Okna poddaszowe – najpopularniejsze rodzaje i cena zakupu

Obrotowe i obrotowo uchylne okna połaciowe

Okna obrotowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Tego typu produkt obraca się w połowie swojej wysokości, umożliwiając wygodną obsługę i łatwość utrzymania w czystości. Pewnym mankamentem owego rozwiązania jest fakt, że jedna oś obrotu może być dość kłopotliwa w przypadku poddaszy o niższej wysokości.

Ciekawą alternatywą dla okien obrotowych są konstrukcje uchylno obrotowe. Jest to grupa produktów wyposażonych w dwie osie obrotu (na górze oraz w połowie wysokości). Obsługa skrzydła odbywa się za pomocą klamki umieszczonej na górze bądź na dole. Ważną cechą okna uchylno obrotowego jest to, że podczas obrotu nie wsuwa się tak mocno w głąb pomieszczenia jak okna obrotowe. Dzięki temu może być z powodzeniem zastosowane na skosach o niższej wysokości.  

W ofertach sprzedaży (np. znanych firm Fakro czy Velux) znajdziemy okna poddaszowe z tworzywa sztucznego oraz drewna. Zazwyczaj są to już produkty z kołnierzem. Wymiary okien dachowych można z powodzeniem dopasować do indywidualnych wymagań. Jednak największą popularnością cieszy się rozmiar 66 x 118, 78 x 118 oraz 78 x 140 cm. Poniżej zaprezentujemy ceny okien dachowych, opierając się o kilka popularnych przykładów.

  • Okno uchylno obrotowe Velux Standard GZL 1051 – to prosta konstrukcja uchylno obrotowa z ramą wykonaną z drewna sosnowego. Standardowy rozmiar 78 x 118  cm sprawdzi się w większości połaci dachowych. Cena za tego typu weluksy (wymiary okien dachowych 78 x 118 cm) wynosi około 1 180 zł.
  • Okno uchylno obrotowe Velux Standard GLU 0051 – kolejne interesujące okna marki Velux. Ciekawostką jest zastosowanie połączenia drewna z PCV. Dzięki temu weluksy zyskały zadowalające parametry techniczne. Cennik okien dachowych waha będzie tu nieco wyższy w porównaniu z produktami wykonanymi w całości z drewna lub wyłącznie z tworzywa sztucznego. Za okna połaciowe Velux Standard GLU 051 z kołnierzem i o standardowym rozmiarze 78 x 118 cm zapłacimy 1 580 zł.
  • Okno obrotowe FTS US Fakro – najtańszy model wykonany z lakierowanego drewna. Posiada dobre parametry termoizolacyjne i jest dostępny w wielu wariantach wymiarowych. Cennik okien dachowych o rozmiarze 78 x 140 cm wynosi około 1 280 zł. Ceny produktów o większych wymiarach będą nieco wyższe.

Okno obrotowe Premium Site – to tanie okna PCV, dostępne w sieci sklepów Castorama. W ofercie sprzedaży znajdziemy kompletne okna poddaszowe z kołnierzem. Wymiary okien dachowych 78 x 98 cm sprawdzą się na wielu połaciach. Cena zakupu wynosi 798 zł.

Cennik okien dachowych

Średnia cena od

Średnia cena do

Uchylne okna poddaszowe z PCV

500 zł

800 zł

Uchylne okna poddaszowe z drewna

800 zł

1 200 zł

Uchylno obrotowe okna PCV

700 zł

1 200 zł

Uchylno obrotowe okna drewniane

900 zł

1 700 zł

Uchylno obrotowe okna z połączenia poliuretanu i drewna

1 500 zł

2 500 zł

Powyższa tabela obrazuje uśrednione ceny zakupu okien (np. Fakro czy Velux) o rozmiarach do 78 x 140 cm.

Wysokoosiowe okna połaciowe i wyłazy dachowe

Okna połaciowe mogą posiadać oś obrotu na ¾ swojej wysokości. Są to tak zwane produkty wysokoosiowe. Podczas otwierania skrzydło unosi się ponad dach. Pozwalają na to specjalnie zamontowane siłowniki, które ułatwiają płynną obsługę. Warto także dodać, że otwarte skrzydło nie wchodzi do wnętrza poddasza. Dzięki temu świetnie sprawdzi się na niższych poddaszach użytkowych.

Drugie popularne rozwiązanie to wyłazy dachowe, czyli innymi słowy rozwieralne okna poddaszowe. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno okna drewniane, jak i okna PCV. Skrzydło wyłazu otwiera się z prawej lub lewej strony, dzięki czemu umożliwia wygodne wyjście na dach. W większości modeli znajdują się też funkcjonalne siłowniki oraz systemy zapobiegające zatrzaśnięciu. Cena zakupu jest ściśle uzależniona od specyfikacji technicznej produktu.

Poniżej wskażemy kilka przykładowych okien wysokoosiowych oraz wyłazów dachowych.

  • Wysokoosiowe okna drewniane ISH E2 Okpol – to dwuszynowy produkt z kołnierzem i drewnianą ramą. W ofercie sprzedaży znajdziemy różne wymiary okien dachowych, od 66 x 118 cm do 94 x 118 cm. Dużą popularnością cieszą się produkty o wymiarze 78 x 118 cm. Ceny okien dachowych wynoszą około 910 zł.
  • Wyłazy dachowe WGI Fakro – to okna drewniane z zespoloną szybą hartowaną. Dostępne w dwóch wariantach wymiarowych. Cennik okien dachowych o rozmiarze 46 x 75 cm wynosi 350 zł brutto.
  • Wyłazy dachowe WLI Fakro – popularne okna drewniane z zespoloną szybą hartowaną. Dostępne w dwóch wymiarach. Ceny okna o rozmiarze 86 x 87 cm wynoszą 855 cm. Cena mniejszego produktu o wymiarze 54 x 83 cm to około 821 zł.
  • Wyłaz dachowy Velux GVK – to eleganckie okno przeznaczone do pomieszczeń nieogrzewanych. Weluksy GVK posiadają zintegrowany kołnierz oraz dwa warianty wymiarowe. Cena zakupu okna o rozmiarze 41 x 55 cm wynosi około 450 zł. Ceny okien dachowych o większym rozmiarze ( weluksy 49 x 78 cm) zapłacimy około 630 zł.

Sprawdźmy, ile kosztują małe i duże okna dachowe.

Ceny okien dachowych

Średnia cena od

Średnia cena do

Okna wysokoosiowe

500 zł

900 zł

Wyłazy dachowe o rozmiarach do 47 x 78 cm

500 zł

800 zł

Wyłazy dachowe o rozmiarach 86 x 87 cm i większe

750 zł

1 100 zł

Ceny zaprezentowane w powyższych tabelach (za okna PCV i drewniane) stanowią wartości uśrednione. Cenniki konkretnych modeli zaprezentowaliśmy wraz z wartością podatku VAT.

ikona podziel się Przekaż dalej