Drzwi balkonowe przesuwne

Drzwi balkonowe rozwierno-uchylne

Tego rodzaju drzwi tarasowe przesuwne mogą być zarówno jedno, jak i dwuskrzydłowe. Jeśli chodzi o ich wymiary, to nie ma ograniczenia co do wielkości każdego skrzydła. Jednak najczęstsza ich szerokość to 90-120 cm, a wysokość do 250 cm. Te drzwi otwierają się do środka, a więc nie można swobodnie aranżować pomieszczenia w ich pobliżu. Faktem jest, że skrzydło będzie zajmowało przestrzeń wnętrza, jednocześnie ograniczając dostęp do mebli bądź innych sprzętów. Poza tym, podstawową wadą drzwi jest… wysoki próg. Ma on zazwyczaj ok. 5 cm i może tym samym sprawiać dużą trudność dzieciom bądź starszym osobom w pokonywaniu go. Oczywiście, niektóre firmy mogą wykonać takie drzwi z niższym progiem – jednak są to „okazy” na specjalne zamówienie.

Największą zaletą drzwi jest możliwość uchylania ich w celu wietrzenia mieszkania – nie ma wówczas konieczności, by otwierać je w pełni. Co ciekawe, niektóre większość modeli posiada zamontowaną mikrowentylację, więc nie ma potrzeby otwierania ich całych. Producenci drzwi wyposażają je również w pewne udogodnienia, jak regulacja drzwi balkonowych, zatrzask balkonowy czy hamulec funkcji rozwierania blokujący przesuwne okno balkonowe. Dzięki takim „bajerom” możesz korzystać z nich bez obawy, że zatrzaśniesz się i nie wejdziesz już do mieszkania. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat okien i drzwi.

Jak zamontować drzwi rozsuwane?

Drzwi rozwierno-uchylne posiadają ościeżnicę – musi ona zachodzić na warstwę wykończenia tarasu czy balkonu, by deszcz kapał na okładzinę zewnętrzną, a nie pod spód! Należy także wypełnić szczelinę między nawierzchnią a ramą drzwi, np. wybranym spoiwem. Staraj się nie zajść warstwą wykończeniową na szczelinę odpływową, ponieważ woda będzie dostawać się pod warstwę balkonową – a to przyniesie wiele szkód!

Drzwi montuje się na klinach podkładkowych, natomiast pozostałą między nimi przestrzeń trzeba wypełnić pianką montażową. Warto też wzmocnić drzwi podwyższeniem progu – dzięki temu zyskasz również doskonałą izolację termiczną pomieszczenia!

Najchętniej kupowane drzwi rozwierno-uchylne

Vertex VP70

Kimokna

Castorama

Materiał

PCV

PCV

PCV

Wymiary

90 cm x 210 cm

70 cm x 200 cm

86,5 cm x 210 cm

Ilość skrzydeł

2

1

1

Mikrowentylacja

Tak

Tak

Tak

Cena

2374 zł

420,91 zł / okno

548 zł / okno

Stylowe drzwi do Twojego domu - sprawdź ceny!

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne

Czym wyróżniają się drzwi balkonowe przesuwne?

W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju, owe drzwi nie zabierają w pomieszczeniu miejsca i umożliwiają stworzenie dość dużego przejścia na taras czy balkon – mimo, że w większości są dwuskrzydłowe. Można w nich uchylić oraz przesunąć okna panoramiczne o szerokości nawet do 160 cm! Gdy drzwi będą z kolei zamknięte, oba suwane skrzydła tworzą jedną linię, dając całości bardzo estetyczny wygląd – właśnie dzięki temu te drzwi balkonowe przesuwne mają tak pozytywne opinie. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach przesuwnych.

Drzwi uchylno przesuwne montuje się na ościeżnicy z szybą, po której jeżdżą wózki – są one zamieszczone na wewnętrznej ramie skrzydła ruchomego, jednak nie widać ich „gołym okiem”. Warto dodać, że drzwi mogą mieć próg zarówno wysoki (standardowy), jak i niski – co usprawni przechodzenie z domu na balkon bądź taras.

W jaki sposób zamontować drzwi uchylno przesuwne?

Ważny jest prawidłowy montaż na ościeżnicy – złe osadzenie grozi dużymi drganiami całej konstrukcji. Owe drgania będą wówczas przenosić się w stronę domu, mogąc spowodować kruszenie się tynku. Warto także zastosować podwyższenie progu oraz zatopić go następnie w posadzce. To czynność niezbędna, aby wzmocnić konstrukcję drzwi.

Gdy posiadasz drzwi rozsuwane z niskim progiem, trzeba będzie „dojść” płytką aż do ramy okna i uszczelnić łączenie zabezpieczone okapnikiem przed zaciekaniem deszczu. Z kolei wysoki próg wymaga montażu tradycyjnego – należy podejść płytką pod ościeżnicę i zabezpieczyć łączenie uszczelniającym spoiwem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o drzwiach przesuwnych szklanych.

Drzwi balkonowe przesuwne czy też drzwi tarasowe przesuwne i ich rodzaje oraz polecani producenci i ich najlepsze modele
Drzwi balkonowe przesuwne – rodzaje, opinie, ceny, porady dla kupujących
Najchętniej kupowane drzwi uchylno-przesuwne

PSK Iglo 5

Vetrex Patio Automatic

Oknoplast PSK-Z Prolux

Materiał

Stal ocynkowana

PCV

Aluminium wzmocnione

Wymiary

Na wymiar

Na wymiar

240 cm x 330 cm

Ilość skrzydeł

2

2

2

Mikrowentylacja

Tak

Tak

Tak

Cena

od 4000 zł

od 4590 zł

5730 zł

Drzwi podnoszono-przesuwne

Charakterystyka drzwi przesuwnych

Jest to najbardziej komfortowe (ale i najdroższe) rozwiązanie, ponieważ przesuwne okno balkonowe daje najszersze przejście. Całe przeszklenie może zajmować aż… do 6 m ściany! Można więc przeszklić całość, optycznie powiększając wnętrze. Mało tego, okna przesuwają się równolegle do ściany – zatem nie zabierają wiele miejsca!

Mimo ciężkości okien (często ponad 200 kg), regulacja drzwi balkonowych oraz ich przesuwanie jest wyjątkowo lekkie. Mechanizm działa na prowadnicy, poruszając się niezwykle płynnie. Można zatrzymywać drzwi balkonowe przesuwne w dowolnym miejscu i to na całej szerokości. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł z porównaniem drzwi przesuwnych z tradycyjnymi.

Jak zamontować drzwi przesuwne balkonowe?

Najważniejsze jest przygotowanie pod nie otworu, a także izolacja między ramą drzwi a balkonem czy tarasem – możesz wykonać ją z taśmy izolacyjnej oraz masy uszczelniającej – taśma zatopi się w niej oraz wywinie na ramę drzwi, zakrywając połączenie wypełnione montażową pianą. Gdy całość wyschnie utworzy się twarda powierzchnia, która na pewno nie pęknie!

Żeby podłoga oraz próg był na jednym poziomie, trzeba będzie dobrać do drzwi rodzaj i grubość podłogi – wtedy nie będziesz zmuszony równać owych poziomów. Warto również zastosować gąbkę dylatacyjną między ramą a posadzką – wówczas praca ramy nie będzie przenoszona na warstwę posadzki, a sama posadzka na pewno… nie pęknie!

Najchętniej kupowane drzwi przesuwne balkonowe

Patio HST białe

Drutex HS

Fakro HST SKy

Materiał

PCV

PCV

Aluminium + drewno

Wymiary

Do 6 metrów

Na wymiar

200 cm x 200 cm

Ilość skrzydeł

Dowolna

3

2

Mikrowentylacja

Tak

Tak

Tak

Cena

ok. 10 831 zł

ok.  11 127 zł

ok. 16 500 zł

ikona podziel się Przekaż dalej