590 - 1 790 Znajdź dostawcę okien w
Okno dachowe OptliLight TLP z kołnierzem, dwuszybowe,
rozmiar 660x1180 mm
1 090 - 1 160 Znajdź dostawcę okien w
Jeżeli chcesz otrzymać indywidualną wycenę od firm z Twojej okolicy - wypełnij ten formularz. Ceny szacunkowe na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego i nie powinny być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz i obliczeń Zobacz więcej informacji na temat cen: budowy dachu, montażu okien w Twojej miejscowości.

Okna z montażem - ile kosztuje wstawienie nowego okna?

W zaprezentowanych powyżej tabelach wskazaliśmy uśredniony koszt zakupu okien z podatkiem VAT. Ceny nie zawierały stawki usługi montażowej. Tymczasem montaż oknaplastikowego jest dość wymagającym przedsięwzięciem i nie zawsze warto podejmować się go samodzielnie.

W przypadku prac montażowych bardzo duże znaczenie odgrywa uszczelnienie miejsc pomiędzy oknem, a ścianą. Wszelkie niedociągnięcia popełnione na etapie montażu zwiększają zapotrzebowanie na energię grzewczą budynku. Dlatego prace montażowe warto powierzyć doświadczonym fachowcom.

Cennik demontażu starej stolarki okiennej i montaż nowego okna może być wydatkiem rzędu 25 – 33 zł/mb. Do kosztów całkowitych należy także doliczyć obróbkę okien, którą wykonujemy wraz z montażem okna. Stawka za wykonanie obróbek waha się w przedziale 78 – 85 zł/mb.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje okno?

Koszt zakupu okien zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą wymiary okna, materiał wykonania, kolor, specyfika działania oraz parametry techniczne. Im wyższy stopień izolacji termicznej, tym na ogół wyższa cena za okno i drzwi balkonowe. Dla przykładu przyjmijmy okna PCV o powierzchni 1.765 x 1.135 mm. Średni cennik zakupu okna w kolorze białym wynosi 800 – 1100 zł. Drewniane okna uchylne o podobnych parametrów będą dostępne w przedziale 1100 – 1700 zł. Firmy posiadają wiele interesujących produktów, posiadających odmienne parametry. Dlatego warto pytać o indywidualny cennik wraz z montażem.

Ile kosztuje wymiana okna?

Na koszt wymiany okna w domu lub do mieszkania wpłyną jego wymiary (wysokość, szerokość), specyfika działania (możemy zamówić okna dachowe uchylno obrotowe, rozwierne, okna uchylne czy przesuwne). Wielu klientów wybiera okna z PCV, które generują najniższe ceny wymiany oraz montażu. Warto poznać oferty lokalnych firm, analizować opinie odnośnie jakości, trwałości koloru i poznać informacje o parametrach technicznych. Białe, typowe okna plastikowe na ogół generują wycenę rzędu 800 – 1100 zł. Z kolei ceny typowych okien drewnianych kształtują się w przedziale 1100 – 1700 zł. Wymiana okna najczęściej wiąże się z darmowym montażem.

Ile kosztuje wstawienie okna dachowego?

Okna dachowe potrafią efektownie doświetlić górną kondygnację domu. Na stronach producentów okien znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, dostępnych w atrakcyjnych przedziałach ceny. Typowe okno dachowe classic posiada rozmiar 74 x 120 cm. W ofercie sprzedaży znajdziemy przeważnie produkty obrotowe. Średnia cena jednego okna dachowego waha się w przedziale 1100 – 2000 zł. W cenie znajduje się wartość podatku VAT oraz kompleksowy montaż na połaci dachowej. Na życzenie klienta można wykonać okna w niestandardowych konfiguracjach, co na ogół podwyższa cenę.

Ile kosztuje okno narożne?

Okna narożne cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Coraz bogatsza oferta sprzedaży i szerokie menu producentów sprawiają, że możemy dowolnie konfigurować wybrane materiały, wymiary i parametry techniczne przeszkleń. Warto prosić o indywidualne wyceny każdego zamówienia. Najtańsze w zakupie na ogół okazują się narożne okna z PCV, a ich cena rozpoczyna się od kwoty ok. 1500 zł. W ofercie producentów znajdują się także znacznie droższe rozwiązania, których koszt zakupu przekracza kwotę 4000 zł za sztukę.

Ile kosztuje wymiana okna balkonowego w bloku?

Cena wymiany okna tarasowego w domu czy okna balkonowego w bloku może okazać się bardzo zbliżona. Najważniejszym czynnikiem, który determinuje ceny jest wymiar okna, wybrane parametry i rozwiązania dodatkowe. Tanie okna balkonowe można kupić już poniżej 1000 zł, za inne przyjdzie nam zapłacić powyżej 2000 zł. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup okna wraz z montażem, który może kosztować około 200 zł. Ostateczna cena montażu okna balkonowego zależy od stawki instalatora, lokalizacji montażu, a także od specyfiki wybranego produktu.

Ile kosztuje obrobienie okna?

Po zamontowaniu nowego okna przychodzi czas na wykonanie obróbek wokół otworu okiennego. Cena usługi będzie uzależniona od wielkości otworu, a często także od tego, czy zamawiamy usługę u tej samej firmy, która sprzedała nam i zamontowała okno. Firma przedstawi tu własną ofertę, którą możemy porównać z cenami innych wykonawców. Minimalna cena obrobienia jednego okna wynosi około 100 zł. Obróbka większego lub trudnodostępnego okna będzie wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Najkorzystniejszą cenowo na ogół pozostaje zamówienie kompleksowej usługi wraz z montażem okna i późniejszą obróbką po dwóch stronach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły