Drzwi drewniane wewnętrzne - rodzaje

Drzwi wykonane z drewna uchodzą za wyjątkowo solidne. Nadają one wnętrzu przytulny i tradycyjny klimat. Dobrze jest sprawdzić, jakie rodzaje drzwi wewnętrznych są dostępne w sprzedaży. W tej grupie produktów największy wpływ mamy na drewno, z jakiego zostało wykonane konkretne skrzydło. Jak wiadomo, każdy gatunek drewna posiada nieco inne właściwości. Jednak dzięki temu wybierając drzwi wewnątrzlokalowe mamy duży wpływ na ich formę, wytrzymałość, a także cechy fizyczne.

Wybierając drzwi drewniane wewnętrzne, możemy zdecydować się na takie gatunki drewna jak:

 • Dąb - drzwi dębowe cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, a także eleganckie usłojenie. Ponadto nie wymagają barwienia, ze względu na naturalny kolor, który nadaje wnętrzu odpowiedni klimat. Jest to wyjątkowo twarde drewno, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości przez długie lata. Drzwi dębowe są odporne na zarysowania oraz inne mikrouszkodzenia mechaniczne. Minusem drzwi z drewna dębowego jest bardzo wysoka cena, która mimo wszystko przekłada się na ich doskonałą jakość.
 • Sosna - drzwi wewnątrzlokalowe z drewna sosnowego uchodzą obecnie za standard proponowany przez większość producentów. Przede wszystkim jest to tanie oraz łatwe w obróbce drewno. Możemy je malować na dowolny kolor przy pomocy specjalnych farb do drewna, jak i również przy użyciu lakierobejcy. Ich zaletą jest również doskonała izolacja termiczna, a także izolacja przed hałasem. Należy jednak pamiętać, że drewno sosnowe nie za bardzo sprawdzi się na drzwi łazienkowe, ze względu na niską odporność na wilgoć. Szczególnie jeżeli drzwi nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przy pomocy lakieru.
 • Olcha - drzwi pokojowe z drewna olchowego, to przede wszystkim gwarancja niesamowitej elegancji ciepłego zabarwienia. Dodatkową zaletą jest to, że drzwi wewnątrzklatkowe nie wykazują się zbyt dużym ciężarem. Ponadto ich cena wbrew pozorom nie jest aż tak wysoka.
 • Orzech włoski - to dość ciekawe drewno, które dopiero zyskuje na popularności. Drzwi te są dość lekkie i jednocześnie wyjątkowo wytrzymałe. Z drewna orzecha włoskiego możemy uzyskać zarówno drzwi proste, jak i również wykończone w dekoracyjny sposób.

Drzwi z drewna - wady i zalety

Jak każdy typ drzwi, również te wykonane z drewna posiadają swoje mocne i słabsze strony. Jeżeli chodzi o zalety, to wśród nich wymienimy przede wszystkim:

 • Naturalny materiał - do produkcji drzwi wykorzystuje się drewno, czyli materiał w stu procentach naturalny oraz ekologiczny
 • Termoizolacja - drzwi pokojowe z drewna doskonale chronią przed zimnem, jak i również wysokimi temperaturami. Dzięki temu doskonale zaizolują pomieszczenie zarówno w okresie zimowym oraz letnim.
 • Trwałość oraz żywotność - wybierając twarde gatunki drewna, drzwi wewnątrzlokalowe są odporne na zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Ponadto przy odpowiedniej konserwacji wyróżniają się one długoletnią żywotnością.
 • Izolacja akustyczna - drzwi drewniane wewnętrzne doskonale tłumią hałas dobiegający z innych pomieszczeń
 • Przytulny klimat - naturalność, a także ciepłe odcienie drewna przyczyniają się do powstania w mieszkaniu bardzo przytulnego, czasem wręcz góralskiego klimatu

Trzy pary drzwi wewnętrznych drewnianych na korytarzu, a także rodzaje, ceny, opinie użytkowników oraz montaż drzwi wewnętrznych
Drzwi wewnętrzne drewniane krok po kroku, czyli ceny, rodzaje, opinie użytkowników, montaż, zastosowanie

Wśród słabszych stron wymienimy głównie:

 • Duży ciężar - takimi cechami wyróżniają się przede wszystkim drzwi dębowe. Oczywiście wszystkie drzwi drewniane wewnętrzne w porównaniu do drzwi wykonanych z płyt drewnopochodnych będą wykazywać się większym ciężarem.
 • Wysoką cenę - cena drzwi sosnowych jest wyjątkowo korzystna. Jednak wybierając twardsze drewno krajowe lub drewno egzotyczne, koszt zakupu drzwi może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.
 • Konieczność systematycznej konserwacji - aby drzwi drewniane wewnętrzne wykazywały się swoimi cennymi właściwościami, koniecznie muszą być odpowiednio zaimpregnowane. W innym przypadku będą one całkowicie nieodporne na działanie wilgoci. Należy również pamiętać, że niektóre gatunki drewna nie nadają się na drzwi łazienkowe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzwiach wewnętrznych.

Drzwi tarasowe i pokojowe - porady zakupowe

Już wiemy, że kluczową informacją przy wyborze drzwi wewnętrznych z drewna, jest szczegółowy wybór materiału, z którego zostały one wykonane. Drzwi mogą być sosnowe, dębowe, wykonane z grabu, teaku, a nawet orzecha włoskiego. Ponadto istnieją różne wzory wykończenia skrzydeł. Największą popularnością cieszą się proste drzwi pokojowe, chociaż do wyboru mamy również drzwi o bardziej dekoracyjnym charakterze. Drzwi tarasowe zazwyczaj posiadają bardzo duże przeszklenia, natomiast łazienkowe muszą być wyposażone w kratkę wentylacyjną.

Wybierając drzwi łazienkowe wykonane z drewna, musimy się upewnić, czy są one odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu będą one odporne na działanie wilgoci. Niestety nie każdy gatunek drewna nadaje się na takie wykorzystanie. Nie bez znaczenia jest również sposób otwierania drzwi. Oczywiście do najczęściej wybieranych zaliczają się skrzydła uchylne. To jednak możemy zdecydować się również na drzwi przesuwne, dzięki którym zaoszczędzimy bardzo dużo miejsca.

Drzwi wewnątrzlokalowe - cennik

Przeglądając różne wzory drzwi drewnianych, na pewno chcemy się dowiedzieć, jaki jest koszt zakupu poszczególnych modeli. Dlatego w poniższym zestawieniu porównane zostaną ceny drzwi tarasowych, łazienkowych, a także pokojowych. Należy pamiętać o tym, że poniższe przykłady są wyłącznie orientacyjne i podane ceny mogą w każdej chwili ulec zmianie.

Przykładowe ceny drzwi wewnętrznych z drewna

Nazwa produktu

Cena

Drzwi pokojowe sosnowe Quatro Plus B.S. Pełne

Cena od 479,00 zł

Drzwi proste Duo Loft Sęczne pokojowe

399,00 zł

Skrzydło drzwiowe łazienkowe z drewna Londyn Lux 80 Lewe

349,00 zł

Drzwi dębowe proste, dąb olejowany

799,00 zł

Skrzydło drzwiowe drewniane pełne, proste wzory Genewa 80 Lewe

345,00 zł

Drzwi pełne Madisen 80 prawe, białe lakierowane

268,00 zł

Drzwi drewniane z ościeżnicą, białe lakierowane

1049,00 zł

Drzwi drewniane białe, bezprzylgowe z podcięciem wentylacyjnym

719,00 zł

Drzwi białe pełne Classen Classic, lakierowane

218,00 zł

Drzwi pełne białe Morano 9 60, Classen

349,00 zł

Drzwi wewnętrzne dębowe z ościeżnicą

1960,00 zł

Drzwi wewnętrzne drewniane jesionowe, ładne wzory

950,00 zł

Drzwi tarasowe uchylnoprzesuwne drewniane PSK HST

6315,00 zł

Drzwi tarasowe jedno skrzydło, używane

600,00 zł

Drzwi tarasowe dwuskrzydłowe drewniane R+R

1917,00 zł

Drzwi drewniane Kornik Duo Szpros sosna 80 P

188,00 zł

Drzwi przesuwne naścienne Multi 100 jesion ciemny

369,00 zł

Drzwi przesuwne naścienne Mutli Plus 100, jesion ciemny

419,00 zł

Drzwi przesuwne naścienne z lustrem 90 cm

525,00 zł

Drzwi wewnętrzne Erkado EKA jesion Soft 80 P

249,00 zł

Drzwi wewnętrzne Porta Hidea 80 cm

459,00 zł

Drzwi modułowe Imperio Adagio jesionowe

299,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii drzwi